Czym zajmuje się Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju?

Czym zajmuje się Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju?

author
Halszka Gronek
05 grudnia 2018

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju to instytucja, która pomogła rozwinąć skrzydła wielu światowym gospodarkom. Dzięki hojnemu wsparciu finansowemu Banku kilkadziesiąt państw przetransformowało swoje wewnętrzne struktury i znacząco zasiliło budżet. Sprawdziliśmy, na czym polega działalność EBOiR-u i kto może liczyć na wsparcie tej instytucji.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju to międzynarodowa instytucja finansowa, której misją jest promocja rozwoju sektora prywatnego w państwach rozwijających się. Bank ten wspiera procesy transformacji strukturalnej w krajach starających się o dołączenie do grona rozwiniętych gospodarek. Jego pomoc dotyka głównie państw Europy Środkowej i Wschodniej. 

EBOiR, czy też z angielska EBRD (European Bank for Reconstruction and Development, wspomaga kraje średnio rozwinięte na wielu płaszczyznach. Nie tylko udziela im wsparcia finansowego (wypłacanie kredytów, gwarancji i inwestycji kapitałowych), lecz także oferuje współpracę techniczną. Można więc powiedzieć, że EBOiR jest swoistą podporą transformacji gospodarczej całej Europy.

By móc liczyć na wsparcie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, nie wystarczy jednak sporządzić oficjalnego podania. Warunkiem udzielenia pomocy przez EBOiR jest rozwój demokracji i poszanowanie praw człowieka w państwie zainteresowanym. Wszystko to dlatego, iż bank ten wierny jest ideom pluralizmu politycznego, gospodarki rynkowej i wielopartyjnej demokracji.

Historia powstania EBOiR-u

Sama koncepcja utworzenia instytucji finansowej, jaka wspierałaby rozwój gospodarczy państw europejskich, liczy sobie blisko 30 lat. Po raz pierwszy została ona przedstawiona 25. października 1989 roku przez francuskiego polityka François Mitterranda. Niespełna 6 tygodni później, w dniach 8-9 grudnia, utworzono Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podczas ówczesnych obrad Rady Europejskiej w Strasburgu. 

Aktem prawnym, jaki reguluje kwestię powstania EBOiR-u, jest Umowa o utworzeniu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju sporządzona w Paryżu w dniu 29. maja 1990 roku. Zawarcie owej umowy oficjalnie potwierdził sam Wojciech Jaruzelski, Prezydent RP w latach 1989-1990. Oświadczenie to znajduje się w Dzienniku Ustaw nr 100 na rok 1994, pod pozycją 483.

Pierwsza prace przeprowadzone pod sztandarem Europejskiego Banku Centralnego miały miejsce w 1991 roku. Obecnie siedziba tej międzynarodowej instytucji znajduje się w Londynie. Przez 28 lat swej działalności EBOiR zrealizował blisko 4 tysiące projektów o łącznej wartości 230 miliardów euro. Aż 330 programów owego wsparcia poświecono Polsce, inwestując blisko 7 miliardów euro w rozwój kraju nad Wisłą. 

Członkowie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju

Obecnie Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju liczy aż 66 oficjalnych członków. Pierwszych 64 z nich stanowią państwa członkowskie, a pozostali to Europejski Bank Inwestycyjny oraz Unia Europejska. 

Wszyscy członkowie EBOiR-u są kredytodawcami banku. Oznacza to, że każdy podmiot zrzeszony zobowiązany jest zasilać wspólny fundusz pomocowy, z którego środki przeznaczane zostają później na wspieranie rozwoju gospodarczego rozwijających się państw. Co istotne jednak, tylko państwa członkowskie są uprawnione do tego, by odgrywać rolę kredytobiorców EBOiR-u. 

Jak sama nazwa Banku wskazuje, pomoc finansowa EBOiR-u dedykowana jest przede wszystkim europejskim gospodarkom. Warto jednak zaznaczyć, iż w 2012 roku Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju rozszerzył swą działalność na niektóre kraje śródziemnomorskie. Chodzi oczywiście o Tunezję, Libię, Maroko oraz Egipt.   

Obecnie największe projekty pomocowe realizowane są na terenie Rosji, Turcji, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, Kazachstanu i Polski. Pomimo postępów w transformacji strukturalnej naszego kraju (we wrześniu br. Polska dołączyła do prestiżowego grona gospodarek rozwiniętych) EBOiR nie wycofuje się z finansowania kolejnych działań w kraju nad Wisłą. Z najświeższych zapowiedzi wynika, że w ciągu najbliższych lat Bank będzie się skupiał na rozwoju polskiego sektora energetycznego.

Sprawdź, jaką strategię Polityki Energetycznej Państwa opracował dla nas resort energii.

Projekty i strategie wsparcia EBOiR-u

Przez 28 lat swej dotychczasowej działalności EBOiR zrealizował blisko 4 tysiące projektów o łącznej wartości 230 miliardów euro. Aż 78,9 miliarda euro pochodziło z własnego finansowania Banku (dane na rok 2013). Co więcej, ponad 330 programów wsparcia poświecono Polsce, inwestując blisko 7 miliardów euro w rozwój kraju nad Wisłą. Jak wynika z zapowiedzi EBOiR-u, w kolejnych latach przewidziane jest dalsze wspieranie polskiej gospodarki (głównie sektora energetycznego).

EBOiR wspomaga członkowskie kraje średnio rozwinięte na wielu płaszczyznach. Głównym sposobem finansowania jest udzielanie kredytów, jakich kwoty zwykle przewyższają 5 milionów ECU. W przeliczeniu na polską walutę wartość ta wynosi blisko 22 miliony PLN). Co istotne, owe kredyty udzielane są zarówno rządom państw członkowskich, jak i podmiotom prywatnym. Większość z nich zostaje przeznaczona na budowę nowej infrastruktury i restrukturyzację licznych sektorów gospodarczych kraju.

Oprócz kredytów EBOiR udziela także licznych gwarancji i inwestycji kapitałowych. Bywa tak, że międzynarodowa instytucja wykorzystuje inne instrumenty finansowe, by zrealizować konkretne przedsięwzięcia – m.in. innowacyjne projekty infrastrukturalne. Co więcej, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wspiera także liczne reformy zmierzające do poprawy klimatu inwestycyjnego. EBOiR opowiada się za promowaniem praw człowieka, gospodarki rynkowej oraz programów ochrony środowiska.

Podsumowanie 

1) Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) to międzynarodowa instytucja finansowa, której misją jest rozwój sektora prywatnego w państwach rozwijających się.

2) EBOiR wspiera procesy transformacji strukturalnej w krajach starających się o dołączenie do grona rozwiniętych gospodarek. Jego pomoc dotyka głównie państw Europy Środkowej i Wschodniej. 

3) Warunkiem udzielenia pomocy przez EBOiR jest rozwój demokracji i poszanowanie praw człowieka w państwie zainteresowanym. 

4) Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju utworzono podczas strasburskich obrad Rady Europejskiej w dniach 8-9 grudnia 1989 roku.

5) Aktem regulującym kwestię powstania EBOiR-u jest Umowa o utworzeniu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju z 29 maja 1990 roku.

6) Przez 28 lat swej działalności EBOiR zrealizował blisko 4 tysiące projektów o łącznej wartości 230 miliardów euro. Aż 330 programów owego wsparcia poświecono Polsce, inwestując blisko 7 miliardów euro w rozwój kraju nad Wisłą. 

7) Obecnie Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju liczy aż 66 oficjalnych członków. Pierwszych 64 z nich stanowią państwa członkowskie, a pozostali to Europejski Bank Inwestycyjny oraz Unia Europejska. 

8) Wszyscy członkowie EBOiR-u są kredytodawcami banku. Co istotne jednak, tylko państwa członkowskie są uprawnione do tego, by odgrywać rolę kredytobiorców EBOiR-u. 

9) EBOiR wspomaga kraje średnio rozwinięte na wielu płaszczyznach. Nie tylko udziela im wsparcia finansowego (wypłacanie kredytów, gwarancji i inwestycji kapitałowych), lecz także oferuje współpracę techniczną.

10) Obecnie prezesem EBOiR-u jest obywatel Indii, Suma Chakrabarti. Co ciekawe, w latach 2001-2004 wiceprezesem Banku była Hanna Gronkiewicz-Waltz, polska prezydentka Warszawy. 


Źródła:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19941000483

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Europejski-Bank-Odbudowy-i-Rozwoju;3899185.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Europejski_Bank_Odbudowy_i_Rozwoju

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/BASLeksykon.xsp?id=2F1356679D1E1CDEC1257A5A00485DCC&litera=E

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

rokkiii

pokazcie gdzie ten bank cos zdzialal bo jakos nie widac tabliczek jak na przyklad wiszą wszedzie z doatcji UE

zenon58

piszecie ze obecnie najwieksze dzialania eboiru są prowadzone na terenie rosji i turcji. a eboir nie powinien sie zajowac krajami europejskimi?

Podobne artykuły

mBank placówki w Żywcu
Oddziały
author
Halszka Gronek
01 czerwca 2019

mBank placówki w Żywcu

Pożyczki bez BIK Konstancin-Jeziorna
Wpisy Inne
author
Halszka Gronek
28 sierpnia 2017

Pożyczki bez BIK Konstancin-Jeziorna

Promocja: „Masterpass” w Empik.com
Promocje bankowe
author
Halszka Gronek
15 października 2018

Promocja: „Masterpass” w Empik.com

Cross Finance – kontakt
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
03 lipca 2020

Cross Finance – kontakt

KredytOK w Olsztynie
Oddziały
author
Halszka Gronek
23 stycznia 2017

KredytOK w Olsztynie

Bank Pekao w Bogatyni
Oddziały
author
Halszka Gronek
09 lipca 2019

Bank Pekao w Bogatyni