Pierwszy kredyt – jak otrzymać?

Pierwszy kredyt – jak otrzymać?

author
Dominika Sobieraj
01 czerwca 2023

Wzięcie pierwszego kredytu gotówkowego często wiąże się z obawami i wątpliwościami. Czy bank udzieli mi finansowania, na co będzie zwracać uwagę? Jak najlepiej przygotować się do pierwszego kredytu? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku. Jednocześnie prezentujemy również ranking ofert, które polecamy jako pierwszy bezpieczny kredyt gotówkowy.

Ranking ofert polecanych jako pierwszy kredyt

Spis treści:

  1. Ranking ofert polecanych jako pierwszy kredyt
  2. Pierwszy kredyt - jak go otrzymać?
  3. Pierwszy kredyt a zdolność kredytowa
  4. Pierwszy kredyt bez historii kredytowej - czy jest możliwy?
  5. Na co banki zwracają uwagę przy udzieleniu pierwszego kredytu?
  6. Jak wybrać pierwszy kredyt gotówkowy?
  7. Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Pierwszy kredyt - jak go otrzymać?

Otrzymanie pierwszego kredytu gotówkowego tak naprawdę nie różni się niczym od kolejnych pożyczek i kredytów. Za pierwszym razem odczuwamy z reguły większy stres i obawę przed nieznanym, ale sam proces przebiega dokładnie tak samo za każdym razem, kiedy ubiegamy się o kredyt gotówkowy czy pożyczkę na dowód. Obecnie pierwszy kredyt możemy otrzymać w pełni online, bez wychodzenia z domu. Wszystkie propozycje pierwszego kredytu przedstawione w naszym rankingu to kredyty online, o które wnioskujemy przez Internet.

Wniosek wypełniamy naszymi danymi osobowymi oraz wpisujemy numer, jaki posiada nasz dowód osobisty. Następnie dany bank dokona szczegółowej weryfikacji naszych danych oraz naszej zdolności kredytowej i historii kredytowej. W dalszej części artykułu wskazujemy, jak duże znaczenie ma to, czy posiadamy zdolność kredytową oraz jaki wpływ na udzieleni kredytu ma nasza najprawdopodobniej zerowa historia kredytowa.

Pierwszy kredyt a zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa ma bezpośredni wpływ na to, czy kredyt gotówkowy zostanie nam przyznany. Posiadanie dużej zdolności kredytowej buduje w oczach banku naszą wiarygodność kredytową, czyli sprawia, że bank chętniej pożyczy nam pieniądze. Zdolność kredytową najłatwiej zbudować poprzez odpowiednio wysokie zarobki, przy czym nie ma jednoznacznie określonego poziomu zarobków, który gwarantowałby nam uzyskanie kredytu.

Warto spojrzeć na kredyt w ten sposób – bank musi być pewny, że nasza wypłata pozwoli nam na pokrycie kosztów życia oraz na spłatę raty. Jeżeli więc zarabiamy nie więcej jak 4000 zł na rękę, a wnioskujemy o kredyt z ratą wynoszącą 4 tysiące, możemy otrzymać odmowną decyzję kredytową. Warto więc wnioskować o racjonalną wysokość raty, taką, która odpowiada naszym zarobkom i możliwościom finansowym. Pamiętaj o tym, że im dłuższy okres spłaty, tym niższa jest kwota raty jednostkowej (choć koszt kredytu może być wyższy). Możesz także sprawdzić, jak zwiększyć zdolność kredytową, jeżeli ta, którą obecnie posiadasz, jest zbyt niska.

Pierwszy kredyt bez historii kredytowej - czy jest możliwy?

Historia kredytowa pokazuje nasze doświadczenie z kredytami i pożyczkami. Podmiot sprawdzający naszą historię kredytową wie, czy jesteśmy osobami, które spłacają swoje zobowiązania na czas, czy raczej mają tendencję do zalegania ze spłatą. Informacje o spóźnieniach w spłacie z reguły działają niekorzystnie na udzielenie kredytu gotówkowego.

Jeżeli bierzemy pierwszy kredyt, z reguły posiadamy zerową historię kredytową, ponieważ nie mieliśmy wcześniej żadnego zobowiązania. Czy to zwiększa nasze szanse na kredyt, czy zmniejsza je? Odpowiadamy – zupełny brak historii kredytowej korzystnie wpływa na decyzję kredytową. Dlaczego? Ponieważ z zasady bank obdarza Klienta zaufaniem – przestaje mu ufać dopiero w momencie pierwszej wpadki, czyli spóźnienia ze spłatą. Przy pierwszym kredycie nasza historia kredytowa nie zawiera żadnych negatywnych przesłanek na nasz temat, więc bank spojrzy na nią przychylnym okiem.

Może jednak również zdarzyć się taka sytuacja, w której biorąc pierwszy kredyt mamy już historię kredytową. Podstawą zbudowanej historii kredytowej są bowiem nie tylko kredyty gotówkowe, ale także popularne pożyczki pozabankowe. Jeżeli więc braliśmy kiedyś szybkie pożyczki online, również najprawdopodobniej będą one widoczne w historii Biura Informacji Kredytowej. Pamiętajmy, że pierwszy kredyt, czyli nasze nowe aktualne zobowiązanie kredytowe, również będzie widoczne w naszej historii kredytowej.

Na co banki zwracają uwagę przy udzieleniu pierwszego kredytu?

Przy udzielaniu pierwszego kredytu banki zwykle przywiązują uwagę do kilku istotnych czynników:

1) Historia kredytowa. Banki zwracają uwagę na twoją historię kredytową, czyli sposób, w jaki dotychczas spłacałeś zobowiązania. Jeśli masz dobrą historię kredytową, czyli regularnie spłacałeś rachunki i kredyty, zwiększa to twoje szanse na otrzymanie pierwszego kredytu.

2) Dochody i stabilność finansowa. Banki oceniają twoje dochody oraz stabilność finansową, aby upewnić się, że będziesz w stanie spłacić kredyt. Zazwyczaj wymagane jest dostarczenie dokumentów potwierdzających źródło dochodów, takie jak wypłaty z pracy lub zyski z prowadzonej działalności gospodarczej.

3) Wiek i staż pracy. Banki często biorą pod uwagę wiek i staż pracy kredytobiorcy. Młodzi kredytobiorcy mogą napotkać większe trudności przy uzyskiwaniu kredytu, zwłaszcza jeśli nie mają jeszcze stabilnej historii zatrudnienia.

4) Cel kredytu. Niekiedy preferencyjne warunki kredytowe uzyskamy biorąc kredyt celowy, a nie kredyt gotówkowy przeznaczony na dowolny cel. Warto zainteresować się ofertami kredytów na leczenie czy kredytów samochodowych.

Pamiętaj, że wymagania banków mogą się różnić, dlatego warto skonsultować się z konkretnym bankiem, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat ich polityki kredytowej.

Jak wybrać pierwszy kredyt gotówkowy?

W wyborze pierwszego kredytu powinny pomóc nam przede wszystkim nasze oczekiwania. Najpierw powinniśmy wiedzieć, jakiej kwoty kredytu i okresu spłaty oczekujemy, a dopiero potem szukać odpowiedniej oferty. Przeglądając propozycje kredytów gotówkowych szybko zauważymy, że dostępne kwoty i okresy spłaty naprawdę różnią się od siebie. Dla przykładu Alior Bank oferuje kredyt już od kwoty 500 zł, a Bank Pekao dopiero od kwoty minimalnej wynoszącej 1000 zł.

Jeszcze większe różnice zaobserwujemy, jeżeli będziemy szukać kredytu hipotecznego (jeżeli szukasz go już teraz – sprawdź nasz ranking kredytów hipotecznych) czy kiedy będziemy chcieli wybrać kartę kredytową. Warunki finansowe różnych produktów bankowych i pozabankowych są naprawdę różnorodne. Porównując produkty, najlepiej zwracać uwagę także na to, jakie jest ich RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) – im niższe RRSO, tym dla nas lepiej. Najlepiej wziąć pierwszy kredyt z jak najniższym RRSO.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Aby dostać pierwszy kredyt, warto zwrócić uwagę na kilka czynników: mieć stabilne dochody, dobrej jakości historię kredytową, złożyć wniosek do banku lub instytucji finansowej i dostarczyć niezbędne dokumenty potwierdzające zdolność kredytową.

Wysokość zarobków wymaganych do uzyskania kredytu zależy od wielu czynników, takich jak wysokość kredytu, koszty życia, istniejące zobowiązania oraz polityka kredytowa banku. Warto skonsultować się z konkretnym bankiem, aby dowiedzieć się o ich wymaganiach dotyczących dochodów.

Tak, brak historii kredytowej nie jest przeszkodą w uzyskaniu kredytu. Złożenie wniosku w takiej sytuacji jest możliwe, a jeżeli nasze dochody są wysokie, mamy duże szanse na pozytywną decyzję kredytową.

Przy braniu pierwszego kredytu warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Warto porównać oferty różnych banków, uwzględniając oprocentowanie, koszty związane z kredytem, warunki spłaty i ewentualne dodatkowe opłaty. Warto także zwrócić uwagę na to, czy wszystkie warunki kredytu, o które wnioskowaliśmy, są wpisane do umowy kredytowej. Nawet jeżeli pracownik zapewnia nas o braku dodatkowych opłat, ale znajdą się one w umowie kredytowej, będziemy zmuszeni do ich uiszczenia. Dlatego, mimo iż umowa kredytowa nie jest krótkim i prostym dokumentem, warto poświęcić czas na jej dokładne przeczytanie.

W Polsce minimalny wiek do uzyskania pierwszego kredytu gotówkowego wynosi zawsze 18 lat. Od momentu uzyskania pełnoletności dostępne są także pożyczki od 18 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Nowa kadencja zarządu PKO BP
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
28 maja 2020

Nowa kadencja zarządu PKO BP

NOTUS Finanse – oddział w Opolu
Wpisy
author
Patryk Byczek
30 sierpnia 2018

NOTUS Finanse – oddział w Opolu

Kredyt konsolidacyjny Drawsko Pomorskie
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
16 lutego 2023

Kredyt konsolidacyjny Drawsko Pomorskie

Nowe zezwolenia KNF dla eCard i Profeskasa
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
21 kwietnia 2020

Nowe zezwolenia KNF dla eCard i Profeskasa

Bank Millennium liderem Customer Experience
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
23 stycznia 2019

Bank Millennium liderem Customer Experience

Porównaj