Ile zarabiają banki w Polsce?

Ile zarabiają banki w Polsce?

author
Halszka Gronek
04 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z faktu, iż zysk sektora bankowego w Polsce liczony jest w miliardach złotych rocznie – i to nie w kilku, lecz kilkunastu! Przykładowo w całym 2018 roku banki działające na krajowym rynku zarobiły prawie 15 miliardów złotych. Wszystko wskazuje na to, że wynik za kolejne lata będą jeszcze lepsze.

Spis treści:

 1. Co to jest bank?
 2. Ile zarabiają banki w Polsce?
 3. Skąd bank ma pieniądze?
 4. Które banki zarabiają najwięcej?
Zwiń spis treści

Co to jest bank?

Sam termin „bank” wywodzi się od francuskiego „banque” i włoskiego „banco” – nazw odnoszących się do stołów, przy których renesansowi handlarze i złotnicy przeprowadzali swoistego rodzaju transakcje między zainteresowanymi klientami. Warto jednak podkreślić, iż idea banku zrodziła się znacznie szybciej niż w XIV wieku. Korzeni współczesnej bankowości doszukiwać się można w starożytnych kulturach – zwłaszcza Mezopotamii i semickiej Babilonii. Sprawdź oferty pożyczek na dowód.

W dzisiejszym rozumieniu bank jest podmiotem prawnym, który na podstawie odpowiednich zezwoleń i regulacji prowadzi działalność gospodarczą w branży finansowej.

Banki w Polsce podlegają konkretnemu aktowi prawnemu, który reguluje kwestię funkcjonowania banków na tutejszym rynku finansowym. Mowa oczywiście o Ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku, znanej powszechnie jako Prawo Bankowe.

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe

Art. 2. Pojęcie banku

Bank jest osobą prawną utworzoną zgodnie z przepisami ustaw, działającą na podstawie zezwoleń uprawniających do wykonywania czynności bankowych obciążających ryzykiem środki powierzone pod jakimkolwiek tytułem zwrotnym.

Można powiedzieć, że bank jest instytucją pośredniczącą między podmiotami dysponującymi nadwyżkami kapitału (czyli tymi, które tworzą podaż), a podmiotami potrzebującymi kapitału (czyli tymi, które kreują popyt). Dzięki „mediacji” rynek finansowy ma możliwość funkcjonowania i rośnięcia w siłę. A jednych z najbardziej rozpoznawalnych produktów bankowej „mediacji” zalicza się między innymi:

 • kredyt, np. kredyt hipoteczny,
 • rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy,
 • lokatę,
 • konto oszczędnościowe.

Ile zarabiają banki w Polsce?

Zarobki, a właściwie -posługując się terminologią ekonomiczną – zysk sektora bankowego w Polsce liczony jest w miliardach złotych rocznie – i to nie w kilku, lecz kilkunastu! Na chwilę publikowania raportu przez Komisję Nadzoru Finansowego w Polsce działało 31 banków komercyjnych.

Zysk banków w ostatnich latach:

 • 2023 – 20,99 mld zł,
 • 2022 –  5,5 mld zł,
 • 2021 –  9,2 mld zł,
 • I-XI 2019 – 14,5 mld złotych,
 • 2018 – 14,7 mld złotych,
 • 2017 – 13,7 mld złotych,
 • 2016 – 13,9 mln złotych.

Skąd bank ma pieniądze?

Część z nas wychodzi z założenia, że pieniądze tak po prostu „są”. W końcu mamy je w portfelach, na rachunkach bankowych, w skarbonkach czy na lokatach. Stale wymieniamy się nimi, by uzyskać towar czy zapłacić za wykorzystaną usługę. Wszystko to prawda, tylko warto zauważyć, że nic na świecie nie bierze się z nikąd. Nasze pieniądze pochodzą z różnych źródeł: od naszych rodziców, pracodawców, zleceniodawców, z pomocy społecznej, z obligacji i transakcji giełdowych itp. Co jednak w przypadku banków? Skąd one dysponują kapitałem?

Na początek warto zaznaczyć, że każdy bank rozpoczynający działalność posiada pewien kapitał własny. Zdaniem ekspertów rynkowych, aby założyć bank, owy kapitał powinien wynosić od 5 do 30 miliardów złotych. Oczywiście nie służy on natychmiastowemu wydaniu, lecz zainwestowaniu poprzez udzielanie oprocentowanych pożyczek i kredytów. Bo to właśnie z produktów finansowych udzielanych konsumentom banki działające na rynku są w stanie się utrzymać.

Każda kwota, jaką bank wypłaca na rzecz klienta, wraca do banku z „bonusem”. Jest nim oczywiście równowartość oprocentowania, jakie przewidziane zostało dla konkretnej oferty bankowej.

Warto w tym miejscu doprecyzować, iż banki nie zatrzymują dla siebie całej wartości odsetek naliczanych w ramach udzielonych zobowiązań, takich jak np. kredyt gotówkowy, lecz jedynie część w bankowości nazywaną marżą. Pozostała kwota odpowiadająca tak zwanej stopie procentowej (stopie bazowej) trafia do banku centralnego. Niemniej marża bankowa pozostaje na koncie banku i stanowi jego dalszy kapitał inwestycyjny.

Które banki zarabiają najwięcej?

Liderem wśród polskich banków uniwersalnych pod względem przyrostu aktywów w roku 2018 był, niezmiennie, PKO Bank Polski. Zwiększył on swoje aktywa o ponad 9%, osiągając ostatecznie pułap aż 324 miliardów złotych. Drugie miejsce przyznane zostało Santander Bankowi Polska, który głównie dzięki przejęciu aktywów Deutsche Banku zwiększył swoje aktywa aż o 35% (!), zamykając tym samym rok 2018 z wynikiem 206 mld złotych. Trzecie miejsce należało do Banku Pekao SA. Wzrost jego aktywów oceniono na 3-procentowy. Ostateczny wynik banku to 191 mld zł.

W pierwszym kwartale 2019 roku stawka uległa lekkiemu przetasowaniu. Liderem pozostał oczywiście od lat niedościgniony PKO Bank Polski (+9% aktywów rdr.). Drugie miejsce wywalczył jeden z tradycyjnych już niemal „pewniaków” zestawienia – Bank Pekao SA (+6,15%), a trzecie utrzymał Santander Bank Polska (+34,9% rdr.).

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Raty annuitetowe – na czym polegają?

Terminologia bankowa wielu z nas przyprawia o zawrót głowy. W końcu nie bez kozery konsumenci określają procedury bankowe mianem czarnej magii. Jednak w praktyce za większością skomplikowanych nazw kryją się kwestie łatwe do zrozumienia – wystarczy tylko je dobrze wytłumaczyć. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy więc, czym są raty annuitetowe i na czym polegają. 

author
Dominika Byczek
07 czerwca 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Fiskus wypełni za nas PIT – zmiany 2019

Wypełnianie PIT-u często sprawia nam wiele problemów. Prezydent podpisał właśnie nowelizację, która sprawi, że już nigdy nie będziemy musieli pamiętać o składaniu zeznania. Już od stycznia 2019 roku zrobi to za nas fiskus. 

author
Dominika Byczek
15 listopada 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Pozew zbiorowy przeciwko mBankowi

Pozew grupowy przeciwko mBankowi, dotyczący umów kredytów hipotecznych waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego, zawieranych przez bank w Sądzie Okręgowym w Łodzi złożyło ponad 500 osób. W kwietniu tego roku grupa ta liczyła 388 osób. Ich reprezentantem jest Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie.

author
Aneta Jankowska
11 października 2016
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Aplikacja mobilna VeloBank

VeloBank udostępnił swoim Klientom całkowicie nową aplikację mobilną. Dzięki niej, Klienci będą mogli przejść z bankowości internetowej z całkowicie nową, prostą i bardzo intuicyjną mobilną aplikację VeloBank, dzięki której dostęp do całej bankowości będzie w zasięgu ręki. Do udostępnienia nowej wersji aplikacji, VeloBank skłoniło tzw. podejście “mobile first”, to jest skupienie się głównie na potrzebach tych Klientów, którzy wybierają mobilny kontakt z bankiem. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
09 maja 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Szybkie pożyczki Gostyń

Poszukujesz taniej formy finansowania w Gostyniu? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat.

author
Aleksandra Gościnna
19 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Zamawiając UBERa musisz mieć pieniądze na koncie

Na początku stycznia 2018 roku Uber wprowadził preautoryzację opłaty za przejazd. Nie można zatem wsiąść do samochodu Uber, jeżeli nie ma się na koncie wystarczających środków. Preautoryzacja opłaty dotyczy wszystkich miast poza Warszawą.

author
Dominika Byczek
18 stycznia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj