Najczęściej komentowane
Jak bezpiecznie korzystać z wpłatomatu?
Wpłatomaty stały się nieodłączną częścią współczesnego świata bankowości, umożliwiając wygodne i szybkie dokonywanie wpłat gotówkowych na nasze konta. Jednak wraz z rosnącą popularnością tych urządzeń, niezbędne jest zrozumienie zasad bezpiecznego korzystania z wpłatomatów. Sprawdź kilka istotnych wskazówek, które pomogą Ci w korzystaniu z wpłatomatów w sposób bezpieczny i bezproblemowy.
Chroń PIN i unikaj zgubienia karty
Zasady bezpiecznego korzystania z wpłatomatu nie różnią się znacznie od tych dotyczących bankomatów. Przede wszystkim klienci banków nie powinni nigdy zapisywać PIN-u do karty, a jedynie go zapamiętać. Jeśli już istnieje taka potrzeba, PIN nie powinien nigdy znajdować się w tym samym miejscu, gdzie karta. Kradzież portfela czy zgubienie karty z PIN-em pod wpłatomatem może skończyć się utratą pieniędzy.
Bezpiecznie wprowadzaj PIN i dokładnie sprawdź urządzenie
Należy pamiętać, że wybierając kod PIN powinniśmy zakryć klawiaturę przed osobami stojącymi za nami bądź kamerami, które mogą znajdować się w pobliżu urządzenia. Należy też dokładnie obejrzeć maszynę przed umieszczeniem w nim karty, czy aby nie znajdują się na nim dodatkowe elementy nie pasujące do całości. O ile zdeponowane pieniądze będą chwilowo bezpieczne, to skimming karty przez przestępców może spowodować utratę pieniędzy z konta.
Jeżeli nie wiesz, jak działa wpłatomat, sprawdzisz to w naszym poradniku: Jak działa wpłatomat?
Wybieraj bezpieczną lokalizację wpłatomatu
Kolejna kwestia to wybieranie wpłatomatów w bezpiecznej okolicy. Coraz częściej wpłatomaty są umiejscowione w dobrze oświetlonych pomieszczeniach przed wejściem do banków czy w centrach handlowych. To z pewnością lepsze miejsca do dokonania wpłat, aniżeli ciemna uliczka pod sklepem na niebezpiecznym osiedlu. Warto też przed dokonaniem wpłaty poprosić bliską osobę o uczestniczenie w tej transakcji.
Wcześniej przelicz, ile chcesz wpłacić
Poza elementarnymi kwestiami bezpieczeństwa są jeszcze zasady poprawnego korzystania z wpłatomatu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z taką transakcją. Cały proces musi odbywać się w miarę szybko, warto zatem przeliczyć pieniądze do wpłaty przed wyjściem z domu czy biura. W trakcie transakcji może już nie być na to czasu i całą procedurę będzie trzeba rozpoczynać od początku. Jest to również o wiele bezpieczniejsze. Jeżeli klient nie zgadza się z kwotą i ilością banknotów wyświetloną na ekranie urządzenia, może przerwać transakcję.
Sprawdź także informacje na temat bankomatów Planet Cash oraz bankomatów Euronet.
Uważaj na uszkodzone banknoty i przestrzegaj ograniczeń ilościowych
Warto upewnić się też, czy banknoty nie są zniszczone, spięte gumką lub spinaczem lub czy nie znajdują się wśród nich inne bilety, paragony, wydruki z bankomatów. Takie sytuacje mogą zablokować poprawne działanie urządzenia. Przed rozpoczęciem transakcji wart też upewnić się wcześniej, w którym miejscu i w jakiej orientacji należy umieścić plik banknotów. System informuje również o maksymalnej ilości banknotów jakie można jednorazowo zdeponować, efektem przekroczenia tej liczby może być zawieszenie urządzenia.
W miarę możliwości rozłóż wpłatę na mniejsze transze
Nie wolno też wpłacać w jednej transzy wszystkich środków, jakimi się dysponuje – w razie awarii maszyny i czasowego zablokowania środków, klientowi nie zabraknie pieniędzy do czasu rozwiązania reklamacji. W przypadku informacji o zwrocie gotówki, należy dokładnie sprawdzić, czy banknoty zostały zwrócone. Przy większej liczbie wpłacanych banknotów maszyna może je oddać w dwóch transzach.
Zachowuj wydruk i odbierz kartę płatniczą
Na koniec warto zawsze pamiętać o każdym wydruku z wpłatomatu w celu potwierdzenia dokonywanych transakcji oraz o odebraniu karty płatniczej, o ile nie jest to bankomat zbliżeniowy.
Dodaj komentarz