Ile zarabia fotograf?

Ile zarabia fotograf?

author
08 września 2019

Jest wiele sytuacji, w których nie wyobrażamy sobie braku fotografa. Jest on również niezbędny dla firm i przedsiębiorstw, które zajmuję się reklamą. Sprawdzamy, ile zarabia fotograf.

Ile zarabia fotograf?

Fotograf ma przed sobą trudne zadanie, musi bowiem uchwycić perfekcyjnie dany obiekt, moment, emocję. Oprócz sprawnego oka potrzebuje również odpowiedniego warsztatu. Fotograf może pracować w wielu miejscach – wszędzie tam, gdzie potrzebne są dobrej jakości zdjęcia. Choć wielu przedstawicieli tego zawodu pracuje na etacie, coraz więcej osób decyduje się na własną działalność i szeroki przekrój działań.

Fotograf – zarobki

Oczywiście, istotną kwestią jest też fakt, ile zarabia fotograf podejmujący pracę w naszym kraju. Wszystko zależy od miejsca zatrudnienia oraz liczby zleceń, jednak średnia pensja fotografa zatrudnionego na podstawie umowy o pracę to ok. 2200 zł. Zarobki są różnorodne i zależą od wielu czynników. 25% osób pracujących w tym zawodzie deklaruje, że miesięcznie zarabia ponad 5000 zł.

Najwyższe zarobki występują w województwie mazowieckim, gdzie średnia pensja to ok. 3000 zł, wielkopolskim (ok. 2500 zł) oraz pomorskim – ok. 2400 zł.

Najmniejsze z kolei są zarobki w województwie lubuskim – ok. 2000 zł, podkarpackim (ok. 1900 zł) oraz lubelskim, gdzie fotografowie zarabiają ok. 1800 zł. Jeżeli chodzi o miasta, najwięcej zarabiają osoby pracujące w Warszawie – ok. 3000 zł, Poznaniu (ok. 2700 zł) oraz Wrocławiu, Krakowie, Gdyni i Gdańsku, gdzie można zrobić ok. 2500 zł. Ok. 70% fotografów pracuje na podstawie umowy o pracę.

Fotograf samodzielny – fotografia komercyjna

Fotograf komercyjny to osoba, która przede wszystkim zajmuje się fotografią do gazet i czasopism. Fotografowie komercyjni robią zdjęcia okładkowe lub podczas wywiadów. Odpowiadają również za zdjęcia reklamowe.

Podane powyżej stawki stanowią zaledwie średnią wartość zleceń fotografów. W zależności od magazynu, dla którego pracuje dana osoba, ceny mogą być inne. Zupełnie odmiennie opłacana będzie sesja produktowa w magazynie dla pań, a inaczej zdjęcia pozowane modelek w luksusowym magazynie dla mężczyzn.

Fotografie reklamowe

Fotografia reklamowa to dział, który z roku na rok rozwija się coraz bardziej. Oprócz grafików, na stałe zatrudnianych w firmach reklamowych, bardzo często korzysta się również z ofert profesjonalnych fotografów. Przyjrzyjmy się zatem zarobkom doświadczonych fotografów w tej branży.

Oczywiście mniej doświadczeni fotografowie mogą liczyć na niższe zarobki. Szczególnie, jeśli nie mogą się w swoim doświadczeniu pochwalić wcześniej wykonywanymi zdjęciami reklamowymi. Dlatego wielu początkujących fotografów na start wykonuje zdjęcia za darmo, żeby móc stworzyć bogate portfolio.

Fotografia ślubna

Fotografia ślubna to zdecydowanie najbardziej rozwinięta dziedzina fotografii. Większość par młodych nie wyobraża sobie nie uwiecznić swojego wesela i ślubu na profesjonalnych zdjęciach.

Przeciętnie fotograf za wykonanie zdjęć ślubnych weźmie od pary młodej od 3600 zł do 7000 zł za sesję. W niej zawiera się sesja z przygotowań do ślubu, z ceremonii oraz wesela. Zazwyczaj w cenie pakietu znajduje się również koszt sesji plenerowej, zazwyczaj wykonywanej w innym terminie niż sam ślub.

Jaki powinien być dobry fotograf?

Aby robić naprawdę dobre zdjęcia, potrzebne jest oczywiście dobre oko, umiejętność dostrzeżenia detali, zatrzymania chwili i wyeksponowania tego, co najważniejsze. Oprócz tego niezbędne są szkolenia i kursy, dzięki czemu udaje się w pełni opanować wszelkie zagadnienia techniczne oraz cały warsztat.

Dobry fotograf ma doskonałe wyczucie estetyki, zna bieżące trendy i jest przede wszystkim bardzo cierpliwy. Czasami, aby uzyskać najlepsze ujęcie, potrzeba długich godzin intensywnej pracy. Niejednokrotnie spośród tysiąca ujęć musi wybrać jedno, najlepsze. To wszystko wymaga ogromnej cierpliwości.

Trudno zrobić dobre zdjęcia bez dobrego sprzętu i to także jest istotne, jeżeli wykonujemy ten zawód. Owszem, dobre ujęcie można zrobić także telefonem, jednak jakość pracy jest kluczowa. Przy tym nierzadko konieczna jest również znajomość programów graficznych.

Fotograf powinien patrzeć na fotografowany obiekt wielowymiarowo i dostrzegać nawet najmniejsze szczegóły.

Podsumowanie

Fotograf ma przed sobą trudne zadanie, musi bowiem uchwycić perfekcyjnie dany obiekt, moment, emocję. Oprócz sprawnego oka potrzebuje również odpowiedniego warsztatu. Dlatego właśnie jego zarobki zależą od wielu czynników, a najbardziej od umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

2021-02-12 13:35:14

.

Podobne artykuły

Inspektorat ZUS w Legionowie
Oddziały
author
24 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Legionowie

PKO BP w Nowym Targu
Oddziały
author
30 lipca 2019

PKO BP w Nowym Targu

Alior Bank w Puszczykowie
Oddziały
author
05 lipca 2019

Alior Bank w Puszczykowie

Pożyczki pozabankowe Łowicz
Pożyczki miasta
author
06 lutego 2019

Pożyczki pozabankowe Łowicz

Darmowa pożyczka w Providencie na 28 dni
Wpisy
author
20 listopada 2013

Darmowa pożyczka w Providencie na 28 dni

PKO BP w Łęczycy
Oddziały
author
10 września 2019

PKO BP w Łęczycy