Operator koparki to osoba, która najczęściej pracuje na placach budowy, gdzie odpowiada za odpowiednie przygotowanie oraz wykonanie wykopów. Sprawdzamy, ile zarabiają operatorzy koparek.

Autor: Sandra Tessmer
Dodano: 03.12.2019
Udostępnij:

Ile zarabia operator koparki?

Praca operatora koparki odbywa się na placu budowy, w trakcie prac wymagających wykorzystanie ciężkiego sprzętu. Pracę operatora na bieżąco nadzoruje brygadzista, kierownik zmiany lub osoba na podobnym stanowisku. Dzień roboczy trwa zwykle od 10 do 12 godzin.

Operator koparki – zarobki

W zależności od badań wskazuje się, że średnie zarobki operatora koparki lub koparko-ładowarki wynoszą od 3100 zł do nawet 4400 zł brutto. Wiele jednak zależy od umiejętności i doświadczenia pracownika. Firmy poszukują osób sprawdzonych i pewnych.

Sporo zależy także od samej firmy zatrudniającej. Największe korporacje będą mogły pozwolić sobie na znacznie lepsze wypłaty. Najbardziej doświadczeni operatorzy mogą w Polsce zarabiać bez problemu nawet 4000  zł netto, czyli na rękę.

Ile zarabia operator koparki na godzinę?

Zarobki operatora koparki mogą oczywiście być liczone w formie wypłaty za zlecenie, a w niektórych firmach może to być nawet etat, jednak można także pracować jako wolny strzelec, chwytając się różnych zleceń i zarabiać za godzinę. W Niemczech pracodawcy oferują 16-18 euro za godzinę, w Polsce te stawki potrafią osiągać nawet 25-30 zł.

Na dobre zarobki może liczyć może jednak operator koparki, który jest też jej właścicielem. Wprawdzie koszt maszyny jest duży, jednak robotnik, który koparkę już posiada, sam decyduje się, jakie zlecenia weźmie, a liczyć sobie za nie może naprawdę niemało. W Polsce właściciel koparki za godzinę pracy może brać od 60 do nawet 120 zł. Można zatem powiedzieć, że kupno własnej koparki jest raczej inwestycją, niż wydatkiem.

Operator koparki – benefity

Warto podkreślić jeszcze jeden element wynagrodzenia, który dotąd nie został wymieniony. Większość firm budowlanych, ze względu na duże niebezpieczeństwo i ciężkie warunki pracy, gwarantuje swoim pracownikom dodatkowe benefity, które są wymieniane jako „wynagrodzenie pozapłacowe”.

Składają się na nie takie elementy, jak szkolenia i kursy, które operatorzy zwyczajnie muszą co pewien czas robić, żeby wciąż być na bieżąco z zasadami pracy i przepisami prawa budowlanego. Ponadto operatorzy maszyn budowlanych mogą liczyć na ubezpieczenie z dodatkowym pakietem „NNW”, prywatną opiekę medyczną, czy regularnie wypłacane premie.

Jak zostać operatorem koparki?

Aby móc zostać operatorem, wystarczy mieć przynajmniej 18 lat, być zdrowym i zdobyć uprawnienia operatora koparki, ładowarki czy koparko-ładowarki.

Na budowach używane są różne rodzaje koparek:

 1. koparka przedsiębierna – podczas pracy musi znajdować się na dnie wykopu,
 2. koparka podsiębierna – nie zjeżdża do dna wykopu, ponieważ może pracować poniżej terenu, na którym się znajduje,
 3. koparka zbierakowa – służy m.in. do wykonywania głębokich wykopów pod budynki, kanały żeglugowe, rowy melioracyjne,
 4. koparka chwytakowa – jest używana podczas prac na gruntach nawodnionych – na przykład do pogłębiania koryt rzek i kanałów.

Koparki mogą mieć podwozie kołowe lub gąsienicowe. Są wyposażone w różny osprzęt – na przykład łyżki i dodatkowe ramiona. Poza tym koparki dzielą się na mechaniczne i hydrauliczne. Często używane są koparki jednonaczyniowe, które wyposażone są w jedno naczynie czerpiąco-podające.

Kto może zostać operatorem koparki?

Operatorem koparko-ładowarki mogą zostać osoby, które ukończyły 18 lat i posiadają przynajmniej podstawowe wykształcenie. Chętni powinni odbyć:

 1. kurs operatora koparek jednonaczyniowych,
 2. kurs operatora ładowarek jednonaczyniowych,
 3. kurs operatora koparko-ładowarki.

Kandydat na operatora powinien być zdrowy. Musi też przedstawić aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora określonej specjalności. Kto chciałby pracować na koparce, ładowarce czy koparko-ładowarce teoretycznie nie musi posiadać prawa jazdy kategorii B. Jednak taki dokument może mu się bardzo przydać. Maszyny służące do robót ziemnych jeżdżą przecież nie tylko po terenie budowy, ale też przemieszczają się publicznymi drogami. Kandydat na operatora koparki musi się więc liczyć z tym, że będzie musiał przejechać maszyną po asfalcie kilka lub kilkanaście kilometrów.

Klasy uprawnień

Od 1 kwietnia 2017 roku zmianie uległ wykaz maszyn, do których obsługi wymagana jest książka operatora. W grupie maszyn, używanych do robót ziemnych obowiązują obecnie dwie klasy świadectw – klasa III i klasa I. Przy wyborze szkolenia, warto zwrócić uwagę na klasę uprawnień, które są wymagane do obsługi danego urządzenia:

koparka jednonaczyniowa: III klasa uprawnień dotyczy obsługi maszyn do 25 t masy całkowitej; I klasa uprawnień dotyczy obsługi wszystkich typów maszyn bez ograniczeń masy całkowitej,

 1. koparko-ładowarka – III klasa uprawnień dotyczy obsługi maszyn bez ograniczeń,
 2. koparkospycharka – III klasa uprawnień dotyczy obsługi maszyn bez ograniczeń,
 3. koparka wielonaczyniowa – I klasa uprawnień dotyczy obsługi maszyn bez ograniczeń,
 4. koparki wielonaczyniowe łańcuchowe – III klasa uprawnień dotyczy obsługi maszyn bez ograniczeń,
 5. spycharki – III klasa uprawnień dotyczy obsługi maszyn o mocy silnika do 110 kW; I klasa uprawnień dotyczy obsługi maszyn bez ograniczeń,
 6. ładowarki jednonaczyniowe – III klasa uprawnień dotyczy obsługi maszyn o masie całkowitej do 20 ton.

Ile kosztuje kurs na operatora koparki?

Kurs podstawowy kosztuje ponad 1 000 zł. Górną granicę trudno określić, bo ceny znacznie się różnią. Dla przykładu, w Gorzowie Wielkopolskim można odbyć szkolenie na jedną maszynę za 2 000 zł, zaś w Kielcach za 1 300 zł.

Warto zwrócić uwagę na to, co jest wliczone w cenę. Czasami oferta wydaje się tańsza, ale tylko dlatego, że klient musi dodatkowo zapłacić za badania lekarskie, egzamin, świadectwo i książkę operatora.

Jak wygląda kurs na operatora koparki?

Aby uzyskać uprawnienia na koparkę, ładowarkę lub koparko-ładowarkę kursant będzie musiał zdobyć wiedzę z zakresu: bezpieczeństwo i higiena pracy oraz użytkowanie, budowa, technologia i obsługa maszyn roboczych.

Po zakończeniu wszystkich zajęć kursanci muszą zdać egzamin państwowy najpierw z części praktycznej, następnie – teoretycznej. Jeśli im się to uda, otrzymają świadectwo ukończenia kursu oraz uprawnienia państwowe do wykonywania pracy operatora i odpowiedni wpis w książce operatora.

Perspektywy zatrudnienia

Pracę w charakterze operatora koparko-ładowarki znaleźć można zarówno na budowach obiektów, dróg, jak i w składach materiałów sypkich, węglowych, piaskowni, czy nawet w kamieniołomie. Koparki w tych ostatnich służą do celów przeładunkowych. W operowaniu koparką niezmiernie ważna jest spostrzegawczość, płynność ruchów, bowiem chwytak i podbierak koparko ładowarki można z łatwością uszkodzić poprzez nieumiejętne operowanie.

Samo poruszanie się koparką jako pojazdem wolnobieżnym nie stanowi problemu, dopóki pojazdem nie trzeba wymanewrować w trudnym terenie, na przykład na stromej skarpie. Odpowiedzialność operatora to ważna cecha. Spostrzegawczość jest też istotna z powodu na komunikację. Hałas jaki występuje na budowie, przy pracy koparki utrudnia sprawne komunikowanie się, tym samym pozostają gesty.

Aktualnie z uwagi na przyrost inwestycji budowlanych odnotowuje się wzrost popytu na wykwalifikowanych operatorów tak w kraju, jak i poza granicami Polski. Zarobki operatora koparki nie są wyjątkowo wysokie, jednakże mogą sięgać średniej krajowej. W pracy operatora bardzo ważne jest doświadczenie, stad też mając dłuższy staż pracy można liczyć na wyższe wynagrodzenie jak i powierzenie poważniejszych zadań wymagających wyobraźni i umiejętności.

Bardzo często w pracy koparki rozchodzi się o minimalizację zniszczeń terenu takiego jak np. ogród, czy chodnik, wówczas wskazana jest kreatywność rozwiązań dla uzyskania końcowego efektu. Podkreślić należy, iż operator koparko-ładowarki pracuje w zespole pracowników., niezbędne są mu kompetencje z zakresu utrzymywania relacji, umiejętność wykonywania poleceń i ich wydawania, planowania pracy w czasie i wiele innych. Bezwzględnie jest to praca zespołowa.

Podsumowanie

Praca operatora koparki to zawód, do którego wymagana jest do tego zajęcia precyzja i dokładność, a także delikatność, wyczucie i koordynacja ruchów. Nie jest wskazany za to pośpiech ani brawura, które mogą kończyć się uszkodzeniem instalacji, maszyny lub narażeniem personelu na wypadek przy pracy. Stabilność koparki, przygotowanie terenu i oszacowanie zagrożeń to również zadania operatora.

Każda koparko-ładowarka wymaga poznania jej obsługi. Na rynku dostępne są w użyciu niewielkie koparko-ładowarki do użytku w ciasnych przestrzeniach i wykonywania niewielkich wykopów jak i maszyny budowlane o bardzo dużej mocy. Dlatego tak ważne jest, aby operator koparki posiadał uprawnienia i kwalifikacje do wykonywania swej pracy.

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 0 / 5, łącznie 0 ocen
Komentarze