Jak spłacić debet?

Jak spłacić debet?

author
Halszka Gronek
20 marca 2019

Wielu konsumentów posiada na swoim koncie aktywną usługę debetu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób można bezpiecznie spłacić debet i jak nie narazić się na dodatkowe odsetki i opłaty karne. W dzisiejszym artykule wskażemy więc wszystkie najważniejsze wskazówki i informacje w tej sprawie. 

Spis treści

1. Co to jest debet?
2. Debet, limit debetowy a limit na koncie.
3. Jak spłacić debet na koncie?
4. Jak spłacić limit debetowy?
5. Podsumowanie.

 

Co to jest debet?

Debet to nic innego, jak ujemne saldo konta na rachunku bankowym. Mówiąc prościej, debet jest kwotą „na minusie”, która powstała na skutek wypłacenia lub spożytkowania z konta większej ilości środków pieniężnych od sumy dostępnej. Oczywiście ową kwotę należy spłacić w wyznaczonym terminie – lecz o tym w dalszej części artykułu.

Jak działa debet? Przykładowo: jeśli na naszym koncie znajdowało się 2 000 zł, a my wypłaciliśmy 2 500 zł, na rachunku ukaże się debet w wysokości -500 zł. Oczywiście nie każdy posiadacz rachunku bankowego ma w ogóle możliwość korzystania z debetu (wypłacania większej sumy pieniężnej od tej faktycznie dostępnej). Jednak by aktywować debet, zwykle wystarczy wykonać jeden telefon na infolinię banku.

Maksymalna kwota debetu ustalana jest przez bank indywidualnie dla każdego klienta. Bank decyduje także o wysokości odsetek, jakie zostaną naliczone za skorzystanie z debetu. Odsetki te pobierane są tylko od środków wykorzystanych z debetu, a więc od kwoty na minusie. Sposób i wysokość naliczania innych kosztów (na przykład prowizji za aktywację debetu) zależy od warunków danej umowy. 

Sprawdź nasze oferty kredytu konsolidacyjnego online: https://www.zadluzenia.com/artykul/493,kredyt-konsolidacyjny-online/ 

 

Debet, limit debetowy a limit na koncie

Debet na koncie często bywa mylony z limitem debetowym lub limitem na koncie (nazywanym także kredytem odnawialnym). W rzeczywistości jednak te trzy produkty bankowe są odrębnymi usługami, choć łączy je jedno – możliwość skorzystania z większej ilości środków niż ta, jaką faktycznie dysponujemy. 

Jak wyjaśniliśmy w poprzedniej części artykułu, debet polega po prostu na aktywacji możliwości zejścia przez użytkownika danego rachunku bankowego na kwotę „na minusie”. By włączyć taką funkcję, wystarczy zadzwonić na infolinię banku i poprosić o aktywację debetu na wyznaczoną kwotę. Zwykle konsument będzie musiał uregulować zobowiązania poniżej zera do końca miesiąca. 

Limit debetowy to usługa zbliżona do samego debetu, lecz w gruncie rzeczy bardziej sformalizowana. Jej przyznanie wymaga podpisania umowy z bankiem – zwykle na czas dłuższy niż do końca miesiąca, przykładowo na 12 miesięcy. Przez cały ten okres posiadacz danego rachunku będzie miał możliwość korzystania z debetu. Jednak po upływie trwania umowy bank wyłączy taką możliwość. 

Z kolei limit na koncie, nazywany także kredytem na koncie lub kredytem odnawialnym, nie polega na aktywacji ujemnego debetu, lecz wręcz przeciwnie – na zasileniu naszego konta dodatkową sumą „na plus”. Z owej kwoty możemy korzystać dowoli, aż do momentu zakończeniu umowy kredytowej. Wtedy to właśnie bank pobierze z naszego konta uprzednio przelane nam środki (z odpowiednimi odsetkami). 

Więc informacji na temat limitu na koncie (kredytu odnawialnego), jego ofert i warunków spłaty znaleźć można w naszym artykule zatytułowanym „Jak spłacić kredyt odnawialny?”.

 

Jak spłacić debet na koncie?

Aktywacja debetu na koncie nie jest usługą bankową, której spłata polegałaby na uiszczaniu na rzecz banku odpowiedniej kwoty (raty) każdego miesiąca. W przeciwieństwie do chociażby pożyczek czy kredytów gotówkowych, debet można spłacić dowolnie – byle by zmieścić się w wyznaczonym terminie. 

Istotą debetu jest włączenie możliwości korzystania z pieniędzy na koncie nawet po ich skończeniu. Jeśli więc mamy na rachunku bankowym 1 000 złotych, a potrzebujemy 1 500 złotych, możemy takiej transakcji dokonać tylko wtedy, gdy aktywujemy debet. Wówczas na naszym rachunku widoczna będzie kwota -500 złotych. 

Co bardzo istotne, większość banków przyznaje debet „od ręki” (na mocy wniosku złożonego chociażby telefonicznie), lecz wymaga jego spłaty do końca miesiąca. Jeśli nie wywiążemy się z terminu, narażeni będziemy na dodatkowe odsetki i opłaty karne, a przy kolejnym wniosku o aktywację debetu bank nie będzie już tak przychylny, jak za pierwszym razem. 

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż debet na koncie spłacany jest niemal „z automatu”. Wystarczy, że dokonamy dowolnego wpływu na naszego konto. Każdy przelew wchodzący uzupełni bowiem najpierw środki „na minusie”, a więc nasz debet. Dopiero w dalszej kolejności wpływy zostaną zaksięgowane jako suma dodatnia. 

Jak spłacić limit debetowy?

Limit debetowy to produkt zbliżony do debetu, lecz nieco bardzie sformalizowany. Wymaga on bowiem zawarcia umowy z bankiem i pisemnego zaakceptowania warunków oferty. Co więcej, czas aktywacji limitu wynosi zwykle 12 miesięcy, a nie jak w przypadku debetu – kilku tygodni (spłata wymagana do końca miesiąca).

Mówiąc najprościej, jak to możliwe, limitu debetowego nie da się po prostu „wyłączyć”. Taka możliwość jedynie natomiast w przypadku zwykłego debetu na koncie. Aby go anulować, zwykle wystarczy zadzwonić na infolinię banku lub poszukać odpowiednich funkcji w serwisie elektronicznym banku.

Wycofanie się z limitu debetowego wymaga zerwania lub zmienienia umowy podpisanej wcześniej z bankiem. Natomiast spłata limitu w niczym nie różni się od spłaty standardowego debetu: musimy zmieścić się w wyznaczonym terminie, a wszelkie wpływy na konto będą w pierwszej kolejności pokrywać saldo „na minusie”. 

Szukasz sposobu na konsolidację chwilówek? Zajrzyj tutaj.

 

Podsumowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Jagoda Kobielska
Jagoda Kobielska
2020-12-14 16:50:59

Dzień dobry . Mam pytanko jeśli ktoś już miał debet na koncie 500 i go spłacil , ale dostał następny debet 319 zł to płaci za jeden debet czy oby dwa?

czytelnik
czytelnik
2019-03-28 10:35:21

mam pytanie co sie stanie jesli termin splaty minie a my nie zasilimy konta ? czy naliczone zostana wtedy jakies oplaty albo czy trafimy do biku:?

Podobne artykuły

Zysk Santander Bank Polska w I kwartale 2020
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
01 maja 2020

Zysk Santander Bank Polska w I kwartale 2020

Zmiany w zarządzie Banku BPS
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
27 marca 2019

Zmiany w zarządzie Banku BPS

Santander Consumer Bank Łódź
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
25 lipca 2021

Santander Consumer Bank Łódź

Santander Consumer Bank Zawiercie
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
16 lipca 2021

Santander Consumer Bank Zawiercie

Rekordowe zainteresowanie e-dowodami
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
05 kwietnia 2019

Rekordowe zainteresowanie e-dowodami

UOKIK ostrzega przed European Financial Corp.
Wpisy
autor wpisu
Marek_Rutkowski
25 stycznia 2017

UOKIK ostrzega przed European Financial Corp.

Porównaj