Ile zarabia polonista?

Ile zarabia polonista?

author
Sandra Tessmer
19 listopada 2019

Filologowie mogą znaleźć zatrudnienie w wielu dziedzinach. Okazuje się zatem, że rola nauczyciela nie jest jedyną ścieżką, jaką mogą obrać. Sprawdzamy, ile zarabiają filolodzy.

Ile zarabia filolog?

Filologiem lub lingwistą nazywamy osobę, która zawodowo zajmuje się zgłębianiem i przekazywaniem wiedzy na temat danego języka polskiego i napisanej w nim literatury. Może realizować się w różnych specjalnościach: pedagogicznej, kulturoznawczej, językoznawczej, biznesowej czy translatorycznej.

Polonista – zarobki

Doświadczony specjalista na stanowisku Filolog otrzymuje średnio 1800 zł netto. Taką kwotę wynagrodzenia prezentowało 223 osób z czego było to: 65.92% kobiet i 34.08% mężczyzn.

Oznacza to, że średnio co drugi Filolog na stanowisku specjalista otrzymuje pensję pomiędzy 1600 zł a 2000 zł. Około 10-15 procent osób w danym zawodzie deklaruje wysokość swojego wynagrodzenia powyżej lub poniżej średniej. Ich wynagrodzenie to kwota z przedziału pomiędzy 1500 zł a 2500 zł.

Stanowisko Filolog zajmuje 1212 miejsce pod względem pozycji w rankingu zarobków i wyprzedza takie jak: Robotnik gospodarczy na stanowisku pracownik szeregowy oraz Mechanik pokładowy na stanowisku pracownik szeregowy.

Istotnym czynnikiem wpływającym na kształtowanie się wysokości pensji jest lokalizacja miejsca pracy. Najwięcej na stanowisku Filolog zarabia się w województwie mazowieckim, w Warszawie. Prowadzi ona w klasyfikacji wysokości zarobków w Polsce.

Praca filologa w marketingu – copywritinig

Praca copywritera z zasady podobna jest do pracy redaktora. Copywriter to jednak osoba, zajmująca sie pisaniem treści, które mają podniesć sprzedaż danego produktu. Najczęściej będą to firmowe blogi, opisy produktów, posty w social mediach, ale także  slogany reklamowe, czy scenariusze kampanii reklamowych.

Content writing

Czy copywriter i content writer to to samo? Pojęcia te traktowane są jako synonimy, jednak zasadniczo się od siebie różnią. Content writer to osoba, która tworzy treści na strony internetowe. Jej zadaniem jest poszukiwanie najbardziej trafnych słów kluczowych oraz zapewnienie dobrego SEO dla artykułu

Jak zacząć pracę w copywritingu?

FIlolodzy, którzy chcą rozpocząć swoją pracę w copywritingu najczęściej zaczynają od szukania pojedynczych zleceń. Rzadko kiey pracują oni na etacie – najczęściej wykonują zlecenia dla indywidualnych klientów lub dla firm.

Bardzo często nie mają oni możliwości podjęcia jednego tematu, w ktorym mogą czuć się dobrze, dlatego często opróćz pracy freelancera pracują oni takze jako pracownicy w agencjach marketingowych lub reklamowych, gdzie mogą pracować nad reklamą produkutów z danego działu.

Praca filologa – wymagania i charakterystyka zawodu

Duża część filologów zajmuje się zawodowo nauką, która jest związana z badaniem języka. Inni natomiast wykorzystują swoje umiejętności w innych dziedzinach – są tłumaczami, nauczycielami w szkole czy pracują w międynarodowych korporacjach czy innych placówkach.

Warunki pracy od tego jakim zajęciem zajmie się dana osoba. Zupełnie inaczej będą pracowali nauczyciele czy wykładowcy, a inaczej specjaliści w dużych międzynarodowych korporacjach. Zupełnie inaczej wygląda także praca tłumacza, który nie musi być tłumaczem przysięgłym, lecz także może pracować w wydawnictwach, gdzie zajmuje się tłumaczeniem książek. Wspólną częścią dla tych zawodów będzie jednak praca z człowiekiem. Filolog powinien być osobą lubiącą kontakt z klientem, która nie będzie miała problemu z nawiązywaniem krótko i długofalowych relacji z drugą osobą.

Podsumowanie

Przede wszystkim okazuje się, że praca filologa wymaga przede wszystkim umiejętności miękkich. To one sprawią, że odnajdziemy się w zawodzie i będziemy mogli podążać wybraną ścieżką kariery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Jasienicy sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
03 października 2019

Bank Spółdzielczy w Jasienicy sesje przychodzące i wychodzące

Impact investing w Banku Pekao
Wpisy
autor wpisu
Natalia Narloch
05 listopada 2018

Impact investing w Banku Pekao

KNF ostrzega Klientów przed kryptowalutami
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
07 lipca 2017

KNF ostrzega Klientów przed kryptowalutami

Getin Noble Bank zwycięzcą rankingu najlepszych banków
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
09 stycznia 2020

Getin Noble Bank zwycięzcą rankingu najlepszych banków

mBank placówki w Świdnicy
Oddziały
author
Patryk Byczek
05 lutego 2019

mBank placówki w Świdnicy

Porównaj