Czy dłużnik może zmienić komornika?

Czy dłużnik może zmienić komornika?

author
Dominika Sobieraj
21 grudnia 2018

Kontakty dłużnika z komornikiem rzadko należą do przyjemnych, szczególnie jeżeli działania komornika noszą znamiona stalkingu. W takich sytuacjach dłużnicy zastanawiają się często, czy z innym komornikiem egzekucja przebiegałaby lepiej. Sprawdzamy, czy dłużnik może zmienić komornika.

Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, który zajmuje się ściąganiem należności w imieniu wierzyciela. To wierzyciel, a nie dłużnik, wybiera, który komornik będzie prowadził egzekucję wobec danej osoby. Na początku odpowiedzmy zatem na kluczowe pytania.

Dłużnik w żadnym momencie egzekucji komorniczej nie ma prawa wyboru ani zmiany komornika. To, kto będzie prowadził egzekucję, jest zupełnie niezależne od samego dłużnika. Ten dostaje nazwisko komornika dopiero w momencie, kiedy jest już ustalone, że to on poprowadzi egzekucję wobec niego.

Kto wybiera komornika?

O tym, kto poprowadzi egzekucję, decyduje sam wierzyciel (czyli osoba/firma, wobec której dłużnik ma zaległości finansowe). W zależności od tego, z czego chce przeprowadzić egzekucję, może wybrać dowolnego komornika (z regionu albo spoza regionu).

Jeżeli wierzyciel chce, aby egzekucja była przeprowadzona z nieruchomości dłużnika, to musi wybrać komornika z tego rewiru, w którym jest usytuowana należąca do niego nieruchomość. Komornik z Wrocławia nie może zatem prowadzić egzekucji z nieruchomości jeżeli dłużnik posiada nieruchomość w Łodzi (choćby nawet na stałe mieszkał w wynajmowanym lokalu we Wrocławiu).

We wszystkich innych rodzajach egzekucji wierzyciel może wybrać komornika dosłownie z całej Polski. W większości przypadków komornicy i tak decydują się na wybór komornika z regionu, ponieważ statystyki pokazują, że ściągalność długu jest wtedy znacznie wyższa.

Pokazują to dobrze regularne badania, które w tym zakresie prowadzi dr Lech Kujawski z Uniwersytetu Gdańskiego. Cyklicznie analizuje on skuteczność egzekucji komorniczej na zlecenie Krajowej Rady Komorniczej.

Sprawdź, co może zająć komornik sądowy

Egzekucja przebiega najszybciej w tych kancelariach, które prowadzą wiele spraw spoza rewiru, ale jednocześnie skuteczność egzekucji jest w tych kancelariach najniższa. Najwyższą skutecznością mogą pochwalić się te kancelarie, do których wpływa najmniej spraw spoza rewiru, dlatego też wierzyciele najczęściej szukają komorników do prowadzenia spraw w swoim rejonie.

Dłużnik nie ma na to żadnego wpływu. Na to, że wierzyciel będzie chciał zmienić komornika, który prowadzi sprawę, można liczyć tylko wtedy, kiedy obecny komornik nie potrafi działać skutecznie. Musimy jednak mieć na uwadze, że takie zmiany zdarzają się nadzwyczaj rzadko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Karolina
Karolina
2023-03-28 09:58:39

Dzień dobry, Przeprowadzam się z Poznania pod Kalisz ze względu to fakt iż komornik to ewidentnie złodziej o matacz bez jakiej kolwiek możliwości porozumienia się chce go zmienić na komornika z tamtego rejonu jak to zrobić??

Podobne artykuły

Grupa Open Finance S.A. ze stratą po I kw. 2019
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
23 maja 2019

Grupa Open Finance S.A. ze stratą po I kw. 2019

“Taniej być nie może” w Deustche Bank
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
25 stycznia 2014

“Taniej być nie może” w Deustche Bank

Zakupy na CA Raty w Credit Agricole
Pod Lupą
author
Aneta Jankowska
06 października 2016

Zakupy na CA Raty w Credit Agricole

Minimalne wynagrodzenie 2020 – ile wyniesie?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
03 września 2019

Minimalne wynagrodzenie 2020 – ile wyniesie?

Inspektorat ZUS w Gryficach
Oddziały
author
Patryk Byczek
22 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Gryficach

T-Mobile Usługi Bankowe w Grodzisku Mazowieckim
Oddziały
author
Patryk Byczek
15 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Grodzisku Mazowieckim

Porównaj