Ile zarabia ekonomista?

Ile zarabia ekonomista?

author
Sandra Tessmer
28 września 2019

Ekonomista jest osobą zajmującą się finansami, weryfikującą teorie ekonomiczne i tworząca nowe, co ma na celu umożliwienie zrozumienia funkcjonowania rynku, a także przyczynić się do znalezienia mechanizmów go usprawniających. Sprawdziliśmy, ile zarabiają ekonomiści.

Ile zarabia ekonomista?

Ekonomista to osoba zajmująca się finansami, przeprowadzająca badania, weryfikująca teorie ekonomiczne i tworząca nowe – ma to na celu umożliwić zrozumienie funkcjonowania rynku, a także przyczynić się do znalezienia mechanizmów go usprawniających.

Ekonomistów podzielić można na ekonomistów teoretyków i ekonomistów praktyków – ich działania uzupełniają się wzajemnie. Ekonomiści mogą pracować w firmach, urzędach, placówkach oświatowych, bankach, pełnią funkcje doradcze, kierownicze, związane z księgowością i analizą finansową.

Ekonomista – zarobki

Zarobki ekonomistów są zróżnicowane. Zależą od miejsca pracy, miasta oraz stanowiska. Dużą rolę odgrywa również staż pracy na danym stanowisku. Można jednak stwierdzić, że jest do stosunkowo dobrze opłacany zawód. Należy jednak postawić sprawę jasno, że absolwenci politechnik posiadają większe zarobki od absolwentów uniwersytetów.

Mediana wynagrodzenia ekonomistów brutto w zależności od stażu pracy wynosiła 4500 złotych. Oznacza to, że połowa ekonomistów zarabiała więcej, a połowa mniej tej kwoty.

Najlepiej opłacani są doświadczeni pracownicy, ze stażem pracy ponad 16 lat, dla których mediana wynosiła 6 000 złotych. Początkujący ekonomiści ze stażem pracy 1 rok lub mniej mogli średnio liczyć na 3000 brutto. Analitycy finansowi przeciętnie dostawali w Polsce 7000 brutto. Jest to pensja wyższa niż średnia krajowa.

Czym zajmuje się ekonomista ?

Do zakresu obowiązków należy między innymi projektowanie polityki ekonomicznej, analizowane danych rynkowych w celu wyjaśnienia rzeczywistego problemu, formułowania wniosków na podstawie zebranych danych i informacji.

Ekonomista również analizuje i porównuje systemu ekonomiczne, dzięki czemu może ocenić stan danej gospodarki i perspektyw jej rozwoju. Zakres działań ekonomistów jest bardzo duży.

Można powiedzieć, że ekonomiści powinni stać na straży gospodarki i alarmować o wszystkich zmianach, które mogą być początkiem problemów. Praca ekonomisty jest bardzo ważna dla kontrolowania równowagi na rynku.

Jakie wymagania musi spełnić ekonomista?

Od ekonomisty wymaga się ukończenia studiów na kierunku ekonomia. Studia trwają 5 lat z dwoma poziomami. Pierwszy poziom po trzech latach kończy się tytułem licencjatu, a drugi po kolejnych dwóch latach kończy się tytułem magistra.

Na rynku edukacyjnym możemy też odnaleźć licea profilowane, które kształcą ekonomistów. Po 3 latach każdy uczeń po zdanej maturze, może przystąpić do egzaminu państwowego. Zdanie tego egzaminu z praktyki i teorii, zapewnia uzyskanie tytułu technika ekonomii.

Tytuł technika ekonomii jest o wiele mniej ceniony, od ukończenia studiów z tytułem magistra. Od ekonomistów wymaga się szerokiej wiedzy, z zakresu finansów, gospodarki i funkcjonowania rynków. Ekonomiści nie mogą pozwolić sobie na zbyt małą wiedzę, ponieważ ich błędy mogą spowodować duże straty dla firm.

Jaką wiedzę musi mieć ekonomista?

Zakres informacji niezbędnych do opanowania, by móc nazywać się ekonomistą obejmuje między innymi znajomość ekonometrii i analizy ekonomicznej, podstawy ekonomii integracji europejskiej oraz zrozumienie reguł kierujących finansami publicznymi i rynkami finansowymi.

Czy to wiele? Powyższy zakres przedmiotów stanowi zaledwie cząstkę tego, co pojawi się w  programie studiów przyszłych ekonomistów. Na kierunku ekonomia studenci uczą się matematyki, rachunkowości, międzynarodowych stosunków gospodarczych oraz historii gospodarczej.

Nie unikną konieczności zdobywania zaliczeń ze statystyki, która śni się po nocach wielu studentom. W programie są jednak jeszcze przedmioty interdyscyplinarne tj.: psychologia zarządzania, finansowanie inwestycji i nieruchomości, socjologia miasta czy podstawy organizacji i zarządzania.

Specjalizacje

W trakcie studiów przychodzi również moment, w którym trzeba wybrać specjalność. Każda uczelnia oferuje możliwość rozwijania zainteresowań w obrębie innych specjalizacji, warto zwrócić więc uwagę na ich rodzaje jeszcze przed dokonaniem wyboru szkoły wyższej.

Jakie specjalności mogą zatem ukończyć absolwenci ekonomii? Oferta jest szeroka i obejmuje m.in.: Ekonomię integracji europejskiej, Ekonomię sektora publicznego, Ekobiznes, Gospodarowanie nieruchomościami, Zarządzanie i doradztwo personalne oraz Strategie rozwoju biznesu.

Ekonomia – czy łatwo znaleźć pracę po studiach?

Gdy otrzymamy dyplom, możemy zacząć posługiwać się tytułem magistra ekonomii. Krokiem dzielącym świeżo upieczonych magistrów od stania się ekonomistą jest znalezienie pracy w zawodzie.

Szanse na szybkie pozyskanie zatrudnienia będą znacznie większe, jeżeli jeszcze podczas studiów ukończy się staż w renomowanej firmie zatrudniającej ekonomistów lub pracowałeś w branży choćby jako wolontariusz.

Nawet z minimalnym doświadczeniem zawodowym będzie łatwiej zdobyć pracę w dużych i średniej wielkości firmach, instytucjach badawczych oraz urzędach. Kluczem do sukcesu będzie też niewątpliwie świetna znajomość języka angielskiego.

Podsumowanie

Do bycia ekonomistą trzeba tylko wykazać się konsekwencją w działaniu, pracowitością i zapałem do nauki. Jeżeli już teraz wiemy, że ekonomia to nasz wymarzony kierunek studiów, nie należy zaprzestać tylko na uczęszczaniu na wykłady i zaliczaniu przedmiotów.

Warto szukać każdej okazji, by poszerzyć wiedzę, czytać książki i czasopisma branżowe, śledzić wiadomości ze świata, uczestniczyć w konferencjach i nie zapominać o znalezieniu praktyk studenckich, podczas których odkryjemy praktyczne aspekty pracy ekonomisty. To wszystko sprawi, że zwiększymy swoje szanse na osiągnięcie sukcesu w tym zawodzie.

Pytania i odpowiedzi

Czy ekonomista musi mieć wykształcenie?

Nie. Nie każdy musi mieć wyższe wykształcenie, by być fachowcem. Dziś potrzebne są umiejętności praktyczne i językowe. Jeśli osoba chętna na stanowisko ekonomisty nie ma wykształcenia wyższego, a jedynie zdaną maturę, może starać się o pracę.

Wystarczy, że wykaże się odpowiednimi kompetencjami, by uzyskać możliwość pracy. Dla takich osób bardzo ważne jest wyjątkowe wykazanie się na okresie próbnym, podczas którego udowodnią, że są w stanie ze spokojem zająć dane stanowisko.


Ile zarabia ekonomista w banku?

Miesięczne wynagrodzenie całkowite na stanowisku ekonomisty, pracującego w banku wynosi 5 250 zł brutto. Co drugi ekonomista otrzymuje pensję od 4 650 zł do 7 580 zł. 25% najgorzej wynagradzanych ekonomistów zarabia poniżej 4 650 zł brutto. Na zarobki powyżej 7 580 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych ekonomistów.

Praktycznie każdy bank zatrudnia u siebie doświadczonych ekonomistów, którzy mają za zadanie analizowanie rynku i danych rynkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Deutsche Bank Polska żądał za dużo za historię spłaty kredytu
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
18 sierpnia 2020

Deutsche Bank Polska żądał za dużo za historię spłaty kredytu

Kredyt konsolidacyjny Olecko
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
16 lipca 2022

Kredyt konsolidacyjny Olecko

Promocja: „Otwórz konto i zgarnij 100 zł na start” w Banku Pekao
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
05 października 2020

Promocja: „Otwórz konto i zgarnij 100 zł na start” w Banku Pekao

Były szef KNF aresztowany
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
30 listopada 2018

Były szef KNF aresztowany

Do 50 mln EUR dofinansowania dla polskich firm z sektora MŚP
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
11 października 2019

Do 50 mln EUR dofinansowania dla polskich firm z sektora MŚP

Porównaj