Czego życzyć polskiej gospodarce na 2020?

Czego życzyć polskiej gospodarce na 2020?

author
Halszka Gronek
03 stycznia 2020

Rok 2019 nie był tak owocny pod względem gospodarczym dla Polski co rok 2018. Na ten swoisty zastój wpływ miało wiele czynników – nie tylko wewnętrznych, lecz także tych wynikających niejako z zewnątrz, przykładowo z trwającego w Europie spowolnienia gospodarczego czy konsekwencji brexitu. Czego więc życzyć Polsce na 2020 rok?

Rok 2019 już za nami. Nowy rok otwiera przez nami nowe szanse – zwłaszcza w kontekście polskiej gospodarki i wyzwań, jakie czekają na nas w najbliższych miesiącach. Jak komentuje Konfederacja Lewiatan, wprawdzie wkraczamy w 2020 rok bez bólu głowy, to nie mamy też zbytnich bez powodów do hurraoptymizmu. Warty podkreślenia jest fakt, iż 2020 będzie rokiem weryfikującym, jak polityka gospodarcza prowadzona przez obecny rząd rzeczywiście poradzi sobie w dobie gorszej koniunktury. 

Czego trzeba dziś Polsce?

Chcąc wywróżyć polskiej gospodarce wszystko to, co najlepsze, na rozpoczynający się właśnie rok kalendarzowy, warto życzyć przed wszystkim jak najdelikatniejszego i najmniej odczuwalnego przebiegu spowolnienia gospodarczego. Zdaniem dr Soni Buchholtz, ekspertki ekonomicznej Konfederacji Lewiatan, dobrze, gdyby to spowolnienie cechowało się dnem cyklu w okolicach 3% na przełomie 2021 i 2022 roku. Tak wynik pozwoliłby polskiej gospodarce na szybsze nadganianie względem borykającej się z trudnościami strefy euro. 

Polskie płace w 2020 roku

Dr Sonia Buchholtz jest zdania, że u źródeł wzrostu wynagrodzeń w 2020 roku powinna leżeć konsekwentna modernizacja polskiej gospodarki. Oczywiście Polacy zasługują na godziwą płacę i coraz wyższe wynagrodzenia. Warto jednak pamiętać, że sama zmiana nominalnej wartości pensji nie sprawi, że w rzeczywistości będziemy dysponować większą gotówką. To właśnie tak zwana iluzja pieniądza. Polacy powinni być świadomi tego, że szybkie i gwałtowne podnoszenie płac zawsze wyrównane zostaje podniesieniem cen. W ogólnym rozrachunku wychodzimy więc na zero.

Polskiej gospodarce należy więc życzyć stabilnego wzrostu i wzmacniania – tak, aby jego tempo pozwoliło na bezpieczne podnoszenie płac bez ryzyka spadku siły nabywczej pieniądza i drastycznego wzrostu inflacji. Znamy już stawki płacy minimalnej na rok 2020. Pytanie, jakie wynagrodzenia otrzyma pozostała część społeczeństwa i jaka będzie średnia krajowa pod koniec 2020 roku. Czego jeszcze polskiemu rynkowi pracy życzy dr Sonia Buchholtz? W publikacji Konfederacji Lewiatan czytamy:

"

Aby płace rosły… inaczej. Innymi słowy, aby wzrost płac wynikał z modernizacji struktury gospodarki (realizacji zamówień bardziej zaawansowanych i wiedzochłonnych – a zatem lepiej opłacanych), wzrostów produktywności pracowników (wynikających z wyższych i lepiej dostosowanych do potrzeb kompetencji), oraz modernizacji stanowisk pracy (nie do wiary, że po raz kolejny przypominamy o inwestycjach sektora prywatnego).

Mocna gospodarka to stawianie na głos wyborców

Zdaniem Konfederacji Lewiatan polska gospodarka w roku 2020 będzie potrzebowała świeżego spojrzenia osób wprost zainteresowanych jej kształtem – a więc nas, obywateli, a także przedsiębiorców i instytucji reprezentujących krajowy biznes. By Polska miała szansę się rozwijać, rząd musi choć częściowo ustąpić pola w kwestiach decyzyjnych; zrezygnować z postulatów mających wyłącznie populistyczny charakter na rzecz inicjatyw, o których wprowadzenie apelują obywatele. W końcu każde nowe spojrzenie na problem jest cenne i inspirujące do działań.

Dr Sonia Buchholtz z Konfederacji Lewiatan życzy polskiej gospodarce:

"

Aby strony dialogu społecznego miały mocny głos w dyskusjach nad sprawami społeczno-gospodarczymi. Nikt nie ma monopolu na wiedzę – rządzący również. Życzliwa krytyka ze strony organizacji pracodawców i związków zawodowych służy poprawie jakości prawa. W ostatnich latach stanowionego szybko i nie zawsze z dostateczną uwagą. Pozwala eliminować drobne potknięcia i zadawać pytania o zasadność pewnych rozwiązań. Odpowiedź na te pytania jest miarą, czy wiemy dokąd dążymy i czy mamy świadomość, jaka jest tego cena.

Ostatnia kwestia, o jakiej warto wspomnieć w życzeniach dla Polski na rok 2020, to większe zdolność do antycypowania kosztów. Konfederacja Lewiatan jest zdania, że poprawa sytuacji gospodarczej Polski mogłaby wynikać z ograniczania niespodziewanych wzrostów cen już na szczeblu polityki publicznej. Natomiast te, koszty których ograniczenie nie jest możliwe lub zasadne, powinny stawać się przedmiotem łagodnych i przewidywalnych wzrostów. Właśnie w ten sposób prowadzenie rachunku kosztów przedsiębiorstw nie będzie wymagało szklanej kuli. 


Źródła:
http://konfederacjalewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/_oby_spowolnienie_bylo_niewielkie_a_wzrost_plac_wynikal_z_modernizacji_gospodarki

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Ile kosztuje Amazon Prime Video?
Telewizja
author
Halszka Gronek
11 listopada 2021

Ile kosztuje Amazon Prime Video?

KNF ostrzega przed dwoma nowymi podmiotami
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
11 grudnia 2018

KNF ostrzega przed dwoma nowymi podmiotami

Santander Consumer Bank Opole
Oddziały
author
Halszka Gronek
20 lipca 2021

Santander Consumer Bank Opole

Tańsza pożyczka w Lendon.pl
Wpisy
author
Halszka Gronek
24 lutego 2014

Tańsza pożyczka w Lendon.pl

Nest Bank od upraszcza język komunikacji z klientami
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
23 lipca 2021

Nest Bank od upraszcza język komunikacji z klientami

Promocja: „Złap 200 zł” w Banku Millennium
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
17 kwietnia 2019

Promocja: „Złap 200 zł” w Banku Millennium