Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce?

Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce?

autor wpisu
Julia Wierciło
04 lipca 2023

Według prawa nie istnieje górny limit wypłacanej emerytury. Suma świadczenia jest uzależniona od wielu czynników, które wpływają na jej wysokość. Będą to przede wszystkim wiek przejścia na emeryturę, a także okres stażowy. Ile wynosi najwyższa emerytura wypłacana w Polsce? Sprawdźmy jaka jest kwota najwyższego świadczenia emerytalnego.

Spis treści:

 1. Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce?
 2. Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce?
 3. Sposoby na większą emeryturę
 4. Późniejsze przejście na emeryturę
Zwiń spis treści

Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce?

Opierając się na oficjalnych informacjach pochodzących od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, najwyższą emeryturę w Polsce otrzymuje mężczyzna zamieszkujący Poznań. Emeryt był informatykiem, a kwota świadczenia, które otrzymuje on co miesiąc wynosi 27635,90 zł brutto. Oznacza to, że otrzymywana kwota netto wynosi 22776,86 zł.

Zawód wykonywany wcześniej przez mężczyznę otrzymującego najwyższe świadczenie emerytalne w Polsce jest jednym z najlepiej opłacanych. Na tak dużą wysokość świadczenia emerytalnego ma wpływ także jego okres składkowy. Wynosił on aż 57 lat, 9 miesięcy i 2 dni. Mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku 78 lat.

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi:

 • 27 635,90 zł brutto,
 • 22 776,86 zł netto.

Biorąc pod uwagę najwyższą emeryturę pobieraną przez kobietę należy wspomnieć o mieszkance Bydgoszczy. Kwota świadczenia emerytalnego, którą otrzymuje kobieta wynosi 26800 zł brutto. Oznacza to, że kwota, która wypłacana jest miesięczne wynosi 22090 zł netto. Kobieta z najwyższą emeryturą w Polsce pracowała 61 lat, a w wieku 81 lat przeszła na emeryturę. Przypomnijmy, że średnia krajowa wypłata wynosi 7430,65 zł brutto czyli około 5 396 zł netto.

Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce?

Długi staż pracy może zagwarantować wysoką kwotę świadczenia emerytalnego. Osoby, które mają niepełny staż mogą spodziewać się najniższych emerytur. Obecnie najniższa kwota świadczenia emerytalnego wynosi 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. Takie świadczenie mogą pobierać osoby, które ukończyły odpowiedni wiek. Wiek emerytalny jest jedynym wymogiem, który należy spełnić. Nie musimy składać w tej sprawie specjalnego wniosku czy innych dokumentów.

Kwota trzynastej emerytury wynosi tyle, ile najniższa emerytura. Obecnie jest to:

 • 1 588,44 zł brutto,
 • 1 445,48 zł netto.

Na ten rok planowana jest także wypłata czternastych emerytur. Ich wysokość jest taka sama jak w przypadku trzynastych emerytur. Pełna kwota przysługuje osobom, które nie przekroczą kryterium 2900 zł brutto. Jeśli jednak kwota emerytury jest wyższa niż podana kwota maksymalna, nadal mamy szansę na otrzymanie czternastej emerytury. Wypłacona kwota zostanie w tym wypadku pomniejszona o nadwyżkę.

Sposoby na większą emeryturę

Ostateczna kwota, którą otrzymujemy w ramach świadczeń emerytalnych może okazać się niezadowalająca. Nie tylko ze względu na zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale także na chęć realizowania planów czy marzeń, które zostawiliśmy na ten czas. Istnieje wiele sposobów na większą emeryturę. Jeśli potrzebujemy środków wyłącznie jednorazowo możemy rozważyć opcję pożyczki dla emerytów. W większości przypadków są to rozwiązania, które możemy zrealizować prawie od razu. Sprawdźmy, które z nich umożliwią napływ dodatkowych środków do domowego budżetu.

Sposoby na większą emeryturę:

 • dodatkowa praca – w tym wypadku osoba, która zdecyduje się na ten krok może wykonywać pracę zarobkową, ale jednocześnie pobierać świadczenia emerytalne. O tym fakcie należy jednak poinformować ZUS,
 • dodatkowe świadczenia – dodatkowe środki mogą powiększyć ostateczną kwotę otrzymywanej emerytury. Należy sprawdzić, które świadczenia nam przysługują, a następnie złożyć odpowiedni wniosek o ich przyznanie,
 • późniejsze przejście na emeryturę – ten sposób jest niezwykle skuteczny. Dzięki późniejszemu przejściu na emeryturę możemy znacznie powiększyć kwotę przyszłego świadczenia emerytalnego.

Należy pamiętać, że w wielu przypadkach obowiązuje limit dotyczący dodatkowej kwoty maksymalnej. Przed podjęciem decyzji o dodatkowej pracy sprawdźmy ile można dorobić do emerytury.

Późniejsze przejście na emeryturę

Wiek emerytalny nie wiąże się z koniecznością porzucenia pracy. Wiele osób, które ukończyły wiek uprawniający do pobierania świadczeń emerytalnych kontynuuje pracę zarobkową. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wysokość ostatecznej emerytury znacznie wzrasta. Wzrost wynosi około 15 % za każdy kolejny rok pracy, który następuje po przekroczeniu odpowiedniego wieku.

Mimo tego, nie wszyscy będą mieli możliwość skorzystania z późniejszego przejścia na emeryturę chociażby ze względów zdrowotnych. W tym wypadku możemy rozważyć pozostałe opcje, które pomogą pozyskać dodatkowe środki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Darmowy kredyt w Getin Bank
Pod Lupą
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
02 grudnia 2016

Darmowy kredyt w Getin Bank

ING Bank Śląski rozwija Moje Usługi
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
06 sierpnia 2020

ING Bank Śląski rozwija Moje Usługi

Lombardy w Zawierciu
Lombardy
autor wpisu
Marta Janusz
09 grudnia 2022

Lombardy w Zawierciu

Koszty komornicze 2020
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
16 grudnia 2019

Koszty komornicze 2020

UOKiK sprawdza, czy banki oferują wakacje kredytowe
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
16 sierpnia 2020

UOKiK sprawdza, czy banki oferują wakacje kredytowe

PKO BP w Strzelnie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
23 lipca 2019

PKO BP w Strzelnie

Porównaj