Kontrakt eksportowy polskiej firmy na Białorusi sfinansuje Pekao i BGK

Kontrakt eksportowy polskiej firmy na Białorusi sfinansuje Pekao i BGK

author
Patryk Byczek
06 lipca 2020

Bank Pekao S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) sfinansują kontrakt eksportowy polskiej firmy Trasko Inwest na projekt i budowę kompleksu handlowego w białoruskim Mińsku o wartości 49 mln euro. To unikalna umowa export finance łącząca finansowanie przy użyciu kilku instrumentów finansowych o różnej zapadalności i finansująca 100 proc. wartości kontraktu. Transakcję ubezpiecza KUKE.

Struktura finansowania kontraktu obejmuje kombinację instrumentów długo- i krótkoterminowych, takich jak: kredyt dla nabywcy i akredytywa dokumentowa, uzupełnione o możliwość prefinansowania kontraktu eksportowego. Inwestycja jest finansowana z kredytu dla banku nabywcy. Kredytobiorcą w tej transakcji jest białoruski Belagroprombank, a nabywcą SilverCapital LLC z Mińska. Eksporter to budująca centrum handlowe polska spółka Trasko Inwest. Inwestycję współfinansują Bank Pekao oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. BGK wspiera inwestycję kwotą ponad 24 mln euro, a Bank Pekao – ponad 32 mln euro.

To pierwsza na polskim rynku tak zaawansowana strukturalnie i organizacyjnie transakcja bank-to-bank. Stworzyliśmy unikalne rozwiązanie finansowania eksportu i chcemy udostępnić je kolejnym eksporterom. Jednym z naszych podstawowych celów jest profesjonalne wsparcie polskich firm w ich działalności zagranicznej.

– mówił cytowany w komunikacie Andrzej Latoszek, menedżer transakcji z Departamentu Bankowości Międzynarodowej i Finansowania Eksportu Banku Pekao S.A.

Wspierając transakcję, KUKE udostępniła bankom dwa instrumenty zabezpieczające – krótkoterminową gwarancję i długoterminowe ubezpieczenie spłaty kredytów.

Połączenie tych dwóch rozwiązań umożliwiło polskiemu eksporterowi zaproponowanie białoruskiemu partnerowi zrealizowanie kontraktu na bardzo korzystnych warunkach. Jest to kolejny projekt na Białorusi, która ma największy udział w naszym portfelu ubezpieczeń eksportu inwestycyjnego.

– mówił cytowany w komunikacie Krzysztof Kwaterski, menedżer w Departamencie Ubezpieczeń i Współpracy Międzynarodowej KUKE.

Bank Pekao SA

Bank istnieje od 1929 roku, a jego akcje widnieją na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1998 roku. Grupa w zeszłym roku osiągnęła skonsolidowany zysk netto na poziomie wyższym niż miliard złotych. W 2017 roku w banku aktywnie swoje konto prowadziło 3 878 893 Klientów. W roku 2017 spółka odnotowała 1 054 100 000 złotych skonsolidowanego zysku netto, a po pierwszym kwartale roku obecnego osiągi z tego tytułu uplasowały się na poziomie nieco wyższym niż 392 300 000 złotych. Trzeci kwartał to zysk na poziomie 606 000 000 złotych. Oznacza to wzrost o około 70 500 000 złotych, względem roku poprzedniego. Ponad 5 000 000 Klientów korzysta z usług i produktów Grupy Pekao.


źródło: https://media.pekao.com.pl/pr/518527/bank-pekao-i-bgk-sfinansuja-warty-49-mln-euro-kontrakt-eksportowy-polskiej-firmy-na-bialorusi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kampania „Załóż firmę z księgowością za 0 zł w ING”
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
07 stycznia 2021

Kampania „Załóż firmę z księgowością za 0 zł w ING”

Ile wynosi mandat za jazdę buspasem?
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
28 stycznia 2020

Ile wynosi mandat za jazdę buspasem?

UOKiK przypomina o zasadach kupowania przez Internet
Bez kategorii
autor wpisu
Natalia Narloch
05 grudnia 2018

UOKiK przypomina o zasadach kupowania przez Internet

PKO BP w Lublinie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
01 września 2019

PKO BP w Lublinie

Bank Pekao w Pruszczu Gdańskim
Oddziały
author
Patryk Byczek
17 lipca 2019

Bank Pekao w Pruszczu Gdańskim

Porównaj