Kredyt preferencyjny – dla kogo, jak otrzymać?

Kredyt preferencyjny – dla kogo, jak otrzymać?

author
Dominika Byczek
14 lipca 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Kredyt preferencyjny to często niższe oprocentowanie, lepsze warunki umowy albo lżejszy harmonogram spłat. Kto może z niego skorzystać i czy naprawdę się to opłaca? Sprawdzamy.

Spis treści:

  1. Co to jest kredyt preferencyjny?
  2. Dla kogo kredyt preferencyjny?
  3. Jak otrzymać kredyt na specjalnych warunkach?
  4. Kredyt preferencyjny dla rolnika
  5. Kredyty klęskowe
  6. Warunki kredytu preferencyjnego
  7. Kredyt preferencyjny ARiMR
  8. Kredyt preferencyjny fotowoltaika
  9. Kredyt preferencyjny dla studenta
  10. Pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Co to jest kredyt preferencyjny?

Kredyt preferencyjny to nic innego, jak kredyt udzielony na warunkach korzystniejszych niż tradycyjne warunki rynkowe. Lepsze warunki przekładają się zazwyczaj na:

  1. niższe oprocentowanie,
  2. uzyskaniu dopłaty do kapitału,
  3. uzyskaniu dopłaty do spłacanych odsetek,
  4. zgodny z naszą wolą okres spłaty,
  5. większe możliwości skorzystania z karencji,
  6. szansa na prolongatę kredytu,
  7. brak konieczności posiadania zabezpieczenia do kredytu.

Kredyt preferencyjny nie ma jednak nic wspólnego z kredytem promocyjnym. Kredyt w promocji może uzyskać każdy, kto spełni warunki danej promocji bankowej, a z kredytu preferencyjnego mogą skorzystać tylko dane grupy osób, do których jest on kierowany. Grupy zakrojone są najczęściej pod względem danej grupy zawodowej albo celu wzięcia kredytu.

Kredyty preferencyjne są udzielane na tak dobrych warunkach, ponieważ to, co my zaoszczędzamy, dopłacane jest przez państwo albo przez daną instytucję, dzięki której korzystamy z tego typu kredytu.

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Dla kogo kredyt preferencyjny?

Kredyt preferencyjny udzielany jest w celu wspierania działań lub konkretnych grup. Obecnie z ofert preferencyjnych kredytów dostępnych na rynku skorzystać mogą osoby zaliczające się do:

  • studentów,
  • rolników,
  • osób młodych, które chcą kupić mieszkanie.

Kredyt preferencyjny mogą także uzyskać osoby nienależące do grup powyżej wskazanych, ale potrzebujące pieniędzy na zrealizowanie jednego ze wspieranych celów. Obecnie celem takim jest fotowoltaika – większość celowych kredytów preferencyjnych udzielana jest właśnie na urządzenia energooszczędne.

Jak otrzymać kredyt na specjalnych warunkach?

W praktyce kredyt na warunkach preferencyjnych udzielany jest tak samo, jak każdy inny kredyt – musimy spełniać warunki niezbędne do skorzystania z kredytu, złożyć wniosek, a następnie poczekać na weryfikację naszej zdolności kredytowej. Również podobnie, jak przy zwykłym kredycie, musimy być w stanie zaoferować bankowi wymagany wkład własny.

Przede wszystkim jednak musimy mieć na uwadze to, że kredytów preferencyjnych na rynku jest tylko kilka. Nie działa to tak, że pójdziemy do banku i poprosimy o udzielenie nam zwykłego kredytu z bankowej oferty, tylko na lepszych warunkach. Kredyty preferencyjne muszą być preferencyjne z nazwy.

Ich oferta jest z reguły niewielka i często się zmienia. Jeżeli zatem chcemy skorzystać z kredytu preferencyjnego, musimy śledzić rynek kredytowy i czekać na ofertę dogodną dla siebie. Instytucjami, które najczęściej oferują kredyty preferencyjne, są konkretne agencje uzyskujące finansowanie z budżetu państwa (np.: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferująca kredyt preferencyjny dla rolników).

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Kredyt preferencyjny dla rolnika

Z kredytu na specjalnych warunkach mogą skorzystać rolnicy. Do nich kierowana jest oferta kredytowa przygotowywana zazwyczaj przez:

  • Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
  • banki spółdzielcze należące do SGB i BPS.

Preferencje przy kredycie dla rolników to z reguły kredyty inwestycyjne – środki z nich pochodzące muszą być przeznaczone na zakup ziemi rolnej oraz rozpoczęcie działalności rolniczej.

Preferencyjne kredyty dla rolników polegają z reguły na tym, że instytucja wspomagająca oferuje dopłatę dla kapitału, pomoc w spłacie części zobowiązania albo dopłatę do odsetek, czyli obniżenie części odsetkowej raty, którą musimy zapłacić.

Kredyty klęskowe

Kredyty preferencyjne dla rolników to często również kredyty klęskowe. Przy kredytach klęskowych wspieranych przez ARiMR agencja spłaca za rolników część należnych odsetek.

Preferencyjne kredyty klęskowe w ofercie posiada:

 

  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.,
  • SGB-Bank S.A., (oraz współpracujące Banki Spółdzielcze),
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.,
  • Santander Bank Polska S.A.,
  • Krakowski Banku Spółdzielczy,
  • Bank Spółdzielczy w Brodnicy.

Przy kredytach klęskowych zaciąganych we wskazanych powyżej bankach rolnicy mogą we własnym zakresie negocjować wysokość opłat i prowizji. Kredyt klęskowy zaciągnąć mogą:

  • rolnicy indywidualni,
  • mikroprzedsiębiorstwa rolnicze,
  • małe przedsiębiorstwa rolnicze,
  • średnie przedsiębiorstwa rolnicze,
  • duże przedsiębiorstwa rolnicze.

Kredyty klęskowe mają pomóc rolnikom w odtworzeniu własnego majątku trwałego utraconego w całości lub w części na skutek np.: susz lub powodzi.

Warunki kredytu preferencyjnego

Warunki skorzystania z konkretnego kredytu preferencyjnego są zawsze wyznaczane przez instytucję, która oferuje dopłaty. Nie ma więc uniwersalnego zbioru warunków odnoszących się do wszystkich kredytów. Przede wszystkim jednak musimy wiedzieć, że aby otrzymać kredyt preferencyjny, musimy również spełniać warunki na otrzymanie kredytu na zwykłych warunkach.

Oznacza to, że przy kredytach preferencyjnych musimy bezwzględnie:

 

  • mieć ukończone 18 lat,
  • posiadać stałe źródło zarobku,
  • mieć wymaganą kwotę wkładu własnego,
  • posiadać zdolność kredytową.

Dodatkowo przy konkretnych typach kredytów preferencyjnych musimy mieć również inne dokumenty potwierdzające nasze prawo do skorzystania z danego kredytu, np.:

  • przy ubieganiu się o preferencyjny kredyt studencki musimy mieć zaświadczenie o byciu studentem,
  • przy ubieganiu się o preferencyjny kredyt dla rolnika musimy posiadać protokół oszacowania szkód przygotowany przez komisje powołane przez wojewodów.

Kredyt preferencyjny ARiMR

ARiMR oferuje kilka linii kredytów preferencyjnych dostępnych dla rolników na stałe. Są to:

  1. Linia RR obejmująca kredyty na inwestycje w rolnictwie i rybactwie śródlądowym,
  2. Linia Z obejmująca kredyty na zakup użytków rolnych,
  3. Linia PR obejmująca kredyty na inwestycje w przetwórstwie produktów rolnych, ryb skorupiaków i mięczaków oraz na zakup akcji lub udziałów,
  4. Linia KO obejmująca kredyty obrotowe nieoprocentowane dla producenta rolnego,
  5. Linia inwestycyjna DK01 i Linia obrotowa DK02 obejmująca kredyty dla dużych przedsiębiorstw na wznowienie produkcji rolnej oraz odtworzenie środków trwałych,
  6. Linia MRcsk obejmująca kredyty obrotowe nieoprocentowane dla producenta rolnego.

Wsparcie przy preferencyjnych kredytach klęskowych (kredyty na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę) oferowane jest przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa okresowo – wtedy, kiedy wystąpi okoliczność uzasadniająca przyznanie takiego kredytu.

Warunkiem koniecznym do uzyskania kredytu klęskowego z ARiMR jest posiadanie protokołu oszacowania szkód. Następnie należy wypełnić wniosek pobrany ze strony www.arimr.gov.pl albo konkretnego banku, w którym chcemy uzyskać kredyt. Trzeba również przygotować wszystkie dokumenty, które są wymagane przez wybrany przez nas bank.

Kredyt preferencyjny fotowoltaika

Kredyty preferencyjne udzielane są również przez różne banki jako kredyty celowe na zakup instalacji fotowoltaicznej. Obecnie taki kredyt w swojej ofercie posiadają:

  • BNP Paribas,
  • PKO BP,
  • BOŚ Bank,
  • Santander Bank Polska,
  • ING Bank Śląski,
  • Banki Spółdzielcze.

Wybierając instytucję kredytową, warto dokładnie przejrzeć wszystkie dostępne na rynku oferty.

Kredyt preferencyjny dla studenta

Oferty kredytów preferencyjnych są również często kierowane do studentów potrzebujących środków pozwalających na codziennie utrzymanie się (z reguły w trakcie studiów dziennych, które niejako uniemożliwiają utrzymywanie się z pracy).

Kredyty studenckie są pomyślane tak, by student nie miał żadnego problemu z ich spłatą. Przede wszystkim przez cały okres pobierania wypłat nie musi spłacać żadnych odsetek z tytułu kredytu (odsetki te spłaca państwo). Po drugie – okres spłaty zadłużenia z tytułu preferencyjnego kredytu studenckiego zaczyna się dopiero 2 lata po ukończeniu studiów przez kredytobiorcę. Dzięki temu może on oddawać pieniądze dopiero wtedy, kiedy zdąży się ustatkować i znaleźć dochodową pracę. Preferencyjne kredyty studenckie w ofercie mają następujące banki:

  1. Bank Pekao S.A.
  2. PKO Bank Polski,
  3. SGB Bank,
  4. Bank BPS.

Co więcej – kredyt studencki charakteryzuje się również bardzo niskim oprocentowaniem, także student spłaci niewiele więcej, niż pożyczył. Jest także szansa, by nie spłacił nic – jedynym warunkiem do umorzenia kredytu jest znalezienie się w 1% najlepszych studentów. Jeżeli studentowi uda się być w 5% najlepszych studentów, umorzone zostanie 10% jego kwoty kredytu, a jeżeli znajdzie się w 10% najlepszych studentów, spłaci jedynie 80% zadłużenia.

Okres spłaty preferencyjnego kredytu studenckiego również liczy się bardzo prosto – jest on zawsze dwukrotnością okresu wypłat środków. Jeżeli przykładowo kredyt studencki został zaciągnięty na okres dwuletnich studiów magisterskich i student otrzymywał wypłaty przez 20 miesięcy, to jego okres spłaty kredytu wyniesie 40 miesięcy.

Pytania i odpowiedzi

Kredyty preferencyjne na fotowoltaikę oferowane zarówno przez PKO Bank Polski, jak i przez BOŚ Bank są obecnie kierowane do gospodarstw domowych. Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą szukać finansowania w innych bankach. Obecnie taka oferta przygotowywana jest na indywidualne zamówienie jedynie w banku BNP Paribas.

Tak, kredyty studenckie kierowane są nie tylko to studentów dziennych, ale także do studentów wieczorowych i zaocznych – istotny jest jedynie fakt, by rozpoczęli oni kształcenie na studiach przed ukończeniem 25. roku życia.

Ponieważ istota tego kredytu polega na tym, że kredytobiorca nie ponosi całości kosztu kredytu – część dopłacana jest przez Skarb Państwa albo konkretną agencję. Kredyt ten nie jest zatem bezpośrednio tańszy – po prostu jego koszt dzieli się pomiędzy osobę biorącą kredyt i instytucję.

źródło:

https://www.arimr.gov.pl/susza-pomoc-kleskowa.html

https://www.arimr.gov.pl/pomoc-krajowa/kredyty-preferencyjne.html

https://www.bosbank.pl/klienci-indywidualni/finansowanie-twoich-marzen/kredyty-dla-domu/kredyty/ekokredyt-pv

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Chwilówki Zgierz

Pilnie potrzebujesz gotówki? Poniżej zamieściliśmy oferty szybkich pożyczek dostępnych w Zgierzu. Najwyższa kwota, jaką można uzyskać, to aż 15 000 zł.

author
Aleksandra Gościnna
16 marca 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bank Spółdzielczy w Skoczowie – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Skoczowie to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
08 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Oszczędności Polaków to ponad 1,35 bln zł

Prawie 50% Polaków oszczędza. Około 16% deklaruje, że robi to regularnie. Jak wypadamy pod tym względem na tle innych krajów w Europie? Czy lubimy oszczędzać i w jaki spsób odkładamy nasze dodatkowe środki?

author
Aneta Jankowska
06 lutego 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

PKO BP w Sokółce

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Sokółce – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
24 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kody SWIFT/BIC w polskich bankach

Kody SWIFT/BIC oraz IBAN są potrzebne przy wykonywaniu wszystkich zagranicznych przelewów. Zebraliśmy w jednym miejscu kody do wszystkich banków. Sprawdź, czym są i jak z nich korzystać.

author
Dominika Byczek
20 lipca 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

BNP Paribas oddziały w Gryficach

Jeżeli szukasz informacji o oddziale banku BNP Paribas w Gryficach to sprawdź poniższe informacje. Znajdziesz tam adres, numer telefonu i szczegóły o ofercie dostępnej w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
16 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj