Jak bezpiecznie korzystać z wpłatomatu?
bezpieczne korzystanie z wpłatomatu

Jak bezpiecznie korzystać z wpłatomatu?

author
Dominika Sobieraj
15 czerwca 2023

Wpłatomaty stały się nieodłączną częścią współczesnego świata bankowości, umożliwiając wygodne i szybkie dokonywanie wpłat gotówkowych na nasze konta. Jednak wraz z rosnącą popularnością tych urządzeń, niezbędne jest zrozumienie zasad bezpiecznego korzystania z wpłatomatów. Sprawdź kilka istotnych wskazówek, które pomogą Ci w korzystaniu z wpłatomatów w sposób bezpieczny i bezproblemowy.

Chroń PIN i unikaj zgubienia karty

Zasady bezpiecznego korzystania z wpłatomatu nie różnią się znacznie od tych dotyczących bankomatów. Przede wszystkim klienci banków nie powinni nigdy zapisywać PIN-u do karty, a jedynie go zapamiętać. Jeśli już istnieje taka potrzeba, PIN nie powinien nigdy znajdować się w tym samym miejscu, gdzie karta. Kradzież portfela czy zgubienie karty z PIN-em pod wpłatomatem może skończyć się utratą pieniędzy.

Bezpiecznie wprowadzaj PIN i dokładnie sprawdź urządzenie

Należy pamiętać, że wybierając kod PIN powinniśmy zakryć klawiaturę przed osobami stojącymi za nami bądź kamerami, które mogą znajdować się w pobliżu urządzenia. Należy też dokładnie obejrzeć maszynę przed umieszczeniem w nim karty, czy aby nie znajdują się na nim dodatkowe elementy nie pasujące do całości. O ile zdeponowane pieniądze będą chwilowo bezpieczne, to skimming karty przez przestępców może spowodować utratę pieniędzy z konta.

Jeżeli nie wiesz, jak działa wpłatomat, sprawdzisz to w naszym poradniku: Jak działa wpłatomat?

Wybieraj bezpieczną lokalizację wpłatomatu

Kolejna kwestia to wybieranie wpłatomatów w bezpiecznej okolicy. Coraz częściej wpłatomaty są umiejscowione w dobrze oświetlonych pomieszczeniach przed wejściem do banków czy w centrach handlowych. To z pewnością lepsze miejsca do dokonania wpłat, aniżeli ciemna uliczka pod sklepem na niebezpiecznym osiedlu. Warto też przed dokonaniem wpłaty poprosić bliską osobę o uczestniczenie w tej transakcji.

Wcześniej przelicz, ile chcesz wpłacić

Poza elementarnymi kwestiami bezpieczeństwa są jeszcze zasady poprawnego korzystania z wpłatomatu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z taką transakcją. Cały proces musi odbywać się w miarę szybko, warto zatem przeliczyć pieniądze do wpłaty przed wyjściem z domu czy biura. W trakcie transakcji może już nie być na to czasu i całą procedurę będzie trzeba rozpoczynać od początku. Jest to również o wiele bezpieczniejsze. Jeżeli klient nie zgadza się z kwotą i ilością banknotów wyświetloną na ekranie urządzenia, może przerwać transakcję.

Sprawdź także informacje na temat bankomatów Planet Cash oraz bankomatów Euronet.

Uważaj na uszkodzone banknoty i przestrzegaj ograniczeń ilościowych

Warto upewnić się też, czy banknoty nie są zniszczone, spięte gumką lub spinaczem lub czy nie znajdują się wśród nich inne bilety, paragony, wydruki z bankomatów. Takie sytuacje mogą zablokować poprawne działanie urządzenia. Przed rozpoczęciem transakcji wart też upewnić się wcześniej, w którym miejscu i w jakiej orientacji należy umieścić plik banknotów. System informuje również o maksymalnej ilości banknotów jakie można jednorazowo zdeponować, efektem przekroczenia tej liczby może być zawieszenie urządzenia.

W miarę możliwości rozłóż wpłatę na mniejsze transze

Nie wolno też wpłacać w jednej transzy wszystkich środków, jakimi się dysponuje – w razie awarii maszyny i czasowego zablokowania środków, klientowi nie zabraknie pieniędzy do czasu rozwiązania reklamacji. W przypadku informacji o zwrocie gotówki, należy dokładnie sprawdzić, czy banknoty zostały zwrócone. Przy większej liczbie wpłacanych banknotów maszyna może je oddać w dwóch transzach.

Zachowuj wydruk i odbierz kartę płatniczą

Na koniec warto zawsze pamiętać o każdym wydruku z wpłatomatu w celu potwierdzenia dokonywanych transakcji oraz o odebraniu karty płatniczej, o ile nie jest to bankomat zbliżeniowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile można dorobić do emerytury?
Emerytura
autor wpisu
Julia Wierciło
27 czerwca 2023

Ile można dorobić do emerytury?

Szybkie pożyczki Iława
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
10 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Iława

Pożyczka 100 zł – gdzie dostanę?
Pożyczki
author
Patryk Byczek
01 sierpnia 2023

Pożyczka 100 zł – gdzie dostanę?

Kredyt 700 tysięcy zł – gdzie wziąć?
Kredyty
author
Patryk Byczek
15 marca 2023

Kredyt 700 tysięcy zł – gdzie wziąć?

Szybkie pożyczki Żyrardów
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
20 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Żyrardów

Pożyczki bez zaświadczeń Dąbrowa Górnicza
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
04 maja 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Dąbrowa Górnicza

Porównaj