Jak sprawdzić zadłużenie u komornika sądowego?

Jak sprawdzić zadłużenie u komornika sądowego?

author
Dominika Byczek
15 maja 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Codziennie wiele osób poszukuje informacji na temat tego, jak sprawdzić zadłużenie u komornika. Podpowiadamy, jak zrobić to najlepiej i naszybciej. W tym wpisie zamieszczamy także wniosek o wskazanie wysokości zadłużenia – do pobrania zupełnie za darmo.

Spis treści:

 1. Dług u komornika to nie wstyd
 2. Skąd bierze się zadłużenie u komornika?
 3. Jak najlepiej sprawdzić zadłużenie u komornika sądowego?
 4. Wniosek do komornika o wskazanie wysokości zadłużenia
 5. Co należy wskazać we wniosku do komornika?
 6. Jak złożyć do komornika wniosek o stanie zadłużenia?
 7. Można też sprawdzić w rejestrach dłużników
 8. Podstawa prawna wskazania zadłużenia
 9. Mam zadłużenie u komornika – co dalej?
Zwiń spis treści

Dług u komornika to nie wstyd

Problemy finansowe to z reguły przejściowy problem. Co więcej – jest to problem, który może dotknąć naprawdę każdego. Bez względu na jego majątek, status społeczny i sposób zatrudnienia. Nawet przedsiębiorca zarabiający dziesiątki tysięcy miesięcznie może mieć chwilowy przestój z płatnościami od kontrahentów i skończyć z egzekucją komorniczą.

Zadłużenie spłacane u komornika często z resztą nie wynika ze złej woli danej osoby, z tego, że celowo nie spłacała swoich długów. Większość niespłaconych zobowiązań jest efektem nieszczęśliwego zbiegu wypadków, np.: kosztownej operacji czy konieczności naprawy samochodu. Dług u komornika to żaden wstyd, ponieważ egzekucja może spotkać każdego z nas.

Grunt to chcieć zrobić wszystko, by spłacić swoje długi, a nie unikać płacenia. 😉

Skąd bierze się zadłużenie u komornika?

Tajemnicą poliszynela jest to, że zadłużenie u komornika pochodzi z niespłaconych długów. Powody takich długów mogą być jednak przeróżne. Spora część egzekucji komorniczych wynika z niespłaconych pożyczek na dowód. Dużo osób korzysta bowiem z takich sposobów szybkiego pozyskania pieniędzy pod wpływem chwili, a nie biorą pod uwagę, że potem – na skutek kumulacji różnych rat – trudno będzie im to wszystko spłacić.

Podobnie sprawa wygląda z niespłacanymi na czas kredytami online, zaciąganymi szybko i łatwo bez wychodzenia z domu. Takie kredyty z reguły zaciągamy na jakiś cel, np.: marzymy o zrobieniu sobie altany ogrodowej czy kupnie nowego samochodu, więc potrzebujemy na to większej gotówki i – zamiast ją odkładać – bierzemy kredyt. Jeżeli nas na to stać, jest to oczywiście warte rozważenia rozwiązanie, ale… niestety nie zawsze patrzymy, czy nas na to stać. Kiedy potem naraz z miesięcznej pensji trzeba opłacić kredyt hipoteczny, opłaty mieszkaniowe, różne kredyty i pożyczki na mniejsze kwoty, a do tego jeszcze mieć finanse na życie codzienne… w wielu sytuacjach po prostu jesteśmy zmuszeni do odpuszczenia spłaty któregoś ze zobowiązań, a to w konsekwencji skutkuje egzekucją komorniczą.

Zadłużenie u komornika może również pochodzić z niespłacanych alimentów. Komornik alimentacyjny kieruje się bardziej restrykcyjnymi zasadami niż inni komornicy, ponieważ prawo jest wobec alimenciarzy praktycznie bezlitosne.

Jak najlepiej sprawdzić zadłużenie u komornika sądowego?

Swoje zadłużenie najlepiej sprawdzić bezpośrednio u komornika. Niestety komornik raczej nie poinformuje nas o wysokości naszego zadłużenia w zwykłej rozmowie telefonicznej czy poprzez e-mail. Prawo zobowiązuje go do tego, by takich informacji udzielał w sposób pisemny.

Informacja o stanie zadłużenia udzielana jest w dwóch sytuacjach:

 • na każdy wniosek dłużnika (komornik musi każdorazowo podać mu kwotę zadłużenia na dany moment),
 • w każdym piśmie od komornika.

