Kredyt gotówkowy a koronawirus

Kredyt gotówkowy a koronawirus

author
Aneta Jankowska
18 kwietnia 2020
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Koronawirus wpłynął na plany wielu osób. Wirus dotknął zarówno ludzi, jak i wiele branż na całym świecie. Czy w dobie koronawirusa warto jest ubiegać się o kredyt gotówkowy? Czy banki chętnie udzielają teraz tego typu produktów?

Konsekwencje wywołane pandemią dotykają każdego z nas i niemal każdy sektor gospodarki. Problemy z powodu koronawirusa mają również banki, które między innymi ograniczyły liczbę otwartych placówek. Instytucje finansowe zniwelowały również swoją działalność – zmniejszyły liczbę przyjmowanych klientów w swoich oddziałach, poszerzyły ofertę wakacji kredytowych dla swoich kredytobiorców, a część pracowników pracuje w trybie zmianowym.

Do tej pory, do najczęściej podpisywanych umów o zobowiązanie należały umowy dotyczące różnych kredytów. Jednym z nich był między innymi kredyt gotówkowy. Jak jest teraz?

Sprzedaż kredytów gotówkowych spadła. Banki martwią się o swój portfel i klientów, którzy coraz rzadziej przychodzą składać wnioski kredytowe. Co więcej, prezes zarządu PKO BP, Zbigniew Jagiełło w rozmowie z Business Insider Polska, poinformował, że bank będzie dokładnie sprawdzał klientów, którzy będą zainteresowani kredytem gotówkowym.

"

– Ograniczamy wielkość kredytu gotówkowego. Będziemy ściślej weryfikować sytuację osób, które się o takie kredyty ubiegają. Czas beztroskiego konsumeryzmu w Polsce się skończył. Zaostrzamy też kryteria oceny zdolności kredytowej osób starających się o kredyt mieszkaniowy

– mówi w rozmowie z Business Insider Polska Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO BP.

W dobie koronawirusa banki dokładnie sprawdzają potencjalnego kredytobiorcę. Osoby, które nie posiadają stałego zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, mogą mieć problemy z uzyskaniem finansowania. Klienci Alior Banku, którzy zamierzają starać się o pożyczkę gotówkową i posiadają swoją firmę w takich branżach jak chociażby turystyka lub transport, mogą mieć duże problemy z uzyskaniem finansowania. mBank również wprowadził pewne ograniczenia. Zainteresowani kredytem i jednocześnie pracujący na umowę o dzieło lub umowę zlecenie, będą mieli problem z zaciągnięciem zobowiązania.

Kredyt gotówkowy online

Czy to oznacza, że banki nie zawierają z klientami umów w ogóle? Nie. W dobie koronawirusa umowy o kredyty gotówkowe przeniosły się do sieci. Kredyt online oferuje wiele banków. To, że przebywamy na narodowej kwarantannie, nie oznacza, że nie możemy starać się o finansowanie na remont mieszkania lub zakup nowego auta.

Co bardzo ważne, w przypadku poszukiwania odpowiedniego kredytu online, mamy czas na wybór najlepszego produktu. Szukając kredytu gotówkowego w Internecie, warto dokładnie prześledzić rankingi online.

Przy wyborze odpowiedniego dla nas produktu kierujemy się identycznymi wytycznymi, jak w przypadku zobowiązania, które mielibyśmy podpisać w stacjonarnej placówce banku.

Sprawdźmy dokładnie, jaki jest całkowity koszt kredytu, czyli wszelkie opłaty, które w związku z finansowaniem, musimy uiścić oraz to, ile wynosi Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania (RRSO). Ten wskaźnik dokładnie pokazuje koszty kredytu, z którymi będziemy musieli się zmierzyć.

Kredyt gotówkowy w czasie pandemii koronawirusa – co się zmieniło?

Koronawirus sprawił, że w naszym życiu wiele się zmieniło. Również w sferze naszych finansów i planowania ewentualnych zobowiązań. Poszukiwania najlepszego kredytu gotówkowego, jak już wspominaliśmy wyżej, przeniosły się przede wszystkim do sieci. Nic w tym dziwnego, ponieważ banki okroiły ilość przyjmowanych osób w swoich oddziałach. Dziś zdecydowanie łatwiej i szybciej znaleźć konkretny produkt online.

To, że instytucje finansowe ograniczyły swoją działalność w realu nie oznacza jednak, że klienci nie mogą korzystać z ich ofert. Na stronach WWW poszczególnych banków znajdziemy oferty zarówno kredytów gotówkowych, hipotecznych, jak i pożyczek dla zadłużonych. Zainteresowani mogą wnioskować o zobowiązanie bez wychodzenia z domu. Część banków proponuje również doradztwo kredytowe przez telefon, a w przypadku wybranych ofert: weryfikację danych przez kuriera oraz dowóz potrzebnych dokumentów do domu.

Banki wprowadziły również rozszerzoną opcję wakacji kredytowych. Katarzyna Szwedo-Mackiewicz, zastępca dyrektora wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego, tłumaczy, że wstępna analiza dostępnych na stronach internetowych banków informacji dotyczących możliwości skorzystania z tzw. „wakacji kredytowych” wskazuje, iż większość podmiotów opracowała specjalne zasady dotyczące ubiegania się o przerwę w spłacie zadłużenia w związku z zagrożeniem epidemicznym wywołanym wirusem SARS-CoV2.

"

– W przypadku większości banków możliwe jest złożenie wniosku o „wakacje kredytowe” drogą elektroniczną – najczęściej za pośrednictwem dostępnego formularza online lub w systemie bankowości elektronicznej. Pozytywne jest, że banki co do zasady nie pobierają opłat za złożenie odpowiedniego wniosku.

– wyjaśnia Katarzyna Szwedo-Mackiewicz.

Koronawirus – czy spadnie popyt na kredyt gotówkowy?

Bez wątpienia – popyt na kredyty gotówkowe w czasach koronawirusa wyraźnie zmalał. Podobnie jest w przypadku kredytów hipotecznych. Polacy coraz sceptyczniej podchodzą do zaciągania nowych zobowiązań. Czy jest się czego obawiać?

Czy to dobry moment na kredyt gotówkowy?

W sytuacji,w  której musimy pozostać w domach, zdecydowanie trudniej jest pozyskać potrzebne do zaciągnięcia zobowiązania dokumenty. Co więcej, część z nas już straciła pracę, a reszta bardzo się tego obawia. Jeśli nie posiadamy stabilnego zatrudnienia, to nie warto decydować się na kredyt, który może nam związać ręce na kolejne lata.

Jeśli jednak nie mamy powodów do stresu z powodu naszej pracy, a potrzebujemy dodatkowych pieniędzy, to warto sięgnąć do ofert kredytów online. To, że musimy zostać w domach, aby uchronić siebie i naszych bliskich przed zarażeniem koronawirusem jest oczywiste. Dlatego, jeśli szukamy kredytu, wybierajmy oferty, które są dostępne w sieci.

Pamiętajmy, że wszystko zależy od indywidualnej sytuacji każdego kredytobiorcy. Przed podpisaniem umowy o kredyt, warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw, aby z czasem nie popaść w spiralę zadłużenia.

Najwięcej zyskują kredyty przez Internet

Zgodnie z informacjami, jakie podaje Biuro Informacji Kredytowej (BIK), wyraźnie spadło zainteresowanie Polaków finansowaniem ich bieżących potrzeb kredytem bankowym.

"

Porównując tydzień od 06.04. do 12.04.2020 r. do analogicznego okresu sprzed roku, liczba zapytań o kredyty gotówkowe spadła o ponad połowę (-56,2%). Sytuacja spowolnienia na rynku consumer finance i słabsza niż zazwyczaj aktywność kredytowa Polaków w okresie przedświątecznym, potwierdzają przewartościowanie potrzeb w czasach pandemii.

– czytamy w jednym z najnowszych raportów BIK.

Eksperci BIK wyjaśniają, że taki stan rzeczy powoduje przede wszystkim strach przed niepewną przyszłością.

W dobie koronawirusa najwięcej zyskały produkty finansowe dostępne online. Warto jednak pamiętać, że w sieci częściej możemy mieć do czynienia z nieuczciwym pożyczkodawcą lub kredytobiorcą. Przed zaciągnięciem zobowiązania prześledźmy dokładnie wszystkie dokumenty i zapisy w umowie, aby nie paść ofiara oszustwa pożyczkowego.

Na co klienci powinni zwracać uwagę przy zaciąganiu nowych kredytów?

Po pierwsze, wszystkie osoby zainteresowane dodatkowym finansowaniem, powinny na spokojnie prześledzić swój domowy budżet i przeanalizować swoje przychody i wydatki. Podstawą jest dokładna analiza wszystkich miesięcznych zysków i strat. Jeśli nasza sytuacja finansowa jest dobra, to możemy zdecydować się na zobowiązanie.

W czasie pandemii warto również zastanowić się nad stabilnością swojego zatrudnienia. O ile aktualnie możemy posiadać stałe dochody, to w perspektywie kolejnych miesięcy, powinniśmy mieć pewność, że nie stracimy swojego stanowiska. W przypadku utraty pracy możemy borykać się z problemem regularnej spłaty rat.

Wybierając produkt przez Internet, sięgajmy po sprawdzone i znane źródła zobowiązań. W sieci czai się wiele oszustów, którzy kuszą atrakcyjnym oprocentowaniem lub nawet jego brakiem. Jeśli zaciągniemy pożyczkę w firmie “krzak”, to może się to skończyć wyłudzeniem naszych cennych danych.

Możliwy problem ze spłatą kredytu gotówkowego

Dziś nikt nie ma pewności, co przyniesie jutro. Przed podpisaniem umowy na przykład o kredyt gotówkowy, zastanówmy się, czy będziemy w stanie spłacać zobowiązanie w kolejnych miesiącach, czy nawet latach.

Jeśli nie potrzebujemy dodatkowych pieniędzy, to dokładnie zastanówmy się nad kredytem.  O ile jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, to nie powinniśmy odczuwać większych obaw przed podpisaniem umowy. W przypadku osób, które są zatrudnione na umowę o dzieło lub zlecenie, sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Jeśli stracą one pracę z dnia na dzień, to bardzo możliwe, że popadną w długi z powodu otrzymanego wcześniej zobowiązania.


Źródło: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/499269/bik-slabnie-popyt-na-kredyty-gotowkowe-w-czasie-pandemii; https://rf.gov.pl/sprawy-biezace/Warunki____wakacji_kredytowych________zestawienie_Rzecznika_Finansowego__23179

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Skierniewice

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Skierniewicach – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
19 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Bank Spółdzielczy w Końskich sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Końskich? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Końskie.

author
Patryk Byczek
30 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Millennium wprowadzi Apple Pay w kwietniu 2019

Bank Millennium poinformował 12 marca 2019 roku o planowanej dacie wprowadzenia płatności Apple Pay. Na oficjalnym profilu Twitter instytucji pojawiła się informacja, że długo wyczekiwany sposób płatności ma być dostępny najpóźniej do połowy kwietnia 2019 roku.

author
Patryk Byczek
13 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Inspektorat ZUS w Szczecinku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe. Sprawdzamy dane Inspektoratu w Szczecinku: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
15 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Przybywa dłużników alimentacyjnych

Coraz więcej dłużników alimentacyjnych. W trakcie pierwszych 6 miesięcy 2018 roku ich liczba wzrosła o blisko 3%, a wspólne zaległości zwiększyły się o więcej niż 6%.

author
Aneta Jankowska
04 sierpnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Policja łatwiej zabierze prawo jazdy

Zła informacja dla kierowców. Od 1 stycznia 2017 łatwiej będzie można stracić prawo jazdy za nieprzepisową jazdę.

author
Dominika Byczek
30 grudnia 2016
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj