Klienci Santander Bank Polska na wakacjach płacą bezgotówkowo
Z danych oraz przeprowadzonych przez Santander Bank Polska analiz wynika, że Klienci instytucji coraz więcej i częściej płacą bezgotówkowo w punktach gastronomicznych zlokalizowanych w najpopularniejszych miastach wypoczynkowych w Polsce. Śmiało można powiedzieć, że okres wakacyjny sprawił, że liczba i kwoty transakcji dokonanych kartami rosną, a tylko w sklepach z wyposażeniem wnętrz Klienci banku płacą dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym.
Santander Bank Polska podał, że zestawiając bieżącą liczbę transakcji kartą dokonanych przez Klientów Santander Bank Polska z końcem czerwca, od razu widać, że wzrost transakcji pojawił się w powiatach posiadających popularne miejsca destynacji wypoczynkowej:
– Białowieża,
– Beskid Sądecki,
– Beskid Żywiecki,
– Bieszczady,
– Karkonosze,
– Tatry.
Dużą popularnością cieszy się także województwo Warmińsko-Mazurskie. Tam liczba transakcji wzrosła w restauracjach i barach w powiecie:
– giżyckim,
– kętrzyńskim,
– mrągowskim
– piskim,
– szczycieńskim,
– węgorzewskim.
Wzrost płatności kartami jest również zauważalny w powiatach nadmorskich.
Nasza analiza wskazuje, że od początku wakacji wzrosła liczba transakcji kartami dokonywanych przez naszych klientów w barach i restauracjach w popularnych miejscowościach wypoczynkowych. W kategorii podróże (obejmującej w szczególności wydatki kartowe naszych klientów w najpopularniejszych biurach podróży, także tych internetowych), obecnie możemy mówić o liczbie nieco ponad 1,6 tysiąca transakcji tygodniowo, podczas gdy w analogicznym okresie 2019 roku było to ponad 3 tysiące. W porównaniu z zeszłym rokiem wolumen transakcji naszych klientów w biurach podroży spadł o ponad 57%. Zdaje się to potwierdzać zapowiedzi, że większość Polaków wybiera w tym roku wakacje w Polsce.
– mówił cytowany w komunikacie Przemysław Chojecki, data scientist z Santander Bank Polska.
Najważniejsze informacje dla Klientów:
Santander Bank Polska przelewy Elixir
Polacy podczas wakacji wydają więcej
Analitycy Santander Bank Polska przeanalizowali wolumen transakcji dokonanymi kartami przez swoich Klientów. Pod uwagę brano pierwszy miesiąc wakacji, dzieląc go na różne kategorie wydatków i zestawili je z tym samym okresem, lecz w roku 2019. Analizy pokazały, że w porównaniu do roku ubiegłego:
– o 6,3% spadły wydatki na fitness i kina,
– o 57% spadły wydatki kartowe w biurach podróży.
Praktycznie wszystkie pozostałe kategorie odnotowały wzrost. W porównaniu z ubiegłym rokiem:
– o 51% wzrosły wydatki w drogeriach,
– o 53% wzrosły wydatki w sklepach detalicznych, marketach i dyskontach,
– o 70% wzrosły wydatki w sklepach z artykułami wyposażenia wnętrz i sprzętem RTV.
Poziom wydatków kartowych w wielu kategoriach wskazuje, że zaciskanie pasa, charakterystyczne dla okresu początku pandemii, skończyło się wraz z wakacjami, a dziś w ten sposób wydajemy znacznie więcej niż przed rokiem. Tygodniowy wolumen transakcji (naszymi kartami) w sklepach detalicznych, marketach i dyskontach jest o 50% wyższy niż przed rokiem i przebija granicę 300 mln zł. Od połowy maja br. rośnie wolumen transakcji w gastronomii, średnie z 2019 r. zostały przekroczone z początkiem czerwca, a obecnie wolumen transakcji jest już o 30% wyższy niż w najlepszych tygodniach minionego roku. Na przestrzeni roku podwoił się średniotygodniowy wolumen transakcji w sklepach z wyposażeniem wnętrz oraz sprzętem RTV/AGD, przekraczając 100 mln zł. Wygląda na to, że w wakacje chętnie przeprowadzamy małe remonty i liftingi wnętrz.
– mówił cytowany w komunikacie Przemysław Chojecki, data scientist z Santander Bank Polska.
Blik bije kolejne rekordy
Santander Bank Polska poinformował również, że od początku pandemii stale rośnie popularność płatności BLIK wśród Klientów Bank (i nie tylko). Średnia tygodniowa liczba transakcji BLIK w Internecie, które wykonują Klienci Santander Bank Polska, przekracza ponad 500 000. Średnia liczba płatności BLIK w sklepach waha się od 80 000 do 100 000 tygodniowo.
Bank zaznaczył również, że tuż po szczycie z początku pandemii spadłą liczba wypłat pieniędzy z bankomatów – z około 1 400 000 wypłat tygodniowo do około 1 100 000 wypłat tygodniowo. Były to wyniki nieco niższe, niż średnie wypłaty w tym okresie w roku ubiegłym. Wypłaty z bankomatów przy użyciu BLIKa także nie przekraczają średniej liczby transakcji odnotowanych w roku 2019.
Santander Bank Polska
Santander Bank Polska jest bankiem uniwersalnym z siedzibą zlokalizowaną w Warszawie. Obecnie jest drugim największym bankiem w Polsce pod względem aktywów i liczby posiadanych placówek. Pod koniec 2018 roku aktywa SBP wynosiły ponad 206 000 000 000 złotych. Bank obsługiwał aż 611 placówek, w których pracowało 611 pracowników. Prezesem instytucji jest Michał Gajewski.
Santander Bank Polska przejął działalność Banku Zachodniego WBK. Ten powstał w wyniku połączenia Banku Zachodniego z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym w 2001 roku. Od 2011 roku należał do hiszpańskiej grupy Santander.
W listopadzie 2018 roku SBP przejął również wydzieloną część Deutsche Bank Polska. W związku z tym Santander Bank Polska zyskał blisko 400 000 nowych Klientów detalicznych, private banking oraz biznesowych.
źródło: https://media.santander.pl/pr/549005/wakacje-spedzamy-w-polsce-i-wydajemy-calkiem-sporo
Dodaj komentarz