Jak donosi serwis pomorska.pl, w Grudziądzu komornik sądowy zajął samochód osobowy za nieco ponad 100 zł długu. Czy to możliwe, żeby w czasie egzekucji komorniczej, zgodnie z prawem zajmować samochód wart dużo więcej niż dług?

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 30.08.2018
Udostępnij:W opisywanej sytuacji, dług wynosił dokładnie 104 zł. Wierzytelność pochodziła sprzed kilku lat, ale właściciel pojazdu nie pamięta dokładnie, skąd wzięło się zadłużenie.

Mężczyzna prowadzi firmę i świadczy usługi zarówno w kraju, jak i za granicą, dlatego nie jest w stanie po latach ustalić, w którym momencie powstał dług. Jeżeli wcześniej przychodziły jakiekolwiek listy z powiadomieniami, to dłużnik za bardzo nie brał ich do siebie – kwota zadłużenia wydawała się przecież śmiesznie niska.

Obrót sprawy nie jest już jednak tak zabawny. Sąd nakazał spłatę długu, a sprawa trafiła do komornika sądowego. Ten zgodnie z wnioskiem wierzyciela, zdecydował, że na poczet długu w wysokości 104 zł, zajmie samochód osobowy marki Mercedes. Na protokole zajęcia ruchomości znalazła się data 1 sierpnia.

Gdy 8 sierpnia nasz bohater wrócił do domu, zastał na swoim aucie znak zajęcia komorniczego, informujący, że pojazd został zajęty w postępowaniu egzekucyjnym.

To co najbardziej oburza, to fakt, że wartość zajętego pojazdu (Mercedes Vito) to około 7000 zł, podczas gdy dług – przypominamy, wynosił około 100 zł.W dodatku jest to samochód, którym dłużnik posługuje się w pracy. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? 

Sprawdź, co może zająć komornik

Naszym zdaniem –  niestety tak. Jeżeli wierzyciel wskazał taki sposób prowadzenia postępowania egzekucyjnego (egzekucja z ruchomości), to komornik był związany jego wnioskiem i mogło dojść do zajęcia. Należy jednak pamiętać, że komornik powinien prowadzić egzekucję w sposób najmniej uciążliwy – art. 799 kpc. 

Art. 799. Sposoby egzekucji
§ 1. Wniosek o wszczęcie egzekucji lub żądanie przeprowadzenia egzekucji z urzędu umożliwia prowadzenie egzekucji według wszystkich dopuszczalnych sposobów, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości. Skierowanie egzekucji do nieruchomości dłużnika oraz składników jego majątku, do których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio, jest możliwe tylko na wniosek wierzyciela. Wierzyciel może wskazać wybrane przez siebie sposób albo sposoby egzekucji. Organ egzekucyjny stosuje sposób egzekucji najmniej uciążliwy dla dłużnika.
Dz.U.2018.0.1360 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego

To, jaki sposób prowadzenia egzekucji jest "najmniej uciążliwy dla dłużnika", zależy od indywidualnej sprawy. Jedno jest pewne – jak wskazują prawnicy, postępowanie egzekucyjne nie może prowadzić do szykanowania dłużnika.

Dodatkowo dłużnik może wnioskować o zawieszenie egzekucji z części majątku, jeżeli "egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela", na co wskazuje par. 2 wspomnianego przepisu:

Art. 799. Sposoby egzekucji

§ 2. Jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku.

Dz.U.2018.0.1360 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego

Jedno jest pewne – tego typu sytuacje powodują, że zawód komornika sądowego cieszy się coraz mniejszym społecznym uznaniem.


 

Źródła: 

http://egzekucja-komornicza.pl/co-oznacza-sposob-egzekucji-najmniej-uciazliwy-dla-dluznika/

https://pomorska.pl/zalegal-ze-splata-104-zlotych-komornik-zajal-mu-mercedesa/ar/13407844

Komentarze