Pieniądze wypłacane w ramach świadczenia 300+ to jednorazowa pomoc wszystkim, którzy posiadają dzieci w wieku szkolnym. Czy tym, którzy skorzystają ze świadczenia, będzie ono policzone jako dochód?

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 06.08.2018
Udostępnij:

Na wstępie odpowiadamy: nie. Świadczenie pieniężne wypłacone w ramach programu 300+ nie wlicza się do dochodu danej osoby. Dlaczego?

Świadczenie 300+ to element polityki socjalnej państwa, a większość takich świadczeń nie jet traktowana jako dochód, ponieważ w przypadku świadczeń uzależnionych od dochodu, ich otrzymanie zostałoby uniemożliwione. Jeżeli osoba otrzymałaby świadczenie socjalne ze względu na niskie dochody, a następnie musiała wskazać to świadczenie jako dochód, to samo świadczenie przestałoby już przysługiwać. Taka sama sytuacja jest w przypadku świadczeń 300+ i 500+. 


https://twitter.com/MRPiPS_GOV_PL

Nie ma tu znaczenia to, że wypłata świadczenia podnosi dochód rodziny, w związku z czym zwiększa standard jej życia. W większości przypadków fakt, że świadczenie 300+ i 500+ nie jest liczone jako dochód, cieszy beneficjentów. Jest jednak grupa osób, dla których nie jest to dobra wiadomość. 

Kredytobiorcy nie będą zadowoleni

W przypadku większości kredytów i pożyczek wymagane jest złożenie oświadczenia lub zaświadczenia o dochodzie (o tym, czym się różnią, przeczytasz w naszym artykule https://www.zadluzenia.com/oswiadczenie-i-zaswiadczenie-o-dochodach-roznice/). W tym przypadku na naszą korzyść działa oczywiście posiadanie jak największego dochodu. 

Im wyższe dochody, tym wyższa zdolność kredytowa. Niestety to, że nie można podać świadczenia 300+ i 500+ jako dochodu, zdecydowanie obniża nasze szanse na uzyskanie kredytu lub pożyczki. Szczególnie niekorzystne może to być w przypadku kredytów hipotecznych – mimo tego, że dzięki świadczeniom realnie stać nas na opłacenie dużej raty tego kredytu, to pieniądze te nie zostaną uwzględnione przez bank jako dochód. 

W skrócie o świadczeniu

Świadczenie 300+ to pieniądze, o które może ubiegać się każdy rodzic posiadający dziecko uczące się w szkole podstawowej albo ponadpodstawowej (więcej o świadczeniu przeczytasz tutaj). Wypłatę 300 zł na wyprawkę dla dziecka można otrzymać dzięki złożeniu wniosku w urzędzie albo przez Internet (https://www.zadluzenia.com/wyprawka-300-na-dzieci-wniosek-e-bankowosc/). 

Komentarze