Strona główna Bez kategorii Idea Bank łączy się z Getin Noble Bankiem

Idea Bank łączy się z Getin Noble Bankiem

author
Patryk Byczek
17 stycznia 2019

Nazwa Idea Bank zniknie z rynku finansowego. Instytucje po uprzednim uzgodnieniu i zaakceptowaniu Planu Połączenia podjęto decyzję o złożeniu odpowiedniego wniosku do Komisji Nadzoru Finansowego. Stroną przejmującą będzie Idea Bank.

Fuzję prawną strony zaplanowały na trzeci kwartał bieżącego roku. Jednakże wcześniej zgodę wyrazić musi KNF. Oszacowano, że Komisja poinformuje banki o swojej decyzji w drugim kwartale 209 roku. Jeżeli dojdzie do fuzji to powstały bank będzie siódmym w Polsce pod względem kredytów, aktywów i depozytów.

Idea Bank – fuzja z Getin Noble Bank

Banki podpisały Plan Przejęcia 17 stycznia 2019 roku. Tego samego dnia podjęto również decyzję o złożeniu wniosku do Komisji Nadzoru Finansowego. O podjętej decyzji KNF ma poinformować w drugim kwartale 2019 roku. Z kolei w trzecim kwartale ma nastąpić oficjalne połączenie instytucji.

Pomimo tego, że stroną przejmującą będzie Idea Bank, powstała po fuzji instytucja będzie działała pod nazwą Getin Noble Bank S.A. Wszystko przez wysokie ceny nominalne akcji Getina w porównaniu do rynkowych. Po połączeniu banków Akcjonariusze TNB za jedną akcję instytucji otrzymają 0,1850 akcji Idea Banku. Ponadto powstała ewentualnie instytucja bankowa wygeneruje aktywa o wartości 78 700 000 000 złotych. Powstały bank będzie obsługiwał ponad 2 000 000 Klientów świadcząc usługi małym i średnim firmom oraz Klientom detalicznym.

Plan fuzji

Zarówno Idea Bank, jak i Getin Noble Bank notowały w ostatnim czasie głównie straty. Obie instytucje realizowały programy naprawcze, aby w jakikolwiek sposób wyjść ze złej sytuacji. Banki podjęły decyzję o połączeniu, wydaje się, głównie ze względów ekonomicznych i rozwojowych.

Banki dzięki synergiom kosztowym, którym powtarzalny poziom będzie wynosił 180 000 000 złotych będą mogły odzyskać pełną rentowność. Ponadto powstały w ramach fuzji bank ma umocnić swoją pozycję na rynku finansowym, a to będzie miało ogromny wpływ na znalezienie inwestora. Dodatkowo szacuje się, że obniżone zostaną koszty operacyjne i koszty finansowania podmiotu fuzji. Co więcej bank dzięki optymalizacji sieci oddziałów oraz konsolidacji central banków będzie mógł zaoszczędzić środki pieniężne.

Pod jaką nazwą będzie funkcjonował bank

Po fuzji nazwa Idea Bank zniknie z rynku finansowego. Instytucje będą działały pod marką Getin Noble Bank, który skupi się przede wszystkim na dostosowaniu oferty do Klientów detalicznych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Portfel kredytowy powstałego banku będzie wynosił prawdopodobnie 58 500 000 000 złotych, z czego:

– 16% stanowić będzie finansowanie leasingu,
– 18% to kredyty dla MŚP,
– 42% to kredyty hipoteczne.

Depozyty banku po fuzji natomiast miałyby wynieść 65 400 000 000 złotych. 74% z tej sumy tworzyłyby depozyty terminowe.

Zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego

Oba banki podjęły 17 stycznia 2019 roku decyzję o złożeniu konkretnego wniosku do Komisji Nadzoru Finansowego. Jednakże przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji banki muszą poczekać na decyzję KNF odnośnie złożonych dokumentów. Instytucje spodziewają się uzyskania odpowiedzi w drugim kwartale bieżącego roku. Jeżeli KNF zezwoli na fuzję, ma ona nastąpić w trzecim kwartale 2019 roku.

Liderzy polskiej bankowości

Jeżeli dojdzie do fuzji, Getin Noble Bank zajmie siódmą pozycję wśród banków w Polsce pod względem aktywów, kredytów oraz depozytów. Na chwilę obecną pod względem:

aktywów podium zajmują: PKO BP, Santander, Bank Pekao,

depozytów podium zajmują: PKO BP, Bank Pekao, Santander,

kredytów podium zajmują: PKO BP, Santander, Bank Pekao.

Bank powstały po fuzji wyprzedzi w rankingach takie banki jak Alior Bank, Bank Millennium i Citi Handlowy.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Finansowy Elementarz Fundacji Banku Millennium
Wpisy Inne
author
Patryk Byczek
26 lipca 2018

Finansowy Elementarz Fundacji Banku Millennium

PKO BP w Kobierzycach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
06 października 2019

PKO BP w Kobierzycach

thumbnail
Wpisy
author
Patryk Byczek
05 lipca 2018

Nest Bank wspiera SOS Wioski Dziecięce

PGNiG podpisał 20-letni kontrakt na gaz z USA
Wpisy
author
Natalia Narloch
17 października 2018

PGNiG podpisał 20-letni kontrakt na gaz z USA

Nawet 150 zł więcej u dentysty przez koronawirusa
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
06 maja 2020

Nawet 150 zł więcej u dentysty przez koronawirusa