Jak założyć bank?

author
Julia Wierciło
10 listopada 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

W dzisiejszym nowoczesnym świecie działalność banków ma ogromne znaczenie. Powierzone oszczędności, otrzymywane karty płatnicze czy zaciągane zobowiązania to tylko niektóre z kwestii wpływających na krajową gospodarkę. Podjęcie się tak ogromnego przedsięwzięcia wymaga nie tylko ogromnych nakładów finansowych, a także także odpowiednich kompetencji. Sprawdźmy kto może założyć bank, jak przebiega ta procedura, a także ile kosztuje cały proces.

Spis treści:

 1. Jak założyć bank?
 2. Warunek 1: liczba założycieli
 3. Warunek 2: kompetencje
 4. Warunek 3: wkład własny
 5. Warunek 4: lokal oraz wyposażenie banku
 6. Warunek 5: licencja bankowa
 7. Założenie banku - na co jeszcze zwrócić uwagę?
Zwiń spis treści

Jak założyć bank?

Założenie banku to możliwe do zrealizowania przedsięwzięcie, jednak cały proces jest bardzo wymagający. Aspekty, które należy wziąć pod uwagę to między innymi przepisy prawa bankowego, skomplikowane procedury i odpowiednia ilość zgromadzonych w tym celu środków. Założyciel musi wykazać się także obszerną wiedzą w zakresie bankowości. Proces założenia banku jest niezwykle kosztowny. Sprawdźmy o jakich aspektach należy pamiętać rozpoczynając to złożone przedsięwzięcie.

Jakie warunki trzeba spełnić aby założyć bank? Najważniejsze aspekty:

 • wkład własny 5 milionów euro,
 • 3 założycieli (lub więcej),
 • wymagane wyposażenie,
 • licencja otrzymana od Komisji Nadzoru Finansowego,
 • odpowiednie kwalifikacje,
 • system teleinformatyczny.

Warunek 1: liczba założycieli

Aby utworzenie nowego banku w Polsce było możliwe, należy zgromadzić odpowiednią ilość założycieli. Samodzielne rozpoczęcie przedsięwzięcia nie jest osiągalne. Jedno z wymagań, jakim jest minimalna liczba osób biorących udział w utworzeniu tej instytucji finansowej, uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju spółki. Jeśli mamy w planach utworzenie banku spółdzielczego należy w tym celu zebrać conajmniej 10 osób. Jeżeli jednak będzie to bank komercyjny, wystarczą zaledwie trzy osoby, pełniące funkcję założycieli.

Ile osób może założyć bank?

 • bank komercyjny – minimum 3 osoby,
 • bank spółdzielczy – minimum 10 osób.

Warunek 2: kompetencje

Oprócz wymogu dotyczącego minimalnej liczby założycieli banku, prawo bankowe określa także inne warunki, które muszą zostać przez nich spełnione. Prawa tego przestrzegają także największe banki w Polsce. Artykuł 22 prawa bankowego reguluje zasady, poprzez które przyszli założyciele mogą zweryfikować swoje kompetencje.

Art. 22aa. Pr. bankowe

Wymogi wobec członków zarządu i rady nadzorczej banku akcyjnego

 1. Członkowie zarządu i rady nadzorczej banku, finansowej spółki holdingowej i finansowej spółki holdingowej o działalności mieszanej powinni mieć wiedzę, umiejętności i doświadczenie, odpowiednie do pełnionych przez nich funkcji i powierzonych im obowiązków, oraz dawać rękojmię należytego wykonywania tych obowiązków. Rękojmia, o której mowa w zdaniu pierwszym, odnosi się w szczególności do reputacji, uczciwości i rzetelności danej osoby oraz zdolności do prowadzenia spraw banku, finansowej spółki holdingowej i finansowej spółki holdingowej o działalności mieszanej w sposób ostrożny i stabilny.

Warunek 3: wkład własny

Kolejnym warunkiem koniecznym jest wniesienie wkładu własnego o odpowiedniej wysokości. Ta zasada jest regulowana przez prawo bankowe. Sprawdźmy jakie najważniejsze wytyczne dotyczącego kapitału zakładowego zostały przedstawione na oficjalnej stronie Krajowego Nadzoru Finansowego.

Kapitał zakładowy:

 • minimalna kwota wynosi 5 milionów euro,
 • wkład w postaci kapitału musi zostać przekazany w gotówce,
 • pieniądze należy wpłacić w złotówkach na polski rachunek bankowy – z tego powodu wysokość kwoty uzależniona jest od kursu euro,
 • wpłata wkładu musi zostać zrealizowana przed wpisaniem banku do odpowiedniego rejestru,
 • w niektórych określonych przypadkach, maksymalnie 15% kwoty kapitału może zostać pokryta przez np. nieruchomość.

Warunek 4: lokal oraz wyposażenie banku

Prawo bankowe precyzyjnie określa także wymogi dotyczące lokalu i jego wyposażenia. Aby założenie banku było możliwe, należy spełnić warunki podane w artykule 30 prawa bankowego.

Są to przede wszystkim:

 • wymagane jest aby bank posiadał pomieszczenie przygotowane do przechowywania środków pieniężnych. Muszą one spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa,
 • bank musi korzystać z usług systemu teleinformatycznego,
 • w banku muszą znaleźć się urządzenia, a także narzędzia biurowe, które umożliwiają wykonywanie wszelkich koniecznych procedur.

Warunek 5: licencja bankowa

Wszystkie konieczne warunki, które należy spełnić podejmując się przedsięwzięcia utworzenia nowego banku, muszą zostać zaakceptowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jeśli jednak założyciele nie dopełnią koniecznych formalności, KNF może odmówić wydania odpowiedniego zezwolenia. Taka sytuacja może mieć miejsce w wielu przypadkach, jednak do najczęstszych przyczyn odmowy ze strony KNF uważa się następujące okoliczności.

Kiedy KNF nie wyda zgody na prowadzenie działalności?

 • możliwość naruszania prawa przez bank,
 • brak gwarancji bezpieczeństwa powierzonych środków,
 • ryzyko naruszenia interesów klientów banku,
 • brak możliwości sprawowania odpowiedniej kontroli nad działaniem banku ze względu na miejsce rejestracji instytucji.

W przypadku braku stwierdzenia możliwych nieprawidłowości, KNF wydaje pozytywną opinię w sprawie zezwolenia utworzenia nowego banku. Tym samym działalność zyskuje prawo do funkcjonowania, a założyciele mogą kontynuować rozwój nowo założonej instytucji finansowej. 

Założenie banku - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz szeregu koniecznych formalności, zgromadzenia środków, a także uzyskania licencji, założyciele banku muszą zmierzyć się jeszcze z kilkoma wyzwaniami. Sama legalizacja działalności nie wystarczy, aby instytucja finansowa mogła odnieść sukces. Sprawdźmy, jakie aspekty warto wziąć pod uwagę, a także które z nich mogą przyczynić się do dobrego prosperowania banku.

Wyzwania dla założycieli banku:

 • promocja banku – dotarcie do nowych klientów wiąże się z promocją marki, stworzeniem logo czy reklam,
 • stworzenie konkurencyjnej oferty – sukces działania banku zależy przede wszystkim od liczby jego klientów. Aby ich pozyskać należy stworzyć konkurencyjną ofertę, która wyróżni się na tle innych instytucji finansowych,
 • rozwój, fuzje banków – należy mieć na uwadze fakt, iż rynek finansowy jest niezwykle dynamiczny, a operacje takie jak fuzje czy przejęcia banków są na porządku dziennym,
 • rynek finansowy – działanie w zakresie finansów jest kontrolowane przez określone przepisy. Konsekwencją mogą być np. rosnące stopy finansowe. Mają one wpływ na ilość zaciąganych zobowiązań, takich jak kredyty hipoteczne.

Źródła: 

https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/procesy_licencyjne/bankowy/banki/wymagania_obowiazujace_przy_tworzeniu_banku/Osoby_przewidziane_do_objecia_stanowisk

Art. 22aa. Prawo bankowe

 

 

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Premia za firmowe Konto Godne Polecenia – edycja II” w Santander Bank Polska

W Santander Bank Polska trwa druga edycja promocji na start, w której Klienci firmowi w zamian za założenie Konta Godnego Polecenia i spełnienie prostych warunków mogą zgarnąć 150 złotych premii. Promocja trwa do 23 lutego 2020 roku.

author
Patryk Byczek
23 stycznia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

MON zachęca do pracy w wojsku

Rozpoczęła się kampania „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej”, podczas której wojskowi w całym kraju będą odbywali spotkania z Polakami, w celu zachęcenia ich do pełnienia służby wojskowej. Według Ministerstwa Obrony Narodowej, kampania jest skutkiem wzmożonego zainteresowania wojskiem wśród społeczeństwa.

author
Patryk Byczek
18 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Jasieńcu sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Jasieńcu? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Jasieniec.

author
Patryk Byczek
03 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Wolinie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Wolinie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
27 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Wskaźnik Big Maca – co to jest?

Obliczenia ekonomistów, których celem jest wskazanie różnic pomiędzy wartościami poszczególnych walut, uchodzą za wyjątkowo skomplikowane. Mało kto potrafi zrozumieć zawiłe algorytmy specjalistów, dlatego dla wielu z nas kursy walut i giełda papierów wartościowych są przysłowiową czarną magią. Jednak Indeks Big Maca to zupełnie inna bajka. Dlaczego?

author
Halszka Gronek
07 maja 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Chwilówki Sierpc

Nie wiesz, która pożyczka chwilówka w Sierpcu jest najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb? Sprawdź zatem nasze zestawienie.  Wszystkie prezentowane poniżej oferty dostępne są przez Internet. Pożyczyć można nawet 15 000 zł.

author
Patryk Byczek
05 kwietnia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj