Filologowie mogą znaleźć zatrudnienie w wielu dziedzinach. Okazuje się zatem, że rola nauczyciela nie jest jedyną ścieżką, jaką mogą obrać. Sprawdzamy, ile zarabiają filolodzy.

Autor: Sandra Tessmer
Dodano: 19.11.2019
Udostępnij:

Ile zarabia filolog?

Filologiem lub lingwistą nazywamy osobę, która zawodowo zajmuje się zgłębianiem i przekazywaniem wiedzy na temat danego języka polskiego i napisanej w nim literatury. Może realizować się w różnych specjalnościach: pedagogicznej, kulturoznawczej, językoznawczej, biznesowej czy translatorycznej.

Polonista – zarobki

Doświadczony specjalista na stanowisku Filolog otrzymuje średnio 1800 zł netto. Taką kwotę wynagrodzenia prezentowało 223 osób z czego było to: 65.92% kobiet i 34.08% mężczyzn.

Oznacza to, że średnio co drugi Filolog na stanowisku specjalista otrzymuje pensję pomiędzy 1600 zł a 2000 zł. Około 10-15 procent osób w danym zawodzie deklaruje wysokość swojego wynagrodzenia powyżej lub poniżej średniej. Ich wynagrodzenie to kwota z przedziału pomiędzy 1500 zł a 2500 zł.

Stanowisko Filolog zajmuje 1212 miejsce pod względem pozycji w rankingu zarobków i wyprzedza takie jak: Robotnik gospodarczy na stanowisku pracownik szeregowy oraz Mechanik pokładowy na stanowisku pracownik szeregowy.

Istotnym czynnikiem wpływającym na kształtowanie się wysokości pensji jest lokalizacja miejsca pracy. Najwięcej na stanowisku Filolog zarabia się w województwie mazowieckim, w Warszawie. Prowadzi ona w klasyfikacji wysokości zarobków w Polsce.

Filolog – perspektywy pracy w korporacjach

Wiele dużych, międzynarodowych firm, w myśl strategii low-cost country sourcing, przenosi część swoich procesów do Global Delivery Centers, tworzonych w krajach, które generują niskie koszty. Polska jest jednym z nich. Koszt zatrudnienia pracownika w Polsce jest kilkukrotnie niższy niż w U.S.A., stąd zagraniczne firmy tak chętnie tworzą tutaj swoje oddziały.

Czym zajmują się filolodzy w korporacjach?

Rekrutacja – ze względu na umiejętności językowe możesz sprawdzić się w roli rekrutera. W związku z dużą rotacją pracowników w korporacji, rekruterzy mają pełne ręce roboty.

Nabór nowych pracowników trwa cały czas. We wszystkich ofertach pracy w korporacji wymagana jest znajomość języka, i obowiązkowa będzie weryfikacja czy angielski na poziomie, którym osoba, którą rekrutujemy operuje w mowie i piśmie. Rekruterzy spotykają się z wieloma osobowościami, wyszukują talenty, codziennie pracują z ludźmi.

Administracja –  to szeroko pojęta praca z dokumentami. W zależności od działu osoby pracujące w dziale administracji sprawdzają umowy, raporty, sprawozdania lub sprawdzać ich zgodność z procedurami i przepisami.

Wymaga to dobrej orientacji w zwrotach prawniczych, chociaż sam stopień interwencji w tekst jest niewielki, ponieważ wszystkie dokumenty bazują na ściśle ustalonych wzorach, a ich zawartość określają długie procedury. A procedur w korporacji należy przestrzegać bezwzględnie.

Obsługa klienta międzynarodowego – najczęściej w formie telefonicznej, czyli call center, ale również mailowo, czasami osobiście.

W pracy w korporacji na tym stanowisku cenione są przede wszystkim umiejętności językowe i komunikacyjne. Znajomość branży jest mile widziana, ale nie jest niezbędna.

Inne perspektywy zatrudnienia

Jedną z możliwości pracy po ukończeniu studiów filologicznych i uzyskaniu przygotowania pedagogicznego jest praca w zawodzie nauczyciela. Można też założyć własną szkołę językową czy też centrum korepetycji oraz podjąć pracę w charakterze tłumacza.

Szanse na zatrudnienie są też w biznesie – w różnych bankach, wydawnictwach czy firmach handlowych i outsourcingowych. Natomiast osoby dobrze czujące się w pracy urzędniczej mogą szukać zatrudnienia również w placówkach dyplomatycznych oraz w instytucjach UE.

Praca filologa w marketingu – copywritinig

Praca copywritera wydaje się podobna do pracy redaktora. Copywriter pisze jednak treści, które mają podnieść sprzedaż produktów lub usług. Najczęściej są to artykuły na firmowe blogi, opisy produktów, posty w social mediach, ale również slogany reklamowe, czy scenariusze kampanii reklamowych.

Content writing

Czy copywriter i content writer to to samo? Mimo że oba pojęcia często traktowane są jak synonimy, w założeniu trochę się od siebie różnią. Content writer tworzy treści na strony internetowe. Poszukuje najtrafniejszych słów kluczowych, upewnia się, że artykułu lub teksty jego autorstwa są odpowiednio skonstruowane pod kątem SEO.

Treści tworzone przez content writera są z reguły wyczerpujące i bogate w informacje, co wymaga dociekliwego researchu i zainteresowania tematem. W praktyce granica między copywriterem i content writerem jest bardzo płynna. Wraz z ekspansją polskich firm na rynki zagraniczne wzrasta zapotrzebowanie na copywriterów/content writerów piszących po angielsku.

Jak zacząć pracę w copywritingu?

Absolwent filologii, który chce sprawdzić się w roli copywritera z reguły zaczyna od pojedynczych zleceń z portali dla freelancerów. Powoli poszerza zaplecze klientów i zdobywa doświadczenie, szlifuje umiejętności, sprawdza swoich sił w różnorodnej tematyce.

Podobnie jak w przypadku kariery tłumacza nikt nie jest w stanie pojąć wiedzy na wszystkie tematu i wybrać dziedzinę, w której będziemy czuć się pewnie. Poza pracą freelancera, pracę jako copywriter/content writer możesz znaleźć w agencjach content marketingowych lub reklamowych. To świetna okazja, żeby wiele nauczyć się od innych.

Praca filologa – wymagania i charakterystyka zawodu

Część lingwistów zajmuje się zawodowo pracą naukową związaną z dalszym badaniem tajników językowych, a inni wykorzystują swoje umiejętności w codziennym życiu, np. ucząc w szkole, pełniąc funkcję tłumacza, pracując w międzynarodowych korporacjach i firmach oraz placówkach dyplomatycznych.

Warunki pracy zależą od rodzaju podejmowanego zajęcia. Nauczyciele pracują w szkole lub na uczelni, tłumacze w swoich biurach lub siedzibach firm, a np. urzędnicy MSZ wyjeżdżają na placówki dyplomatyczne na całym świecie. Na każdym z tych stanowisk specyfika pracy jest zupełnie inna.

Część wspólną stanowi jednak częsty kontakt z ludźmi, także pochodzącymi z innych krajów – kontrahenci, studenci z wymian międzynarodowych, dyplomaci innych państw, oraz codzienna praca nad tłumaczeniem i opracowywaniem tekstów w językach obcych.

Podsumowanie

Wynagrodzenie filologa zależy od wielu czynników, przede wszystkim od branży, z którą zwiąże swoją zawodową przyszłość. Inne zarobki można uzyskać w biznesie, w szkole, placówkach dyplomatycznych czy instytucjach unijnych. Liczy się także poziom stanowiska, a także prestiż i wielkość pracodawcy.

Przede wszystkim okazuje się, że praca filologa wymaga przede wszystkim umiejętności miękkich. To one sprawią, że odnajdziemy się w zawodzie i będziemy mogli podążać wybraną ścieżką kariery.

Komentarze