Kredyt gotówkowy a hipoteczny – który wybrać?

Kredyt gotówkowy a hipoteczny – który wybrać?

author
Julia Wierciło
07 marca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dzięki kredytowi możemy sfinansować zakup nieruchomości, nowy samochód lub wymarzoną wycieczkę. Który kredyt będzie odpowiedni i w jakich sytuacjach możemy starać się o konkretne zobowiązanie? Kiedy starać się o kredyt gotówkowy, a kiedy wybrać kredyt hipoteczny? Sprawdź, co różni kredyt hipoteczny od gotówkowego.

Spis treści:

  1. Różnice pomiędzy kredytem gotówkowym a hipotecznym
  2. Na co mogę dostać pieniądze? - kredyt gotówkowy a hipoteczny
  3. Proces przyznawania kredytu
  4. Minimalny wkład własny - różnice
  5. Zabezpieczenie kredytu
  6. Zakup nieruchomości - czy mogę skorzystać z kredytu gotówkowego?
Zwiń spis treści

Różnice pomiędzy kredytem gotówkowym a hipotecznym

Kredyt gotówkowy znacznie różni się od kredytu hipotecznego. Posiadają jedynie kilka wspólnych aspektów np. wykazanie się dobrą zdolnością kredytową lub posiadanie odpowiedniej historii kredytowej. Przed zaciągnięciem kredytu warto również sprawdzić, jak zwiększyć zdolność kredytową.

Zanim banki wydadzą decyzję kredytową wobec kredytu gotówkowego czy hipotecznego, szczegółowo analizowane są rejestry dłużnicze. Na wszelkie możliwe sposoby banki sprawdzają, czy kredytobiorca będzie w stanie spłacać zaciągnięty kredyt. Spójrzmy na różnice pomiędzy kredytem gotówkowym a kredytem hipotecznym. 

Kredyt hipoteczny:

  • dostajemy go w określonym celu,
  • maksymalna kwota kredytu jest bardzo wysoka,
  • okres kredytowania wynosi maksymalnie 35 lat,
  • długi proces przyznawania kredytu,
  • hipoteka jest zabezpieczeniem kredytu.

Kredyt gotówkowy:

  • dostajemy go w dowolnym celu,
  • maksymalna kwota kredytu to 255 550 zł,
  • okres kredytowania wynosi maksymalnie 10 lat,
  • krótki proces przyznawania kredytu,
  • kredyt nie jest zabezpieczony.

Na co mogę dostać pieniądze? - kredyt gotówkowy a hipoteczny

Podstawową różnicą w przypadku tych kredytów jest cel, na który możemy przeznaczyć otrzymane środki.

Kredyt hipoteczny otrzymujemy na:

  • zakup nieruchomości lub ziemi,
  • budowę domu,
  • remont domu lub mieszkania.

Kredyt gotówkowy nie jest ograniczony przeznaczeniem przez bank. Pozyskane środki możemy wykorzystać w dowolnym celu, a bank go nie weryfikuje. Nie ma możliwości kontroli kredytobiorcy w obszarze wykorzystania przez niego pieniędzy. Najlepsze oferty możemy sprawdzić w rankingu kredytów gotówkowych.

Proces przyznawania kredytu

W przypadku kredytu hipotecznego cały proces kredytowy jest dłuższy niż w kredycie gotówkowym. Tak duża różnica wynika przede wszystkim z długiego okresu spłacania oraz wysokości pożyczonej kwoty. Zostaje przeprowadzona analiza zarobków, ale decyzja  o przyznaniu kredytu zostaje podjęta także na podstawie innych czynników. Bank musi sprawdzić także:

  • wysokość innych zobowiązań np. kredytów,
  • wiek,
  • stan cywilny,
  • wysokość dochodów,
  • ilość osób, które są na utrzymaniu kredytobiorcy.

Całemu procesowi podlegają również dokumenty nieruchomości. Liczba sprawdzanych czynników ma wpływ na długość procedury kredytowej. Cały proces trwa znacznie dłużej niż w sytuacji starania się o kredyt gotówkowy. Sprawdź, czy warto brać kredyt gotówkowy na wkład własny.

Minimalny wkład własny - różnice

Zasadniczą różnicą kredytu gotówkowego a hipotecznego jest wkład własny. Jeśli zależy nam na kredycie gotówkowym, nie musimy mieć minimum kapitału początkowego. Wedle Rekomendacji S, wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, przy kredycie hipotecznym mamy obowiązek wkładu kapitału w wysokości 20 procent ceny nieruchomości. Zdarzają się jednak banki, które mogą udzielić kredytu z mniejszym wkładem własnym. W tym wypadku konieczne będzie ubezpieczenie brakującej kwoty.

Czas spłaty – kredyt hipoteczny a gotówkowy

Kredyt hipoteczny dostajemy na dłuższy okres, który wynosi maksymalnie od 30 do 35 lat. W przypadku kredytu gotówkowego jest to zależne od indywidualnych ustaleń. Zazwyczaj nie przekracza on jednak okresu 10 lat. Od czasu okresu kredytowania zależy zazwyczaj kwota kredytu.

Zabezpieczenie kredytu

Kredyty gotówkowe nie są zabezpieczane w żaden sposób. W przypadku kredytów hipotecznych, zabezpieczeniem jest nieruchomość, na którą dostaniemy kredyt. Nałożona zostaje hipoteka, która jest formą gwarancji spłaty. Wyjątkową sytuacją jest kredyt na samochód. W tym wypadku zakupiona ruchomość może być zabezpieczeniem dla banku. Instytucja finansowa może także zostać jej współwłaścicielem dla większej gwarancji. Pozostaje nim do czasu spłaty kredytu.

Kredyt gotówkowy a hipoteczny – który jest lepszy?

Wszystko zależy od celu, na który chcemy wziąć kredyt. W przypadku zakupu nieruchomości, najlepszym rozwiązaniem wydaje się finansowanie go za pomocą kredytu hipotecznego. Jest on tańszą opcją, chociażby ze względu na nałożone zabezpieczenie, czyli hipotekę, a zdolność kredytowa jest obliczana przez bank w inny sposób. Istnieje także opcja skorzystania z ulg i programów pomocnych np. wakacje kredytowe.

Zakup nieruchomości - czy mogę skorzystać z kredytu gotówkowego?

Zakup mieszkania lub domu możemy sfinansować kredytem gotówkowym. Jest to jednak nieopłacalne. Dlaczego? Kwota, którą możemy otrzymać jest dużo mniejsza niż w przypadku kredytu hipotecznego. Jest objęta limitem, a maksymalną kwotą, którą możemy uzyskać jest 225 550 zł. W przypadku kredytu hipotecznego, limit jest uzależniony tylko od zdolności kredytowej.

Przy kredycie gotówkowym wkład własny nie jest wymagany. Jeśli nie zgromadziliśmy odpowiednich środków, takie rozwiązanie może okazać się bardziej korzystne. Jednak przy wpłaconym wkładzie, tak jak ustanowiona hipoteka, bank posiada dodatkowe zabezpieczenie. Kredyt hipoteczny jest bezpieczniejszy.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

W przypadku kredytu gotówkowego z reguły nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o to, na co ma być on przeznaczony. Można więc wziąć kredyt gotówkowy na mieszkanie – teoretycznie nie ma ku temu teoretycznie żadnych przeszkód. Musimy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że kredyty hipoteczne udzielane są zazwyczaj na dużo lepszych warunkach niż gotówkowe. Kredyt mieszkaniowy można spłacać nawet w ciągu 30 lat, co przekłada się na niższą ratę, a kredyt gotówkowy można spłacać z reguły w maksymalnie 10 lat. Pamiętajmy także, że oprocentowanie kredytu hipotecznego jest często korzystniejsze niż gotówkowego. Porównanie kosztów kredytu hipotecznego i gotówkowego daje z reguły jednoznaczną odpowiedź, że ten pierwszy jest bardziej korzystny.

Wiele osób zastanawia się, czy mogą zaciągać kolejne kredyty, mając kredyt gotówkowy. Kredyt hipoteczny czy kredyt samochodowy możemy tak naprawdę zaciągać wtedy bez żadnych przeszkód. Jedyną potencjalną przeszkodą jest nasza zdolność kredytowa, która wraz z każdym spłacanym zobowiązaniem maleje.

Z reguły taka operacja nie jest opłacalna, mimo że jest możliwa. Dużo bardziej opłaca się zaciągnąć kolejny kredyt mieszkaniowy. Celem nowego kredytu hipotecznego również może być spłata innego kredytu hipotecznego.

Jeżeli potrzebujemy gotówki, zaciągnięcie kredytu gotówkowego może być dobrym pomysłem. Oprocentowanie kredytu gotówkowego wcale nie musi być wysokie. Największym atutem takiego kredytu jest to, że tak naprawdę możemy przeznaczyć kredyt gotówkowy na to, co tylko chcemy.

To, czy lepszy będzie dla nas kredyt hipoteczny czy gotówkowy, jest tak naprawdę zależne od naszych potrzeb i możliwości – od tego, czy mamy oczekiwany wkład własny oraz na ile rat chcemy rozłożyć spłatę.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

LIBOR – co to jest?

Stopy procentowe, jakie każdego dnia ustalane są na światowym rynku międzybankowym, zdają się by zupełnie odległym tematem dla każdego przeciętnego człowieka. W rzeczywistości jednak ze stawkami tymi mamy do czynienia każdego dnia. Jedną z nich jest właśnie LIBOR.

author
Halszka Gronek
18 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Więcej bankomatów w miejscowościach turystycznych

Firma Euronet zainstalowała 130 dodatkowych bankomatów w najczęściej odwiedzanych miejscowościach turystycznych. W tym roku urządzenia pojawią się w 20 nowych lokalizacjach. 

author
Aneta Jankowska
03 lipca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Nest Bank Piaseczno

Nest Bank to jeden z uniwersalnych banków działających na terenie Polski, którego siedziba jesst zlokalizowana w Warszawie. Poniżej sprawdzisz szczegółowe adres, numery telefonów oraz szczegółowe dane dotyczące placówki w Piasecznie.

author
Patryk Byczek
06 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt w euro – czy można wziąć?

Kredyt hipoteczny jest długoletnim zobowiązaniem, którego zaciągnięcie powinno być dobrze przemyślaną decyzją. Z tego powodu przyszli kredytobiorcy rozważają wiele możliwości, w tym opcję uwzględniającą kredyt hipoteczny w obcej walucie. Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Sprawdźmy czy możemy otrzymać takie zobowiązanie, jakie są warunki, a także które banki oferują kredyt hipoteczny w euro.

author
Julia Wierciło
13 października 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Zysk mBanku w III kwartale 2019

mBank wypracował w trzecim kwartale 2019 roku skonsolidowany zysk netto na poziomie 353 900 000 złotych. Rok wcześniej z tego samego tytułu bank osiągnął 291 100 000 złotych.

author
Patryk Byczek
01 listopada 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Podwyżki dla urzędników służby cywilnej w 2019

Urzędnicy służby cywilnej mają dostać więcej - taką decyzję podjęto na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów. W mediach słychać o niebotycznych kwotach podwyżki sięgających 200, czy nawet 300 złotych. Sprawdzamy, ile wyniesie realna kwota podwyżki. 

author
Dominika Byczek
04 września 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj