Konto za granicą

author
Julia Wierciło
26 maja 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Otwarcie rachunku bankowego za granicą jest łatwym procesem, który w szybki sposób możemy wykonać samodzielnie. Przez jego założeniem należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jak założyć konto bankowe za granicą? Sprawdźmy na co zwrócić uwagę, a także które banki umożliwiają otwarcie rachunku bankowego za granicą.

Spis treści:

 1. Kto może założyć konto bankowe za granicą?
 2. O czym należy pamiętać zakładając konto?
 3. Jak założyć konto bankowe za granicą?
 4. Gdzie można założyć konto za granicą?
Zwiń spis treści

Kto może założyć konto bankowe za granicą?

Według dyrektywy 2014/92/UE każdy obywatel Unii Europejskiej może założyć konto bankowe za granicą. Podstawowe konto jest dostępne we wszystkich krajach członkowskich. Aby założyć konto bankowe za granicą, adres lub meldunek w konkretnym kraju nie jest konieczny. Mimo swojej dostępności, rachunek założony za granicą nie posiada wielu opcji dodatkowych.

Takie konto pozwala na wykonywanie jedynie podstawowych działań. Należą do nich:

 • wpłaty,
 • wypłaty,
 • płatności za pomocą karty,
 • przelewy bankowe.

Otwarcie konta bankowego za granicą najczęściej jest darmowe. Jednak prowadzenie rachunku może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Przed założeniem konta warto porównać poszczególne oferty i dokładnie je przeanalizować. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim koszty, z którymi wiąże się prowadzenie konta bankowego za granicą.

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

O czym należy pamiętać zakładając konto?

W związku z różnymi ofertami, rodzajami kont bankowych, a także związanymi z nimi opłatami, przed założeniem konta bankowego za granicą należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Mogą być one decydujące pod względem finansowym, ale również mogą uchronić nas przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

Na co należy zwrócić uwagę zakładając konto bankowe za granicą?

 • koszty – najbardziej korzystną opcją będzie oczywiście darmowe konto. Jednak nie każda instytucja finansowa oferuje takie rozwiązanie. Aby wybrać najbardziej korzystną ofertę należy skrupulatnie przeanalizować koszty związane z prowadzeniem konta,
 • wiarygodność – instytucja, którą wybierzemy będzie miała dostęp do naszych środków. Warto zwrócić uwagę na jej wiarygodność i wybrać taką, która posiada licencję bankową,
 • oferta walutowa – wybrane instytucje bankowe udostępniają swoim klientom opcję przechowywania środków w wielu walutach,
 • karta płatnicza – w niektórych ofertach otrzymanie karty płatniczej będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Nie zawsze jednak karta płatnicza będzie nam potrzebna. Możemy w ten sposób uniknąć zbędnych opłat.

Jak założyć konto bankowe za granicą?

Istnieje kilka sposobów na założenie konta bankowego za granicą.
Jak możemy założyć takie konto?

 • internetowo – pamiętajmy aby skorzystać z oficjalnego serwisu internetowego wybranego banku zagranicznego. W ten sposób zapewniamy sobie bezpieczeństwo. Ta opcja dotyczy najczęściej rezydentów, ale także osób mieszkających czy pracujących w konkretnym kraju.
 • stacjonarnie – w tym wypadku należy udać się do oddziału banku. Jest to wymagane w przypadku założenia podstawowego konta bankowego,
 • poprzez bank mobilny – z tej opcji możemy skorzystać za pomocą internetu. Niektóre banki nie posiadają swojej placówki stacjonarnej. Mają one licencję bankową, ale działają wyłącznie mobilnie. Założenie konta bankowego za granicą jest zatem realizowane zdalnie. Podobnie jak weryfikowanie naszej tożsamości, cały proces odbywa się internetowo,
 • za pomocą fintechów – to rozwiązanie technologiczne, które jest powiązane z sektorem finansowym. Nie są to standardowe banki przez co obowiązujące przepisy mogą być różne.

Zakładanie konta bankowego za granicą – krok po korku

 • znalezienie banku, którego oferta jest dla nas korzystna,
 • złożenie wniosku online – na tym etapie należy podać dane osobowe oraz zapoznać się z obowiązującym regulaminem,
 • przetwarzanie wniosku przez bank – w niektórych wypadkach konieczne będzie posiadanie aplikacji mobilnej banku,
 • weryfikacja tożsamości – na tym etapie może wystąpić konieczność zrobienia zdjęcia sobie, a także sfotografowania naszego dowodu osobistego,
 • aktywacja konta,
 • otrzymanie dostępu do konta.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na polski rachunek, możemy sprawdzić jak założyć konto bankowe przez internet.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Gdzie można założyć konto za granicą?

Wiele instytucji bankowych udostępnia swoim klientom możliwość założenia konta bankowego za granicą. W najbardziej popularnych bankach możemy liczyć na ich pełne działanie online.

Które banki pozwalają na założenie konta bankowego za granicą?

 • Aion Bank – ten bank posiada licencję Europejskiego Bank Centralnego i Narodowego Banku Belgii. W swojej ofercie posiada atrakcyjną wymianę walutową, a także przechowywanie finansów w USD, EUR, CHF, GBP,
 • Revolut – posiada litewską licencję bankową, a liczba walut, w których możemy przechowywać środki wynosi 30 różnych opcji,
 • Bunq – posiada licencję bankową Europejskiego Banku Centralnego. W tym banku możemy przechowywać nasze środki w EUR oraz realizować przelewy zagraniczne w 39 różnych walutach,
 • Vivid – ten bank podlega niemieckim rozwiązaniom prawnym, a waluta, w której możemy przechowywać środki to EUR,
 • Inbank – posiada zezwolenie władz nadzorczych Finantsinspektsioon. Jeżeli rachunek bieżący nie jest naszą główną potrzebą, to ten bank sprawdzi się bardzo dobrze. Z konta możemy korzystać w celu gromadzenia oszczędności. Posiada wyjątkowo opłacalną ofertę dla nowych klientów,
 • Wise – jest to finetech, który podlega Narodowemu Bankowi Belgii. Możemy realizować transakcje w 50 walutach,
 • Blackcatcard – fine tech, który działa dzięki licencji maltańskiego nadzoru finansowego. Umożliwia prowadzenie naszego konta w EUR,
 • N26 – działa na podstawie niemieckiej licencji bankowej. Środki możemy przechowywać w EUR. Ten bank współpracuje z Wise, a także oferuje dużo dogodnych funkcji.

 

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ulga prorodzinna 2023 za 2022 rok – ile wynosi i komu przysługuje?

Ulga prorodzinna, określana również jako ulga na dziecko, jest najczęściej wybieranym odliczeniem podatkowym w rozliczeniu PIT. Kto może odliczyć ulgę na dziecko w 2023 roku i na jakich zasadach?

author
Dorota Grycko
26 listopada 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Bank BGŻ BNP Paribas z własną pasieką w Warszawie

Ule w centrum miasta? Tak, to możliwe. Mało osób wie, że Bank BGŻ BNP Paribas posiada własną pasiekę w Warszawie. Trzy ule umieszczone są na dachu centrali w stolicy. 

author
Patryk Byczek
08 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Estoński CIT – na czym polega?

Estoński CIT jest sposobem opodatkowania, dzięki któremu rozliczenia, a także prowadzona księgowość są zminimalizowane. Ryczałt od przychodu spółek jest jednak rozliczany na konkretnych zasadach. Sprawdźmy czym dokładnie jest oraz dla kogo jest przeznaczony estoński CIT.

author
Halszka Gronek
25 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Szybkie pożyczki Lębork

Szukasz najtańszej pożyczki w Lęborku? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Patryk Byczek
11 stycznia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Zadłużona gmina zostanie zlikwidowana

Najbardziej zadłużona gmina w Polsce zostanie zlikwidowana wraz z rozpoczęciem się nowego roku. Obszar Ostrowic, gminy położonej w województwie zachodniopomorskim, na mocy podpisanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy, zostanie włączonych do gmin z nią sąsiadujących.

author
Patryk Byczek
25 lipca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

mBank znowu akceptuje umowy zlecenia przy kredytach hipotecznych

Ciężkie pandemiczne ograniczenia z udzielaniem kredytów hipotecznych minęły? Nie wszędzie i na pewno nie do końca, ale dostrzegamy już pewne znaki łagodzenia polityki kredytowej niektórych banków. mBank ponownie dopuścił dochody z umów cywilnoprawnych we wnioskach o wzięcie kredytu hipotecznego.

author
Dominika Byczek
01 września 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj