Oprocentowanie kredytu

Oprocentowanie kredytu

author
Halszka Gronek
08 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Zanim zdecydujemy się na kredyt, zwykle spędzamy wiele godzin na porównywaniu wysokości oprocentowań, jakie oferują dla swych produktów poszczególne banki. Lecz czy oprocentowanie na pewno jest miarodajnym wyznacznikiem atrakcyjności kredytu?

Spis treści:

  1. Czym jest oprocentowanie kredytu?
  2. Od czego zależy oprocentowanie kredytu?
  3. Oprocentowanie kredytu hipotecznego
  4. Oprocentowanie kredytu gotówkowego
  5. Oprocentowanie kredytu - stałe i zmienne
  6. Oprocentowanie kredytu a RRSO
Zwiń spis treści

Czym jest oprocentowanie kredytu?

Oprocentowanie kredytu to jeden głównych i najcześciej podawanych parametrów danej oferty kredytowej. Jest ono procentowym wyznacznikiem kosztu, jaki poniesiemy w związku z udzieleniem nam pożyczki i jaki zostanie nam doliczony w odpowiednich proporcjach do wszystkich rat kredytu.

Od wysokości oprocentowania zależy wysokość opłacanych przez nas rat miesięcznych, a co za tym idzie – i całkowity koszt kredytu. Im większe oprocentowanie, tym mniej korzystna może być dana oferta – choć w przypadku sporych zobowiązań kredytowych koszty niewchodzące w skład oprocentowania mogą mieć większy wpływ na koszt kredytu. Wysokości oprocentowania często nie można poddawać negocjacjom – choć w przypadku dobrej zdolności kredytowej niektóre banki zgadzają się na obniżenie jednej ze składowych oprocentowania – marży.

Od czego zależy oprocentowanie kredytu?

Na wysokość oprocentowania kredytu wpływ mają dwie składowe:

Pierwsza z nich, marża, stanowi procentowo określony zysk, jaki w związku z udzieleniem nam kredytu zdobędzie bank. Mówiąc najprościej – marża jest procentem, jaki zarobi na danym kredycie oferujący ją bank. Drugą składową oprocentowania stanowi stopa bazowa nazywana także stawką referencyjną. Jest to ustalana przez rynek stopa procentowa danej transakcji. Stawka referencyjna jest podstawą oprocentowania wszelkich kredytów, w tym kredytów gotówkowych. Stopą bazową kredytów złotowych na polskim rynku międzybankowym jest WIBOR. LIBOR i EURIBOR są natomiast stopami bazowymi w kredytach dewizowych (czyli tych, które nominowane zostały w konkretnych walutach zagranicznych).

Stawka referencyjna jest niezależna od banku i kredytobiorcy. Jej wartość zmienia się cyklicznie – zwykle nowa stawka referencyjna ustalana jest co trzy miesiące. Na wysokość stawki wpływają wszelkie mechanizmy rynkowe, a przede wszystkim działalność Rady Polityki Pieniężnej – decyzyjnego Organ Narodowego Banku Polskiego.

Natomiast marża, w przeciwieństwie do stopy bazowej, nie ma stałej i określonej rynkowo wartości. Jej wysokość zależna jest od preferencji kredytodawcy, czyli banku. Co istotne – marża nie zmienia się w okresie kredytowania – jej określona na podpisanej przez kredytobiorcę umowie wartość nie ulegnie zmianie do końca spłacania kredytu – oczywiście pod warunkiem jego terminowej spłaty.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się z tych samych parametrów, co oprocentowanie każdego innego kredytu. Tymi składowymi są:

  • marża – czyli procentowo określony zysk banku,
  • stawka referencyjna – ustalana rynkowo stopa procentowa dla wszystkich kredytów.

Co znamienne dla kredytów hipotecznych, to fakt, iż w ich przypadku możliwe jest wynegocjowanie z bankiem niższego oprocentowania. Wynika to z faktu, iż kredyt hipoteczny wiąże się z wieloma dodatkowymi opłatami kredytowymi, takimi jak:

  • koszt ubezpieczenia pomostowego, którym bank zabezpiecza kredyt w okresie między wypłatą środków a dokonaniem prawomocnego wpisu hipoteki do księgi wieczystej danej nieruchomości,
  • ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, niezbędne do zatwierdzenia kredytu opłacającego całość nieruchomości,
  • oszacowanie lub wycena nieruchomości przez eksperta,
  • podatek od czynności cywilno-prawnych.

Banki zdają sobie sprawę z powyższych opłat, dlatego zgadzają się na obniżenie swej marży, co za tym idzie – i całego oprocentowania. Korzystniejsze w ich przypadku okaże się bowiem samo udzielenie kredytu z zabezpieczeniem hipotecznym, niż zyskanie dziesiątych procenta zysku więcej. Należy pamiętać, że przy zaciąganiu kredytu hipotecznego musimy uwzględnić także inne koszty. Banki oferują jednak zobowiązania, takie jak kredyt na wkład własny, które mogą pomóc przyszłym kredytobiorcom.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego

Oprocentowanie kredytu gotówkowego składa się z tych samych parametrów, co oprocentowanie kredytu hipotecznego, lecz i każdego innego. Składowymi takiego oprocentowania są: marża – czyli procentowo określony zysk banku, oraz stawka referencyjna – ustalana rynkowo stopa procentowa dla wszystkich kredytów.

W przypadku kredytu gotówkowego bardzo ciężko jest wynegocjować niskie oprocentowanie, a dokładniej, niższą marżę niż ta, którą proponuje bank. Dzieje się tak dlatego, że kredyt gotówkowy nie wiąże się , tak jak kredyt hipoteczny, z wieloma opłatami dodatkowymi na których banki i tak zarobią.

Kredytodawcy nie opłaca się więc zmniejszenie marży kredytu gotówkowego, bowiem oznacza to świadomą i dobrowolną rezygnację z osiągnięcia zadowalającego bank zysku. A jak dobrze wiemy, na kredyt gotówkowy zawsze znajdą się chętni – niezależnie od obniżenia marży i wartości oprocentowania. Idealnym przykładem może być konieczny kredyt na leczenie.

Oprocentowanie kredytu - stałe i zmienne

Na polskim rynku bankowym oferowane są kredyty z oprocentowaniem stałym oraz zmiennym. Ten pierwszy rodzaj kredytu proponowany jest zwykle w przypadku umów krótkoterminowych. Jego zaletą jest stała, i niezmieniająca się wysokość oprocentowania. Oprocentowanie zmienne natomiast oparte jest na wysokości stawek referencyjnych obowiązujących na rynku. W przypadku oprocentowania zmiennego otrzymany podczas podpisania umowy harmonogram spłat będzie obowiązywał do czasu, gdy stawki referencyjne ulegną zmianie. Ich aktualizacja odbywa się zwykle co kwartał, czyli co 3 miesiące.

Kredyt z oprocentowaniem zmiennym nie gwarantuje konsumentowi stałych wysokości rat. Wraz ze zmieniającą się stawką referencyjną, zmianie ulegną również raty. Warto jednak przemyśleć ofertę z oprocentowaniem zmiennym w przypadku przewidywanego wzrostu stóp procentowych na rynku.

Oprocentowanie kredytu a RRSO

Niezwykle ważnym wskaźnikiem ułatwiającym oszacowanie całkowitego kosztu kredytu jeszcze jego wzięciem jest RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Dzięki ustawie z dnia 12. maja 2011 roku o kredycie konsumenckim banki zobowiązane zostały do rzetelnego informowania Klientów właśnie na temat bieżącej wysokości RRSO.

Wskaźnik RRSO ten wyraża w sposób procentowy stosunek roczny całkowitego kosztu kredytu względem kwoty kredytu, czyli sumy, jaką pierwotnie pożyczyliśmy od banku. Oznacza to, że RRSO najrzetelniej i najbardziej miarodajnie informuje nas o koszcie, jaki poniesiemy, biorąc dany kredyt.

W odróżnieniu od wartości oprocentowania, RRSO uwzględnia bowiem większość opłat związanych z udzieleniem kredytu, a nie tylko marżę oraz stawkę referencyjną. Wlicza się do niego m. in.:

  • prowizję,
  • koszty prowadzania konta,
  • ubezpieczenie.
author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Cachhano
Cachhano
2024-07-01 20:00:56

Robot finansowy to świetny sposób na zarządzanie i zwiększenie dochodów. https:t.mecryptaxbot14?Avewiva23dak

Cachhano
Cachhano
2024-06-27 18:50:11

To najlepszy czas, aby uruchomić robota, aby uzyskać więcej pieniędzy. Telegram - cryptaxbot

Podobne artykuły

PKO BP w Lidzbarku Warmińskim

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdź placówki i oddziały w Lidzbarku Warmińskim – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
28 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

PKO zebrał dane biometryczne od Klientów

Bank PKO BP testując nowe rozwiązania weryfikacyjne uzyskał dane biometryczne ośmiu tysięcy Klientów. Tożsamość ma być sprawdzana wykorzystując cechy osobiste danej osoby. Analizowany jest sposób składania podpisu, głos, kształt twarzy oraz układ naczyń krwionośnych.

author
Patryk Byczek
30 stycznia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Konto 360° z kartą debetową Mastercard” w Banku Millennium

W Banku Millennium trwa kolejna już promocja na start, w której nowi Klienci mogą zgarnąć 250 złotych premii. Wystarczy otworzyć Konto 360 oraz spełnić bardzo proste warunki. Oferta trwa do 4 maja 2021 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
02 maja 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Nidzicy – sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Nidzicy? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Nidzica.

author
Patryk Byczek
25 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt deweloperski

Kredyt deweloperski to kluczowy element w świecie nieruchomości i budownictwa, który umożliwia deweloperom realizację swoich ambitnych projektów. To rodzaj finansowania, który pozwala na zakup gruntów, rozwijanie infrastruktury, oraz wznoszenie nowych budynków i osiedli mieszkaniowych. W artykule tym przyjrzymy się bliżej kredytom deweloperskim. Sprawdźmy na czym polega ta forma finansowania, a także jak ją pozyskać.

author
Julia Wierciło
07 września 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Bocian Pożyczki w Poznaniu

Bocian Pożyczki to jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm pożyczkowych w Polsce. Oferta skierowana jest zarówno do osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.

author
Patryk Byczek
22 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj