Konto za granicą

author
Julia Wierciło
26 maja 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Otwarcie rachunku bankowego za granicą jest łatwym procesem, który w szybki sposób możemy wykonać samodzielnie. Przez jego założeniem należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jak założyć konto bankowe za granicą? Sprawdźmy na co zwrócić uwagę, a także które banki umożliwiają otwarcie rachunku bankowego za granicą.

Spis treści:

  1. Kto może założyć konto bankowe za granicą?
  2. O czym należy pamiętać zakładając konto?
  3. Jak założyć konto bankowe za granicą?
  4. Gdzie można założyć konto za granicą?
Zwiń spis treści

Kto może założyć konto bankowe za granicą?

Według dyrektywy 2014/92/UE każdy obywatel Unii Europejskiej może założyć konto bankowe za granicą. Podstawowe konto jest dostępne we wszystkich krajach członkowskich. Aby założyć konto bankowe za granicą, adres lub meldunek w konkretnym kraju nie jest konieczny. Mimo swojej dostępności, rachunek założony za granicą nie posiada wielu opcji dodatkowych.

Takie konto pozwala na wykonywanie jedynie podstawowych działań. Należą do nich:

  • wpłaty,
  • wypłaty,
  • płatności za pomocą karty,
  • przelewy bankowe.

Otwarcie konta bankowego za granicą najczęściej jest darmowe. Jednak prowadzenie rachunku może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Przed założeniem konta warto porównać poszczególne oferty i dokładnie je przeanalizować. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim koszty, z którymi wiąże się prowadzenie konta bankowego za granicą.

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

O czym należy pamiętać zakładając konto?

W związku z różnymi ofertami, rodzajami kont bankowych, a także związanymi z nimi opłatami, przed założeniem konta bankowego za granicą należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Mogą być one decydujące pod względem finansowym, ale również mogą uchronić nas przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

Na co należy zwrócić uwagę zakładając konto bankowe za granicą?

  • koszty – najbardziej korzystną opcją będzie oczywiście darmowe konto. Jednak nie każda instytucja finansowa oferuje takie rozwiązanie. Aby wybrać najbardziej korzystną ofertę należy skrupulatnie przeanalizować koszty związane z prowadzeniem konta,
  • wiarygodność – instytucja, którą wybierzemy będzie miała dostęp do naszych środków. Warto zwrócić uwagę na jej wiarygodność i wybrać taką, która posiada licencję bankową,
  • oferta walutowa – wybrane instytucje bankowe udostępniają swoim klientom opcję przechowywania środków w wielu walutach,
  • karta płatnicza – w niektórych ofertach otrzymanie karty płatniczej będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Nie zawsze jednak karta płatnicza będzie nam potrzebna. Możemy w ten sposób uniknąć zbędnych opłat.

Jak założyć konto bankowe za granicą?

Istnieje kilka sposobów na założenie konta bankowego za granicą.
Jak możemy założyć takie konto?

  • internetowo – pamiętajmy aby skorzystać z oficjalnego serwisu internetowego wybranego banku zagranicznego. W ten sposób zapewniamy sobie bezpieczeństwo. Ta opcja dotyczy najczęściej rezydentów, ale także osób mieszkających czy pracujących w konkretnym kraju.
  • stacjonarnie – w tym wypadku należy udać się do oddziału banku. Jest to wymagane w przypadku założenia podstawowego konta bankowego,
  • poprzez bank mobilny – z tej opcji możemy skorzystać za pomocą internetu. Niektóre banki nie posiadają swojej placówki stacjonarnej. Mają one licencję bankową, ale działają wyłącznie mobilnie. Założenie konta bankowego za granicą jest zatem realizowane zdalnie. Podobnie jak weryfikowanie naszej tożsamości, cały proces odbywa się internetowo,
  • za pomocą fintechów – to rozwiązanie technologiczne, które jest powiązane z sektorem finansowym. Nie są to standardowe banki przez co obowiązujące przepisy mogą być różne.

Zakładanie konta bankowego za granicą – krok po korku

  • znalezienie banku, którego oferta jest dla nas korzystna,
  • złożenie wniosku online – na tym etapie należy podać dane osobowe oraz zapoznać się z obowiązującym regulaminem,
  • przetwarzanie wniosku przez bank – w niektórych wypadkach konieczne będzie posiadanie aplikacji mobilnej banku,
  • weryfikacja tożsamości – na tym etapie może wystąpić konieczność zrobienia zdjęcia sobie, a także sfotografowania naszego dowodu osobistego,
  • aktywacja konta,
  • otrzymanie dostępu do konta.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na polski rachunek, możemy sprawdzić jak założyć konto bankowe przez internet.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Gdzie można założyć konto za granicą?

Wiele instytucji bankowych udostępnia swoim klientom możliwość założenia konta bankowego za granicą. W najbardziej popularnych bankach możemy liczyć na ich pełne działanie online.

Które banki pozwalają na założenie konta bankowego za granicą?

  • Aion Bank – ten bank posiada licencję Europejskiego Bank Centralnego i Narodowego Banku Belgii. W swojej ofercie posiada atrakcyjną wymianę walutową, a także przechowywanie finansów w USD, EUR, CHF, GBP,
  • Revolut – posiada litewską licencję bankową, a liczba walut, w których możemy przechowywać środki wynosi 30 różnych opcji,
  • Bunq – posiada licencję bankową Europejskiego Banku Centralnego. W tym banku możemy przechowywać nasze środki w EUR oraz realizować przelewy zagraniczne w 39 różnych walutach,
  • Vivid – ten bank podlega niemieckim rozwiązaniom prawnym, a waluta, w której możemy przechowywać środki to EUR,
  • Inbank – posiada zezwolenie władz nadzorczych Finantsinspektsioon. Jeżeli rachunek bieżący nie jest naszą główną potrzebą, to ten bank sprawdzi się bardzo dobrze. Z konta możemy korzystać w celu gromadzenia oszczędności. Posiada wyjątkowo opłacalną ofertę dla nowych klientów,
  • Wise – jest to finetech, który podlega Narodowemu Bankowi Belgii. Możemy realizować transakcje w 50 walutach,
  • Blackcatcard – fine tech, który działa dzięki licencji maltańskiego nadzoru finansowego. Umożliwia prowadzenie naszego konta w EUR,
  • N26 – działa na podstawie niemieckiej licencji bankowej. Środki możemy przechowywać w EUR. Ten bank współpracuje z Wise, a także oferuje dużo dogodnych funkcji.

 

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak działają Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości?

Polskie uczelnie wyższe mają w swej ofercie wyjątkowy produkt, z jakiego skorzystać może zupełnie każdy. Mowa oczywiście o akademickich inkubatorach przedsiębiorczości – specjalnych instytucjach wspierających przedsiębiorczość i niezależną aktywność zawodową swych beneficjentów.

author
Halszka Gronek
10 listopada 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

PKO BP z nowym kontem na środki z Rodzina 500+

Jak informuje portal prnews.pl, PKO BP zamierza uruchomić całkiem nowe konto dla osób wnioskujących o dofinansowanie w programie „Rodzina 500+”.

author
Dominika Byczek
23 lutego 2016
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ile zarabia stomatolog?

Każdy z nas prawdopodobnie choć raz udał się z wizytą do dentysty. Jest to jeden z najczęściej odwiedzanych specjalistów. Sprawdzamy, ile można zarobić jako stomatolog.

author
Aleksandra Gościnna
03 listopada 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

PKO BP w Ząbkach

W Polsce największym bankiem jest PKO BP. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Ząbkach – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
02 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Pożyczki widoczne w BIK

Jeszcze do niedawna nie wszystkie firmy pozabankowe działające na polskim rynku przekazywały dane o pożyczkach do BIK. W ostatnim czasie to się jednak zmieniło. Od 18 maja 2023 roku wszystkie podmioty udzielające pożyczek są zobowiązane, by informacje o nich przekazywać do Biura Informacji Kredytowej. Wszystkie pożyczki wzięte po tym dniu są więc widoczne w BIK – zarówno pożyczki bankowe, jak i pozabankowe.

author
Patryk Byczek
17 lipca 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kosztowne Święta Bożego Narodzenia

Świąteczne zakupy będą dużo droższe, niż w poprzednim roku. Wzrost cen dotyczy głównie produktów spożywczych: masła, owoców, sera, jajek, twarogu, a nawet mięsa. Jedynym tańszym artykułem spożywyczym jest cukier. Nasze portfele odczują zatem znacząco tegoroczne podwyżki cen...

author
Dominika Byczek
23 grudnia 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj