FinTech Hub –  serwis dla fintechów od KNF

 FinTech Hub –  serwis dla fintechów od KNF

author
03 grudnia 2018

Komisja Nadzoru Finansowego uruchomiła stronę internetową poświęconą technologii FinTech. Będzie stanowić kompendium wiedzy i źródło najważniejszych informacji dla nowych innowacyjnych działalności w Polsce.

fintech.gov.pl

Za pośrednictwem strony fintech.gov.pl uzyskamy informacje dotyczące wszystkich podmiotów tworzących system FinTech. Są tam także zamieszczone wskazówki odnośnie procesów licencyjnych i rejestrowych oraz piaskownicy regulacyjnej.

Pod tym adresem zamieszone zostaną w szczególności informacje na temat programu Innovation Hub, który umożliwia bezpłatną pomoc w identyfikacji barier natury prawno-legislacyjnej dla podmiotów sektora FinTech. Ponadto, będą tam treści dotyczące piaskownicy regulacyjnej KNF, która pomoże w testowaniu rozwiązań finansowych w bezpiecznych warunkach innowacyjnych.

FinTech Hub to także źródło informacji na temat rozpoczynania i prowadzenia własnej działalności finansowej i wszystkich podmiotów ekosystemu sektora FinTech w Polsce. W ramach programu Innovation Hub  innowacyjne firmy mogą uzyskać pomoc w zorientowaniu się w obowiązujących regulacjach i zdobyciu obowiązkowych zezwoleń na działalność.

Co więcej, to miejsce publikacji aktualnego podejścia i opinii Komisji Nadzoru Finansowego do kwestii problematycznych lub wątpliwych oraz najnowszych wydarzeń.

Zarząd powołał także grupę roboczą ds. blockchain, której wyniki badawcze będą publikowane na stronie. Jak podają, środowisko testowe dla fintechowych projektów ma ruszyć na początku przyszłego roku. Operatami piaskownicy zostali Citi Handlowy, BGŻ BNP Paribas, The Heart, PKO BP i Pekao.

„Sektor FinTech w Polsce – podstawowe informacje”

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała także opracowanie „Sektor FinTech w Polsce – podstawowe informacje”. Zawarto w nim wymogi regulacyjne, wyjaśnienia i definicje dotyczące tego sektora, krajowej oraz małej instytucji płatniczej, a także crowfundingu. Stronę stworzono w dwóch wersjach językowych -polskiej i angielskiej.

FinTech w Polsce

Coraz więcej polskich firm zaczyna interesować się technologiami informatycznymi w obszarze usług finansowych. Taki sektor firm nazywamy właśnie FinTech.  Obecnie rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie.

Innowacyjność staje się główną metodą budowania przewagi konkurencyjnej. Polski rynek jest chłonny nowych technologii w usługach finansowych, konsumenci pozytywnie przyjmują nowy trend i chcą za pomocą Internetu czy urządzeń mobilnych zarządzać finansami.

Niemniej jednak, fundamentalne znaczenie dla rozwoju tego typu zdalnych kanałów elektronicznych ma bezpieczeństwo oferowanych rozwiązań. Niezwykle ważne jest więc zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia oferowanych usług i zdobycie zaufania klienta do tego rynku finansowego.

Dla nas najważniejsze jest, żeby sektor finansowy był bezpieczny. Bezpieczeństwo to klucz do rozwoju. Jestem zwolennikiem rozwiązań liberalnych, wolnorynkowych, jak najmniejszej regulacji, ale coś, co jest granicą w liberalizacji, to kwestie bezpieczeństwa” – powiedział wówczas przewodniczący KNF Marek Chrzanowski

Źródło: https://www.fintech.gov.pl/fintech_pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Polskie banki nominowane do nagrody CESSIO
Bez kategorii
author
17 listopada 2019

Polskie banki nominowane do nagrody CESSIO

Kredyt samochodowy Łęczyca
Kredyty miasta
author
19 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Łęczyca

Nowe opłaty w PKO BP
Bez kategorii
author
04 listopada 2020

Nowe opłaty w PKO BP

Bank Spółdzielczy w Wąchocku sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
26 grudnia 2019

Bank Spółdzielczy w Wąchocku sesje przychodzące i wychodzące

Koronawirus – czy studenci mogą zawiesić kredyt studencki?
Bez kategorii
author
19 kwietnia 2020

Koronawirus – czy studenci mogą zawiesić kredyt studencki?

Dodatek za godziny nocne 2019
Bez kategorii
author
01 sierpnia 2019

Dodatek za godziny nocne 2019