Czym zajmuje się Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju?

Czym zajmuje się Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju?

author
Halszka Gronek
05 grudnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju to instytucja, która pomogła rozwinąć skrzydła wielu światowym gospodarkom. Dzięki hojnemu wsparciu finansowemu Banku kilkadziesiąt państw przetransformowało swoje wewnętrzne struktury i znacząco zasiliło budżet. Sprawdziliśmy, na czym polega działalność EBOiR-u i kto może liczyć na wsparcie tej instytucji.

Spis treści:

  1. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju - czym jest?
  2. Co wspiera EBOiR?
  3. Historia powstania EBOiR-u
  4. Członkowie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju
  5. Projekty i strategie wsparcia EBOiR-u
  6. EBOiR - najważniejsze informacje
Zwiń spis treści

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju - czym jest?

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju to międzynarodowa instytucja finansowa, której misją jest promocja rozwoju sektora prywatnego w państwach rozwijających się. Bank ten wspiera procesy transformacji strukturalnej w krajach starających się o dołączenie do grona rozwiniętych gospodarek. Jego pomoc dotyka głównie państw Europy Środkowej i Wschodniej. EBOiR, czy też z angielska EBRD (European Bank for Reconstruction and Development, wspomaga kraje średnio rozwinięte na wielu płaszczyznach. Nie tylko udziela im wsparcia finansowego (wypłacanie kredytów, gwarancji i inwestycji kapitałowych), lecz także oferuje współpracę techniczną. Można więc powiedzieć, że EBOiR jest swoistą podporą transformacji gospodarczej całej Europy. By móc liczyć na wsparcie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, nie wystarczy jednak sporządzić oficjalnego podania. Warunkiem udzielenia pomocy przez EBOiR jest rozwój demokracji i poszanowanie praw człowieka w państwie zainteresowanym. Wszystko to dlatego, iż bank ten wierny jest ideom pluralizmu politycznego, gospodarki rynkowej i wielopartyjnej demokracji.

Co wspiera EBOiR?

  • projekty o znaczeniu społecznym, np. te z zakresu energetyki, transportu, edukacji;
  • prywatne firmy, poprzez udzielanie im kredytów wspierających ich rozwój, modernizację;
  • instytucje finansowe, którym również udziela pożyczek, dbając tym samym o sektor finansowy;
  • MŚP, które dzięki  świadczeniom przez niego przyznawanym, mogą tworzyć innowacyjne projekty.

W przypadku przedsiębiorców, którzy nie otrzymają finansowania od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), istnieje szeroka gama możliwości uzyskania kredytów i pożyczek w instytucjach bankowych. Warto zaznaczyć, że instytucje te oferują różne produkty finansowe, z różnymi warunkami i zasadami przyznawania. W naszych wpisach znajdziesz szczegółowe informacje na temat różnych produktów finansowych, ich korzyści, kosztów, co ułatwi Ci podjęcie świadomej decyzji dotyczącej finansowania dla Twojej firmy. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej gotówki w swojej firmie, sprawdź ranking kredytów dla firm oraz kredytów dla nowych firm.

Historia powstania EBOiR-u

Sama koncepcja utworzenia instytucji finansowej, jaka wspierałaby rozwój gospodarczy państw europejskich, liczy sobie blisko 35 lat. Po raz pierwszy została ona przedstawiona 25. października 1989 roku przez francuskiego polityka François Mitterranda. Niespełna 6 tygodni później, w dniach 8-9 grudnia, utworzono Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podczas ówczesnych obrad Rady Europejskiej w Strasburgu. Aktem prawnym, jaki reguluje kwestię powstania EBOiR-u, jest Umowa o utworzeniu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju sporządzona w Paryżu w dniu 29. maja 1990 roku. Zawarcie owej umowy oficjalnie potwierdził sam Wojciech Jaruzelski, Prezydent RP w latach 1989-1990. Oświadczenie to znajduje się w Dzienniku Ustaw nr 100 na rok 1994, pod pozycją 483. Pierwsza prace przeprowadzone pod sztandarem Europejskiego Banku Centralnego miały miejsce w 1991 roku. Obecnie siedziba tej międzynarodowej instytucji znajduje się w Londynie. Przez 28 lat swej działalności EBOiR zrealizował blisko 4 tysiące projektów o łącznej wartości 230 miliardów euro. Aż 330 programów owego wsparcia poświęcono Polsce, inwestując blisko 7 miliardów euro w rozwój kraju nad Wisłą.

Członkowie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju

Obecnie Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju liczy aż 66 oficjalnych członków. Pierwszych 64 z nich stanowią państwa członkowskie, a pozostali to Europejski Bank Inwestycyjny oraz Unia Europejska. Wszyscy członkowie EBOiR-u są kredytodawcami banku. Oznacza to, że każdy podmiot zrzeszony zobowiązany jest zasilać wspólny fundusz pomocowy, z którego środki przeznaczane zostają później na wspieranie rozwoju gospodarczego rozwijających się państw. Co istotne jednak, tylko państwa członkowskie są uprawnione do tego, by odgrywać rolę kredytobiorców EBOiR-u. Jak sama nazwa Banku wskazuje, pomoc finansowa EBOiR-u dedykowana jest przede wszystkim europejskim gospodarkom. Warto jednak zaznaczyć, iż w 2012 roku Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju rozszerzył swą działalność na niektóre kraje śródziemnomorskie. Chodzi oczywiście o Tunezję, Libię, Maroko oraz Egipt.  Obecnie największe projekty pomocowe realizowane są na terenie Rosji, Turcji, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, Kazachstanu i Polski. Pomimo postępów w transformacji strukturalnej naszego kraju EBOiR nie wycofuje się z finansowania kolejnych działań w kraju nad Wisłą. Z najświeższych zapowiedzi wynika, że w ciągu najbliższych lat Bank będzie się skupiał na rozwoju polskiego sektora energetycznego.

Projekty i strategie wsparcia EBOiR-u

Przez 28 lat swej  działalności EBOiR zrealizował blisko 4 tysiące projektów o łącznej wartości 230 miliardów euro. Aż 78,9 miliarda euro pochodziło z własnego finansowania Banku (dane na rok 2013). Co więcej, ponad 330 programów wsparcia poświęcono Polsce, inwestując blisko 7 miliardów euro w rozwój kraju nad Wisłą. Jak wynika z zapowiedzi EBOiR-u, w kolejnych latach przewidziane jest dalsze wspieranie polskiej gospodarki (głównie sektora energetycznego). EBOiR wspomaga członkowskie kraje średnio rozwinięte na wielu płaszczyznach. Głównym sposobem finansowania jest udzielanie kredytów, jakich kwoty zwykle przewyższają 5 milionów ECU. W przeliczeniu na polską walutę wartość ta wynosi blisko 22 miliony PLN). Co istotne, owe kredyty udzielane są zarówno rządom państw członkowskich, jak i podmiotom prywatnym. Większość z nich zostaje przeznaczona na budowę nowej infrastruktury i restrukturyzację licznych sektorów gospodarczych kraju. Oprócz kredytów EBOiR udziela także licznych gwarancji i inwestycji kapitałowych. Bywa tak, że międzynarodowa instytucja wykorzystuje inne instrumenty finansowe, by zrealizować konkretne przedsięwzięcia – m.in. innowacyjne projekty infrastrukturalne. Co więcej, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wspiera także liczne reformy zmierzające do poprawy klimatu inwestycyjnego. EBOiR opowiada się za promowaniem praw człowieka, gospodarki rynkowej oraz programów ochrony środowiska. Wsparcie firmom oferują również instytucje pożyczkowe, proponując pożyczki dla firm.

EBOiR - najważniejsze informacje

1) Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) to międzynarodowa instytucja finansowa, której misją jest rozwój sektora prywatnego w państwach rozwijających się.

2) EBOiR wspiera procesy transformacji strukturalnej w krajach starających się o dołączenie do grona rozwiniętych gospodarek. Jego pomoc dotyka głównie państw Europy Środkowej i Wschodniej. 

3) Warunkiem udzielenia pomocy przez EBOiR jest rozwój demokracji i poszanowanie praw człowieka w państwie zainteresowanym. 

4) Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju utworzono podczas strasburskich obrad Rady Europejskiej w dniach 8-9 grudnia 1989 roku.

5) Aktem regulującym kwestię powstania EBOiR-u jest Umowa o utworzeniu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju z 29 maja 1990 roku.

6) Przez 28 lat swej działalności EBOiR zrealizował blisko 4 tysiące projektów o łącznej wartości 230 miliardów euro. Aż 330 programów owego wsparcia poświęcono Polsce, inwestując blisko 7 miliardów euro w rozwój kraju nad Wisłą. 

7) Obecnie Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju liczy aż 66 oficjalnych członków. Pierwszych 64 z nich stanowią państwa członkowskie, a pozostali to Europejski Bank Inwestycyjny oraz Unia Europejska. 

8) Wszyscy członkowie EBOiR-u są kredytodawcami banku. Co istotne jednak, tylko państwa członkowskie są uprawnione do tego, by odgrywać rolę kredytobiorców EBOiR-u. 

9) EBOiR wspomaga kraje średnio rozwinięte na wielu płaszczyznach. Nie tylko udziela im wsparcia finansowego (wypłacanie kredytów, gwarancji i inwestycji kapitałowych), lecz także oferuje współpracę techniczną.

10) Obecnie prezesem EBOiR-u jest obywatel Indii, Suma Chakrabarti. Co ciekawe, w latach 2001-2004 wiceprezesem Banku była Hanna Gronkiewicz-Waltz, polska prezydentka Warszawy. 

Źródła:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19941000483

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Europejski-Bank-Odbudowy-i-Rozwoju;3899185.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Europejski_Bank_Odbudowy_i_Rozwoju

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/BASLeksykon.xsp?id=2F1356679D1E1CDEC1257A5A00485DCC&litera=E

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

rokkiii
rokkiii
2018-12-13 12:29:31

pokazcie gdzie ten bank cos zdzialal bo jakos nie widac tabliczek jak na przyklad wiszą wszedzie z doatcji UE

zenon58
zenon58
2018-12-13 12:28:25

piszecie ze obecnie najwieksze dzialania eboiru są prowadzone na terenie rosji i turcji. a eboir nie powinien sie zajowac krajami europejskimi?

Podobne artykuły

Santander Bank Polska w Kołobrzegu

Santander Bank Polska to drugi w Polsce największy bank detaliczny pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy oddziały w Kołobrzegu – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i ofertę.

author
Patryk Byczek
15 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

500+ dla emerytów i rencistów – jak otrzymać?

500+ dla emerytów i rencistów to nowe świadczenie, które mogą otrzymać emeryci i renciści niezdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierający zasiłek pielęgnacyjny. Miesięcznie można otrzymać nawet 500 zł brutto, a wnioski o świadczenie uzupełniające można składać od 1 października. Sprawdź, jak otrzymać 500+ dla emerytów, kto może otrzymać dodatkowe świadczenie, jakie są wymagania i kiedy rusza wypłata świadczenia. Według wyliczeń Ministerstwa Rodziny, pomoc ma trafić do ponad 800 tysięcy osób.

author
Dominika Byczek
06 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO z technologią blockchain

Lider sektora bankowości w Polsce otwiera się na nowe metody działania. PKO BP podjął współpracę z polsko-brytyjskim start-upem „Coinfirm”, której skutkiem będzie wdrożenie technologii blockchain. Aby nowe metody mogły zostać wprowadzone, muszę spełniać wymogi UOKiK. 

author
Patryk Byczek
06 kwietnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Biłgoraju

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Biłgoraju – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
05 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Oświadczenia majątkowe komorników sądowych

Od 1 stycznia 2019, komornicy sądowi mają obowiązek składania oświadczeń majątkowych. Znajdziemy w nich informacje o dochodach uzyskiwanych z kancelarii oraz innych źródeł. Oświadczenia są jawne i możemy znaleźć je w Biuletynie Informacji Publicznej.

author
Dominika Byczek
02 stycznia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ustawa o kosztach komorniczych 2018

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowe ustawy dotyczące kosztów komorniczych i pracy komornika sądowego. Niższe opłaty egzekucyjne i zwiększony rygor w zawodzie  - sprawdź, jakie jeszcze zmiany wejdą w życie z początkiem 2019 roku.

author
Halszka Gronek
05 kwietnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj