Ekologia w biznesie – jak naprawdę wygląda?

Ekologia w biznesie – jak naprawdę wygląda?

author
Halszka Gronek
07 grudnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Jak polskie firmy zapatrują się na ideę ekologicznego biznesu? Ile przedsiębiorstw wdrożyło już prośrodowiskowe rozwiązania? Co jest barierą powstrzymującą firmy przez „zielonymi” inwestycjami? I w końcu jakie są perspektywy dla ekologii w Polskim biznesie? – na te i na wiele innych pytań odpowiedź znajdziemy w najnowszym raporcie BOŚ Banku.

Jak polskie przedsiębiorstwa realizują założenia ekologicznego biznesu? Odpowiedź znajdziemy w najnowszym raporcie Banku Ochrony Środowiska zatytułowanym „Ekologia w biznesie, czyli działania i plany przedsiębiorstw w zakresie ochrony środowiska”. W opracowaniu zawarto odpowiedzi na pytania, jakie rozwiązania z zakresu ochrony środowiska cieszyły się w ostatnich latach zainteresowaniem firm sektora MŚP oraz jakie działania proekologiczne zarządzający tego typu firmami planują podjąć w najbliższym czasie.

Jednym z najważniejszych wniosków płynących z badania BOŚ Banku jest fakt, że przedsiębiorstwa polskie doceniają rolę rozwiązań. Proekologicznych. Aż 70% z nich w ostatnich trzech latach zainwestowało w tego typu rozwiązania. Wśród najpopularniejszych inwestycji znalazły się te przekładające się na znaczny spadek zużycia energii: wymiana oświetlenia na energooszczędne (46% wskazań) oraz termomodernizacja budynku (22%). Co więcej, aż 13% firm zamierza w perspektywie kolejnych lat zainwestować w fotowoltaikę, a 7% w termomodernizację. 

Programy wsparcia dla ekologicznego biznesu

Jak wynika z raportu pt. „Ekologia w biznesie…”, polscy przedsiębiorcy wykazują niską znajomość programów wsparcia umożliwiających realizację inwestycji z zakresu polityki proekologicznej. Aż 87% z nich nie wie, z jakich dotacji lub finansowania może skorzystać (takie informacje posiada jedynie 13% przedsiębiorców). Natomiast wśród osób, które zadeklarowały znajomość programów wsparcia, ponad połowa badanych (51%) nie potrafiła wymienić konkretnych instytucji, do których mogą udać się przedsiębiorcy. 

Najwięcej zdeklarowanych, bo dokładnie jedna czwarta z nich, wskazało na znajomość inicjatyw Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zdecydowanie mniej (13%) – na programy Banku Gospodarstwa Krajowego. Tylko 5% ankietowanych firm przyznało, że zna programy oferowane przez Bank Ochrony Środowiska, a 6% respondentów – inne źródła wsparcia, w tym te oferowane przez komercyjne instytucje finansowe. 

Trudno zarzucać polskim przedsiębiorcom brak poczucia społecznej odpowiedzialność biznesu, skoro nie dotarła do nich wieść o licznych programach wspierających realizację biznesowych działań z zakresu poprawy stanu środowiska. Niemniej jednak ci, którzy posiedli choć niewielką część informacji, coraz chętniej wychodzą naprzeciw społecznym oczekiwaniom. W tym celu rezygnują oni plastiku, segregują odpady i informują, jak wdrożone procedury pozwalają redukować emisję dwutlenku węgla.

Jakie są perspektywy rozwoju ekobiznesu?

W ramach badania przeprowadzonego przez ekspertów BOŚ Banku zapytano przedstawicieli małych i średnich firm o ich proekologiczne plany inwestycyjne na najbliższe trzy lata. Dobrym wnioskiem jest fakt, że aż 40% z nich planuje wdrożyć tego typu działania. Około 14% nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale już prawie połowa (46%) firm z sektora MŚP zadeklarowało brak takich zamiarów. 

Wśród przedsiębiorców zdeterminowanych na zmianę największym zainteresowaniem cieszą się systemy fotowoltaiczne (13% wszystkich odpowiedzi) i termomodernizacja (7%). W dalszej kolejności przedstawiciele biznesu planują wymianę oświetlenia (5%), działania zmierzające do ograniczenia zużycia surowców lub materiałów (5%) czy wymianę taboru czyli floty samochodowej (3%). 

Co ciekawe, chęć wdrażania proekologicznych zmian ma 40% przedsiębiorców z sektora MŚP, ale już 53% z nich wie, że przeznaczy na tego typu inwestycje środki specjalnie wyodrębnione z budżetu. Dla 22% będą to kwoty „niewielkie”, czyli do 40 tysięcy złotych. 17% firm przeznaczy fundusze rzędu 40-150 tysięcy zł. Co czternasty chce zainwestować od 150 do 300 tysięcy złotych, a około 7% – więcej niż 300 tysięcy złotych.

Największą barierą dla przedsiębiorstw rozważających wdrożenie inwestycji proekologicznych jest dziś brak wolnych środków finansowych – tak odpowiedziało blisko czterech na dziesięciu badanych (39%). Inne utrudnienia wymienione przez respondentów to przede wszystkim: brak praw własności do lokalu oraz nieopłacalność inwestycji (odpowiednio po 10%), przekonanie, że posiadany biznes jest zbyt mały na realizację postaw proekologicznych (6%), a także brak miejsca na ekologię w prowadzonej działalności (2%).


Źródła:
https://www.bosbank.pl/files/file_358/Raport_Ekologia-w-biznesie.pdf

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Polacy najczęściej w Europie chodzą do sklepów

13 razy w miesiącu w dynkoncie, 12 razy w miesiącu w małym sklepie spożywczym - taki jest blians sklepowych wizyt statystycznego Polaka. W badaniu Nielsena jesteśmy na pierwszym miejscu w Europie. Amerykański styl robienia zakupów zdecydowanie nie spodobał się Polakom - nadal wolimy robić zakupy niemal każdego dnia. 

author
Dominika Byczek
08 stycznia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Przyjazny Bank 2017 – sprawdź zwycięzców

Newsweek przyznał nagrody w rankingu Przyjazny Bank 2017. To już 16. edycja plebiscytu. Wyróżnienia można było uzyskać w czterech kategoriach: „Bank dla Kowalskiego”, „Bank w Internecie”; „Bankowość mobilna” oraz „Bankowość hipoteczna”. 

author
Aneta Jankowska
06 października 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

RazemPokonamy.pl – portal Santander Bank Polska

W swoim najnowszym komunikacie Santander Bank poinformował o uruchomieniu portalu RazemPokonamy.pl. Ogólnodostępna platforma będzie gromadzić ważne informacje i wskazówki na temat prawidłowego postępowania podczas pandemii koronawirusa. Jakich ciekawych rzeczy można dowiedzieć się na stronie internetowej?

author
Alicja Hirsekorn
24 kwietnia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

15 tysięcy firm korzysta z faktoringu

Finansowanie działalności firm na podstawie faktur staje się coraz bardziej rozpoznawalną i popularną metodą. Firmy uciekają się do tak zwanego „faktoringu”, aby mieć zabezpieczenie w razie zatorów płatniczych. W pierwszym półroczu 2018 roku z faktoringu skorzystało ponad 15 000 firm.

author
Patryk Byczek
09 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile zarabia nawigator?

Kojarzy się nam często z mężczyzną w białym ubraniu, w koszuli z charakterystycznym kołnierzem i nakryciem głowy. Okazuje się jednak, że marynarz to bardzo szerokie pojęcie, które kryje za sobą wiele różnych obowiązków. Sprawdziliśmy, ile zarabiają marynarze.

author
Sandra Tessmer
09 grudnia 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

mBank przekaże dodatkowe wsparcie dla WOŚP

W oficjalnym komunikacie mBank poinformował, że bank przekaże dodatkowe pieniądze na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cała kwota została zebrana z miesięcznych prowizji i opłat wynikających z prowadzenia kont korporacyjnych.

author
Patryk Byczek
13 września 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj