Jak sprawdzić NIP? Poradnik krok po kroku
NIP to numer identyfikacyjny, który posiada każda firma. Bez problemu możemy sprawdzić numer NIP i własnej i czyjejś działalności gospodarczej bez wychodzenia z domu. Wskazujemy, jak to zrobić.
Jak sprawdzić swój numer NIP?
Jeżeli posiadamy własną firmę, to numer NIP możemy sprawdzić na 3 sposoby:
- w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej,
- na dowolnej fakturze,
- w decyzji o nadaniu numeru NIP.
Sprawdzanie NIP w CEiDG
Wszystkie dane z Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej możemy sprawdzić przez Internet – bez zakładania konta i logowania się gdziekolwiek. Numer możemy sprawdzić i na komputerze, i na tablecie i na telefonie z ekranem dotykowym. Szczegółową instrukcję sprawdzania numeru NIP opisaliśmy w punkcie Jak sprawdzić NIP przez Internet?.
Sprawdzanie NIP na dowolnej fakturze
NIP możemy także sprawdzić na dowolnej fakturze, która została przez nas wystawiona. NIP znajduje się zazwyczaj w górnej części faktury po lewej stronie.
PRZYKŁAD 1
PRZYKŁAD 2
Jeżeli nie mamy akurat dostępu do żadnej gotowej faktury, NIP możemy także sprawdzić w programie, w którym zazwyczaj generujemy wszystkie faktury.
Sprawdzanie NIP w decyzji o nadaniu numeru NIP
Każdy podmiot po nadaniu numeru NIP otrzymuje potwierdzenie tego faktu na decyzji o nadaniu numeru NIP. To zatem podstawowe miejsce, w którym możemy znaleźć odpowiedź na pytanie “Jaki mam numer NIP?”.
Czy można sprawdzić NIP po numerze PESEL?
Niestety nie można sprawdzić numeru NIP po numerze PESEL. W CEiDG wystarczy natomiast podać tylko jedną z innych znanych nam informacji, by poznać numer NIP firmy. NIP można wyszukać podając:
- numer KRS,
- REGON,
- nazwę firmy
oraz wskazując dodatkowe kryteria wyszukiwania:
- dane właściciela (imię, nazwisko)
- dane dotyczące siedziby (województwo, powiat, miejscowość, gmina, ulica, numer nieruchomości, numer lokalu),
- rodzaj działalności (kod PKD).
Jak sprawdzić NIP w Internecie?
NIP w Internecie możemy sprawdzić poprzez stronę internetową Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Co robimy krok po kroku:
1. Wchodzimy na stronę https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG.CMS.ENGINE/.
2. Wybieramy zielone pole “Sprawdź przedsiębiorcę”.
3. W kryteriach wyszukiwania wpisujemy dowolną informację (np.: nazwę firmy).
4. Przepisujemy kod widoczny na obrazku. Uwaga! Kolejne cyfry pojawiają się dopiero po wpisaniu poprzedniej (znika znak zapytania).
5. Klikamy “szukaj” i oczekujemy na wyszukanie danych.
6. Otrzymujemy listę wszystkich podmiotów, w których odnotowano wskazane przez nas dane. Pod podmiotem mamy od razu podany numer NIP i REGON.
Jak sprawdzić NIP firmy?
Jeżeli chcemy sprawdzić NIP dowolnej firmy możemy to zrobić przez stronę internetową Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Wystarczy, że znamy na przykład:
- numer REGON,
- nazwę firmy,
- adres siedziby firmy.
Jeżeli chcemy sprawdzić NIP firmy, w której pracujemy, możemy także szukać tej informacji w raporcie ZUS RMUA. Wykaz taki powinniśmy otrzymywać od pracodawcy po każdym przepracowanym miesiącu. Niektórzy pracodawcy informują pracowników o odprowadzanych składkach w innej formie (na przykład wraz z paskiem wypłaty). Niezależnie jednak od formy zawsze w takim dokumencie powinien znaleźć się NIP pracodawcy.
Jeżeli chcemy sprawdzić NIP jakiejkolwiek spółki prawa handlowego albo spółki, która podlega rejestracji w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy zbiera dane np.: na temat spółek z.o.o., komandytowych i akcyjnych), możemy wpisać nazwę firmy (lub inne znane nam dane) w wyszukiwarkę eKRS: https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna.
Jeżeli chcemy sprawdzić NIP firmy zagranicznej, musimy szukać w rejestrze danego kraju. Niestety zazwyczaj wyszukiwarki są dostępne jedynie w języku danego kraju i w języku angielskim. Możemy także skorzystać z uniwersalnego systemu VIES (VAT Information Exchange System) i znaleźć numer poprzez wyszukiwarkę dostępną na stronie Komisji Europejskiej: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatRequest.html.
Co to jest NIP UE i jak sprawdzić?
NIP UE to uniwersalny numer NIP, którym przedsiębiorca może posługiwać się podczas dokonywania transakcji z kontrahentami z całej Unii Europejskiej. Każdy, kto chce mieć numer NIP UE, musimy zarejestrować się jako podatnik VAT UE.
Po pozytywnej rejestracji zostanie nam przysłana decyzja o nadaniu numeru NIP UE. Będzie on wyglądał tak samo, jak NIP krajowy, tylko że będzie miał z przodu dodane “PL”. Przykładowo:
NIP: 5144563247
NIP UE: PL5144563247
Pytania i odpowiedzi
1. Co to jest numer NIP?
NIP to skrót od nazwy Numer Identyfikacji Podatkowej. Nadawanie numerów firmom rozpoczęło się wraz z ustawą wprowadzoną w 1995 roku. Numer NIP pozwala zidentyfikować daną firmę lub osobę fizyczną. W przypadku:
– podmiotu gospodarczego NIP jest niezmienny przez cały czas jego działalności,
– osoby fizycznej NIP jest nadawany raz na całe życie.
2. Z czego składa się numer NIP?
Numer NIP składa się z dziesięciu cyfr, z których kolejno:
– pierwsze trzy to kod urzędu skarbowego,
– kolejne sześć co cyfry przydzielone losowo,
– ostatnia to cyfra kontrolna, która jest wyliczana przez specjalny algorytm.
3. Jak wylicza się ostatnią cyfrę NIP-u?
Algorytm jest dość skomplikowany, ale każdy powinien poradzić sobie z samodzielnym obliczeniem ostatniej cyfry swojego NIP-u (gwarantuje to poprawność numeru). Wystarczy kolejno każdą z dziewięciu cyfr pomnożyć przez odpowiednie wagi (kolejno są to: 6, 5, 7, 2, 3, 4, 5, 6, 7). Wszystkie te uzyskane wyniki dodajemy do siebie, a następnie otrzymaną liczbę dzielimy przez 11. Reszta z tego dzielenia powinna być taka sama, jak ostatnia cyfra naszego NIP-u.
4. Kto musi posiadać NIP?
Do 2012 roku NIP musieli posiadać wszyscy podatnicy. Dziś wystarczy, że posługują się numerem PESEL. Aktualnie NIP muszą posiadać jedynie:
– osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą,
– płatnicy składek ZUS,
– osoby fizyczne, które odprowadzają VAT,
– osoby prawne i jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej, ale są podatnikami.
Podsumowanie
1. Dowolny numer NIP najłatwiej sprawdzić na stronie internetowej Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej.
2. Sprawdzenie numeru NIP w CEiDG jest zupełnie darmowe i nie wymaga zakładania jakiegokolwiek konta.
3. Do wyszukania numeru NIP danej firmy konieczne jest jedynie podanie jej REGON-u, numeru KRS albo nazwy.
4. Numer NIP widnieje również w wydawanej każdemu przedsiębiorcy decyzji o nadaniu numeru NIP.
5. NIP możemy także sprawdzić na dowolnej fakturze (zazwyczaj w jej prawym górnym rogu).
6. Numeru NIP, w której pracujemy, możemy również szukać w raporcie ZUS RMUA, który otrzymujemy od pracodawcy.
7. NIP UE to numer NIP używany w transakcjach z kontrahentami spoza kraju (z Unii Europejskiej).
8. NIP UE wygląda jak zwykły NIP, tylko że z przodu ma dodany skrót kraju (PL).
9. Numer NIP firmy zagranicznej znajdziemy w wyszukiwarce dostępnej na stronie Komisji Europejskiej (VAT Information Exchange System).
10. Aby otrzymać decyzję o nadaniu numeru NIP UE, należy najpierw zarejestrować się jako płatnik VAT UE.
Wszystkie komentarze
chcialbym odzyskac nip i regon
Dodaj komentarz