Najczęściej komentowane
Jak obniżyć ratę kredytu?
Spis treści:
1. Jak obniżyć ratę kredytu gotówkowego?
2. Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?
3. O czym powinniśmy pamiętać?
JAK OBNIŻYĆ RATĘ KREDYTU GOTÓWKOWEGO?
Jeśli nie radzimy sobie ze spłatą rat w obecnej wysokości, warto pomyśleć o restrukturyzacji naszego zadłużenia kredytowego, czyli zmianie warunków umowy kredytowej na takie, jakie łatwiejsze będą do zaakceptowania przez Kredytobiorcę w jego aktualnej sytuacji materialnej.
Istnieje kilka sposobów restrukturyzacji kredytu. Najczęściej stosowane z nich to:
Wakacje Kredytowe
Pierwszą z metod na zmniejszenie ciężaru miesięcznych rat jest skorzystanie z tzw. wakacji kredytowych.
Istotą ich jest nic innego, jak zawieszenie spłat zadłużenia na okres kilku miesięcy, dzięki czemu możliwe będzie uporządkowanie swoich spraw finansowych.
Konsolidacja zadłużeń
Metoda ta polega na połączeniu kilku naszych kredytów i pożyczek w jedno wspólne zadłużenie, dla którego bank z pewnością ustanowi korzystniejsze oprocentowanie, a co za tym idzie – mniejszą ratę.
Podobny sposób obniżenia rat obowiązuje nie tylko w przypadku kredytów zaciąganych w bankach, lecz także w innych, pozabankowych firmach pożyczkowych. Sprawdź, na czym polega konsolidacja chwilówek.
Raty balonowe
Sposobem na obniżenie rat kredytu gotówkowego jest także skorzystanie z rat balonowych, jakie w swojej ofercie zawiera większość banków funkcjonujących na polskim rynku.
Istotą takowych rat jest możliwość zapłacenia niewielkich (lub nawet zerowych) rat w najbliższych miesiącach, kosztem nadpłacenia powstałej różnicy wraz z późniejszymi ratami.
Zmiana harmonogramu spłat
Sposób ten polega na wydłużeniu łącznego czasu spłaty zobowiązania a kilka dodatkowych miesięcy lub lat, dzięki czemu możliwe będzie obniżenie wysokości poszczególnych rat do poziomu, jaki osiągalny będzie dla Konsumenta.
Rozwiązanie to jest najczęściej stosowaną metodą restrukturyzacji zadłużenia i najwięcej banków, jakie znajdują się na polskim rynku, mają je w swej ofercie.
JAK OBNIŻYĆ RATĘ KREDYTU HIPOTECZNEGO
W przypadku kredytu hipotecznego zmiana wspólnie uzgodnionych z bankiem warunków umowy nie jest tak prosta do osiągnięcia, jak w przypadku kredytu gotówkowego.
Wszystko to dlatego, iż kredyt hipoteczny jest zazwyczaj sporym zobowiązaniem na długie lata. Zmiana harmonogramu jego spłaty często nie wchodzi w grę ze względu na granicę maksymalnego wieku Kredytobiorcy i idącą w raz z nią niemożnością wydłużenia całkowitego okresu spłat zobowiązania.
Najczęściej stosowanym sposobem zmniejszenia raty kredytu hipotecznego jest refinansowanie całego zobowiązania, czyli zaciągnięcie w innym banku kredytu o lepszych warunkach – po co, by spłacić pierwszy, niekorzystny już kredyt hipoteczny.
Rozwiązanie to jest niezwykle popularne zwłaszcza w ostatnich miesiącach, ze względu an niezwykle korzystne stopy procentowe utrzymujące się na polskim rynku – m.in. wyjątkowo niska stawka WIBOR dla kredytów złotówkowych.
Obecne kredyty hipoteczne są o wiele tańsze, niż te zaciągane jeszcze 5 czy 10 lat temu, dlatego tak wiele osób decyduje się właśnie teraz na refinansowanie swych obecnie spłacanych kredytów hipotecznych.
O CZYM POWINNIŚMY PAMIĘTAĆ?
Warto pamiętać o tym, iż nie każdy bank zawsze zgodzi się na zmianę warunków kredytowych i obniżenie obecnej wysokości raty kredytu. Choć w teorii opłacalne powinno być dla banku umożliwienie Kredytobiorcy spłaty zobowiązania na przystępnych dla niego warunkach, w rzeczywistości jednak nie zawsze tak jest.
Zanim bank zgodzi się na restrukturyzację danego zadłużenia, dokładnie sprawdzi zdolność oraz historię kredytową Wnioskodawcy.
Jeśli analitycy bankowi uznają, że Kredytobiorcę stać na opłacanie obecnych rat, lub gdy zauważą, że po raz kolejny już wymusza on na banku zmianę warunków kredytowych, będą mieli prawo do odmowy przyznania restrukturalizacji.
Dodaj komentarz