Grupa G7 – kto do niej należy?

Grupa G7 – kto do niej należy?

author
Halszka Gronek
21 lipca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Na decyzje geopolityczne podejmowane przez poszczególne kraje świata ogromny wpływ ma działalność takich ugrupowań, jak chociażby grupa G7. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, czym zajmuje się ten podmiot, kto posiada status jego członka i jakie są najważniejsze cele powołania grupy G7 do życia. 

Spis treści:

  1. Grupa G7 – co to jest?
  2. Członkowie grupy G7
  3. Cele i misja grupy G7
  4. Krytyka grupy G7
Zwiń spis treści

Grupa G7 – co to jest?

Grupa G7 to nic innego, jak zgrupowanie siedmiu krajów, które według powszechnej opinii są jednymi z najważniejszych państw na świecie pod względem gospodarczym. Obecnie w skład grupy G7 wchodzi Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy oraz Kanada. Co niezwykle istotne, grupa G7 z perspektywy formalnej (prawnej) nie jest organizacją. Nie posiada bowiem siedziby, struktury, budżetu czy lidera. W jaki sposób funkcjonuje więc grupa G7.

Działalność Grupy opiera się na organizacji tak zwanych spotkań partnerskich na szczycie, podczas których opracowywane są postanowienia o charakterze opiniotwórczym (brak tu sprawczej i wiążącej decyzyjności). Lider zgrupowania jest zmienny – podlega corocznej aktualizacji w zależności od gospodarza danego szczytu. Przywódcy państw należących do G7 (wraz z przewodniczącym Rady Europejskiej i przewodniczącym Komisji Europejskiej) spotykają się co roku w innych miejscach (2017 – Włochy, 2018 – Kanada, 2019 – Francja). W ubiegłym roku grupa G7 spotkała się w Niemczech.

Warto także dodać, iż owe nieformalne forum skupiające przywódców krajów (będących największymi potęgami przemysłowymi na świecie) stanowi swoistą platformę służącą określeniu kierunku wielostronnego dialogu i formułowaniu politycznych reakcji na globalne wyzwania. Porozumienia wypracowywane przez członków G7 mają rzeczywisty wpływ na sytuację na świecie i wywołują tak zwany efekt domina w wielu innych organizacjach i instytucjach międzynarodowych.

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Członkowie grupy G7

Obecnie pełnoprawnymi członkami grupy G7 są następujące państwa: Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy oraz Kanada. Warto jednak dodać, iż ugrupowanie to nie zawsze miało jednakowy skład, a na przełomie kolejnych lat szeregi wewnątrz grupy G7 ulegały przekształceniom. 

Pierwotnymi założycielami grupy G7 były Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Włochy. Spotykały się one od 1975 roku określając się mianem grupy G6. Siódmym państwem członkowskim układu okazała się być Kanada, która dołączyła do czołówki największych gospodarek świata w 1976 roku. Na skutek powiększenia grona uczestników szczytu, grupa zmieniła nazwę na Gt (obowiązującą obecnie).

Dwadzieścia lat po tym, jak Kanada dołączyła do pierwotnej grupy G6, status członka został nadany Rosji (1997 rok). Z tego względu ugrupowanie zmieniło nazwę na G8. Jednak po aneksji Krymu przez Rosję i rozpoczęciu wojny w Donbasie pozostałe państwa grupy postanowiły zawiesić członkostwo Rosji i powrócić do formuły G7. Dlatego właśnie w czerwcu 2014 szczyt nie odbył się, tak jak planowano, w rosyjskim Soczi, lecz w Brukseli – bez udziału wschodniego mocarstwa.

W kwestii członków grupy G7 warto wspomnieć jeszcze o jednej kwestii. Choć powszechnym poglądem jest, że w skład G7 wchodzą najbogatsze państwa świata, obecnie twierdzenie to nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistym rozkładzie sił na świecie. Do grupy G7 nie wlicza przecież Chin, które od 2010 roku stanowią drugą największą potęgę gospodarczą świata. Podobnie w przypadku Brazylii czy Indii – gospodarek od kilkunastu lat osiągających lepsze wyniki od Kanady, która mimo to wciąż posiada status członka G7.

Cele i misja grupy G7

Jak wynika z oficjalnych deklaracji państw współtworzących grupę G7, najważniejszym celem szczytów jest prowadzenie rozmów, które w swych skutkach mają doprowadzić do wyznaczenia wspólnego kierunku prowadzenia polityki międzynarodowej. W ostatnich latach przedmiotem dyskusji reprezentantów państw członkowskich były najważniejsze problemy współczesnego świata – kryzys migracyjny, terroryzm na świecie, wycofanie Wielkiej Brytanii z UE (i skutki z tym związane), a także kwestia globalnego ocieplenia. 

Coroczne szczyty Grupy G7, mimo iż mają one charakter jedynie opiniotwórczy i nie prowadzą do ustanawiania wiążących aktów prawnych, z racji potęgi państw współtworzących ugrupowanie stanowią kluczową platformę służącą określeniu kierunku wielostronnego dialogu i formułowaniu politycznych reakcji na globalne wyzwania. 

Wnioski opracowywane przez państwa członkowskie w czasie szczytów ugrupowania G7 wywołują tak zwany efekt domina. Oznacza to, iż wpływają one na sposób prowadzenia polityki i decyzje podejmowane a w wielu innych organizacjach i instytucjach międzynarodowych. Tak więc choć decyzje podejmowane w ramach pracy państw współtworzących G7 nie są prawnie wiążące, mają one silne (by nie powiedzieć: kluczowe) oddziaływanie polityczne na pozostałe gospodarki i kraje świata. 

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Krytyka grupy G7

Działalność grupy G7, podobnie jak praca takich instytucji, jak ugrupowanie G20 czy Światowa Organizacja Handlu, są powodem wszczynania licznych protestów. Dotyczy to przede wszystkim krytyki podnoszonej przez tak zwanych anty- i alterglobalistów, którzy dopatrują się w międzynarodowych organizacjach zagrożenia kultury i tradycji poszczególnych krajów. 

Po raz pierwszy protesty przeciw grupie G7 na dużą skalę odbyły się w Genui (północne Włochy) w 2001. Wtedy to właśnie jeden z demonstrantów, działacz anarchistyczny Carlo Giuliani, został zastrzelony przez próbujące zapanować nad rosnącym zamieszaniem policjanta. Cztery lata później, podczas szczytu G8 (z Rosją) w Szkocji, odbyły się kolejne głośne i szeroko omawiane przez opinię publiczną protesty.

Jednym z najczęstszych argumentów wysuwanych przez krytyków G7 jest jej niedemokratyczność wiążąca się z brakiem realnego wpływu obywateli na działania i postanowienia ogłaszane przez członków ugrupowania. Wielu krytyków zarzuca grupie G7 brak formalnego (prawnego) uporządkowania i zdefiniowania. Co więcej, nieliczna grupa krytyków zarzuca państwom członkowskim odpowiedzialność za biedę krajów „globalnego Południa”, czyli krajów wciąż rozwijających się pod względem gospodarczym.

Grupa G7 – najważniejsze informacje

  1. Grupa G7 to nic innego, jak zgrupowanie siedmiu krajów, które według powszechnej opinii są jednymi z najważniejszych państw na świecie pod względem gospodarczym.
  2. Obecnie pełnoprawnymi członkami grupy G7 są następujące państwa: Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy oraz Kanada.
  3. W 1997 roku status członka grupy G7 został nadany także Rosji (z tego względu ugrupowanie zmieniło nazwę na G8). Jednak po aneksji Krymu przez Rosję i rozpoczęciu wojny w Donbasie pozostałe państwa grupy postanowiły zawiesić członkostwo Rosji (2014 rok) i powrócić do formuły G7.
  4. Grupa G7 z perspektywy formalnej (prawnej) nie jest organizacją. Nie posiada bowiem siedziby, struktury, budżetu czy lidera. W jaki sposób funkcjonuje więc grupa G7.
  5. Działalność Grupy opiera się na organizacji tak zwanych spotkań partnerskich na szczycie, podczas których opracowywane są postanowienia o charakterze opiniotwórczym (brak tu sprawczej i wiążącej decyzyjności).
  6. Szczyty grupy G7 stanowią swoistą platformę służącą określeniu kierunku wielostronnego dialogu i formułowaniu politycznych reakcji na globalne wyzwania.
  7. Porozumienia wypracowywane przez członków G7 mają rzeczywisty wpływ na sytuację na świecie i wywołują tak zwany efekt domina w wielu innych organizacjach i instytucjach międzynarodowych.
  8. W ostatnich latach przedmiotem dyskusji reprezentantów państw członkowskich były najważniejsze problemy współczesnego świata – kryzys migracyjny, terroryzm na świecie, wycofanie Wielkiej Brytanii z UE (i skutki z tym związane), a także kwestia globalnego ocieplenia.
  9. Najwięcej krytyki przeciwko grupie G7 podnoszonej jest przez tak zwanych anty- i alterglobalistów, którzy dopatrują się w międzynarodowych organizacjach zagrożenia kultury i tradycji poszczególnych krajów.
  10. Kolejnym argumentem wysuwanym przez krytyków grupy G7 jest jej niedemokratyczność wiążąca się z brakiem realnego wpływu obywateli na działania i postanowienia ogłaszane przez członków ugrupowania.
author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

ING Bank Śląski w Wodzisławiu Śląskim

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Wodzisławiu Śląskim – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
11 czerwca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING Lease wspiera rozbudowę warszawskiej komunikacji

ING Leasing wspiera rozbudowę warszawskiej komunikacji. Instytucja podpisała umowę leasingu z firmą GULERMAK, na podstawie której ING Leasing sfinansuje sprzęt budowlany, który jest wykorzystywany przy budowie drugiej linii metra w Warszawie.

author
Patryk Byczek
25 stycznia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dobre wyniki kwartalne w Citi Handlowy

Koniec ubiegłego roku okazał się szczególnie owocny dla banku Citi Handlowy. Może on bowiem pochwalić się świetnymi wynikami finansowymi z ostatniego kwartału, które były nawet lepsze od uzyskanych w ciągu całego 2020 roku.

author
Aleksandra Gościnna
15 lutego 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Credit Agricole w Piotrkowie Trybunalskim

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Oddziały banku zlokalizowane są w Piotrkowie Trybunalskim – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówek.

author
Patryk Byczek
25 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Szczekocinach – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Szczekocinach to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
10 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Krapkowicach

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Karpkowicach – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
27 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj