Ile zarabiają banki w Polsce?

Ile zarabiają banki w Polsce?

author
Halszka Gronek
04 marca 2020

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z faktu, iż zysk sektora bankowego w Polsce liczony jest w miliardach złotych rocznie – i to nie w kilku, lecz kilkunastu! Przykładowo w całym 2018 roku banki działające na krajowym rynku zarobiły prawie 15 miliardów złotych. Wszystko wskazuje na to, że wynik za rok 2019 będzie jeszcze lepszy, choć na oficjalne informacje musimy jeszcze poczekać.

Co to jest bank?

Sam termin „bank” wywodzi się od francuskiego „banque” i włoskiego „banco” – nazw odnoszących się do stołów, przy których renesansowi handlarze i złotnicy przeprowadzali swoistego rodzaju transakcje między zainteresowanymi klientami. Warto jednak podkreślić, iż idea banku zrodziła się znacznie szybciej niż w XIV wieku. Korzeni współczesnej bankowości doszukiwać się można w starożytnych kulturach – zwłaszcza Mezopotamii i semickiej Babilonii.

W dzisiejszym rozumieniu bank jest podmiotem prawnym, który na podstawie odpowiednich zezwoleń i regulacji prowadzi działalność gospodarczą w branży finansowej. Banki w Polsce podlegają konkretnemu aktowi prawnemu, który reguluje kwestię funkcjonowania banków na tutejszym rynku finansowym. Mowa oczywiście o Ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku, znanej powszechnie jako Prawo Bankowe. 

§

PODSTAWA PRAWNA

Art. 2. Pojęcie banku

Bank jest osobą prawną utworzoną zgodnie z przepisami ustaw, działającą na podstawie zezwoleń uprawniających do wykonywania czynności bankowych obciążających ryzykiem środki powierzone pod jakimkolwiek tytułem zwrotnym.

Źródło: Dz.U.2019.0.2357 t.j. – Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe

Można powiedzieć, że bank jest instytucją pośredniczącą między podmiotami dysponującymi nadwyżkami kapitału (czyli tymi, które tworzą podaż), a podmiotami potrzebującymi kapitału (czyli tymi, które kreują popyt). Dzięki „mediacji” rynek finansowy ma możliwość funkcjonowania i rośnięcia w siłę. A jednych z najbardziej rozpoznawalnych produktów bankowej „mediacji” zalicza się między innymi: kredyt (czy to ten przyznawany w placówce, czy kredyt online), rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, lokatę oraz konto oszczędnościowe.

 

Skąd bank ma pieniądze?

Część z nas wychodzi z założenia, że pieniądze tak po prostu „są”. W końcu mamy je w portfelach, na rachunkach bankowych, w skarbonkach czy na lokatach. Stale wymieniamy się nimi, by uzyskać towar czy zapłacić za wykorzystaną usługę. Wszystko to prawda, tylko warto zauważyć, że nic na świecie nie bierze się z nikąd. Nasze pieniądze pochodzą z różnych źródeł: od naszych rodziców, pracodawców, zleceniodawców, z pomocy społecznej, z obligacji i transakcji giełdowych itp. Co jednak w przypadku banków? Skąd one dysponują kapitałem?

Na początek warto zaznaczyć, że każdy bank rozpoczynający działalność posiada pewien kapitał własny. Zdaniem ekspertów rynkowych owy kapitał powinien wynosić od 5 do 30 miliardów złotych. Oczywiście nie służy on natychmiastowemu wydaniu, lecz zainwestowaniu poprzez udzielanie oprocentowanych pożyczek i kredytów. Bo to właśnie z produktów finansowych udzielanych konsumentom banki działające na rynku są w stanie się utrzymać.

Mówiąc w największym uproszczeniu: każda kwota, jaką bank wypłaca na rzecz klienta, wraca do banku z „bonusem”. Jest nim oczywiście równowartość oprocentowania, jakie przewidziane zostało dla konkretnej oferty bankowej. Warto w tym miejscu doprecyzować, iż banki nie zatrzymują dla siebie całej wartości odsetek, lecz jedynie część w bankowości nazywaną marżą. Pozostała kwota odpowiadająca tak zwanej stopie procentowej (stopie bazowej) trafia do banku centralnego. Niemniej marża bankowa pozostaje na koncie banku i stanowi jego dalszy kapitał inwestycyjny.

Ile zarabiają banki w Polsce?

Zarobki, a właściwie -posługując się terminologią ekonomiczną – zysk sektora bankowego w Polsce liczony jest w miliardach złotych rocznie – i to nie w kilku, lecz kilkunastu! Jak wynika z ostatniego raportu Komisji Nadzoru Finansowego opublikowanego pod koniec 2019 roku, tylko w dziesięciu pierwszych miesiącach ubiegłego roku zysk netto sektora bankowego wyniósł prawie 13,7 miliarda złotych. W porównaniu z analogicznym okresem roku 2018 można mówić o wzroście zysku na poziomie 3,6 procenta.

Na chwilę publikowania raportu przez Komisję Nadzoru Finansowego w Polsce działało 31 banków komercyjnych. Tylko cztery z nich wykazały stratę finansową na przełomie miesięcy styczeń-październik 2019 roku. Kondycja pozostałych banków nie pozostawiała niczego do życzenia – zysk okazał się imponujący. Fakt zarobienia przez banki aż 14,5 miliarda złotych ciągu jedenastu pierwszych miesięcy 2019 roku pozwala podejrzewać, że zestawienie danych za ostatni rok przyniesie jeszcze lepszy wynik niż ten odnotowany w 2018 roku (14,7 mld złotych).

Które banki zarabiają najwięcej?

Sytuacja polskich banków nie jest jednorodna. Na chwilę publikowania ostatniego w 2019 roku raportu sektorowego przez Komisję Nadzoru Finansowego w Polsce działało 31 banków komercyjnych. Tylko cztery z nich wykazały stratę finansową na przełomie miesięcy styczeń-październik ubiegłego roku. Pozostałe utrzymały dotychczasowy bilans zysków i start lub – co brzmi jeszcze lepiej – zwiększyły swój kapitał. 

Liderem wśród polskich banków uniwersalnych pod względem przyrostu aktywów w roku 2018 był, niezmiennie, PKO Bank Polski. Zwiększył on swoje aktywa o ponad 9%, osiągając ostatecznie pułap aż 324 miliardów złotych. Drugie miejsce przyznane zostało Santander Bankowi Polska, który głównie dzięki przejęciu aktywów Deutsche Banku zwiększył swoje aktywa aż o 35% (!), zamykając tym samym rok 2018 z wynikiem 206 mld złotych. Trzecie miejsce należało do Banku Pekao SA. Wzrost jego aktywów oceniono na 3-procentowy. Ostateczny wynik banku to 191 mld zł.

W pierwszym kwartale 2019 roku stawka uległa lekkiemu przetasowaniu. Liderem pozostał oczywiście od lat niedościgniony PKO Bank Polski (+9% aktywów rdr.). Drugie miejsce wywalczył jeden z tradycyjnych już niemal „pewniaków” zestawienia – Bank Pekao SA (+6,15%), a trzecie utrzymał Santander Bank Polska (+34,9% rdr.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Bonus na start” w ING Banku Śląskim
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
26 października 2021

Promocja: „Bonus na start” w ING Banku Śląskim

Kalkulator PPK
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
17 marca 2019

Kalkulator PPK

Ile zarabia minister?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
30 stycznia 2019

Ile zarabia minister?

Abonament RTV pod lupą pracowników NIK i Poczty Polskiej
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
26 lutego 2020

Abonament RTV pod lupą pracowników NIK i Poczty Polskiej

10 najbardziej prestiżowych ulic w Polsce
Blog
author
Aneta Jankowska
23 grudnia 2018

10 najbardziej prestiżowych ulic w Polsce

mBank partnerem MFF Nowe Horyzonty
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
26 lipca 2021

mBank partnerem MFF Nowe Horyzonty

Porównaj