Tak naprawdę nie musimy więc zwracać się z wnioskiem do komornika, jeżeli sprawdzenie stanu naszego zadłużenia nie jest bardzo pilne, bo przy pierwszej lepszej okazji, kiedy komornik będzie kierował do nas jakieś pismo, automatycznie dowiemy się o wysokości naszego zadłużenia.

Wniosek do komornika o wskazanie wysokości zadłużenia

Jeżeli chcemy szybko poznać wysokość naszych długów, najlepiej złożyć bezpośrednio do komornika wniosek o wskazanie wysokości zadłużenia. Taki wniosek możemy bez problemu stworzyć samodzielnie albo możemy również skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w Internecie.

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy wzór wniosku do pobrania – zarówno w formacie edytowalnym doc (word), jak i gotowym do druku (pdf). Pisma można pobrać bezpłatnie. 😉

Wzór wniosku o stan zadłużenia – do druku i pobrania

Wniosek o stan zadłużenia – wzór.doc – PLIK DO EDYCJI

Wniosek o stan zadłużenia – wzór.pdf – PLIK DO DRUKU

Przykład wypełnionego danymi wniosku:

Możemy zatem złożyć wniosek (jeżeli informacji potrzebujemy pilnie) albo czekać aż komornik będzie wysyłał nam pismo w jakiejś sprawie (wtedy automatycznie znajdzie się w nim informacja o wysokości naszego zadłużenia).

Co należy wskazać we wniosku do komornika?

We wniosku zawsze musimy zawrzeć:

 • dane dłużnika,
 • dane wierzyciela,
 • sygnaturę akt,
 • dane komornika, do którego składamy wniosek,
 • własnoręczny podpis.

Co ważne – nie musimy podawać żadnego powodu, w jakim chcemy uzyskać informację o stanie zadłużenia. Komornik, niezależnie od tego, po co nam te informacje, po prostu musi udzielić nam odpowiedzi na pytanie o stan naszego zadłużenia na dany moment.

Sprawdź także najlepsze pożyczki z komornikiem.

Jak złożyć do komornika wniosek o stanie zadłużenia?

Wniosek do komornika należy złożyć:

 • listem poleconym (koniecznie za potwierdzeniem odbioru),
 • osobiście w kancelarii.

Te formy gwarantują, że pismo w oryginalnej i nienaruszonej formie dotrze do komornika. Niektórzy komornicy akceptują jeszcze skany pism przesyłane e-mailem, ale w tej sprawie najlepiej podpytać się telefonicznie we właściwiej kancelarii komorniczej (nadal taka metoda przesyłania oficjalnego pisma jest wyjątkiem).

Pamiętajmy, że zgodnie z prawem komornik nie ma obowiązku udzielać informacji o stanie zadłużenia ani telefonicznie, ani e-mailowo, ani podczas spotkania z dłużnikiem. Najczęściej to właśnie niewłaściwa forma wnioskowania jest powodem odmowy udzielenia informacji o wysokości długu.

Komornik nie udzieli nam informacji o wysokości zadłużenia:

 • osobiście,
 • telefonicznie,
 • przez SMS,
 • przez e-mail.

Może udzielić takiej informacji jedynie na piśmie i to dopiero po złożeniu przez dłużnika poprawnie wypełnionego wniosku.

Można też sprawdzić w rejestrach dłużników

Stan zadłużenia możemy także sprawdzić w bazach dłużników. Przygotowaliśmy kompleksowe poradniki, które krok po kroku wskazują, jak sprawdzić swój stan zadłużenia w każdej z tych baz. Niestety od razu informujemy, że bardzo często sprawdzenie samego siebie w bazie dłużników jest płatne.

Podstawa prawna wskazania zadłużenia

Wysokość zadłużenia każdej osoby u komornika sądowego jest jawna – komornik nie ma prawa zatajać tej informacji. Tym bardziej nie ma możliwości, by komornik straszył dłużnika, że jego dług rośnie w bardzo szybkim tempie, a nie podawał mu konkretnej kwoty. Takie zachowanie może podchodzić już pod stalking. Jeżeli spotkałeś się z taką praktyką, sprawdź, jak złożyć skargę na czynności komornika.

Komornik sądowy zgodnie z obowiązującym prawem musi na żądanie dłużnika wyjawić mu rzetelną informację o stanie jego zadłużenia. Zobowiązuje go to tego kodeks prawa cywilnego. Dla osób z problemami finansowymi przygotowaliśmy ranking pożyczek bez BIK.

Art. 763. Obowiązek zawiadamiania strony o dokonanych czynnościach komorniczych

§ 1. Komornik zawiadamia stronę o każdej dokonanej czynności, o której terminie nie była zawiadomiona i przy której nie była obecna, i na jej żądanie udziela wyjaśnień o stanie sprawy.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się także do uczestnika postępowania, którego dotyczy czynność komornika.

Dz.U.2018.0.1360 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego

Mam zadłużenie u komornika – co dalej?

Najbardziej właściwa odpowiedź na to pytanie brzmi – trzeba zrobić wszystko, by to zadłużenie jak najszybciej spłacić. Długi niestety nie leżą i nie czekają na to, aż je spłacimy, a stale rosną. Każdy dzień zwłoki z oddaniem pieniędzy to tak naprawdę tylko pogarszanie własnej sytuacji. Stan zadłużenia jest tym większy, im dłużej zwlekamy ze spłatą.

Oczywiście jednocześnie ze spłatą trzeba również radzić sobie z życiem codziennym, dlatego wiele osób decyduje się na kredyty dla zadłużonych, które pomagają im w uiszczeniu koniecznych opłat czy zakupie podstawowej żywności. Z takimi kredytami trzeba jednak bardzo uważać – każdy kolejny kredyt to przecież kolejna rata do spłaty, a skoro nie radzimy sobie z tymi ratami, które już mamy…

Pomocny w takiej sytuacji może również kredyt oddłużeniowy, nakierowany na to, by rzeczywiście pomóc dłużnikowi, a nie go pogrążyć. Z reguły kredyt taki polega na zaciągnięciu zobowiązania na pokrycie swoich wszystkich długów i spokojnego spłacania tego jednego zobowiązania, często opiewającego na sporo niższą ratę.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Kama
Kama
2023-08-09 18:10:47

Dzień dobry..czy można sprawdzić po numerze sprawy za co nastąpiła ekzekucja komornicza?

srokab@02.PL
2022-01-03 16:56:41

bogdan sroka 29.01.1955 , pana tadeusza 4/55 10-461 olsztyn pesel 55012908673komornika sad .zadluzony 50 000 zloty malzenstwa urzad miasta i skarbowego ,wydzial komikacji i budowlaniec ,

srokab@02,pl
srokab@02,pl
2022-01-03 16:48:57

bogdan sroka czy zadluzony . o 50 000zloty

2020-03-03 13:48:03

Witam . Od 3 lat dokonuję co miesięcznych wpłat i ani razu nie otrzymałem info o aktualnym stanie zadłużenia ? Czy to normalne zachowanie komornika ? Pozdrawiam .

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Staroźrebach sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Staroźrebach? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Staroźreby.

author
Patryk Byczek
21 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Komornik trafi do więzienia

Komornik z Poznania trafi do więzienia. Dlaczego? Zamiast oddawać należności wierzycielom, mężczyzna sam z nich korzystał.

author
Aneta Jankowska
18 grudnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Czy bank widzi chwilówki?

Każdy, kto przechodził przez proces udzielenia kredytu bankowego, wie, jak dogłębne mogą być analizy wiarygodności kredytowej. Badając przeszłość wnioskodawcy, banki docierają do dawnych kredytów, pożyczek, kart kredytowych czy debetów. Ale w ramach analizy wniosku bank może dotrzeć do zaciąganych przez nas chwilówek?

author
Halszka Gronek
23 marca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Ekologiczna współpraca BOŚ Banku i UKSW

Zgodnie z komunikatem przekazanym przez BOŚ Bank podmiot rynku finansowego podjął współpracę z Uniwersytetem im. Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Celem powiązania tychże podmiotów jest realizacja ekologicznych projektów. Na czym dokładnie będzie polegać ekologiczna inicjatywa obu organizacji?

author
Alicja Hirsekorn
16 lipca 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

14. emerytura – ile wynosi, kiedy wypłaty?

Już w tym roku emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie w postaci czternastej emerytury.  Sprawdź, kto otrzyma 14. emeryturę, ile wyniesie oraz jakie są terminy wypłat.

author
Dominika Byczek
27 maja 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

UOKiK bada opłaty za historię spłaty kredytu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest w trakcie kontrolowania 15 banków w Polsce. Weryfikowane są, między innymi, metody naliczania opłat, odnoszące się do wystawienia zaświadczenia o przebiegu historii kredytowej. Postawiono już pierwsze zarzuty.

author
Patryk Byczek
24 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj