Czy windykator może dzwonić do rodziny?
czy windykator może dzwonić do rodziny

Czy windykator może dzwonić do rodziny?

author
Dominika Sobieraj
10 sierpnia 2023

Nocne telefony, naklejki na drzwiach, kilkugodzinne chodzenie pod budynkiem pracy… to tylko część bezprawnych działań, do których posuwają się windykatorzy. Zdarza się również, że windykatorzy grożą dłużnikowi, że zadzwonią do rodziny. Czy mogą to zrobić? Sprawdzamy.

W poniższym tekście odpowiemy na wszystkie pytania związane z tym, czy windykator może dzwonić do rodziny dłużnika. Na początku odpowiedzmy w skrócie na najważniejsze pytanie:

Czy windykator może dzwonić do najbliższych?

– do rodziny: NIE

– do sąsiadów: NIE

– do znajomych: NIE

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Niestety praktyka pokazuje, że zarówno windykatorzy, jak i dłużnicy, często nie odróżniają prawidłowej windykacji od stalkingu. Windykatorom często zdarza się znacznie przekraczać ich prawa, co pokazuje liczba skarg składanych na ich działania. Najczęstszym bezprawnym działaniem windykatorów jest zastraszanie dłużnika. Najczęściej przybiera ono dwie formy związane z ujawnieniem faktu zadłużenia osobom trzecim. Windykatorzy straszą dłużnika, że zadzwonią do jego pracodawcy albo najbliższych.

Windykator nie ma prawa dzwonić do rodziny

Windykator nie może dowolnie wybierać sobie, jak doprowadzi do odzyskania należności od dłużnika. Ma do dyspozycji jedynie kilka opcji kontaktowania się z dłużnikiem. Windykator może:

  • dzwonić,
  • wysyłać listy,
  • pisać SMS-y,
  • wysyłać e-maile,
  • osobiście rozmawiać z dłużnikiem.

Nigdzie nie ma mowy o kontakcie z osobami trzecimi. Windykator absolutnie nie ma prawa poinformować osób trzecich o naszym długu. Nie ma różnicy, czy jest to dziecko, mąż, matka, czy tylko sąsiad. Sprawa zadłużenia toczy się jedynie między dłużnikiem a windykatorem.

Warto pamiętać o swoich prawach i jeżeli znajdziemy się w sytuacji, w której windykator zagrozi wyjawieniem naszego zadłużenia osobom trzecim, powołać się na konkretną podstawę prawną. Windykator może bowiem liczyć na naszą nieznajomość prawa i na to, że nie odważymy się złożyć na niego skargi, jeżeli nas zastraszy.

Windykator nie może dzwonić do rodziny - podstawa prawna

W rozmowie z windykatorem albo przy składaniu skargi na naruszenie przez niego prawa powołajmy się na ustawę z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych. Kontakt windykatora z rodziną jest złamaniem artykułu 31. tej ustawy.

Art. 31. Powierzenie przetwarzania danych

1. Administrator danych może powierzyć innemu podmiotowi, w drodze umowy zawartej na piśmie, przetwarzanie danych.
2. Podmiot, o którym mowa w ust. 1, może przetwarzać dane wyłącznie w zakresie i celu przewidzianym w umowie.

Dz.U.2016.0.922 t.j. – Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych

Z ustawy wynika jasno, że administrator danych (w tym wypadku firma windykacyjna) nie może powierzyć danych na nasz temat innemu podmiotowi (czyli osobom trzecim). Dłużnik musi samodzielnie decydować o tym, kto będzie wiedział o jego zadłużeniu.

Co więcej – nawet jeżeli dłużnik powie o zadłużeniu np.: swojej żonie, windykator i tak nie ma prawa rozmawiać z nią na ten temat lub – co gorsza – grozić wyjawieniem informacji również jej rodzinie. Windykator musi chronić dane dłużnika, a nie je rozpowszechniać.

Art. 26. Obowiązki administratora danych

1. Administrator danych przetwarzający dane powinien dołożyć szczególnej staranności w celu ochrony interesów osób, których dane dotyczą, a w szczególności jest obowiązany zapewnić, aby dane te były:
1) przetwarzane zgodnie z prawem (…).

Dz.U.2016.0.922 t.j. – Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Windykator nie może zatem dzwonić do żadnych osób powiązanych z dłużnikiem. Zgodny z prawem jest jedynie kontakt na linii dłużnik-windykator. Wszystkie pozostałe próby kontaktu z rodziną, sąsiadami i znajomymi dłużnika są bezprawne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Kasia
Kasia
2021-12-02 18:52:40

A co jeśli numery telefonów moich bliskich udostępni operator? Podejrzewam, że Orange nie zależy na chronieniu danych wrażliwych swoich klientów. Jesteśmy w Orange Love i, pomimo, że córka i jej tata mają inne nazwisko - codziennie wydzwaniają do nich "spamerzy". Dziś nawet córka otrzymała smsa takiego samego jak ja - firma windykacyjna nakłania mnie do kontaktu z komornikiem. Zajął mi konto? To niech nie zawracają gitary. Z wysokością roszczeń nie zgadzam się zupełnie. Jak to jest możliwe, że nie otrzymałam pisemnego zawiadomienia o postępowaniu komorniczym, a wcześniej o nakazie sądowym? Mogłabym się odwołać...A tak Alior Bank zamiast 1000 zł chce ode mnie 5x tyle. Za raty zero procent! I to spłacane przez długi czas.

Podobne artykuły

Nowelizacja Kodeksu karnego uchwalona przez Sejm
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
19 maja 2019

Nowelizacja Kodeksu karnego uchwalona przez Sejm

Szybkie pożyczki Barlinek
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
19 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Barlinek

Kredyt samochodowy Jelenia Góra
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
09 listopada 2017

Kredyt samochodowy Jelenia Góra

ING Bank Śląski w Kielcach
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
11 sierpnia 2019

ING Bank Śląski w Kielcach

Open Finance w Gdyni
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
20 sierpnia 2014

Open Finance w Gdyni

Kredyt hipoteczny Bartoszyce
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
09 czerwca 2017

Kredyt hipoteczny Bartoszyce

Porównaj