Grupa Raben z kredytem dzięki pomocy BNP Paribas

Grupa Raben z kredytem dzięki pomocy BNP Paribas

author
Patryk Byczek
19 lipca 2021

Bank BNP Paribas poinformował w komunikacie prasowym, że instytucja pełniła rolę Koordynatora do spraw Zrównoważonego Rozwoju, podczas gdy Grupa Raben – europejski operator logistyczny – podpisywała umowę na pięcioletni kredyt związany ze zrównoważonym rozwojem na kwotę 225 000 000 euro. Sprawdzamy szczegóły.

Kredyt powiązany ze zrównoważonym rozwojem to tak zwany kredyt SSL (Sustainability Linked Loan). Był to jeden z pierwszych w europejskiej branży logistycznej z konsorcjalnych kredytów SLL.

Szczegóły kredytu

Marża takiego kredytu SSL jest w zupełności zależna od spełnienia przez daną spółkę warunków, które określają klucze wskaźniki efektywności (KPI) w obszarach:
– ładu korporacyjnego,
– społeczeństwa,
– środowiska,
dla sektora transportu drogowego i logistyki. Cele stanowią innowacyjne połączenie wewnętrznych KPI oraz oceny wskaźniki∑ ESG przez podmiot zewnętrzny. Grupa pięciu wskaźników bardzo dokładnie scala kwestie z obszaru ESG, które są bardzo istotne z punktu widzenia działalności Raben. Mowa między innymi o emisji gazów cieplarnianych, różnorodności pod względem płci oraz praktyki, które dotyczą ładu korporacyjnego. Zawarty kredyt jest ogromnym krokiem dla europejskiego sektora transportu drogowego i logistyki oraz polskiego rynku finansowego.

Ten kredyt pokazuje, jak BNP Paribas Bank Polska wykorzystuje swoje możliwości doradcze, aby wspierać wiodącą grupę logistyczną Raben w pierwszej transakcji finansowania powiązanego z ESG w polskim sektorze transportu i logistyki. Dekarbonizacja, wpływ społeczny i właściwe zarządzanie stają się strategiczną koniecznością, dlatego firmy będą coraz bardziej potrzebowały zrównoważonych finansów jako dźwigni do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

– mówił cytowany w komunikacie André Boulanger, wiceprezes zarządu BNP Paribas Bank Polska odpowiedzialny za obszar bankowości korporacyjnej i instytucjonalnej, MSP i bankowości biznesowej.

Wskaźniki KPI Grupy Raben

Wskaźniki KPI, które mają zastosowanie do kredytu SSL, pokrywają się z grupą celów ECO2WAY 2025 Grupy Raben, które zostały zdefiniowane w Raporcie Zrównoważonego Rozwoju na 2020 rok:
– redukcja intensywności emisji z obiektów Raben o 30%,
– redukcja intensywności emisji z działalności transportowej o 10%,
– udział pojazdów spełniających normy Euro V i VI we flocie na poziomie 96%,
– relatywna optymalizacja przewozów drogowych dzięki wyższej efektywności transportu,
– wyliczenia dotyczące gazów cieplarnianych – aktualizacja i rozbudowa kalkulatora CO2 dla transportu.

Zrównoważony rozwój od lat jest częścią naszego DNA, a ta transakcja potwierdza nasze ambicje i zaangażowanie w tym obszarze. Stanowi również duże zobowiązanie do dalszego rozwoju w przyszłości. Niemniej cieszymy się z możliwości podjęcia tego wyzwania, ze względu na znaczenie, jakie dla Grupy Raben ma zrównoważony rozwój. Podpisana dziś umowa pokazuje, że w sektorach takich jak bankowość, odpowiedzialne zachowania biznesowe postrzegane są jako kluczowe dla przyszłości gospodarki i biznesu. Cieszy nas możliwość wspólnej pracy nad zrównoważonymi rozwiązaniami dla przyszłych pokoleń. Jestem pewny, że zarówno rynek, jak i świadomość będą ewoluowały w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat, a klienci będą wybierać firmy, które w swojej działalności stawiają na zrównoważony rozwój.

– mówił cytowany w komunikacie Ewald Raben, prezes Grupy Raben


BNP Paribas

BNP Paribas jest bankiem uniwersalnym, który powstał w wyniku połączenia BNP Paribas Banku Polska z Banku Gospodarki Żywnościowej. Siedziba instytucji zlokalizowana jest w Warszawie. Skonsolidowany zysk netto BGŻ BNP Paribas wyniósł pod koniec 2017 roku 279 710 000 złotych. W drugim kwartale poprzedniego roku instytucja odnotowała zysk netto na poziomie ponad 188 600 000 złotych. W roku bieżącym, za zgodą wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego, bank zmienił swoją nazwę na z BGŻ BNP Paribas na BNP Paribas Bank Polska.

Bank stawia przede wszystkim na zadowolenie Klientów, w związku z czym regularnie wprowadza do swojej oferty rozwiązania, które w każdy możliwy sposób mają poprawić relacje Klientów z bankiem. Podpis elektroniczny, raty w Play, czy wdrożenie płatności Apple Pay to niektóre udogodnienia, z których na chwilę obecną mogą korzystać osoby współpracujące z BNP Paribas.


źródło: https://media.bnpparibas.pl/pr/681663/grupa-raben-przy-wsparciu-banku-bnp-paribas-otrzymala-pierwszy-kredyt-powiazany-ze-zrownowazonym-rozwojem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

MoneyDot – nowa pożyczka ratalna
Firmy pożyczkowe
author
Dominika Sobieraj
11 października 2018

MoneyDot – nowa pożyczka ratalna

Deutsche Bank kończy działalność w Polsce ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
07 czerwca 2017

Deutsche Bank kończy działalność w Polsce ?

Nagroda Global Finance dla mBanku
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
06 listopada 2019

Nagroda Global Finance dla mBanku

Santander Consumer Bank Kędzierzyn-Koźle
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
19 lipca 2021

Santander Consumer Bank Kędzierzyn-Koźle

Kredyt gotówkowy Katowice
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
22 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Katowice

Alior Bank z metodą AMA – zgoda KNF
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
22 lutego 2019

Alior Bank z metodą AMA – zgoda KNF

Porównaj