Jak płacić telefonem?

Jak płacić telefonem?

author
Julia Wierciło
30 października 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Aby zrealizowanie płatności za usługi lub produkty było możliwe, nie musimy już nosić ze sobą gotówki, portfela ani kart płatniczych. Obecnie wystarczy nam smartfon, który posiada odpowiednie opcje. Takie rozwiązanie może być dużym ułatwieniem codziennego życia. Sprawdźmy w jaki sposób możemy zrealizować płatność za pomocą telefonu, a także czy takie operacje są bezpieczne.

Spis treści:

  1. Płatności telefonem - kiedy są możliwe?
  2. Jak płacić telefonem?
  3. Płatność telefonem poprzez Apple Pay
  4. Płatność telefonem za pomocą Goggle Pay
  5. Płatność telefonem za pomocą BLIK
  6. Czy płatność telefonem jest bezpieczna?
Zwiń spis treści

Płatności telefonem - kiedy są możliwe?

Warunkiem realizowania płatności za pomocą naszego smartfona jest posiadanie systemu NFC bądź systemu HCE. Jest to technologia, która umożliwia przesyłanie potrzebnych do uiszczenia zapłaty danych. Większość telefonów typu smartfon posiada ten system, a dzięki niemu możemy korzystać między innymi z usługi płatności zbliżeniowych. Mimo domyślnego wyposażenia smartfonów w system NFC lub HCE, w pierwszej kolejności należy zainstalować odpowiednią aplikację mobilną. To pozwoli nam na szybkie, ale przede wszystkim łatwe realizowanie płatności za zakupy lub usługi. Jeśli nasz smartfon nie jest wyposażony w odpowiedni system, nadal możemy płacić telefonem za pomocą kodu BLIK.

Jak płacić telefonem?

Aby płatności za pomocą telefonu były możliwe należy:

  • pobrać, a następnie zainstalować aplikację mobilną aplikację bankową,
  • aktywować opcję systemu NFC (jeśli nie została włączona automatycznie),
  • utworzyć cyfrową wersję naszej karty płatniczej – możemy to zrobić za pomocą aplikacji mobilnej banku, wykorzystując Apple Pay lub Google Pay.

Aby zrealizować płatności za pomocą telefonu należy:

  • uruchomić odpowiednią aplikację – aplikacja mobilna banku, Google Pay lub Apple Wallet,
  • po otwarciu aplikacji należy przyłożyć telefon do terminala płatniczego – operacja ma wyglądać analogicznie do realizowania płatności za pomocą zwykłej karty zbliżeniowej,
  • w razie wystąpienia konieczności potwierdzenia należy zatwierdzić transakcję płatniczą.

Płatność telefonem poprzez Apple Pay

Aby płatność telefonem za pomocą Apple Pay była możliwa, użytkownik musi posiadać smartfon obsługujący system iOS. W pierwszej kolejności należy dodać wybraną kartę płatniczą do aplikacji Wallet.

Aby zapłacić telefonem za pomocą Apple Pay musimy:

  • nacisnąć przycisk znajdujący się z boku smartfona,
  • potwierdzić swoją tożsamość wykorzystując kod lub opcję Face ID,
  • przyłożyć telefon do terminala płatniczego.

Usługa Apple Pay jest dostępna w smartfonach, ale możemy płacić za jej pomocą także iPadem lub zegarkiem. Dzięki temu możemy realizować płatności niezależnie od okoliczności, np. podczas spaceru lub uprawiania sportu.

Płatność telefonem za pomocą Goggle Pay

Płatność za pomocą Google Pay jest możliwa dla osób, które posiadają smartfony obsługujący system Android. Do włączenia usługi płatności zbliżeniowych musimy pobrać odpowiednią aplikację, a następnie zalogować się i dodać kartę płatniczą. Następnie kartę należy autoryzować.

Aby zapłacić telefonem za pomocą Google Pay wystarczy:

  • mieć aktywowaną usługę NFC,
  • odblokować ekran smartfona,
  • przyłożyć telefon do terminala.

Płatność telefonem za pomocą BLIK

BLIK jest systemem płatności, który wykorzystuje aplikację mobilną banku. Możemy zapłacić nim zarówno zbliżeniowo, jak i za pomocą specjalnego kodu. 

Dokonanie płatności zbliżeniowej BLIK jest możliwe w bankach:

  • Alior Bank,
  • PKO Bank Polski,
  • Santander Bank Polska,
  • Bank Millennium,
  • ING Bank Śląski,
  • mBank.

Płatność zbliżeniowa BLIK jest dostępna także za granicą. Aby ją zrealizować należy skorzystać w terminala oznaczonego logo Mastercard.

W przypadku braku odpowiedniej technologii, która umożliwia płatności zbliżeniowe, możemy skorzystać ze specjalnego kodu. W pierwszej kolejności musimy poinformować sprzedawcę o płatności BLIK. Następnie należy otworzyć aplikację mobilną naszego banku na naszym smartfonie, a później wybrać opcję płatności BLIK. Po wyświetleniu sześciocyfrowego kodu, wpisujemy go w terminalu płatniczym i zatwierdzamy operację na ekranie naszego telefonu.

Czy płatność telefonem jest bezpieczna?

Płatność za pomocą telefonu jest bardzo prosta i intuicyjna. Dzięki tej możliwości możemy realizować płatność niezależnie od tego czy mamy przy sobie kartę bądź portfel z gotówką. Płatność zbliżeniowa smartfonem jest bezpieczna ze względu na konieczność autoryzacji. W niektórych wypadkach jest to wpisanie kodu, w innych solidniejsze potwierdzenie tożsamości, np. Face ID.

Sprawdźmy co zrobić aby transakcje telefonem były jeszcze bardziej bezpieczne.

Bezpieczne płatności zbliżeniowe:

  • ustalenie limitu transakcji – dzięki ustawieniu dziennego lub jednorazowego limitu transakcji możemy w prosty sposób chronić przechowywane na naszym koncie środki. Dzięki temu zrealizowanie nieautoryzowanej płatności lub wypłacenie większej ilości pieniędzy stanie się niemożliwe,
  • wyłączanie systemu NFC – w sytuacji każdorazowego wyłączania systemu NFC po zrealizowanej transakcji zbliżeniowej w naszym smartfonie zyskujemy pewność, że osoby niepożądane nie wykorzystają go na naszą niekorzyść,
  • ustawienie dodatkowej autoryzacji – potwierdzenie płatności zbliżeniowej dodatkowym kodem PIN, odciskiem palca lub włączenie opcji Face ID znacznie zmniejsza ryzyko wypłaty środków lub realizowania nieautoryzowanych transakcji, nawet w przypadku zgubionego lub skradzionego telefonu.

Płatności za pomocą telefonu znacznie ułatwiają i przyspieszają transakcje. Dzięki takiej możliwości nie musimy martwić się o noszenie portfela z gotówką lub pamiętaniu o zabraniu ze sobą karty płatniczej.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile zarabia pracownik produkcji?

Pracownicy produkcji to bardzo ważne osoby, które mają wpływ na funkcjonowanie innych sektorów. Wykonują ciężką pracę, jednak jakość ich usług wpływa na jakość usług innych firm. Sprawdzamy, ile zarabiają pracownicy produkcji.

author
Sandra Tessmer
20 listopada 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Z bankowości mobilnej korzysta już 13 mln Polaków

Bankowość elektroniczna byłą swego czasu ogromnym przeskokiem od konieczności ciągłego odwiedzania placówki banku do załatwiania spraw przez Internet. Jeszcze większym skokiem było powstanie bankowości mobilnej, która pozwala już 13 mln Polaków na posiadanie cząstki banku zawsze pod ręką, bo w smartfonie.

author
Alicja Hirsekorn
19 listopada 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Profi Credit w Sokołowie Podlaskim

Profi Credit to druga największa firma pożyczkowa w Polsce. Maksymalna kwota pożyczki to nawet 25 000 zł, a wszystkie formalności możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Sprawdzamy, czy Profi Credit ma placówkę w Sokołowie Podlaskim.

author
Dominika Byczek
13 listopada 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Spółdzielczy w Ropczycach sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Ropczycach? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Ropczyce.

author
Patryk Byczek
22 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

19 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie leży w Polsce

Trwa sezon grzewczy. Chociaż pogoda za oknem nie osiąga najniższych temperatur, to najgorsze dopiero przed nami. Polskie miasta walczą z największym smogiem w Europie. Które z nich jest najbardziej zanieczyszczone?

author
Aneta Jankowska
07 listopada 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Odsetki ustawowe 2020 – ile wynoszą?

W związku z trudna sytuacją epidemiczną w Polsce i towarzyszącym jej negatywnym skutkom gospodarczym na marcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej zdecydowano o obniżeniu krajowych stóp procentowych. Decyzja ta miała wpływ na zmianę stawek odsetek ustawowych. Czym są stawki? Ile aktualnie wynoszą?

author
Halszka Gronek
28 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj