Karta płatnicza dla dziecka — od jakiego wieku?

Karta płatnicza dla dziecka — od jakiego wieku?

author
Katarzyna Wasiłowska
07 października 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Dzieci od najmłodszych lat próbują naśladować dorosłych w codziennych czynnościach. Obserwują, a następnie powtarzają zachowania rodziców, ucząc się przy tym wielu pożytecznych rzeczy. Jedną z najczęściej kopiowanych przez małoletnich, w trakcie zabaw, czynności jest ta, dotycząca rozporządzania finansami – płatności za usługi, towary. Warto, więc zastanowić się nad otwarciem rachunku bankowego dziecku. Posiadanie karty płatniczej może nie tylko zwiększyć jego samodzielność i nauczyć go odpowiedzialności, ale również pozwoli małoletniemu zrozumieć, w jaki sposób funkcjonują instytucje bankowe, jaki jest zakres ich usług. Dziecko może posiadać własną kartę płatniczą od momentu ukończenia 13. roku życia, jego rachunek do osiągnięcia pełnoletności może być kontrolowany przez rodzica lub opiekuna. Niektóre banki zezwalają, by już młodsze dzieci były posiadaczami kart debetowych, połączonych z kontami dorosłych.

Karta płatnicza dla dziecka — jak to działa?

Obecnie, w dynamicznie rozwijającym się świecie, płatności gotówkowe ustąpiły miejsca kartom płatniczym, które zyskały sobie wielu zwolenników. Płatności zbliżeniowe, oferujące szybkość, bezpieczeństwo i wygodę transakcji, stały się najczęściej wybieraną formą finalizacji należności. Karta płatnicza dla dziecka jest więc okazją, by wprowadzić je w świat nowoczesnej bankowości.

Karta płatnicza dla dziecka pozwoli mu na bezgotówkowe płatności. Ważne jest, iż w przypadku tej karty, to rodzic ma kontrolę nad dysponowanymi przez pociechę środkami. Dziecko, przynajmniej 13-letnie, nie może rozporządzać miesięcznie kwotą większą niż 6,652 tys. zł. Rodzic, do ukończenia przez dziecko 18. roku życia, ustala dzienne limity na koncie, ma wgląd do historii wszystkich wykonywanych transakcji oraz prawo do wstrzymywania realizacji wybranych z nich.

Od jakiego wieku dziecko może posiadać kartę płatniczą?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, małoletni musi mieć ukończone 13. rok życia, żeby być posiadaczem własnego konta bankowego, a co za tym idzie, karty płatniczej. Jest to związane z  faktem, iż dopiero w tym wieku małoletni nabywają tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Stwarza ona możliwość  m.in. do zwierania niektórych umów czy rozporządzania finansami.

Dzieci młodsze są upoważnione do tego, by zawierać pomniejsze umowy, dot. chociażby zakupu jedzenia czy innych produktów, jednak wyłącznie wtedy, gdy kwota transakcji nie jest zbyt wysoka. Posiadanie przez nich karty płatniczej jest możliwe tylko wtedy, gdy jest ona bezpośrednio związana z kontem osoby dorosłej.

Karta dla dziecka poniżej 12. roku życia

Minimalny wiek do założenia karty bankowej dla dziecka:

 • Bank Millennium – od 7. roku życia,
 • PKO BP – od urodzenia,
 • mBank – od urodzenia,
 • Pekao SA – od 6. roku życia,
 • BNP Paribas – od 7. roku życia,
 • ING Bank Śląski – od 13. roku życia,
 • Santander – od 13. roku życia.

Bankiem, który w swojej ofercie posiada kartę debetową dla dzieci do 12. roku życia jest m.in. PKO Bank Polski, mBank, Pekao SA, BNP Paribas, Millenium. Małoletni, jako posiadacz konta, otrzymuje dostęp do aplikacji mobilnej, dzięki której może kontrolować swoje wydatki, ale także utworzyć wirtualną skarbonkę i oszczędzać pieniądze na wybrane cel. Właściwie wszystkie banki wymagają, by konto i karta dziecka powiązane były z kontem osoby dorosłej. Rodzic lub opiekun odpowiedzialny jest za aktywację karty, zmianę dziennych limitów, zasilanie jej środkami. Na bieżąco może również kontrolować wszelkie wydatki dziecka, co ułatwią mu otrzymywane przy każdej płatności powiadomienia.

Karty płatnicze dla dzieci — możliwości

Możliwości kart płatniczych uzależnione są od wieku dziecka. Karty skierowane do dzieci najmłodszych, tych poniżej 12 lat, pozwalają na niewielkie płatności kartą, a wydawane są na prośbę rodzica i łączone z jego rachunkiem. Dziecko nie posiada wówczas dostępu do bankowości mobilnej.

Znacznie więcej możliwości banki oferują dzieciom starszym, tym, które ukończyły 13 lat, otrzymują:

 • kartę płatniczą, dającą prawo do wypłat gotówki i dokonywania transakcji płatniczych,
 • własny rachunek bankowy (konto bankowe),
 • sposobność do wypłacania pieniędzy w bankomatach,
 • możliwość dokonywania płatności bezdotykowych (zbliżeniowych),
 • możliwość finalizowania transakcji płatniczych w sklepach (również tych internetowych).

Gdzie otrzymam kartę płatniczą dla dziecka?

Kartę płatniczą dla dziecka można otrzymać po założeniu konta bankowego. Rodzic musi przedłożyć w banku dokument, który pozwoli na potwierdzenie tożsamości i wieku dziecka. Takim dokumentem może być paszport, legitymacja bądź dowód osobisty (zarówno ten ważny przez 10 lat lub dowód tymczasowy ważny przez 5 lat, wydawany dzieciom do 12 roku życia). Niektóre placówki wymagają również przedłożenia aktu urodzenia.

Poniżej lista banków, w których istnieje możliwość utworzenia rachunku bankowego dziecku (które ukończyło 13. rok życia):

 • mBank,
 • PKO Bank Polski,
 • VeloBank,
 • Pekao S.A.,
 • ING Bank Śląski,
 • BNP Paribas,
 • Millenium,
 • Alior Bank.

Karta prepaid dla dziecka — czym jest?

Karta prepaid (tzw. przedpłacona) to rozwiązanie dla tych rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zakładać konta swojej pociesze. Aby użyć karty, należy ją wcześniej zasilić środkami. Do jej założenia potrzebny jest wyłącznie dokument, potwierdzający tożsamość. Jest to rodzaj wirtualnego portfela. Rodzic w prosty sposób może kontrolować wydatki swojego dziecka, ponieważ posiadacz karty prepaid ma do dyspozycji wyłącznie taką kwotę, jaką doładowana została karta. Karta jest dodatkowo bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ nie ma na niej danych właściciela.

Karty prepaid dla dzieci znajdziemy w ofercie takich instytucji bankowych:

 • ING Bank Śląski,
 • PKO Bank Polski,
 • SGB,
 • Spółdzielcza Grupa Bankowa.

Idealne rozwiązanie na zagraniczne wycieczki - karta wielowalutowa dla młodych

Karta wielowalutowa rozwiąże problem dokonywania płatności za granicą. Pozwoli nastolatkowi na płatność w różnych walutach, bez ponoszenia opłat za zmianę waluty pierwotnej. Dodatkowe opłaty nie zostaną pobrane, jednak konieczne jest wówczas posiadanie konta walutowego. Karty wielowalutowe znajdziemy chociażby w propozycji   banku PKO i Santander.

Czy małoletni może posiadać kartę kredytową?

Małoletni może posiadać kartę kredytową, jednak musi być ona powiązana z kontem rodzica lub opiekuna i jego kartą kredytową. Lista banków, które pozwalają na to, by osoba niepełnoletnia była posiadaczem karty kredytowej, jest jednak o wiele krótsza niż ta, dotycząca kart debetowych. Ofertę kart kredytowych dla młodych odnajdziemy w Banku Pekao, Citi Handlowym, ING.

Dla rodziców i opiekunów, posiadających zadłużenie, korzystną ofertą może okazać karta kredytowa z limitem dla zadłużonych, pochodząca z ofert firm pozabankowych, jak również proponowane przez banki pożyczki dla zadłużonych.

author
Katarzyna Wasiłowska
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

KredytOK w Rybniku

KredytOK jest polską firmą pożyczkową, która działa na rynku od blisko 20 lat. Firma posiada ponad 100 oddziałów w największych miastach. Sprawdź, gdzie znajdziesz placówkę w Rybniku.

author
Patryk Byczek
28 stycznia 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Polacy odchodzą od gotówki

Międzynarodowe Badanie Finansowy Barometr ING: Społeczeństwo Bezgotówkowe pokazuje, że Polacy są słabo przywiązani do gotówki. Okazuje się, że co trzeci z nas nigdy lub rzadko ma ze sobą fizyczne pieniądze. Pod tym względem najbardziej odbiegamy od Niemców, bo ci deklarują, że zawsze lub często mają przy sobie gotówkę.  

author
Aneta Jankowska
07 lipca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Promocja: „50 zł dla odbiorcy rekomendacji – II edycja” w Alior Banku

W Alior Banku trwa druga edycja promocji, w której w zamian za założenie konta i zawarcie umowy o Kantor Walutowy Alior Banku, Klienci mogą zgarnąć 50 złotych premii. Wystarczy spełnić kilka bardzo prostych warunków. Promocja trwa do 31 maja 2021 roku. Sprawdź szczegóły oferty.

author
Patryk Byczek
03 maja 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Deutsche Bank w Sławkowie

Deutsche Bank Polska należy do światowej grupy finansowej, jednocześnie jednej z największych insytucji tego typu na świecie. Klienci Indywidualni mogą skorzystać z usług Deutsche Banku w jednym ze 150 oddziałów stacjonarnych. Jeden z oddziałów znajdziemy mieści się w Sławkowie. 

author
Dominika Byczek
01 grudnia 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Spółdzielczy w Kocku sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Kocku? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Kock.

author
Patryk Byczek
30 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „3 za 30 – Google Pay” w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski wystartował z promocją, w której za dodanie karty do aplikacji Google Pay i wykonanie trzech płatności Klienci mogą otrzymać 30 złotych premii. Promocja trwa do 10 listopada 2018 roku.

author
Patryk Byczek
13 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj