Flip mieszkania – na czym polega?

Flip mieszkania – na czym polega?

author
Halszka Gronek
08 marca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Flip mieszkania to coraz cześciej podejmowany biznes wśród polskich inwestorów i przedsiębiorców. Flipy pozwalają osiągnąć zaskakująco wysoki dochód w krótkim czasie. Wystarczy, że mamy smykałkę do interesów, potrafimy rozpoznać dobrze rokującą inwestycję, a co najważniejsze – mamy znajomości na lokalnym rynku remontowo-budowlanym. 

Spis treści:

  1. Co to jest flip mieszkania?
  2. Czy flip mieszkania się opłaca?
  3. Ile można zarobić na flipie mieszkania?
  4. Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Co to jest flip mieszkania?

Flip mieszkania to określenia zapożyczone z języka angielskiego. „House flipping” polega na obrocie nieruchomościami, lecz co istotne nie jest to zwykły handel, lecz sprzedaż poprzedzona działaniami mającymi na celu podniesienie wartości nieruchomości. 

Najczęściej inwestorzy zarabiający na flipie mieszkań podnoszą wartość zakupionych mieszkań poprzez remont. Bywa tak, że lokal potrzebuje kosmetycznych poprawek, by stać się atrakcyjnym, lecz bywa i tak, że potrzebna jest kompletna rewolucja wnętrza.

Flipper mieszkania – czym się zajmuje?

Inwestorów zajmujących się „house flippingiem” potocznie nazywa się granatnikami. Określenie to wynika ze specyfiki ich pracy: inwestorzy zakupują nieruchomość, robią w niej demolkę – jak po wybuchu granatu – po czym oddają do sprzedaży nowe, niedające się poznać pod względem wizualnym mieszkanie.

Porównując wygląd pierwotnego lokalu i jego końcową wersję wiele osób zachodzi w głowę, jak udało się tak widocznie zmienić mieszkanie – z sypiącej się rudery w nowoczesne wnętrze o przyjaznym dla oka wykończeniu. 

W jaki sposób podnieść wartość mieszkania? Cóż, sposobów na to jest wiele. Czasami wystarczy odmalować ściany, a czasami ogólna koncepcja wymaga sporych zmian – na przykład zmiany układu pokojów, wymiany instalacji, zakupienia nowych sprzętów itp.

Jedno jest pewne: żeby zarabiać na flipie mieszkań, trzeba posiadać spory kapitał. Raczej nikt nie finansuje flipów kredytem hipotecznym. Jeśli dysponujmy wolnymi środkami, rynek mieszkaniowy stoi przed nami otworem. Pytanie tylko, czy posiadamy odpowiednie predyspozycje do wznoszenia dochodowych inwestycji.

Czy flip mieszkania się opłaca?

To, czy flip się opłaca, zależy od tego, jaki zysk ze sprzedaży mieszkania uznajemy za godziwy i atrakcyjny. Czy będzie to 10 tysięcy złotych, 30 tysięcy, a może dopiero 100 000 złotych – cóż, w zależności od odpowiedzi na to pytanie możliwe jest rozpatrywanie „opłacalności” flipu mieszkaniowego. Jedno jest jednak pewne: jeśli jesteśmy pomysłowi, przedsiębiorczy i zaangażowani, nie ma możliwości, aby flip mieszkania wyszedł nam na minus. 

Opłacalność flipa mieszkaniowego zależy od wielu czynników. Przede wszystkim musi nam sprzyjać szczęście w kwestii pozyskiwania nowych nabytków mieszkaniowych.

Nie zawsze, nawet mimo najszczerszych chęci, uda nam się nabyć nieruchomość  „z potencjałem” do wygenerowania zysku. W końcu inwestorów chcących dorobić się na flipie mieszkania jest wielu – a niektórzy nawet mają niepisane „umowy” z agentami nieruchomości na otrzymywanie informacji o interesujących ofertach w pierwszej kolejności.

Na co zwrócić uwagę przy flipach?

Jeśli nie sprzyja nam fortuna, warto po prostu samemu znaleźć „kontakty” i „wtyki”. I nie chodzi tu jedynie o znajomości wśród pośredników sprzedających nieruchomości, lecz także wśród ekip budowlano-remontowych oraz w lokalnych hurtowniach budowlanych.

Mając stały, pewny i zgrany zespół „flipowy”, inwestowanie w sprzedaż odnowionych nieruchomości po prostu musi okazać się rentowne. Wystarczy przyjrzeć się cenom rynkowym:

  • mieszkanie w „opłakanym” stanie, lecz znajdujące się w dobrej lokalizacji, możemy kupić za około 250 tysięcy złotych,
  • jeżeli mamy sprawdzoną ekipę remontowo-budowlaną, odnowienie mieszkania do stanu atrakcyjnego rynkowo może kosztować nas około 50 tysięcy złotych,
  • odnowione mieszkanie w atrakcyjnym stanie i dobrej lokalizacji możemy sprzedać za conajmniej 350 tysięcy złotych,
  • zysk z takiej inwestycji wynosi +/- 50 000 złotych.

