Najczęściej komentowane
Dowód osobisty dla dziecka
Otrzymanie pierwszego dowodu osobistego kojarzy się powszechnie z przywilejem przekroczenia progu 18. roku życia. Warto jednak zauważyć, że nie tylko osoby wkraczające w dorosłość mogą cieszyć się możliwością posiadania tego dokumentu. Sprawdziliśmy, w jakich przypadkach dowód osobisty przysługuje także dzieciom i młodzieży niepełnoletniej.
Powód osobisty – prawo i obowiązek
Dowód osobisty to jeden z najważniejszych dokumentów, jakie posiada każdy obywatel Polski. Służy on nie tylko identyfikacji poszczególnych Polaków, lecz także potwierdza ich obywatelstwo, ułatwia podróżowanie poza granice kraju i umożliwia korzystanie z wielu usług, między innymi z zaciągania szybkich pożyczek na dowód osobisty.
Obowiązek posiadania dowodu dotyczy wszystkich pełnoletnich Polaków, którzy przebywają na terenie Rzeczypospolitej. Istnieje jednak możliwość wyrobienia tego dokumentu dla osób poniżej 18.go roku życia. Zapis ten wynika wprost z ustawy o dowodach osobistych, która mówi, że prawo do dowodu ma każdy Polak – niezależnie od wieku. Prawo stanowi, co następuje:
PODSTAWA PRAWNA
Art. 5. Prawo i obowiązek posiadania dowodu osobistego
2. Pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkujący na jej terytorium jest obowiązany posiadać dowód osobisty.
Źródło: Dz.U.2019.0.653 t.j. – Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych
INFORMACJE W PIGUŁCE
Poniżej zebraliśmy wszelkie najważniejsze informacje, z jakimi powinna zapoznać się każda osoba, chcąca wyrobić dowód osobisty dla dziecka:
Dowód osobisty dla dziecka – najważniejsze informacje
1. Wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka nie jest obowiązkowe, lecz fakultatywne.
2. By wyrobić dziecku dowód, wystarczy złożyć wniosek w dowolnym urzędzie gminy lub poprzez internetową platformę ePUAP.
3. Wniosek o wyrobienie dowodu dla dziecka może złożyć tylko jeden rodzic.
4. Usługa ta jest darmowa.
5. Dowód dla dziecka powyżej 5. roku życia ważny jest przez 10 lat, natomiast dla dziecka poniżej tego wieku – 5 lat.
DO CZEGO JEST POTRZEBNY?
Dowód osobisty dla dziecka może być bardzo przydatny w przypadku wyjazdu dziecka poza granice Polski.
W ramach wyjazdów do krajów między innymi Unii Europejskiej czy też państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego wystarczy, iż dziecko zostanie wylegitymowane dowodem osobistym – nie potrzeba specjalnie w tym celu wyrabiać paszportu. Kwestię przekraczania granic dzięki okazaniu dowodu osobistego reguluje polskie prawo:
PODSTAWA PRAWNA
Art. 4. Dowód i uprawnienia wynikające z jego posiadania
2. Dowód osobisty uprawnia do przekraczania granic państw, o których mowa w ust. 1.
Źródło: Dz.U.2019.0.653 t.j. – Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych
Warto w tym miejscu dodać, że podróżowanie z dowodem osobistym jest o wiele korzystniejsze niż w przypadku paszportu, bowiem jego wyrobienie jest zupełnie darmowe.
JAK UZYSKAĆ DOWÓD OSOBISTY DLA DZIECKA?
By wyrobić dowód osobisty dla dziecka wystarczy w tym celu złożyć odpowiedni wniosek – albo przez internetową platformę ePUAP, albo osobiście, w dowolnym urzędzie gminy na terenie Polski. Urzędem wydającym dokument jest urząd gminy.
PODSTAWA PRAWNA
Art. 8. Wydawanie, wymiana i unieważnianie dowodów jako zadanie gmin
2. Zadania określone w niniejszej ustawie, realizowane przez organy gmin, są zadaniami zleconymi z zakresu administracji rządowej.
Źródło: Dz.U.2019.0.653 t.j. – Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych
W przypadku stacjonarnego sposobu składania wniosku o dowód osobisty dla dziecka wystarczy przedłożyć podpis jednego rodzica (w przeciwieństwie do wniosku o paszport, gdzie wymagane są podpisy obojga rodziców).
Co istotne, każde dziecko powyżej 5 roku życia musi być obecne podczas wizyty w urzędzie. W przypadku stacjonarnego sposobu składania wniosku dziecko powinno być obecne przy aplikowaniu, z kolei w przypadku internetowego wnioskowania – przy odbiorze dowodu w urzędzie.
Czas realizacji nowego dowodu wynosi zwykle do 30 dni. W szczególnych przypadkach może on zostać wydłużony, o czym jednak rodzice dziecka powinni zostać powiadomieni przez urząd.
PODSTAWA PRAWNA
Art. 24. Wniosek o wydanie dowodu
Źródło: Dz.U.2019.0.653 t.j. – Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych
WYMAGANE DOKUMENTY
By móc aplikować o wydanie dowodu osobistego dla dziecka, należy przygotować następujące dokumenty:
1. Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka
Formularz można otrzymać w każdym urzędzie gminy, a także na stornach internetowych tychże organów.
2. Ważny dokument ze zdjęciem dziecka
Jeśli dziecko posiada już takowy dokument (np. legitymację szkolną lub paszport).
3. Dwa aktualne zdjęcia o wymiarach 35×45 mm
W przypadku wnioskowania w postaci elektronicznej, do wniosku należy dołączyć plik z fotografią o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli i wielkości poniżej 2,5 MB). O tym, jak zrobić zdjęcie do dowodu osobistego, pisaliśmy w naszym poradniku.
4. Skrócony odpis aktu urodzenia
Jego okazanie może nastąpić na żądanie organu administracji.
5. Dokument potwierdzający tożsamość rodzica wnioskującego
Wymagany jest jedynie do wglądu urzędnika, w celu weryfikacji tożsamości wnioskującego.
ILE KOSZTUJE WYROBIENIE?
Wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka jest zupełnie bezpłatne – tak samo, jak w przypadku wyrobienia dowodu dla osoby pełnoletniej.
Jedyny wydatek, jaki poniosą rodzice danego dziecka, w związku z wyrabianiem dokumenty, to koszt wyrobienia odpowiednich zdjęć dowodowych.
Potrzebujesz pilnie gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:
Kredytów online – do 300 tys. złotych
Pożyczek na oświadczenie – bez zaświadczeń od pracodawcy
Ile czasu ważny jest dowód dla dziecka?
Dowód∂ wydany dziecku jest ważny tak samo długo co w przypadku dorosłego – 10 lat. Wyjątek stanowią dzieci poniżej 5. roku życia. W ich przypadku dowód ważny będzie tylko przez 5 lat.
PODSTAWA PRAWNA
Art. 7. Okres ważności dowodów
2. Dowód osobisty wydany osobie, która ukończyła 5 rok życia, jest ważny przez okres 10 lat od daty wydania dowodu osobistego.
Dodaj komentarz