Najczęściej komentowane
Jak sprawdzić zadłużenie u komornika sądowego?
Codziennie wiele osób poszukuje informacji na temat tego, jak sprawdzić zadłużenie u komornika. Podpowiadamy, jak zrobić to najlepiej i naszybciej. W tym wpisie zamieszczamy także wniosek o wskazanie wysokości zadłużenia – do pobrania zupełnie za darmo.
Spis treści:
- Dług u komornika to nie wstyd
- Skąd bierze się zadłużenie u komornika?
- Jak najlepiej sprawdzić zadłużenie u komornika sądowego?
- Wniosek do komornika o wskazanie wysokości zadłużenia
- Co należy wskazać we wniosku do komornika?
- Jak złożyć do komornika wniosek o stanie zadłużenia?
- Można też sprawdzić w rejestrach dłużników
- Podstawa prawna wskazania zadłużenia
- Mam zadłużenie u komornika – co dalej?
Dług u komornika to nie wstyd
Problemy finansowe to z reguły przejściowy problem. Co więcej – jest to problem, który może dotknąć naprawdę każdego. Bez względu na jego majątek, status społeczny i sposób zatrudnienia. Nawet przedsiębiorca zarabiający dziesiątki tysięcy miesięcznie może mieć chwilowy przestój z płatnościami od kontrahentów i skończyć z egzekucją komorniczą.
Zadłużenie spłacane u komornika często z resztą nie wynika ze złej woli danej osoby, z tego, że celowo nie spłacała swoich długów. Większość niespłaconych zobowiązań jest efektem nieszczęśliwego zbiegu wypadków, np.: kosztownej operacji czy konieczności naprawy samochodu. Dług u komornika to żaden wstyd, ponieważ egzekucja może spotkać każdego z nas.
Grunt to chcieć zrobić wszystko, by spłacić swoje długi, a nie unikać płacenia. 😉
Skąd bierze się zadłużenie u komornika?
Tajemnicą poliszynela jest to, że zadłużenie u komornika pochodzi z niespłaconych długów. Powody takich długów mogą być jednak przeróżne. Spora część egzekucji komorniczych wynika z niespłaconych pożyczek na dowód. Dużo osób korzysta bowiem z takich sposobów szybkiego pozyskania pieniędzy pod wpływem chwili, a nie biorą pod uwagę, że potem – na skutek kumulacji różnych rat – trudno będzie im to wszystko spłacić.
Podobnie sprawa wygląda z niespłacanymi na czas kredytami online, zaciąganymi szybko i łatwo bez wychodzenia z domu. Takie kredyty z reguły zaciągamy na jakiś cel, np.: marzymy o zrobieniu sobie altany ogrodowej czy kupnie nowego samochodu, więc potrzebujemy na to większej gotówki i – zamiast ją odkładać – bierzemy kredyt. Jeżeli nas na to stać, jest to oczywiście warte rozważenia rozwiązanie, ale… niestety nie zawsze patrzymy, czy nas na to stać. Kiedy potem naraz z miesięcznej pensji trzeba opłacić kredyt hipoteczny, opłaty mieszkaniowe, różne kredyty i pożyczki na mniejsze kwoty, a do tego jeszcze mieć finanse na życie codzienne… w wielu sytuacjach po prostu jesteśmy zmuszeni do odpuszczenia spłaty któregoś ze zobowiązań, a to w konsekwencji skutkuje egzekucją komorniczą.
Zadłużenie u komornika może również pochodzić z niespłacanych alimentów. Komornik alimentacyjny kieruje się bardziej restrykcyjnymi zasadami niż inni komornicy, ponieważ prawo jest wobec alimenciarzy praktycznie bezlitosne.
Jak najlepiej sprawdzić zadłużenie u komornika sądowego?
Swoje zadłużenie najlepiej sprawdzić bezpośrednio u komornika. Niestety komornik raczej nie poinformuje nas o wysokości naszego zadłużenia w zwykłej rozmowie telefonicznej czy poprzez e-mail. Prawo zobowiązuje go do tego, by takich informacji udzielał w sposób pisemny.
Informacja o stanie zadłużenia udzielana jest w dwóch sytuacjach:
- na każdy wniosek dłużnika (komornik musi każdorazowo podać mu kwotę zadłużenia na dany moment),
- w każdym piśmie od komornika.
Tak naprawdę nie musimy więc zwracać się z wnioskiem do komornika, jeżeli sprawdzenie stanu naszego zadłużenia nie jest bardzo pilne, bo przy pierwszej lepszej okazji, kiedy komornik będzie kierował do nas jakieś pismo, automatycznie dowiemy się o wysokości naszego zadłużenia.
Wniosek do komornika o wskazanie wysokości zadłużenia
Jeżeli chcemy szybko poznać wysokość naszych długów, najlepiej złożyć bezpośrednio do komornika wniosek o wskazanie wysokości zadłużenia. Taki wniosek możemy bez problemu stworzyć samodzielnie albo możemy również skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w Internecie.
Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy wzór wniosku do pobrania – zarówno w formacie edytowalnym doc (word), jak i gotowym do druku (pdf). Pisma można pobrać bezpłatnie. 😉
Wzór wniosku o stan zadłużenia – do druku i pobrania
Wniosek o stan zadłużenia – wzór.doc – PLIK DO EDYCJI
Wniosek o stan zadłużenia – wzór.pdf – PLIK DO DRUKU
Przykład wypełnionego danymi wniosku:
Możemy zatem złożyć wniosek (jeżeli informacji potrzebujemy pilnie) albo czekać aż komornik będzie wysyłał nam pismo w jakiejś sprawie (wtedy automatycznie znajdzie się w nim informacja o wysokości naszego zadłużenia).
Co należy wskazać we wniosku do komornika?
We wniosku zawsze musimy zawrzeć:
- dane dłużnika,
- dane wierzyciela,
- sygnaturę akt,
- dane komornika, do którego składamy wniosek,
- własnoręczny podpis.
Co ważne – nie musimy podawać żadnego powodu, w jakim chcemy uzyskać informację o stanie zadłużenia. Komornik, niezależnie od tego, po co nam te informacje, po prostu musi udzielić nam odpowiedzi na pytanie o stan naszego zadłużenia na dany moment.
Sprawdź także najlepsze pożyczki z komornikiem.
Jak złożyć do komornika wniosek o stanie zadłużenia?
Wniosek do komornika należy złożyć:
- listem poleconym (koniecznie za potwierdzeniem odbioru),
- osobiście w kancelarii.
Te formy gwarantują, że pismo w oryginalnej i nienaruszonej formie dotrze do komornika. Niektórzy komornicy akceptują jeszcze skany pism przesyłane e-mailem, ale w tej sprawie najlepiej podpytać się telefonicznie we właściwiej kancelarii komorniczej (nadal taka metoda przesyłania oficjalnego pisma jest wyjątkiem).
Pamiętajmy, że zgodnie z prawem komornik nie ma obowiązku udzielać informacji o stanie zadłużenia ani telefonicznie, ani e-mailowo, ani podczas spotkania z dłużnikiem. Najczęściej to właśnie niewłaściwa forma wnioskowania jest powodem odmowy udzielenia informacji o wysokości długu.
Komornik nie udzieli nam informacji o wysokości zadłużenia:
- osobiście,
- telefonicznie,
- przez SMS,
- przez e-mail.
Może udzielić takiej informacji jedynie na piśmie i to dopiero po złożeniu przez dłużnika poprawnie wypełnionego wniosku.
Można też sprawdzić w rejestrach dłużników
Stan zadłużenia możemy także sprawdzić w bazach dłużników. Przygotowaliśmy kompleksowe poradniki, które krok po kroku wskazują, jak sprawdzić swój stan zadłużenia w każdej z tych baz. Niestety od razu informujemy, że bardzo często sprawdzenie samego siebie w bazie dłużników jest płatne.
Zobacz:
Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?
Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?
Podstawa prawna wskazania zadłużenia
Wysokość zadłużenia każdej osoby u komornika sądowego jest jawna – komornik nie ma prawa zatajać tej informacji. Tym bardziej nie ma możliwości, by komornik straszył dłużnika, że jego dług rośnie w bardzo szybkim tempie, a nie podawał mu konkretnej kwoty. Takie zachowanie może podchodzić już pod stalking. Jeżeli spotkałeś się z taką praktyką, sprawdź, jak złożyć skargę na czynności komornika.
Komornik sądowy zgodnie z obowiązującym prawem musi na żądanie dłużnika wyjawić mu rzetelną informację o stanie jego zadłużenia. Zobowiązuje go to tego kodeks prawa cywilnego.
Art. 763. Obowiązek zawiadamiania strony o dokonanych czynnościach komorniczych
§ 1. Komornik zawiadamia stronę o każdej dokonanej czynności, o której terminie nie była zawiadomiona i przy której nie była obecna, i na jej żądanie udziela wyjaśnień o stanie sprawy.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się także do uczestnika postępowania, którego dotyczy czynność komornika.
Dz.U.2018.0.1360 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego
Mam zadłużenie u komornika – co dalej?
Najbardziej właściwa odpowiedź na to pytanie brzmi – trzeba zrobić wszystko, by to zadłużenie jak najszybciej spłacić. Długi niestety nie leżą i nie czekają na to, aż je spłacimy, a stale rosną. Każdy dzień zwłoki z oddaniem pieniędzy to tak naprawdę tylko pogarszanie własnej sytuacji. Stan zadłużenia jest tym większy, im dłużej zwlekamy ze spłatą.
Oczywiście jednocześnie ze spłatą trzeba również radzić sobie z życiem codziennym, dlatego wiele osób decyduje się na kredyty dla zadłużonych, które pomagają im w uiszczeniu koniecznych opłat czy zakupie podstawowej żywności. Z takimi kredytami trzeba jednak bardzo uważać – każdy kolejny kredyt to przecież kolejna rata do spłaty, a skoro nie radzimy sobie z tymi ratami, które już mamy…
Pomocny w takiej sytuacji może również kredyt oddłużeniowy, nakierowany na to, by rzeczywiście pomóc dłużnikowi, a nie go pogrążyć. Z reguły kredyt taki polega na zaciągnięciu zobowiązania na pokrycie swoich wszystkich długów i spokojnego spłacania tego jednego zobowiązania, często opiewającego na sporo niższą ratę.
Wszystkie komentarze
bogdan sroka 29.01.1955 , pana tadeusza 4/55 10-461 olsztyn pesel 55012908673komornika sad .zadluzony 50 000 zloty malzenstwa urzad miasta i skarbowego ,wydzial komikacji i budowlaniec ,
bogdan sroka czy zadluzony . o 50 000zloty
Witam . Od 3 lat dokonuję co miesięcznych wpłat i ani razu nie otrzymałem info o aktualnym stanie zadłużenia ? Czy to normalne zachowanie komornika ? Pozdrawiam .
Dodaj komentarz