zadluzenia.com
zamknij

Dobra Okolica – nowy rządowy program

Dobra Okolica to jeden z programów z tzw. „piątki Morawieckiego”:

1. Ciepły Dom.
2. Dobra Okolica (poniżej).
3. Nowoczesna Gmina.
4. Internet Szybciej Więcej.
5. Mieszkasz-Decydujesz

Sprawdzamy, jakie oficjalne informacje dotychczas podano na temat Dobrej okolicy. 

Dobra Okolica wydaje się być programem skierowanym ku najbardziej zaniedbanym gminom i ku osobom żyjących w niesprzyjających warunkach. Dzięki programowi ma powstać nawet 3000 różnych obiektów ogólnodostępnych dla wszystkich Polaków.


Póki co mówi się o trzech głównych ścieżkach pomocowych w ramach Dobrej Okolicy. Pierwsza ma być skierowana głównie do najmłodszych, druga do najstarszych, a trzecia do najbardziej potrzebujących, czyli niepełnosprawnych.


Dobra Okolica dla dzieci i ich rodzin


Najwięcej nowych obiektów ma być skierowanych ku najmłodszym. Rząd ma zamiar przeznaczyć 500 mln zł na wybudowanie kilku tysięcy budynków użyteczności publicznej:
- tematyczne place zabaw dla dzieci,
- siłownie na świeżym powietrzu,
- miejsca do rodzinnego wypoczynku. Dobra Okolica dla seniora


Dzięki programowi senioralnemu ma powstać kilkaset Domów Seniora. Kto będzie mógł w nich zamieszkać? Osoby, które oficjalnie posiadają:
- status rencisty,
- status emeryta,
- ośrodki sportowe,
- przekroczyły pewną granicę wiekową (ta nie została jeszcze określona)
i wymagają stałej opieki, a np.: od lat mieszkają same, ale nie są w stanie egzystować bez czyjejś pomocy. Warunki finansowe w państwowych Domach Seniora zapewne będą preferencyjne. Wydatki państwa w tym zakresie mają być zwiększone nawet dwukrotnie.


Dobra okolica dla niepełnosprawnych


Zmiana dla niepełnosprawnych będzie polegała na wprowadzeniu stanowiska asystenta. Osoba taka będzie prawdopodobnie wyznaczana lokalnie.Program ma zostać zrealizowany w ciągu dwóch lat. Póki co więcej na temat szczegółów działań nie wiadomo. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY