Polacy coraz chętniej kupują książki

Polacy coraz chętniej kupują książki

author
Patryk Byczek
20 sierpnia 2021

Santander Bank Polska poinformował w komunikacie prasowym, że z danych zebranych przez instytucję wynika, że Polacy coraz więcej pieniędzy wydają w księgarnia i salonikach prasowym. Wydatki w tej kategorii w sklepach internetowych i stacjonarnych, na przełomie lipca i sierpnia,  z roku na rok wzrastają. Sprawdzamy szczegóły.

Bank zebrał dane dzięki analizie wydatków kartowych swoich Klientów. W lipcu i sierpniu bieżącego roku Polacy wykonali w księgarniach i salonikach prasowym 30% więcej transakcji niż w analogicznym okresie rok temu.

Dane z Biblioteki Narodowej

Biblioteka Narodowa podaje, że poziom czytelnictwa odnotowany w tym roku jest najwyższy od 2014 roku. Z ostatniego raportu wynika, że 42% respondentów deklaruje, że w ciągu ostatniego roku przeczytało przynajmniej jedną książkę lu jej fragment. W związku z Dniem Miłośnika Książki, analitycy Santander Bank Polska przyjrzeli się zakupom Klientów robionych w księgarniach i sklepikach prasowych. Większe zainteresowanie bardzo wyraźne widać w danych transakcyjnych, które pokazują, że wydatki kartowe klientów banku w księgarniach stacjonarnych, salonach prasowych oraz sklepach internetowych były w pierwszych tygodniach sierpnia wyższe niż w tym samym czasie w roku poprzednim o 34%, a o ponad 50% wyższe niż w 2019 roku.


Od początku bieżącego roku do sierpnia bieżącego roku Klienci Santander Bank Polska wydawali średnio 4 000 000 złotych tygodniowo na zakupy w księgarniach i salonach prasowych. Oznacza to wzrost o około 1 000 000 złotych względem roku poprzedniego. Warto również wiedzieć, że największy wzrost transakcji kartowych w tym zakresie miał miejsce przed wakacjami, a teraz znowu można obserwować tendencję wzrostową.

Jak wynika z analizy danych kartowych, nasi klienci wykonują w tym roku średnio o 15 tysięcy więcej transakcji w księgarniach i salonach prasowych niż przed rokiem. Szczytowym momentem zakupu produktów czytelniczych w pierwszej połowie roku był przełom maja i czerwca, kiedy wolumen transakcji przekroczył rekordowe 100 tysięcy tygodniowo.

– mówił cytowany w komunikacie Przemysław Chojecki, data scientist z Santander Bank Polska


Santander Bank Polska

Santander Bank Polska jest bankiem uniwersalnym z siedzibą zlokalizowaną w Warszawie. Obecnie jest drugim największym bankiem w Polsce pod względem aktywów i liczby posiadanych placówek. Pod koniec 2018 roku aktywa SBP wynosiły ponad 206 000 000 000 złotych. Bank obsługiwał aż 611 placówek, w których pracowało 611 pracowników. Prezesem instytucji jest Michał Gajewski.
Santander Bank Polska przejął działalność Banku Zachodniego WBK. Ten powstał w wyniku połączenia Banku Zachodniego z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym w 2001 roku. Od 2011 roku należał do hiszpańskiej grupy Santander.
W listopadzie 2018 roku SBP przejął również wydzieloną część Deutsche Bank Polska. W związku z tym Santander Bank Polska zyskał blisko 400 000 nowych Klientów detalicznych, private banking oraz biznesowych.


źródło: https://media.santander.pl/pr/688120/polacy-chetnie-kupuja-ksiazki-w-tym-roku-wydajemy-na-nie-ponad-30-wiecej-niz-rok-temu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

KredytOK w Wejherowie
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
28 stycznia 2017

KredytOK w Wejherowie

Polacy myślą pozytywnie o finansach
Blog
author
Aneta Jankowska
22 kwietnia 2019

Polacy myślą pozytywnie o finansach

PKO BP mecenasem wystawy Karola Śliwki
Wpisy
author
Patryk Byczek
10 lipca 2018

PKO BP mecenasem wystawy Karola Śliwki

Alior Bank nie wypłaci dywidendy za 2017 rok
Wpisy
author
Aneta Jankowska
01 czerwca 2018

Alior Bank nie wypłaci dywidendy za 2017 rok

BNP Paribas z nagrodami w konkursie Golden Arrow
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
29 czerwca 2020

BNP Paribas z nagrodami w konkursie Golden Arrow

Porównaj