Najczęściej komentowane
Czy dłużnik może zmienić komornika?
Kontakty dłużnika z komornikiem rzadko należą do przyjemnych, szczególnie jeżeli działania komornika noszą znamiona stalkingu. W takich sytuacjach dłużnicy zastanawiają się często, czy z innym komornikiem egzekucja przebiegałaby lepiej. Sprawdzamy, czy dłużnik może zmienić komornika.
Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, który zajmuje się ściąganiem należności w imieniu wierzyciela. To wierzyciel, a nie dłużnik, wybiera, który komornik będzie prowadził egzekucję wobec danej osoby. Na początku odpowiedzmy zatem na kluczowe pytania.
Czy dłużnik może zmienić komornika?
NIE
Czy dłużnik może samodzielnie wybrać komornika?
NIE
Czy wierzyciel może zmienić komornika?
TAK
Dłużnik w żadnym momencie egzekucji komorniczej nie ma prawa wyboru ani zmiany komornika. To, kto będzie prowadził egzekucję, jest zupełnie niezależne od samego dłużnika. Ten dostaje nazwisko komornika dopiero w momencie, kiedy jest już ustalone, że to on poprowadzi egzekucję wobec niego.
Kto wybiera komornika?
O tym, kto poprowadzi egzekucję, decyduje sam wierzyciel (czyli osoba/firma, wobec której dłużnik ma zaległości finansowe). W zależności od tego, z czego chce przeprowadzić egzekucję, może wybrać dowolnego komornika (z regionu albo spoza regionu).
Jeżeli wierzyciel chce, aby egzekucja była przeprowadzona z nieruchomości dłużnika, to musi wybrać komornika z tego rewiru, w którym jest usytuowana należąca do niego nieruchomość. Komornik z Wrocławia nie może zatem prowadzić egzekucji z nieruchomości jeżeli dłużnik posiada nieruchomość w Łodzi (choćby nawet na stałe mieszkał w wynajmowanym lokalu we Wrocławiu).
We wszystkich innych rodzajach egzekucji wierzyciel może wybrać komornika dosłownie z całej Polski. W większości przypadków komornicy i tak decydują się na wybór komornika z regionu, ponieważ statystyki pokazują, że ściągalność długu jest wtedy znacznie wyższa.
Pokazują to dobrze regularne badania, które w tym zakresie prowadzi dr Lech Kujawski z Uniwersytetu Gdańskiego. Cyklicznie analizuje on skuteczność egzekucji komorniczej na zlecenie Krajowej Rady Komorniczej.
Sprawdź, co może zająć komornik sądowy
Egzekucja przebiega najszybciej w tych kancelariach, które prowadzą wiele spraw spoza rewiru, ale jednocześnie skuteczność egzekucji jest w tych kancelariach najniższa. Najwyższą skutecznością mogą pochwalić się te kancelarie, do których wpływa najmniej spraw spoza rewiru, dlatego też wierzyciele najczęściej szukają komorników do prowadzenia spraw w swoim rejonie.
Dłużnik nie ma na to żadnego wpływu. Na to, że wierzyciel będzie chciał zmienić komornika, który prowadzi sprawę, można liczyć tylko wtedy, kiedy obecny komornik nie potrafi działać skutecznie. Musimy jednak mieć na uwadze, że takie zmiany zdarzają się nadzwyczaj rzadko.
Wszystkie komentarze
Dzień dobry, Przeprowadzam się z Poznania pod Kalisz ze względu to fakt iż komornik to ewidentnie złodziej o matacz bez jakiej kolwiek możliwości porozumienia się chce go zmienić na komornika z tamtego rejonu jak to zrobić??
Dodaj komentarz