Ile można zarobić na flipie mieszkania?

Oczywiście na to pytanie o to, ile można zarobić na flipie mieszkania, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na rynku inwestorów odnawiających i sprzedających mieszkania obowiązuje zasada, że na każdym flipie powinno się zarobić conajmniej kilkadziesiąt do kilkuset tysięcy złotych. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju nabytej nieruchomości, jej stanu technicznego, szczegółów prawnych, atrakcyjności lokalizacji i przeciętnych cen panujących na lokalnym rynku mieszkaniowym.

Im większe jest mieszkanie i im większych zmian wymaga, by stać się atrakcyjnym, tym większa szansa na wygenerowanie sporego zysku. Zwłaszcza jeśli posiadamy zgrany i sprawdzony zespół ekspertów, którzy w dobrej cenie będą potrafili zapanować nad bałaganem w papierach i stanie technicznym lokalu. Zysk nie spadnie nam z nieba – jeśli zależy nam na tym, by inwestycja we flip mieszkaniowy okazała się owocna, warto potraktować ją tak jak każdy inny biznes. Przedsiębiorcze podejście to klucz sukcesu. 

Największe sumy można zarobić na flipie mieszkań ulokowanych w starych, przedwojennych kamienicach w centrum miast. Wysokie sufity i czerwona cegła są ostatnio wyjątkowo modne i porządane. Jeśli uda nam się odnaleźć taki lokal – zaniedbany i wymagający gruntownego remontu – za niewielką cenę (na przykład z aukcji komorniczej lub przetargu w spółdzielni mieszkaniowej), jego odnowienie może przynieść zysk rzędu 100-200% inwestycji. Wystarczy odpowiedni kapitał, zgrany zespół i… pomyślność losu!

 

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Flip mieszkania polega na tym, że znajdujemy mieszkanie poniżej ceny rynkowej, wykańczamy je do tego stopnia, by było atrakcyjne dla kupującego i sprzedajemy. Flip opłacalny jest wtedy, kiedy sprzedamy mieszkanie za większą sumę niż suma kosztów jego zakupu i remontu.

Flip opłaca się tylko wtedy, kiedy umiemy wyszukać odpowiednią okazję i mamy środki i możliwości do tego, by niedrogo przeprowadzić remont tego mieszkania. Trzeba również mieć dobre rozeznanie w rynku, by nie zainwestować w mieszkanie, którego potem nie będziemy mogli sprzedać.

Żeby robić flipy mieszkaniowe, trzeba:

  • mieć duży kapitał na start,
  • wyszukiwać dobre okazje do zakupu mieszkania poniżej wartości rynkowej,
  • mieć możliwości niskim kosztem wyremontować to mieszkanie.

Aby zrobić flipa, trzeba kupić mieszkanie do remontu w dobrej cenie, niskim kosztem je wyremontować i w wysokiej cenie sprzedać. Nie wszystkim taka metoda inwestowania się udaje.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

koko
koko
2019-06-10 12:45:16

czegoz to ludzie nei wymysla byle by zarobic

Podobne artykuły

Jak płacić mniej za prąd?

Chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Sprawdź poradnik, w którym wskazujemy, jak w prosty sposób można ograniczyć koszty zużywanej energii w swoim domostwie.

author
Dominika Byczek
14 grudnia 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Komornik zajął psa i wystawił go na eBay

Komornik przyszedł do domu dłużników i na oczach małych dzieci sfotografował ich psa, a potem wystawił go na internetową aukcję. Świat zapewne nie dowiedziałby się o całej sytuacji, gdyby nie to, że nowa właścicielka mopsa postanowiła go… zareklamować.

author
Dominika Byczek
28 lutego 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Przelewy w sylwestra i Nowy Rok 2020/2021

Nowy Rok jest w naszym prawie dniem wolnym od pracy. Wpływa to na realizację przelewów sesji Elixir – w dni wolne od pracy przelewy nie są rozliczane. W tym roku tuż po Nowym Roku następuje natomiast weekend, w który również nie obowiązują sesje Elixir. Kiedy więc do odbiorcy dojdą pieniądze wysłane w sylwestra? Sprawdzamy.

author
Dominika Byczek
31 grudnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Promocja: „Konto 360° z bonusem i premią” w Banku Millennium

Bank Millennium wystartował z promocją, w której w zamian za otworzenie promocyjnego konta oraz spełnienie bardzo prostych warunków Klienci mogą zgarnąć 250 złotych premii. Promocja trwa do 17 maja 2021 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
04 kwietnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Opolu Lubelskim

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Opolu Lubelskim – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
10 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Żyrardowie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Żyrardowie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
01 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj