Ile kosztuje Uber?

Ile kosztuje Uber?

author
Sandra Tessmer
04 lutego 2021

Choć popularność usługi Ubera z roku na rok stale wzrasta, wiele osób wciąż zastanawia się, od czego zależą stawki i jaki jest cennik. Sprawdzamy.

Uber na pierwszy rzut oka robi wrażenie zdecydowanie najtańszej opcji, jaka jest dostępna na rynku. Wrażenie to kryje się głównie za zasługą bardzo dobrze napisanego cennika. W rzeczywistości okazuje się, że Uber nie jest znacznie tańszy od taksówki, a może być od niej droższy.

Ile kosztuje UberX?

Usługa UberX opisywana jest na stronie jako oferta na każdą kieszeń.  Opłata minimalna za przejazd wynosi 10 zł. Warto także zwrócić uwagę, że istnieje możliwość płatnego odwołania kursu. W takiej sytuacji zostanie naliczona opłata 10 zł.

Przeliczając średnią wszystkich przejazdów, jakich jedna osoba dokonuje Uberem, cena to ok. 1,8 za kilometr.  Jest to o tyle zastanawiające, że Uber jasno określa swoją stawkę, jako 1,3 zł za kilometr. Skąd więc różnica?

Faktycznie, podstawowa stawka za kilometr do 1,3 zł. Jednak poza tym Uber pobiera 0,25 zł za każdą minutę, spędzoną w samochodzie.  Opłata za czas sprawia, że końcowy koszt przejazdu Uberem okazuje się dosyć wysoki szczególnie w momencie, kiedy zmuszeni jesteśmy stać w korkach.

W korkach także taksówkarze dodają do ceny usługi opłatę za każdą minutę postoju. Nie robią tego wyłącznie jeżeli samochód jest w ruchu. Najbardziej podstawowa stawka, jaką zapłacą klienci Ubera, to ok. 1,77 za kilometr.

Ile kosztuje UberSELECT?

Drugą usługą, jaką oferuje Uber jest UberSELECT, czyli przejazdy o podwyższonym komforcie. Oczywiście też przez to ceny za przejazdu są wyższe.

Opłata podstawowa, jaka czeka nas przy zamówieniu UberSELECT, to 7 zł. Dodatkowo aplikacja nalicza 1,7 zł za każdy przejechany przez nas kilometr oraz 0,35 zł za każdą spędzoną w aucie minutę. Niezmienne zostają opłaty za odwołanie kursu, które nadal wynoszą 10 zł.

Na stronie Ubera dostępny jest kalkulator, dzięki któremu łatwo można obliczyć, ile zapłacimy za przejazd. Oprócz tego, przed zamówieniem przejazdu, aplikacja oblicza nam szacowany koszt, jakie możemy ponieść.

Czy Uber jest tańszy od taksówki?

Mimo dodatkowych opłat, Uber okazuje się tańszy od taksówki, jednak różnica nie jest tak duża, jak sugeruje strona Ubera. Nieliczne firmy przewozowe oferują nawet niższe stawki. Dużą zaletą Ubera jest to, że w porównaniu z taksówkami, zamawianie przejazdu jest o wiele łatwiejsze, a oczekiwanie na kierowcę skrócone jest do minimum.

Dla przykładu, Uberem znacznie taniej można dojechać z Warszawy na lotnisko w Modlinie. Przejazd taksówką kosztuje ok. 180 zł, a za usługę Ubera na tej trasie zapłacimy ok. 90 zł. Dodatkową zaletą Ubera jest stała stawka w święta oraz w weekendy.

W czasie, gdy taksówki podnoszą swoją cenę do przynajmniej do 3 zł za kilometr, Uber utrzymuje swoją cenę. Warunkiem jest niskie zainteresowanie usługą, ponieważ gdy ono wzrasta, wzrasta również cena przejazdu. Przy większym popycie pojawia się mnożnik 1,2 raza większy.

Podsumowanie

Nie da się łatwo odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej opłaca się wybrać usługi Ubera, czy taksówkę. Nie należy przekreślać jednak żadnej z nich, ponieważ okazuje się, że Uber nie jest najtańszą możliwą opcją.

Pytania i odpowiedzi

Czy mogę zapłacić gotówką za przejazd Uberem?

W większości miast usługi Ubera są świadczone bezgotówkowo. W miastach, w których dostępna jest płatność gotówką, opcję tę należy wybrać przed złożeniem zamówienia. Od niedawna można również płacić kartą w samochodzie, nie tylko poprzez aplikację.


Jak sprawdzić cenę przejazdu?

Wystarczy otworzyć aplikację i w polu Dokąd jedziemy? wpisać miejsce docelowe. Wyświetli się przybliżona cena każdej opcji przejazdu.


Kiedy naliczana jest opłata za przejazd?

Po wyjściu z samochodu w miejscu docelowym, Uber oblicza ostateczny koszt przejazdu i pobiera opłatę.


Jaki jest koszt przejazdu UberX?

Podstawowa stawka za kilometr do 1,3 zł. Jednak oprócz tego Uber pobiera 0,25 zł za każdą minutę, jaką spędzimy w samochodzie. Oprócz tego należy doliczyć 4 zł opłaty rezerwacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Marcyś
Marcyś
2022-10-19 00:38:23

Nigdy bym nie pojechał czymś co ma podpiętą w oprogramowaniu moją kartę debetową i może dowolnie pobierać opłaty, taksówkarzowi jak płacę to wiem że po wyjściu z taksówki nikt mnie nie obciąży dodatkowymi kosztami jak to robi Uber.

Viktoriia
Viktoriia
2022-02-11 10:58:53

Mam złe doświadczenie z Uberem. Zapłaciłam za podróż w 11 km 50 zł. Chociaż na początku miało być 31 zł. 3 kwoty wciągnęli u mnie z konta. Teraz walczę żeby dostać zwrot. A oni mówią że jest w porządku. Nigdy więcej. Nie polecam.

Krzysiek
Krzysiek
2022-01-26 19:39:23

Odpowiedź dla Barbara: Ubera nie można zamówić na konkretną godzinę, ale można to zrobić u konkurencji, w aplikacji FreeNow. Nie dość że jest taniej niż w uberze, to dodatkowo zabierają mniej prowizji od kierowców, a to też ważne, by z opłaty za przejazd więcej zostało dla kierowców, niż dla zagranicznego zarządcy aplikacji.

Barbara
Barbara
2021-11-24 16:57:18

Dlaczego nie można zamówić ubera na konkretną godzinę?

Podobne artykuły

Jak założyć Profil Zaufany w PKO BP?
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
22 kwietnia 2019

Jak założyć Profil Zaufany w PKO BP?

Bank Pekao w Rzeszowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
21 sierpnia 2019

Bank Pekao w Rzeszowie

Promocja: „Polecam Proste Zasady – edycja XI” w Getin Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
06 kwietnia 2021

Promocja: „Polecam Proste Zasady – edycja XI” w Getin Banku

BNP Paribas z nową ofertą dla sektora Agro
Aktualności
author
Patryk Byczek
27 września 2021

BNP Paribas z nową ofertą dla sektora Agro

Restrukturyzacja w Banku Pekao
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
13 marca 2020

Restrukturyzacja w Banku Pekao

Porównaj