Co zrobić, gdy znajdziemy portfel?

Co zrobić, gdy znajdziemy portfel?

author
Dominika Byczek
06 lipca 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Znalezienie cudzego portfela nie należy wcale do rzadkości. Nie wszyscy jednak wiemy, jak prawidłowo zachować się w takiej sytuacji. Sprawdź, co zrobić ze znalezionym portfelem, by nie zostać posądzonym o przestępstwo.

Co zrobić, jak znajdziemy portfel?

W praktyce, nasze zachowanie uzależnione jest od okoliczności, w których znajdziemy cudzy portfel. Może się okazać, że padł on ofiarą złodzieja, który opróźnił całą jego zawartość. Może się również zdarzyć, że jesteśmy pierwszymi znalazcami, bo ktoś zostawił go przez roztargnienie. W portfelu znajdziemy wówczas nie tylko dokumenty i pieniądze, ale także zdjęcia czy wyniki badań.

Co zrobić, gdy znajdziemy portfel w:

1) w budynku publicznym – powinniśmy oddać do zarządcy budynku,
2) w transporcie publicznym – powinniśmy oddać kierowcy/kierownikowi pojazdu,
3) w miejscu publicznym – powinniśmy oddać staroście powiatowemu.

W przypadku zagubionego portfela, najważniejszy jest czas. Jeżeli wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem trafi on w niepowołane ręce, oszust może próbować wziąć na cudze dane tzw. pożyczkę na dowód (firma pożyczkowa często nie weryfikuje wszystkich danych). Jedynie szybki zwrot znaleziska (lub zastrzeżenie dokumentów) może uchronić przed takim zdarzeniem.

Znaleziony portfel - jakie podjąć kroki?

Nie wszyscy wiedzą, jak zachować się w przypadku, gdy znajdziemy portfel. Co powinniśmy zrobić?

Zauważamy portfel – czy powinniśmy zajrzeć do środka?

To zależy od tego, czy chcemy ryzykować. Jeżeli mieszkamy w małym mieście, to zapewne spodziewamy się, że portfel, który znaleźliśmy, może należeć do naszego sąsiada, więc najprostszą opcją byłoby sprawdzenie danych osobowych w środku portfela i oddanie portfela osobiście. Bardziej przezorne osoby powinny brać pod uwagę wszystkie sytuacje – w portfelu mogą znajdować się różne rzeczy, w tym narkotyki. Nasze odciski palców na nielegalnych substancjach mogą sprowadzić na nas podejrzenia.

Żeby jakoś wypośrodkować ryzyko związane z dotykaniem zawartości cudzego portfela i jednocześnie chęć pomocy tej osobie i ominięcie wizyty w urzędzie – możemy otworzyć portfel i sprawdzić, czy dane osobowe są gdzieś bezpośrednio widoczne. Niektórzy trzymają dowód osobisty w osobnej przegródce, więc najprostszym sposobem będzie wyciągnięcie tylko tego jednego dokumentu. Rozpoznamy go po charakterystycznej biało-różowej barwie.

Innych rzeczy w portfelu raczej ruszać nie powinniśmy. Nie tylko ze względów własnego bezpieczeństwa, ale także z uwagi na ochronę danych osobowych – jeżeli ktoś już wcześniej znalazł dokumenty i spisał odpowiednie dane, a w czasie, kiedy my znajdziemy portfel będzie próbował wyłudzić na nie pożyczkę, podejrzenie może spaść na nas.

Zajrzeliśmy, znamy dane – co dalej?

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na otwarcie portfela i sprawdzenie danych osobowych, musimy zachować się odpowiedzialnie. Sytuacja jest prosta, jeśli okaże się, że to nasz bliski znajomy czy też sąsiad, którego adres znamy na pamięć – najlepiej będzie udać się bezpośrednio do niego i zwrócić zgubę (będziemy wtedy mieli szansę na natychmiastowe otrzymanie znaleźnego).

Jeżeli jednak nie znamy bezpośrednio osoby, której portfel znaleźliśmy, nie wolno nam jej szukać! Bardzo często na różnego typu forach internetowych użytkownicy wzajemnie radzą sobie, by zdjęcia znalezionych dokumentów umieścić w Internecie i czekać na zgłoszenie się właściciela. Za to jednak może spotkać nas poważna kara – udostępnienie czyichś danych wrażliwych na widok publiczny jest przestępstwem.

Nie wolno zatem fotografować znalezionych dokumentów, udostępniać zdjęć bliskim ani dalekim osobom, tym bardziej na lokalnych grupach na Facebooku. Nie wolno nam także pisać do osób, które “wydają się być właścicielami portfela” ns profile prywatne na jakimkolwiek portalu społecznościowym. Mimo tego, że żyjemy w czasach, gdzie większość spraw załatwia się przez Internet, tego typu kwestie muszą być załatwiane przez odpowiednie służby. Wszelkie próby poszukiwania właściciela znalezionego dokumentu przez Internet to zachowanie skrajnie nieodpowiedzialne i niestety – mimo dobrych chęci – może skończyć się dla nas sprawą w sądzie.

Znalezione – nie kradzione

Jednak tylko w przypadku dochowania tzw. obowiązku uczciwego znalazcy, czyli zwrócenia dokumentu do odpowiedniego organu. W przeciwnym wypadku każde przetrzymywanie dokumentu może być uznane za próbę zawłaszczenia. Aby nie zostać posądzonym przez nikogo, że chcieliśmy dokonać kradzieży znalezionego portfela albo wykorzystać dane w celu zaciągnięcia jakichś zobowiązań finansowych, musimy jak najszybciej po znalezieniu oddać dokument w odpowiednie miejsce.

Dokąd udać się ze znalezionym portfelem?

Portfel w budynku publicznym

Bardzo często zostawiamy portfel w miejscu, w którym się płaci – na ladzie w sklepie, w hotelu, w restauracji, czy też w budynkach użyteczności publicznej, w których należy okazywać dokumenty, głównie w urzędach. W takich miejscach powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do osoby zarządzającej budynkiem lub lokalem – osoba ta będzie mogła szybciej ustalić właściciela, choćby po nagraniach z monitoringu.

Jeżeli ustalenie danych właściciela bądź namierzenie go okaże się niemożliwe, osoba, która przyjmie portfel, będzie zobowiązana dostarczyć go do starosty we własnym zakresie. Naszym zdaniem jest zatem jedynie zwrócenie się do osoby, która zarządza danym budynkiem publicznym, w którym znaleźliśmy portfel.

Portfel w transporcie publicznym

Portfel możemy także znaleźć w środkach transportu takich jak: samolot, statek, tramwaj, metro, autobus, czy nawet taksówka. W takiej sytuacji musimy zgłosić się ze znaleziskiem do kierowcy/kierownika pojazdu i to jemu przekazać znaleziony portfel. Niestety takie miejsca kuszą również potencjalnych złodziei, którzy w niemalże pustym wagonie mogą łatwo wsunąć portfel do kieszeni. Na szczęście większość środków komunikacji jest już monitorowana, co ułatwia późniejszą identyfikację złodzieja.

Portfel w miejscu publicznym

Ostatnią grupą miejsc, w których można znaleźć zgubiony portfel, są miejsca publiczne, czyli takie, w których nie mamy do kogo zgłosić się ze swoim znaleziskiem. W takiej sytuacji pozostaje nam jedynie samodzielne załatwienie sprawy. Obowiązujące prawo nakazuje nam zgłoszenie tego faktu do starosty (najszybciej znajdziemy go w Starostwie Powiatowym).

Kary za niezwrócenie znalezionego portfela

Niezwrócenie portfela z zawartością może zostać potraktowane jako przywłaszczenie mienia, za które w Kodeksie karnym przewidziane są wysokie kary – grzywna albo w skrajnych przypadkach pozbawienie wolności od 3 miesięcy do nawet 3 lat.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 284. Przywłaszczenie
§ 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Dz.U.2017.0.2204 t.j. – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

laniagroszek
laniagroszek
2018-08-03 08:54:10

ja kiedys znalazlam czyjs protfel i trafilam do wlaciciela przez facebooka hehe

Podobne artykuły

Alerty BIK – ochrona przed wyłudzeniem

Coraz częściej wiele Polek i Polaków pada ofiarą oszustwa finansowego. Niestety wystarczy, że nasz dowód osobisty trafi w niepowołane ręce, a ktoś może zaciągnąć finansowanie na nasze nazwisko. Aby uniknąć takiej sytuacji, możemy skorzystać z opcji Alertów BIK, które w porę poinformują nas o tym, że ktoś chce zaciągnąć na nas kredyt czy pożyczkę. Sprawdź, ile kosztuje taka usługa i na czym dokładnie polega.

author
Dominika Byczek
08 kwietnia 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Deficyt budżetowy za lipiec

Polskie Ministerstwo Finansów podało, że deficyt budżetowy pod koniec lipca wyniósł ponad 860 000 000 złotych, co oznacza 2,1% rocznego planu. Plan ustawowy, obejmujący deficyt na cały rok wynosi blisko 41 500 000 000 złotych.

author
Patryk Byczek
30 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt na dowolny cel

Wiele osób poszukujących dodatkowych pieniędzy nie chce deklarować, na co dokładnie wydadzą pożyczoną kwotę. Dlatego też zebraliśmy w jednym miejscu oferty wszystkich kredytów i pożyczek, w których maksymalna dyskrecja jest priorytetem – pieniądze są pożyczane na zupełnie dowolny cel.

author
Dominika Byczek
23 stycznia 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Pruszkowie

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w naszym kraju. Sprawdzamy oddziały i placówki w Pruszkowie – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
03 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bank Pekao w Stąporkowie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Stąporkowie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
10 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

BNP Paribas oddziały w Świdwinie

Poszukujesz informacji dotyczących oddziału BNP Paribas w Świdwinie? Sprawdź poniższe dane przedstawiające dane adresowe, numer kontaktowy oraz ofertę dostępną w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
16 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj