Jak założyć bank?

author
Julia Wierciło
10 listopada 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

W dzisiejszym nowoczesnym świecie działalność banków ma ogromne znaczenie. Powierzone oszczędności, otrzymywane karty płatnicze czy zaciągane zobowiązania to tylko niektóre z kwestii wpływających na krajową gospodarkę. Podjęcie się tak ogromnego przedsięwzięcia wymaga nie tylko ogromnych nakładów finansowych, a także także odpowiednich kompetencji. Sprawdźmy kto może założyć bank, jak przebiega ta procedura, a także ile kosztuje cały proces.

Spis treści:

 1. Jak założyć bank?
 2. Warunek 1: liczba założycieli
 3. Warunek 2: kompetencje
 4. Warunek 3: wkład własny
 5. Warunek 4: lokal oraz wyposażenie banku
 6. Warunek 5: licencja bankowa
 7. Założenie banku - na co jeszcze zwrócić uwagę?
Zwiń spis treści

Jak założyć bank?

Założenie banku to możliwe do zrealizowania przedsięwzięcie, jednak cały proces jest bardzo wymagający. Aspekty, które należy wziąć pod uwagę to między innymi przepisy prawa bankowego, skomplikowane procedury i odpowiednia ilość zgromadzonych w tym celu środków. Założyciel musi wykazać się także obszerną wiedzą w zakresie bankowości. Proces założenia banku jest niezwykle kosztowny. Sprawdźmy o jakich aspektach należy pamiętać rozpoczynając to złożone przedsięwzięcie.

Jakie warunki trzeba spełnić aby założyć bank? Najważniejsze aspekty:

 • wkład własny 5 milionów euro,
 • 3 założycieli (lub więcej),
 • wymagane wyposażenie,
 • licencja otrzymana od Komisji Nadzoru Finansowego,
 • odpowiednie kwalifikacje,
 • system teleinformatyczny.

Warunek 1: liczba założycieli

Aby utworzenie nowego banku w Polsce było możliwe, należy zgromadzić odpowiednią ilość założycieli. Samodzielne rozpoczęcie przedsięwzięcia nie jest osiągalne. Jedno z wymagań, jakim jest minimalna liczba osób biorących udział w utworzeniu tej instytucji finansowej, uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju spółki. Jeśli mamy w planach utworzenie banku spółdzielczego należy w tym celu zebrać conajmniej 10 osób. Jeżeli jednak będzie to bank komercyjny, wystarczą zaledwie trzy osoby, pełniące funkcję założycieli.

Ile osób może założyć bank?

 • bank komercyjny – minimum 3 osoby,
 • bank spółdzielczy – minimum 10 osób.

Warunek 2: kompetencje

Oprócz wymogu dotyczącego minimalnej liczby założycieli banku, prawo bankowe określa także inne warunki, które muszą zostać przez nich spełnione. Prawa tego przestrzegają także największe banki w Polsce. Artykuł 22 prawa bankowego reguluje zasady, poprzez które przyszli założyciele mogą zweryfikować swoje kompetencje.

Art. 22aa. Pr. bankowe

Wymogi wobec członków zarządu i rady nadzorczej banku akcyjnego

 1. Członkowie zarządu i rady nadzorczej banku, finansowej spółki holdingowej i finansowej spółki holdingowej o działalności mieszanej powinni mieć wiedzę, umiejętności i doświadczenie, odpowiednie do pełnionych przez nich funkcji i powierzonych im obowiązków, oraz dawać rękojmię należytego wykonywania tych obowiązków. Rękojmia, o której mowa w zdaniu pierwszym, odnosi się w szczególności do reputacji, uczciwości i rzetelności danej osoby oraz zdolności do prowadzenia spraw banku, finansowej spółki holdingowej i finansowej spółki holdingowej o działalności mieszanej w sposób ostrożny i stabilny.

Warunek 3: wkład własny

Kolejnym warunkiem koniecznym jest wniesienie wkładu własnego o odpowiedniej wysokości. Ta zasada jest regulowana przez prawo bankowe. Sprawdźmy jakie najważniejsze wytyczne dotyczącego kapitału zakładowego zostały przedstawione na oficjalnej stronie Krajowego Nadzoru Finansowego.

Kapitał zakładowy:

 • minimalna kwota wynosi 5 milionów euro,
 • wkład w postaci kapitału musi zostać przekazany w gotówce,
 • pieniądze należy wpłacić w złotówkach na polski rachunek bankowy – z tego powodu wysokość kwoty uzależniona jest od kursu euro,
 • wpłata wkładu musi zostać zrealizowana przed wpisaniem banku do odpowiedniego rejestru,
 • w niektórych określonych przypadkach, maksymalnie 15% kwoty kapitału może zostać pokryta przez np. nieruchomość.

Warunek 4: lokal oraz wyposażenie banku

Prawo bankowe precyzyjnie określa także wymogi dotyczące lokalu i jego wyposażenia. Aby założenie banku było możliwe, należy spełnić warunki podane w artykule 30 prawa bankowego.

Są to przede wszystkim:

 • wymagane jest aby bank posiadał pomieszczenie przygotowane do przechowywania środków pieniężnych. Muszą one spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa,
 • bank musi korzystać z usług systemu teleinformatycznego,
 • w banku muszą znaleźć się urządzenia, a także narzędzia biurowe, które umożliwiają wykonywanie wszelkich koniecznych procedur.

Warunek 5: licencja bankowa

Wszystkie konieczne warunki, które należy spełnić podejmując się przedsięwzięcia utworzenia nowego banku, muszą zostać zaakceptowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jeśli jednak założyciele nie dopełnią koniecznych formalności, KNF może odmówić wydania odpowiedniego zezwolenia. Taka sytuacja może mieć miejsce w wielu przypadkach, jednak do najczęstszych przyczyn odmowy ze strony KNF uważa się następujące okoliczności.

Kiedy KNF nie wyda zgody na prowadzenie działalności?

 • możliwość naruszania prawa przez bank,
 • brak gwarancji bezpieczeństwa powierzonych środków,
 • ryzyko naruszenia interesów klientów banku,
 • brak możliwości sprawowania odpowiedniej kontroli nad działaniem banku ze względu na miejsce rejestracji instytucji.

W przypadku braku stwierdzenia możliwych nieprawidłowości, KNF wydaje pozytywną opinię w sprawie zezwolenia utworzenia nowego banku. Tym samym działalność zyskuje prawo do funkcjonowania, a założyciele mogą kontynuować rozwój nowo założonej instytucji finansowej. 

Założenie banku - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz szeregu koniecznych formalności, zgromadzenia środków, a także uzyskania licencji, założyciele banku muszą zmierzyć się jeszcze z kilkoma wyzwaniami. Sama legalizacja działalności nie wystarczy, aby instytucja finansowa mogła odnieść sukces. Sprawdźmy, jakie aspekty warto wziąć pod uwagę, a także które z nich mogą przyczynić się do dobrego prosperowania banku.

Wyzwania dla założycieli banku:

 • promocja banku – dotarcie do nowych klientów wiąże się z promocją marki, stworzeniem logo czy reklam,
 • stworzenie konkurencyjnej oferty – sukces działania banku zależy przede wszystkim od liczby jego klientów. Aby ich pozyskać należy stworzyć konkurencyjną ofertę, która wyróżni się na tle innych instytucji finansowych,
 • rozwój, fuzje banków – należy mieć na uwadze fakt, iż rynek finansowy jest niezwykle dynamiczny, a operacje takie jak fuzje czy przejęcia banków są na porządku dziennym,
 • rynek finansowy – działanie w zakresie finansów jest kontrolowane przez określone przepisy. Konsekwencją mogą być np. rosnące stopy finansowe. Mają one wpływ na ilość zaciąganych zobowiązań, takich jak kredyty hipoteczne.

Źródła: 

https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/procesy_licencyjne/bankowy/banki/wymagania_obowiazujace_przy_tworzeniu_banku/Osoby_przewidziane_do_objecia_stanowisk

Art. 22aa. Prawo bankowe

 

 

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Rząd chce zlikwidować groszowe emerytury

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych pracują nad likwidacją świadczeń groszowych, które są wyłącznie obciążeniem dla państwa - pisze Dziennik Gazeta Prawna. 

author
Patryk Byczek
04 lipca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Platforma YEP – pomoc na rynku pracy

Zaledwie kilka dni temu uruchomiona została nowa platforma internetowa, której głównym celem jest niesienie pomocy wszystkim młodym aplikantom w wejściu na rynek pracy. YEP dedykowana jest nie tylko młodym kandydatom, lecz i uczelniom wyższym oraz pracodawcom.

author
Halszka Gronek
17 października 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Sąd Arbitrażowy do spraw blockchain

Przy Izbie Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii powstał pierwszy w Europie Sąd Arbitrażowy do spraw blockchain.

author
Aneta Jankowska
06 grudnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Szybkie pożyczki Świdwin

Szukasz dobrej pożyczki w Świdwinie? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami dostępnymi przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Aleksandra Gościnna
20 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Polskie autostrady są zbyt drogie – komunikat NIK

“Stawki opłat za autostrady ustalane przez koncesjonariuszy są znacznie wyższe, niż na odcinkach, na których ustala je strona publiczna” – wskazuje Najwyższa Izba Kontroli w komunikacie powstałym po przeprowadzonej analizie umów koncesyjnych. W ocenie NIK polskie autostrady są zbyt drogie.

author
Dominika Byczek
19 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Pożyczki bez BIK Toruń

Popularność pożyczek bez BIK stale rośnie, dlatego też coraz więcej osób decyduję się z nich korzystać. To produkt finansowy dostępny bez wcześniejszej weryfikacji Klienta w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Nie jest tak, że firmy wcale nie sprawdzają swoich pożyczkobiorców. Pożyczkodawcy kontrolują zdolność kredytową danej osoby korzystając z autorskich programów oraz danych z BIGów, czyli tzw. Biur Informacji Gospodarczej. Sprawdzamy szczegóły.

author
Aleksandra Gościnna
16 maja 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj