Jak sprawdzić zadłużenie u komornika sądowego?

Jak sprawdzić zadłużenie u komornika sądowego?

author
Dominika Sobieraj
15 maja 2022

Codziennie wiele osób poszukuje informacji na temat tego, jak sprawdzić zadłużenie u komornika. Podpowiadamy, jak zrobić to najlepiej i naszybciej. W tym wpisie zamieszczamy także wniosek o wskazanie wysokości zadłużenia – do pobrania zupełnie za darmo.

Spis treści:

 1. Dług u komornika to nie wstyd
 2. Skąd bierze się zadłużenie u komornika?
 3. Jak najlepiej sprawdzić zadłużenie u komornika sądowego?
 4. Wniosek do komornika o wskazanie wysokości zadłużenia
 5. Co należy wskazać we wniosku do komornika?
 6. Jak złożyć do komornika wniosek o stanie zadłużenia?
 7. Można też sprawdzić w rejestrach dłużników
 8. Podstawa prawna wskazania zadłużenia
 9. Mam zadłużenie u komornika – co dalej?
Zwiń spis treści

Dług u komornika to nie wstyd

Problemy finansowe to z reguły przejściowy problem. Co więcej – jest to problem, który może dotknąć naprawdę każdego. Bez względu na jego majątek, status społeczny i sposób zatrudnienia. Nawet przedsiębiorca zarabiający dziesiątki tysięcy miesięcznie może mieć chwilowy przestój z płatnościami od kontrahentów i skończyć z egzekucją komorniczą.

Zadłużenie spłacane u komornika często z resztą nie wynika ze złej woli danej osoby, z tego, że celowo nie spłacała swoich długów. Większość niespłaconych zobowiązań jest efektem nieszczęśliwego zbiegu wypadków, np.: kosztownej operacji czy konieczności naprawy samochodu. Dług u komornika to żaden wstyd, ponieważ egzekucja może spotkać każdego z nas.

Grunt to chcieć zrobić wszystko, by spłacić swoje długi, a nie unikać płacenia. 😉

Skąd bierze się zadłużenie u komornika?

Tajemnicą poliszynela jest to, że zadłużenie u komornika pochodzi z niespłaconych długów. Powody takich długów mogą być jednak przeróżne. Spora część egzekucji komorniczych wynika z niespłaconych pożyczek na dowód. Dużo osób korzysta bowiem z takich sposobów szybkiego pozyskania pieniędzy pod wpływem chwili, a nie biorą pod uwagę, że potem – na skutek kumulacji różnych rat – trudno będzie im to wszystko spłacić.

Podobnie sprawa wygląda z niespłacanymi na czas kredytami online, zaciąganymi szybko i łatwo bez wychodzenia z domu. Takie kredyty z reguły zaciągamy na jakiś cel, np.: marzymy o zrobieniu sobie altany ogrodowej czy kupnie nowego samochodu, więc potrzebujemy na to większej gotówki i – zamiast ją odkładać – bierzemy kredyt. Jeżeli nas na to stać, jest to oczywiście warte rozważenia rozwiązanie, ale… niestety nie zawsze patrzymy, czy nas na to stać. Kiedy potem naraz z miesięcznej pensji trzeba opłacić kredyt hipoteczny, opłaty mieszkaniowe, różne kredyty i pożyczki na mniejsze kwoty, a do tego jeszcze mieć finanse na życie codzienne… w wielu sytuacjach po prostu jesteśmy zmuszeni do odpuszczenia spłaty któregoś ze zobowiązań, a to w konsekwencji skutkuje egzekucją komorniczą.

Zadłużenie u komornika może również pochodzić z niespłacanych alimentów. Komornik alimentacyjny kieruje się bardziej restrykcyjnymi zasadami niż inni komornicy, ponieważ prawo jest wobec alimenciarzy praktycznie bezlitosne.

Jak najlepiej sprawdzić zadłużenie u komornika sądowego?

Swoje zadłużenie najlepiej sprawdzić bezpośrednio u komornika. Niestety komornik raczej nie poinformuje nas o wysokości naszego zadłużenia w zwykłej rozmowie telefonicznej czy poprzez e-mail. Prawo zobowiązuje go do tego, by takich informacji udzielał w sposób pisemny.

Informacja o stanie zadłużenia udzielana jest w dwóch sytuacjach:

 • na każdy wniosek dłużnika (komornik musi każdorazowo podać mu kwotę zadłużenia na dany moment),
 • w każdym piśmie od komornika.

Tak naprawdę nie musimy więc zwracać się z wnioskiem do komornika, jeżeli sprawdzenie stanu naszego zadłużenia nie jest bardzo pilne, bo przy pierwszej lepszej okazji, kiedy komornik będzie kierował do nas jakieś pismo, automatycznie dowiemy się o wysokości naszego zadłużenia.

Wniosek do komornika o wskazanie wysokości zadłużenia

Jeżeli chcemy szybko poznać wysokość naszych długów, najlepiej złożyć bezpośrednio do komornika wniosek o wskazanie wysokości zadłużenia. Taki wniosek możemy bez problemu stworzyć samodzielnie albo możemy również skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w Internecie.

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy wzór wniosku do pobrania – zarówno w formacie edytowalnym doc (word), jak i gotowym do druku (pdf). Pisma można pobrać bezpłatnie. 😉

Wzór wniosku o stan zadłużenia – do druku i pobrania

Wniosek o stan zadłużenia – wzór.doc – PLIK DO EDYCJI

Wniosek o stan zadłużenia – wzór.pdf – PLIK DO DRUKU

Przykład wypełnionego danymi wniosku:

Możemy zatem złożyć wniosek (jeżeli informacji potrzebujemy pilnie) albo czekać aż komornik będzie wysyłał nam pismo w jakiejś sprawie (wtedy automatycznie znajdzie się w nim informacja o wysokości naszego zadłużenia).

Co należy wskazać we wniosku do komornika?

We wniosku zawsze musimy zawrzeć:

 • dane dłużnika,
 • dane wierzyciela,
 • sygnaturę akt,
 • dane komornika, do którego składamy wniosek,
 • własnoręczny podpis.

Co ważne – nie musimy podawać żadnego powodu, w jakim chcemy uzyskać informację o stanie zadłużenia. Komornik, niezależnie od tego, po co nam te informacje, po prostu musi udzielić nam odpowiedzi na pytanie o stan naszego zadłużenia na dany moment.

Sprawdź także najlepsze pożyczki z komornikiem.

Jak złożyć do komornika wniosek o stanie zadłużenia?

Wniosek do komornika należy złożyć:

 • listem poleconym (koniecznie za potwierdzeniem odbioru),
 • osobiście w kancelarii.

Te formy gwarantują, że pismo w oryginalnej i nienaruszonej formie dotrze do komornika. Niektórzy komornicy akceptują jeszcze skany pism przesyłane e-mailem, ale w tej sprawie najlepiej podpytać się telefonicznie we właściwiej kancelarii komorniczej (nadal taka metoda przesyłania oficjalnego pisma jest wyjątkiem).

Pamiętajmy, że zgodnie z prawem komornik nie ma obowiązku udzielać informacji o stanie zadłużenia ani telefonicznie, ani e-mailowo, ani podczas spotkania z dłużnikiem. Najczęściej to właśnie niewłaściwa forma wnioskowania jest powodem odmowy udzielenia informacji o wysokości długu.

Komornik nie udzieli nam informacji o wysokości zadłużenia:

 • osobiście,
 • telefonicznie,
 • przez SMS,
 • przez e-mail.

Może udzielić takiej informacji jedynie na piśmie i to dopiero po złożeniu przez dłużnika poprawnie wypełnionego wniosku.

Można też sprawdzić w rejestrach dłużników

Stan zadłużenia możemy także sprawdzić w bazach dłużników. Przygotowaliśmy kompleksowe poradniki, które krok po kroku wskazują, jak sprawdzić swój stan zadłużenia w każdej z tych baz. Niestety od razu informujemy, że bardzo często sprawdzenie samego siebie w bazie dłużników jest płatne.

Podstawa prawna wskazania zadłużenia

Wysokość zadłużenia każdej osoby u komornika sądowego jest jawna – komornik nie ma prawa zatajać tej informacji. Tym bardziej nie ma możliwości, by komornik straszył dłużnika, że jego dług rośnie w bardzo szybkim tempie, a nie podawał mu konkretnej kwoty. Takie zachowanie może podchodzić już pod stalking. Jeżeli spotkałeś się z taką praktyką, sprawdź, jak złożyć skargę na czynności komornika.

Komornik sądowy zgodnie z obowiązującym prawem musi na żądanie dłużnika wyjawić mu rzetelną informację o stanie jego zadłużenia. Zobowiązuje go to tego kodeks prawa cywilnego.

Art. 763. Obowiązek zawiadamiania strony o dokonanych czynnościach komorniczych

§ 1. Komornik zawiadamia stronę o każdej dokonanej czynności, o której terminie nie była zawiadomiona i przy której nie była obecna, i na jej żądanie udziela wyjaśnień o stanie sprawy.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się także do uczestnika postępowania, którego dotyczy czynność komornika.

Dz.U.2018.0.1360 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego

Mam zadłużenie u komornika – co dalej?

Najbardziej właściwa odpowiedź na to pytanie brzmi – trzeba zrobić wszystko, by to zadłużenie jak najszybciej spłacić. Długi niestety nie leżą i nie czekają na to, aż je spłacimy, a stale rosną. Każdy dzień zwłoki z oddaniem pieniędzy to tak naprawdę tylko pogarszanie własnej sytuacji. Stan zadłużenia jest tym większy, im dłużej zwlekamy ze spłatą.

Oczywiście jednocześnie ze spłatą trzeba również radzić sobie z życiem codziennym, dlatego wiele osób decyduje się na kredyty dla zadłużonych, które pomagają im w uiszczeniu koniecznych opłat czy zakupie podstawowej żywności. Z takimi kredytami trzeba jednak bardzo uważać – każdy kolejny kredyt to przecież kolejna rata do spłaty, a skoro nie radzimy sobie z tymi ratami, które już mamy…

Pomocny w takiej sytuacji może również kredyt oddłużeniowy, nakierowany na to, by rzeczywiście pomóc dłużnikowi, a nie go pogrążyć. Z reguły kredyt taki polega na zaciągnięciu zobowiązania na pokrycie swoich wszystkich długów i spokojnego spłacania tego jednego zobowiązania, często opiewającego na sporo niższą ratę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

srokab@02.PL
2022-01-03 16:56:41

bogdan sroka 29.01.1955 , pana tadeusza 4/55 10-461 olsztyn pesel 55012908673komornika sad .zadluzony 50 000 zloty malzenstwa urzad miasta i skarbowego ,wydzial komikacji i budowlaniec ,

srokab@02,pl
2022-01-03 16:48:57

bogdan sroka czy zadluzony . o 50 000zloty

2020-03-03 13:48:03

Witam . Od 3 lat dokonuję co miesięcznych wpłat i ani razu nie otrzymałem info o aktualnym stanie zadłużenia ? Czy to normalne zachowanie komornika ? Pozdrawiam .

Podobne artykuły

Oferta Meritum Banku dla rolników
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
23 maja 2013

Oferta Meritum Banku dla rolników

BNP Paribas wspiera osoby z niepełnosprawnościami słuchowymi
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
15 czerwca 2020

BNP Paribas wspiera osoby z niepełnosprawnościami słuchowymi

PKO BP w Krakowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
23 sierpnia 2019

PKO BP w Krakowie

Inspektorat ZUS w Tucholi
Oddziały
author
Patryk Byczek
07 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Tucholi

Promocja: „Nawet 1700 złotych z iKontem Biznes” w Alior Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
03 września 2020

Promocja: „Nawet 1700 złotych z iKontem Biznes” w Alior Banku

Porównaj