Czy warto mieć kilka kont bankowych?
Konta bankowe są nieodłącznym elementem współczesnego życia. Umożliwiają nam płatności, oszczędzanie i zarządzanie naszymi funduszami. Zdarzają się jednak sytuacje, w których jedno konto bankowe przestaje odpowiadać naszym potrzebom. Czy istnieje możliwość posiadania kilku rachunków bankowych? Sprawdźmy także jakie korzyści wiążą się z posiadaniem więcej niż jednego konta bankowego.
Spis treści:
- Czy można mieć kilka rachunków bankowych?
- Czy warto mieć kilka kont bankowych?
- Zalety i wady kilku rachunków bankowych
- Otwarta bankowość - PSD2
Czy można mieć kilka rachunków bankowych?
Przepisy nie zabraniają posiadania wielu rachunków bankowych. Oznacza to, że możemy prowadzić kilka kont bankowych jednocześnie. Obecnie jest to bardzo powszechne jednak należy pamiętać, że przed decyzją o założeniu nowego rachunku musimy dokładnie przeanalizować oferty oraz sprecyzować swoje potrzeby. Od tego zależy, które konto będzie dla nas odpowiednie i spełni nasze oczekiwania.
W tej sytuacji warto przemyśleć następujące kwestie:
- w jakim celu zakładamy nowe konto,
- jakie są koszty, które będziemy musieli ponieść,
- w jaki sposób możemy zrezygnować z prowadzenia rachunku.
Dzięki odpowiedniej analizie możemy uniknąć dodatkowych koszów i rozczarowań. Należy także pamiętać, że w przypadku kilku rachunków w różnych bankach ich obsługa wiąże się z wykorzystaniem różnych loginów, zapamiętaniem dodatkowych haseł oraz przechowywaniem kilku kart.
Czy warto mieć kilka kont bankowych?
W zależności od naszych potrzeb kilka kont bankowych może być dobrym rozwiązaniem. Pierwsze konto możemy przeznaczyć na przechowywanie środków i podstawowe opłaty. Inne zaś wykorzystać w celu oszczędzania na przykład na wakacje czy większe wydatki. Sposobów na przeznaczenie dodatkowych kont jest bardzo dużo, a każde z nich ma z pewnością wiele zalet.
Przed otwarciem konta bankowego należy jednak dokładnie zapoznać się z ofertami przedstawianymi przez banki. Pamiętajmy także o porównaniu kosztów ponieważ banki w Polsce różnią się od siebie pod tym względem. Decyzja o posiadaniu kilku kont bankowych powinna być przemyślana.
Czy posiadanie kilku kont bankowych się opłaca?
Posiadanie kilku kont może być opłacalne, a doskonałym tego przykładem jest konto oszczędnościowe. Niektóre oferty tego typu kont proponują klientowi dobre oprocentowanie. Równie dobrym rozwiązaniem może okazać się konto walutowe. Jeśli chcemy kupić walutę po dobrym kursie lub realizować inne operacje na przykład w sklepach zagranicznych to dodatkowe konto tego typu może być dla nas.
Zalety i wady kilku rachunków bankowych
Posiadanie kilku rachunków bankowych ma wiele zalet i może okazać się niezwykle pomocne w różnego rodzaju sytuacjach takich jak na przykład awaria banku. Takie rozwiązanie ma również wady. Sprawdźmy jakie korzyści, a także jakie niedogodności wiążą się z posiadaniem kilku kont.
Zalety:
- porządek w finansach – podstawowe konto możemy wykorzystać jako bazę do opłacania codziennych potrzeb. Mogą to być na przykład rachunki, zakupy, czynsz czy inne miesięczne koszty, które są konieczne,
- niezależność – w przypadku dzielenia jednego konta z partnerem, drugie możemy zachować dla siebie, a znajdujące się na nim środki przeznaczać na własne potrzeby,
- oszczędności – jeżeli zbieramy środki na wymarzoną wycieczkę to konto oszczędnościowe może być bardzo pomocne. Dzięki niemu nie będziemy przeznaczali uzbieranych już pieniędzy na opłaty pierwszej potrzeby. Dodatkowo monitorowanie odłożonej kwoty będzie dużo łatwiejsze,
- konto dla dziecka – dzięki temu możemy nauczyć dziecko podstaw kontrolowania swoich wydatków, a także bezpiecznie monitorować wydawane przez potomstwo środki,
- środki na awaryjne sytuacje – takie konto pozwala zgromadzić pieniądze, które będziemy mogli wykorzystać w sytuacjach niespodziewanych. Może być to kradzież, awaria banku czy inne nieprzewidziane sytuacje,
- dodatkowa karta płatnicza – może być przydatna w sytuacji kradzieży, zgubienia czy nawet utraty daty ważności karty. Dzięki temu nie będziemy musieli rezygnować z płatności za pomocą karty płatniczej.
Wady:
- konieczność wielokrotnego logowania się w celu sprawdzenia stanu konta,
- różne hasła i numery kont,
- dodatkowe koszty wiążące się z prowadzeniem konta.
Otwarta bankowość - PSD2
Dzięki otwartej bankowości mamy podgląd swoich kont osobistych z innych banków poprzez jedną platformę transakcyjną. Dla wielu klientów może być ona naprawdę dużym ułatwieniem. Dzięki jednej platformie zyskujemy dostęp do kilku kont bez potrzeby ciągłego logowania się na każde z nich. Mimo takiej możliwości otwarta bankowość rozwija się bardzo powoli, przez co taka opcja jest dostępna tylko w kilku bankach. Są to:
- ING Bank Śląski,
- Bank Millennium,
- PKO BP,
- Pekao SA.,
- Alior Bank,
- Santander Bank Polska.
Należy pamiętać, że każdy z banków posiada ograniczoną listę banków współpracujących. Szczegóły możemy sprawdzić na oficjalnej platformie internetowej.
Dodaj komentarz