Polacy chcą przelewów natychmiastowych

Polacy chcą przelewów natychmiastowych

author
Patryk Byczek
24 lipca 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Kategoria

Z roku na rok coraz bardziej zyskuje popularność natychmiastowych przelewów. Zgodnie z badaniem KIR i ZBP, ponad jedna trzecia Klientów banków uznaje tę metodę płatności za nieodłączny standard. Rosnąca liczba i wartość transakcji przetwarzanych w systemie płatności Express Elixir stanowi wyraźny dowód na wzrost zainteresowania tego typu usługami. Sprawdzamy szczegóły.

Przelewy natychmiastowe

Express Elixir to innowacyjny system rozliczeniowy, który jako pierwszy został wprowadzony w Polsce. Dzięki niemu możliwe jest natychmiastowe dokonywanie przelewów, bez żadnych opóźnień. Transfery środków pomiędzy rachunkami w różnych bankach odbywają się w czasie rzeczywistym, co sprawia, że użytkownicy cieszą się natychmiastową dostępnością swoich pieniędzy.

Oprócz standardowego wykorzystania w bankowości elektronicznej, Express Elixir znajduje również zastosowanie w innych obszarach. Może być używany do realizacji płatności na rzecz administracji publicznej oraz do rozliczania natychmiastowych przelewów na numer telefonu, które można inicjować za pomocą systemu BLIK. To oznacza, że użytkownicy mają jeszcze więcej możliwości korzystania z tego wygodnego i szybkiego systemu płatności.

Wysłałeś/aś pieniądze ze swojego konta do innego banku? Sprawdź, kiedy dojdzie przelew.

Bankowość mobilna coraz popularniejsza

Bankowość mobilna w Polsce stale nabiera coraz większego znaczenia. Według danych ZBP, w pierwszym kwartale 2023 roku liczba Użytkowników bankowości internetowej wyniosła blisko 23 miliony, z czego niemal 89% z nich aktywnie korzystało z bankowości mobilnej. Co więcej, aż 68% użytkowników (czyli ponad 13,6 miliona osób) należy do kategorii “mobile only”, co oznacza, że logują się do aplikacji mobilnej przynajmniej raz w miesiącu, rezygnując przy tym z korzystania z bankowości elektronicznej. W porównaniu do czwartego kwartału 2022 roku, liczba aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych wzrosła o 4%.

Klienci cenią sobie bankowość mobilną ze względu na łatwy dostęp do swoich kont i intuicyjny interfejs, co w połączeniu z mobilnością przyczynia się do wzrostu popularności przelewów natychmiastowych. Opcja ta cieszy się coraz większym uznaniem, dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z natychmiastowych transakcji, co z kolei wpływa na dalszy rozwój bankowości mobilnej w kraju.

 

Współcześni konsumenci oczekują wygodnych, szybkich i prostych rozwiązań. Dotyczy to także sektora usług finansowych. Popularność przelewów natychmiastowych stale rośnie właśnie dlatego, że wszyscy jesteśmy już przyzwyczajeni do usług działających ‘tu i teraz’. Wiemy, że aby natychmiastowo przelać pieniądze wystarczy kilka kliknięć i odbiorca od razu ma środki na swoim koncie. Nie ma przy tym znaczenia z jakiego kanału bankowości korzystamy oraz kiedy wysyłamy pieniądze, ponieważ Express Elixir działa o każdej porze, przez 365 dni w roku. Obserwujemy jednak bliski związek pomiędzy rozwojem usług mobilnych a wzrostem transakcyjności płatności natychmiastowych, co wynika właśnie z potrzeby mobilności dzisiejszego konsumenta i sprawczości jaką umożliwiają przelewy online.

– mówił cytowany w komunikacie Grzegorz Leńkowski, dyrektor Linii biznesowej płatności natychmiastowe w KIR.

 

Klienci ufają przelewom natychmiastowym

W jaki sposób Polacy najczęściej wykorzystują przelewy natychmiastowe? Największa liczba osób (42%) używa ich wtedy, gdy zależy im na tym, aby środki natychmiast pojawiły się na koncie odbiorcy. 34% respondentów uważa również, że takie natychmiastowe przelewy powinny być standardem.

Dla Polaków, największą zaletą korzystania z przelewów natychmiastowych jest możliwość uregulowania pilnych płatności, takich jak rachunki za prąd, wodę lub gaz (33%). Co piąty badany (20%) dostrzega również zaletę takiej opcji podczas ważnych transakcji, jak np. zakup samochodu, jako alternatywę dla noszenia dużej ilości gotówki przy sobie. Dodatkowo, 19% respondentów uważa, że przelewy natychmiastowe są doskonałym narzędziem do spłaty raty kredytu, pożyczki lub karty kredytowej. Wszystko to sprawia, że natychmiastowe przelewy cieszą się dużą popularnością i są chętnie wykorzystywane przez Polaków w różnych sytuacjach.

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Przelew expresowy na telefon

Największa grupa respondentów (30%) używa przelewu natychmiastowego na numer telefonu w sytuacjach, gdy istnieje pilna potrzeba, na przykład na prośbę znajomych lub członków rodziny. Badani wykorzystują tę formę płatności także do drobnych rozliczeń w gronie znajomych, np. podziału rachunku w restauracji (18%). Dla 17% ankietowanych, korzystanie z przelewów natychmiastowych stało się nawykiem z powodu prostoty określania adresata transakcji.

W tegorocznym badaniu, 15% respondentów wskazało także na płatności za drobne usługi, takie jak przejazdy taksówką, oraz na transfer środków między swoimi rachunkami w różnych bankach jako sytuacje, w których często korzystają z tej formy płatności. Warto zaznaczyć, że jeszcze wyższy udział aktywnych użytkowników bankowości mobilnej odnotowano w grupie respondentów, którzy aktywnie korzystają z przelewów natychmiastowych w opisanych sytuacjach

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Tendencja wzrostowa przelewów natychmiastowej

Dane statystyczne dotyczące systemu Express Elixir jednoznacznie potwierdzają rosnącą popularność przelewów natychmiastowych. W czerwcu tego roku zrealizowano aż 30,81 miliona takich transakcji o łącznej wartości 16,7 miliarda złotych. W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku, liczba przelewów wzrosła o imponujące 58%, zaś wartość transakcji zwiększyła się o 33%.

W drugim kwartale 2023 roku w systemie Express Elixir przeprowadzono łącznie 87,85 miliona transakcji o wartości 48,18 miliarda złotych. W stosunku do drugiego kwartału 2022 roku, liczba transakcji wzrosła o znaczące 62%, a wartość tych operacji zwiększyła się o 34%. Te imponujące dane jednoznacznie dowodzą, że przelewy natychmiastowe w krótkim czasie stały się istotnym elementem polskiego sektora płatniczego, a ich pozycja prawdopodobnie będzie jeszcze bardziej umacniać się w kolejnych latach.

Krajowa Izba Rozliczeniowa

Krajowa Izba Rozliczeniowa, znana również jako KIR, to instytucja centralna w polskim systemie finansowym. Jej głównym celem jest zapewnienie płynności i bezpieczeństwa w działaniu systemu płatności w kraju. KIR pełni kluczową rolę w rozliczeniach i rozrachunkach między różnymi instytucjami finansowymi w Polsce.

Funkcje KIR obejmują obsługę rozliczeń kart płatniczych, przelewów bankowych, inkaso oraz przekazywanie informacji o dostępności środków na rachunkach. Działa jako centralny mechanizm przekazywania środków pomiędzy bankami i innymi podmiotami finansowymi.

Ważnym zadaniem Krajowej Izby Rozliczeniowej jest także obsługa systemu gwarancji bankowych, co wpływa na zaufanie klientów do systemu bankowego. Dzięki działalności KIR możliwa jest sprawniejsza wymiana informacji i środków pomiędzy bankami, co z kolei wspiera stabilność i efektywność całego sektora finansowego w Polsce. Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) ma kilka kluczowych zadań w polskim systemie finansowym. Oto najważniejsze z nich:

  1. Rozliczenia międzybankowe. KIR odpowiada za rozliczanie transakcji między różnymi bankami i innymi instytucjami finansowymi. Dzięki temu umożliwia przekazywanie środków pomiędzy rachunkami klientów różnych banków.
  2. Obsługa kart płatniczych. KIR zarządza systemem rozliczeń transakcji kart płatniczych. Zapewnia płynność i efektywność przetwarzania płatności kartami, umożliwiając klientom korzystanie z kart w różnych punktach sprzedaży.
  3. Przekazywanie informacji o dostępności środków. KIR dostarcza bankom informacje o dostępności środków na rachunkach klientów, co pozwala na sprawne przetwarzanie transakcji i unikanie sytuacji braku wystarczających środków.
  4. Obsługa inkaso.KIR jest odpowiedzialna za przetwarzanie transakcji związanych z inkasami, czyli płatnościami pobieranymi automatycznie z rachunków klientów przez różne instytucje.
author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: rabat -25% na zakupy w Craft.pl za założenie konta w Nest Banku

Już dziś startuje promocja "Rabat do Craft.pl z Nest Kontem". Aby wziąć udział w promocji i dostać rabat na zakupy w sklepie z odzieżą sportową, wystarczy założyć konto w Nest Banku. Sprawdź szczegóły promocji.

author
Dominika Byczek
09 września 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

ING Bank Śląski w Praszce

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Praszce – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Dominika Byczek
01 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Darmowa infolinia dla firmowych Klientów mBanku

W oficjalnym komunikacie mBank poinformował o uruchomieniu dla przedsiębiorców specjalnej, darmowej infolinii, którą obsługuje ponad stu ekspertów. Instytucja przygotowała dla swoich Klientów także stronę z poradami i ulgę dla e-commerce. Wszystko w związku z zagrożeniem epidemiologicznym spowodowanym rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

author
Patryk Byczek
21 marca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Czy kobieta w ciąży może dostać kredyt?

Stabilne zatrudnienie to jeden z najważniejszych czynników branych pod uwagę w przypadku  starania się o kredyt – zwłaszcza ten na dużą kwotę, przykładowo hipoteczny. Wiele osób zastanawia się, czy warunek stabilnego zatrudnienia może zostać poddany w wątpliwość przez analityków bankowych w przypadku starania się o kredyt przez kobietę w ciąży. Sprawdzamy  najważniejsze informacje w tej sprawie.

author
Halszka Gronek
30 kwietnia 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Jak rozpoznać nieuczciwego pożyczkodawcę?

O tym, że rynek chwilówek należy do najbardziej niebezpiecznych sektorów finansowych, chyba nikogo nie trzeba uświadamiać. W artykule wskażemy, jak rozpoznać nieuczciwą osobę pożyczającą i uchronić się przed szansą na stratę ogromnej gotówki.

author
Halszka Gronek
12 grudnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Jak oszczędzają Polacy – raport ZBP

Każdy z nas posiada oszczędności. Jedni małe, drudzy - bardzo wysokie. Różnimy się również w sposobie oszczędzania. Część Polaków wybiera konta oszczędnościowe, a inni np. inwestują w nieruchomości. Związek Banków Polskich (ZBP) przygotował raport "Infokredyt - oszczędzanie i kredytowanie Polaków", który prześwietla nasze finansowe przyzwyczajenia.

author
Aneta Jankowska
28 października 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj