Jak założyć bank?

author
Julia Wierciło
10 listopada 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

W dzisiejszym nowoczesnym świecie działalność banków ma ogromne znaczenie. Powierzone oszczędności, otrzymywane karty płatnicze czy zaciągane zobowiązania to tylko niektóre z kwestii wpływających na krajową gospodarkę. Podjęcie się tak ogromnego przedsięwzięcia wymaga nie tylko ogromnych nakładów finansowych, a także także odpowiednich kompetencji. Sprawdźmy kto może założyć bank, jak przebiega ta procedura, a także ile kosztuje cały proces.

Spis treści:

  1. Jak założyć bank?
  2. Warunek 1: liczba założycieli
  3. Warunek 2: kompetencje
  4. Warunek 3: wkład własny
  5. Warunek 4: lokal oraz wyposażenie banku
  6. Warunek 5: licencja bankowa
  7. Założenie banku - na co jeszcze zwrócić uwagę?
Zwiń spis treści

Jak założyć bank?

Założenie banku to możliwe do zrealizowania przedsięwzięcie, jednak cały proces jest bardzo wymagający. Aspekty, które należy wziąć pod uwagę to między innymi przepisy prawa bankowego, skomplikowane procedury i odpowiednia ilość zgromadzonych w tym celu środków. Założyciel musi wykazać się także obszerną wiedzą w zakresie bankowości. Proces założenia banku jest niezwykle kosztowny. Sprawdźmy o jakich aspektach należy pamiętać rozpoczynając to złożone przedsięwzięcie.

Jakie warunki trzeba spełnić aby założyć bank? Najważniejsze aspekty:

  • wkład własny 5 milionów euro,
  • 3 założycieli (lub więcej),
  • wymagane wyposażenie,
  • licencja otrzymana od Komisji Nadzoru Finansowego,
  • odpowiednie kwalifikacje,
  • system teleinformatyczny.

Warunek 1: liczba założycieli

Aby utworzenie nowego banku w Polsce było możliwe, należy zgromadzić odpowiednią ilość założycieli. Samodzielne rozpoczęcie przedsięwzięcia nie jest osiągalne. Jedno z wymagań, jakim jest minimalna liczba osób biorących udział w utworzeniu tej instytucji finansowej, uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju spółki. Jeśli mamy w planach utworzenie banku spółdzielczego należy w tym celu zebrać conajmniej 10 osób. Jeżeli jednak będzie to bank komercyjny, wystarczą zaledwie trzy osoby, pełniące funkcję założycieli.

Ile osób może założyć bank?

  • bank komercyjny – minimum 3 osoby,
  • bank spółdzielczy – minimum 10 osób.

Warunek 2: kompetencje

Oprócz wymogu dotyczącego minimalnej liczby założycieli banku, prawo bankowe określa także inne warunki, które muszą zostać przez nich spełnione. Prawa tego przestrzegają także największe banki w Polsce. Artykuł 22 prawa bankowego reguluje zasady, poprzez które przyszli założyciele mogą zweryfikować swoje kompetencje.

Art. 22aa. Pr. bankowe

Wymogi wobec członków zarządu i rady nadzorczej banku akcyjnego

  1. Członkowie zarządu i rady nadzorczej banku, finansowej spółki holdingowej i finansowej spółki holdingowej o działalności mieszanej powinni mieć wiedzę, umiejętności i doświadczenie, odpowiednie do pełnionych przez nich funkcji i powierzonych im obowiązków, oraz dawać rękojmię należytego wykonywania tych obowiązków. Rękojmia, o której mowa w zdaniu pierwszym, odnosi się w szczególności do reputacji, uczciwości i rzetelności danej osoby oraz zdolności do prowadzenia spraw banku, finansowej spółki holdingowej i finansowej spółki holdingowej o działalności mieszanej w sposób ostrożny i stabilny.

Warunek 3: wkład własny

Kolejnym warunkiem koniecznym jest wniesienie wkładu własnego o odpowiedniej wysokości. Ta zasada jest regulowana przez prawo bankowe. Sprawdźmy jakie najważniejsze wytyczne dotyczącego kapitału zakładowego zostały przedstawione na oficjalnej stronie Krajowego Nadzoru Finansowego.

Kapitał zakładowy:

  • minimalna kwota wynosi 5 milionów euro,
  • wkład w postaci kapitału musi zostać przekazany w gotówce,
  • pieniądze należy wpłacić w złotówkach na polski rachunek bankowy – z tego powodu wysokość kwoty uzależniona jest od kursu euro,
  • wpłata wkładu musi zostać zrealizowana przed wpisaniem banku do odpowiedniego rejestru,
  • w niektórych określonych przypadkach, maksymalnie 15% kwoty kapitału może zostać pokryta przez np. nieruchomość.

Warunek 4: lokal oraz wyposażenie banku

Prawo bankowe precyzyjnie określa także wymogi dotyczące lokalu i jego wyposażenia. Aby założenie banku było możliwe, należy spełnić warunki podane w artykule 30 prawa bankowego.

Są to przede wszystkim:

  • wymagane jest aby bank posiadał pomieszczenie przygotowane do przechowywania środków pieniężnych. Muszą one spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa,
  • bank musi korzystać z usług systemu teleinformatycznego,
  • w banku muszą znaleźć się urządzenia, a także narzędzia biurowe, które umożliwiają wykonywanie wszelkich koniecznych procedur.

Warunek 5: licencja bankowa

Wszystkie konieczne warunki, które należy spełnić podejmując się przedsięwzięcia utworzenia nowego banku, muszą zostać zaakceptowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jeśli jednak założyciele nie dopełnią koniecznych formalności, KNF może odmówić wydania odpowiedniego zezwolenia. Taka sytuacja może mieć miejsce w wielu przypadkach, jednak do najczęstszych przyczyn odmowy ze strony KNF uważa się następujące okoliczności.

Kiedy KNF nie wyda zgody na prowadzenie działalności?

  • możliwość naruszania prawa przez bank,
  • brak gwarancji bezpieczeństwa powierzonych środków,
  • ryzyko naruszenia interesów klientów banku,
  • brak możliwości sprawowania odpowiedniej kontroli nad działaniem banku ze względu na miejsce rejestracji instytucji.

W przypadku braku stwierdzenia możliwych nieprawidłowości, KNF wydaje pozytywną opinię w sprawie zezwolenia utworzenia nowego banku. Tym samym działalność zyskuje prawo do funkcjonowania, a założyciele mogą kontynuować rozwój nowo założonej instytucji finansowej. 

Założenie banku - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz szeregu koniecznych formalności, zgromadzenia środków, a także uzyskania licencji, założyciele banku muszą zmierzyć się jeszcze z kilkoma wyzwaniami. Sama legalizacja działalności nie wystarczy, aby instytucja finansowa mogła odnieść sukces. Sprawdźmy, jakie aspekty warto wziąć pod uwagę, a także które z nich mogą przyczynić się do dobrego prosperowania banku.

Wyzwania dla założycieli banku:

  • promocja banku – dotarcie do nowych klientów wiąże się z promocją marki, stworzeniem logo czy reklam,
  • stworzenie konkurencyjnej oferty – sukces działania banku zależy przede wszystkim od liczby jego klientów. Aby ich pozyskać należy stworzyć konkurencyjną ofertę, która wyróżni się na tle innych instytucji finansowych,
  • rozwój, fuzje banków – należy mieć na uwadze fakt, iż rynek finansowy jest niezwykle dynamiczny, a operacje takie jak fuzje czy przejęcia banków są na porządku dziennym,
  • rynek finansowy – działanie w zakresie finansów jest kontrolowane przez określone przepisy. Konsekwencją mogą być np. rosnące stopy finansowe. Mają one wpływ na ilość zaciąganych zobowiązań, takich jak kredyty hipoteczne.

Źródła: 

https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/procesy_licencyjne/bankowy/banki/wymagania_obowiazujace_przy_tworzeniu_banku/Osoby_przewidziane_do_objecia_stanowisk

Art. 22aa. Prawo bankowe

 

 

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Staż unijny – co to jest?

Nie każdemu z nas udaje się znaleźć zatrudnienie już na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej. Standardy, o jakie zabiegają pracodawcy, są coraz wyższe, a młodzi i często jeszcze niedoświadczeni zawodowo aplikanci mają małe szanse na wyróżnienie się z tłumu kandydatów. Właśnie dla takich osób Unia Europejska stworzyła propozycję stażów. Ich celem jest aktywizacja zawodowa osób o najmniejszych szansach na zatrudnienie.

author
Halszka Gronek
23 grudnia 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

KNF nałożył karę na ING Bank Śląski

W związku z naruszeniem przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych, 12 października bieżącego roku Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła karę pieniężną na ING Bank Śląski w wysokości 500 000 złotych. 

author
Patryk Byczek
15 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Zawierciu

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w naszym kraju. Sprawdzamy oddziały i placówki w Zawierciu – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
02 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bank Pekao oferuje udogodnienia dla obywateli Ukrainy

Bank Pekao poinformował w komunikacie prasowym, że wychodzi na przeciw potrzebom obywatelom Ukrainy mieszkającym w Polsce i prowadza do oferty szereg udogodnień skierowanych właśnie do tej grupy. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
17 kwietnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Bank Polska w Koluszkach

Santander Bank Polska jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z oddziałów banku mieści się w Koluszkach. Sprawdzamy adres, godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Dominika Byczek
20 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Renta inwalidzka – jak otrzymać?

W życiu zdarzają się różne, często kompletnie niespodziewane sytuacje. Bywa tak, że z powodu nieszczęśliwego wypadku lub znacznej utraty zdrowia stajemy się niepełnosprawni i tracimy możliwość powrotu do codziennych obowiązków pracowniczych. Na jaką pomoc ze strony państwa możemy liczyć w takiej sytuacji?

author
Halszka Gronek
11 lutego 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj