Młodzi mają coraz większe długi u firm telekomunikacyjnych

Młodzi mają coraz większe długi u firm telekomunikacyjnych

author
Halszka Gronek
16 lipca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Mimo iż dla młodych telefony komórkowe stanowią dziś narzędzie bodaj niezbędne do życia, niestety coraz większe ich grono spóźnia się z terminową spłatą zobowiązań wobec firm telekomunikacyjnych. W ciągu pięciu ostatnich lat zadłużenie konsumentów w wieku 18-25 lat wzrosło z 4,6 milionów złotych aż do 147 milionów złotych. Tempo powiększania się łącznego długu młodych wobec dostawców telefonii przyprawia o zawrót głowy. 

Ciężko byłoby dziś wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego. Dzięki stałemu dostępowi do sieci GSM oraz Internetu użytkownicy mogą zachowywać łączność ze swymi bliskimi, ze współpracownikami, klientami, podwładnymi i tak dalej. Dzięki swej wszechstronności i wielofunkcyjności urządzenia te stopniowo wypierają inne sprzęty, przybierając przy tym pozycję najważniejszego obiektu w życiu młodych pokoleń. 

Wystarczy jednak, by telefony komórkowe straciły dostęp do sieci, a wszelka ich niezawodność niknie. Dlatego właśnie tak ważny jest dostęp do sieci komórkowych i do Internetu, który zwykle dostarczany jest w pakiecie (wraz z telefonią). W tym układzie ważną rolę odgrywają firmy telekomunikacyjne, dzięki którym niemal każdy użytkownik telefonu może uzyskać dostęp do sieci GMS, 3G, LTE i tak dalej. 

Oczywiście za usługi dostarczane przez operatorów sieci komórkowych trzeba płacić. Coraz więcej osób zapomina jednak o tym obowiązku, dlatego łączny dług względem firm komunikacyjnych wynosi już 1,14 miliardów złotych. Jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Krajowy rejestr Długów, jedną z trzech polskich czarnych list dłużników, aż 83% tychże zobowiązań należy do klientów indywidualnych. Coraz większy ich odsetek stanowią osoby młode. 


Sprawdź, czy nie jesteś uzależniony od telefonu, w naszym artykule poświęconym nomofobii. 

Kim jest statystyczny dłużnik?

Jak wynika z raportu opracowanego przez KRD BIG, zjawisko nieterminowego płacenia za usługi telefonii komórkowej częściej występuje u mężczyzn. Ich zobowiązania stanowią 59% łącznego długu u dostawców sieci komórkowej. Co równie istotne, największa liczba zadłużonych klientów mieszka w małych miejscowościach liczących do 5 tysięcy mieszkańców. Ta grupa konsumentów stanowi aż 23% dłużników telekomunikacyjnych, podczas gdy w miastach powyżej 300 tysięcy mieszkańców dłużników jest zaledwie 17%. 

Największe zaległości wobec telekomów mają konsumenci mieszkający w województwie śląskim. Mowa aż o 161,2 mln złotych łącznego długu. Na drugim miejscu znajdują się klienci z Mazowsza – ich zobowiązanie wynosi 157,7 mln zł. Trzecie miejsce na tym niechlubnym podium zajmuje klientela z Dolnego Śląska. W tym przypadku nieterminowe rachunki za dostęp do telefonii komórkowej sumują się na kwotę 124,1 mln złotych.

Większe długi generują klienci indywidualni aniżeli firmy. Stosunek obu tych grup konsumenckich w łącznym zadłużeniu wynosi 83 do 17 (na 100 procent). Wśród firm największe długi dotyczą zwłaszcza branży handlowej (43,4 miliona złotych), budowlanej (25,9 mln złotych) oraz finansowej (20 mln złotych). Analitycy z KRD wskazują jednak, iż w każdym sektorze gospodarki polskiej bez trudu znaleźć można zadłużone przedsiębiorstwo. 

Zadłużenie u firm telekomunikacyjnych – podział na województwa

 

Coraz więcej młodych w gronie dłużników

Analitycy z Krajowego Rejestru Długów zaznaczają, iż niepokojącym jest fakt coraz widoczniejszego zadłużania się młodych ludzi względem firm telekomunikacyjnych. Z raportu opublikowanego przez KRD wynika, że wciągu ostatnich pięciu lat dług klientów w wieku od 18 do 25 lat wzrósł blisko 32 razy (!). W 2014 roku suma zobowiązań nieopłaconych przez najmłodszych konsumentów wynosiła 4,6 mln złotych. Obecnie kwota ta wynosi aż 147 milionów złotych.

"

Młodych ludzi gubi chęć brylowania w towarzystwie oraz presja otoczenia. […] Atrakcyjny telefon w zamian za abonament to dzisiaj norma. Problem w tym, że z każdym takim abonamentem wiążą się regularne miesięczne zobowiązania, których młodzi ludzie nie zamierzają spłacać. Tymczasem na listę dłużników można już trafić za zaległości w kwocie 200 złotych. Taka zła historia płatnicza z pewnością nikomu nie ułatwi startu w dorosłość.

– tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów. 

  

Warto dodać także, iż średnie zadłużenie (w przeliczeniu na jednego dłużnika) względem operatora komórkowego wynosi  obecnie 2 643,58 zł. W gronie najmłodszych dłużników (18-25 lat) średni dług jest wyższy blisko 400 zł – wynosi aż 3 070,25 zł. Żadna inna grupa wiekowa nie osiągnęła równie wysokiego pułapu zadłużenia. 


Sprawdź, jak wyjść ze spirali zadłużenia: https://www.zadluzenia.com/spirala-zadluzenia/


Źródła:
https://krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2019/Dzien-bez-telefonu–Nie-dla-mlodych-ludzi

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile wynosi dług publiczny w USA?

Kwota zadłużenia rządu federalnego Stanów Zjednoczonych może przyprawić o zawrót głowy niejeden tęgi umysł. Stany są zadłużona na ponad 33 biliony dolarów. Kwota nie kurczy się, a w zastraszającym tempie wzrasta. Odnotowano bilionowy przyrost na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy. Z czego wynika tak ogromne zadłużenie kraju? Jakie są prognozy dotyczące długu? Co grozi USA?

author
Katarzyna Wasiłowska
05 listopada 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Alior Bank w Makowie Mazowieckim

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Makowie Mazowieckim – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
01 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bank Spółdzielczy w Obszy – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Obszy to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
05 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak zapłacić mandat przez Internet?

Każdego dnia policjanci wystawiają blisko 10 tysięcy mandatów drogowych. Kierowcy najczęściej otrzymują je za przekroczenie prędkości oraz nieustąpienie pierwszeństwa. Sprawdzamy, jak zapłacić mandat online – bezpłatne i bez wychodzenia z domu. Dostałeś mandat? Wyjaśniamy krok po kroku procedurę w poszczególnych bankach.

author
Patryk Byczek
23 lutego 2024
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Zysk Raiffeisen Bank w 2017 roku

W corocznym raporcie Raiffeisen Banku możemy wyczytać, że grupa pod koniec 2017 roku odnotowała 75 620 000 złotych skonsolidowanego zysku netto. Oznacza to wzrost o 60 680 000 złotych względem roku ubiegłego.

author
Patryk Byczek
15 marca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Które samochody kupujemy najchętniej ?

W ubiegłym miesiącu Polacy zarejestrowali 41 210 samochodów osobowych. Wśród najpopularniejszych pojawiła się Skoda, Opel oraz Toyota. 

author
Aneta Jankowska
22 grudnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj