Odwrócony kredyt hipoteczny

Odwrócony kredyt hipoteczny

author
Dominika Sobieraj
24 sierpnia 2018
Odwrócony kredyt hipoteczny to sposób dla tych, którzy chcieliby sprzedaż mieszkanie, ale jednocześnie mieszkać w nim do śmierci. W Polsce trudno jednak z takiego produktu skorzystać. Sprawdź wszystkie informacje na ten temat.

Spis treści:
1. Odwrócony kredyt hipoteczny – co to jest?
2. Podstawa prawna.
3. Odwrócony kredyt hipoteczny a hipoteka odwrócona.
4. Jak otrzymać odwrócony kredyt hipoteczny?
5. Oferty banków. 

ODWRÓCONY KREDYT HIPOTECZNY

Odwrócony kredyt hipoteczny to jeden z modeli hipoteki odwróconej (model kredytowy). Polega na dosłownie odwróceniu standardowego kredytu hipotecznego – kredyt zabezpiecza się hipoteką, otrzymuje się pieniądze w ramach wartości hipoteki, a prawa własności przepisuje się na instytucję udzielającą kredytu.

Czym różni się to od sprzedaży nieruchomości? Głównie tym, że w mieszkaniu/domu można mieszkać do śmierci. Można zatem jednocześnie nie pozbawiać się miejsca do mieszkania i korzystać ze środków finansowych, które potencjalnie można byłoby uzyskać ze sprzedaży. 

Wypłatę w ramach odwróconego kredytu hipotecznego można:

– przyjąć jednorazowo,

– przyjmować w ratach comiesięcznych. 

Comiesięczna wypłata dodatkowych środków może zatem stanowić uzupełnienie emerytury lub renty – szczególnie w przypadku, gdy ta nie jest zbyt wysoka. 

PODSTAWA PRAWNA

Odwrócony kredyt hipoteczny przez długi czas nie był uregulowany prawnie, w związku z czym banki i firmy bały się wprowadzić taki produkt do swojej oferty. Dopiero w 2014 roku wprowadzono Ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym. 

Ograniczyła ona jednak znacznie produkty zwane odwróconym kredytem hipotecznym – od tamtego czasu mogą zaoferować je jedynie banki, jednakże żaden z nich dotychczas takiego rozwiązania do swojej oferty nie wprowadził. 

Prywatne firmy po wejściu Ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym znalazły inne rozwiązanie – zdecydowały się na wprowadzenie w to miejsce rent dożywotnich, które regulowane są zupełnie innymi podstawami prawnymi. 

Art. 4. Umowa odwróconego kredytu hipotecznego
1. Przez umowę odwróconego kredytu hipotecznego bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas nieoznaczony określoną sumę środków pieniężnych, których spłata nastąpi po śmierci kredytobiorcy, a kredytobiorca zobowiązuje się do ustanowienia zabezpieczenia spłaty tej sumy wraz z należnymi odsetkami oraz innymi kosztami.
2. Kredytobiorcą może być osoba fizyczna, która jest właścicielem nieruchomości lub której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub prawo użytkowania wieczystego. Kredytobiorcą może być również osoba fizyczna będąca współwłaścicielem nieruchomości lub której przysługuje udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu lub w prawie użytkowania wieczystego.
Dz.U.2016.0.786 t.j. – Ustawa z dnia 23 października 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym

ODWRÓCONY KREDYT HIPOTECZNY A HIPOTEKA ODWRÓCONA

Odwrócony kredyt hipoteczny to jeden z rodzajów hipoteki odwróconej. Hipoteka odwrócona to pojęcie nadrzędne wobec dwu modeli sprzedaży:
– modelu kredytowego, czyli właśnie odwróconego kredytu hipotecznego,
– modelu sprzedażowego, czyli renty dożywotniej. 

JAK OTRZYMAĆ ODWRÓCONY KREDYT HIPOTECZNY?

To, jak otrzymać kredyt hipoteczny, można by opisywać jedynie w teorii, ponieważ póki co przez 4 lata obowiązywania ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym żaden bank nie zdecydował się na wprowadzenie takiego produktu finansowego do swojej oferty. 

OFERTY BANKÓW

Największe banki, takie jak mBank, Bank Millennium, Getin Bank, Raiffeisen Polbank, Bank BGŻ, jednoznacznie deklarują, że takiego produktu do swojej oferty nie wprowadzą. Obecnie zatem żaden bank w Polsce nie oferuje odwróconego kredytu hipotecznego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

mirelka
mirelka
2018-08-31 07:10:25

fajna opcja dla osob bez dzieci, jelsi ktos nie bedzie chcial oddac domu potomstwu,szkoda ze tak malo opcji na to u nas w kraju. polska daleko w tyle jak zawsze....

Podobne artykuły

Warszawa 30. miastem na świecie w rankingu jakości życia
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
25 maja 2019

Warszawa 30. miastem na świecie w rankingu jakości życia

PKO BP w Jarosławiu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
26 września 2019

PKO BP w Jarosławiu

Promocja: „Konto w lutym” w BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
04 lutego 2020

Promocja: „Konto w lutym” w BNP Paribas

ING zaprasza – czwarta edycja projektu Artysta Zawodowiec
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
28 marca 2020

ING zaprasza – czwarta edycja projektu Artysta Zawodowiec

Inspektorat ZUS w Gryfinie
Oddziały
author
Patryk Byczek
22 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Gryfinie

Porównaj