Kredyty hipoteczne spłacamy średnio w 13 lat

Kredyty hipoteczne spłacamy średnio w 13 lat

author
Halszka Gronek
09 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria
Szybsza niż planowana w harmonogramie spłata kredytu hipotecznego to chleb powszedni polskiego rynku bankowego. Robimy wszystko, by jak najprędzej pozbyć się swojego zadłużenia. Lecz czy nie stracimy na takiej decyzji?

Nadpłaty kredytów czy ich całkowita spłata przed planowanym terminem to niezwykle często spotykane praktyki w przypadku kredytów hipotecznych w naszym kraju. 
 

Według statystyk zaciągamy zobowiązania hipoteczne na średnio 26 lat, a spłacamy je – już po 13 latach. Dlaczego tak się dzieje? Eksperci przewidują, iż znaczenie ma w tym przypadku wysokość obecnych stóp procentowych i powszechna obawa przed ich wzrostem.
 

Wszystko to dlatego, że przeciętne oprocentowanie kredytów mieszkaniowych wynosi obecnie zaledwie 4,6 % (RRSO). Nie wynika to z niskiej marży bankowej, lecz niewielkich stóp procentowych, jakie utrzymują się na obecnym rynku finansowym. 
 

Boimy się o pieniądze
Gdyby poziom stawek referencyjnych dla polskich kredytów wzrósł, wzrosłoby także i oprocentowanie naszych zobowiązań finansowych, a co za tym idzie – musielibyśmy oddać bankowi więcej pieniędzy.

Choć na każdą pożyczoną od kredytodawcy złotówkę przyrost kosztu wynosiłby zaledwie kilkadziesiąt groszy, to w przypadku kredytów hipotecznych, jakie zaciągane są zwykle na spore sumy, różnica ta byłaby znacząca. 

Wzrost poziomu stopy procentowej nawet o 1 pkt procentowy w przypadku kredytu hipotecznego na 30 lat skutkowałby tym, że za każdą pożyczoną od banku złotówkę musielibyśmy oddać nie tak, jak obecnie – od 1,80 do 1,90 zł, lecz średnio 2,10 zł. 
 

Spłacać czy nie spłacać?
Eksperci z branży bankowej wyliczają, że w zależności od indywidualnego przypadku korzystniejsze może okazać się niespłacanie kredytu hipotecznego przed czasem, niż szybsze pozbycie się zobowiązania.
 

Wielu z nas uważa, że skoro posiadamy oszczędności, lepiej będzie wykorzystać je do nadpłaty lub nawet spłaty kredytu hipotecznego, niż do pomnożenia na lokacie, dowolnym funduszu inwestycyjnych czy choćby poprzez zakup obligacji. 
 

To prawda, że średnie oprocentowanie obecnych lokat jest nawet trzykrotnie niższe od oprocentowania kredytu, a więc teoretycznie – nie warto mrozić swych pieniędzy zamiast spłacić części kredytu. By jednak mieć pełen ogląd na sprawę, musimy pamiętać tym, że kredytodawca może obciążyć nas znacznymi kosztami przedterminowej spłaty zobowiązania. 
 

Spłacamy chętniej niż kiedykolwiek wcześniej
Mimo często niekorzystnej w skutkach szybszej spłaty kredytu hipotecznego dane Komisji Nadzoru Finansowego i najnowszy raport Związku Banków Polskich dowodzą – na polkim rynku kredytowym widać znaczący trend na przedterminowe spłacanie zobowiązań. 
 

Już pod koniec ubiegłego roku spłacone zostało 10% kredytów hipotecznych, jakie polscy kredytobiorcy zaciągnęli w 2015 roku. W przypadku kredytów z 2010 roku wynik ten wynosił juz 56%. 
 

Na podstawie tych informacji eksperci z branży bankowej wyliczyli, że tylko 7% wszystkich kredytów mieszkaniowych zostanie spłaconych zgodnie z harmonogramem. Pozostałe 93% spłacimy przedterminowo. 
 

Przelicz, zanim spłacisz
Zysk jaki przyniesie nam szybsza spłata kredytu, może być naprawdę spory, lecz może zdarzyć się i tak, że stracimy na takiej inwestycji. Wszystko zależy bowiem od tego, na jakie warunki kredytowe zgodziliśmy się, podpisując umowę z bankiem.
 

Przedterminowa spłata kredytu oznacza spadek kosztu obsługi tego produktu bankowego przez kredytodawcę. Dla nas, klientów, jest to kusząca wizja. Jednak dla banków strata zysku z obsługi kredytu to finansowy nóż w plecy. 

Kredytodawcy zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest masowe spłacanie kredytów mieszkaniowych przez ich klientów, dlatego coraz cześciej ubezpieczają się na taką ewentualność i wprowadzają do umów specjalne zapisy o kosztach wcześniejszej spłaty zobowiązania. 


 

Zanim postanowisz więc pozbyć się swojego kredytu hipotecznego, sprawdź warunki wypisane na umowie i przelicz, czy szybsza spłata zobowiązania będzie dla Ciebie korzystna.

Pamiętaj także, że wsześniejsza spłata kredytu jest nieatrakcyjna nie tylko dla Twojego obecnego kredytodawcy, lecz i także każdego kolejnego, z którym zechcesz podpisać umowę w przyszłości. A ponieważ informacja kredytowa krąży miedzy różnymi bankami, możesz być pewien, że o fakcie szybszego spłacenia przez Ciebie kredytu hipotecznego dowiedzą się inne instytucje finansowe. 

Dlatego jeśli myślisz o tym, jak zachować, a nawet jak zwiększyć swoją zdolność kredytową, zastanów się, czy aby na pewno chcesz ryzykować pogorszeniem statusu w BIK-u.
 

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile zarabia pracownik kwiaciarni?

Florysta to nie tylko pracownik kwiaciarni. Okazuje się, że może on pracować w wielu miejscach i być specjalistą w różnych dziedzinach. Sprawdzamy, ile zarabia florysta.

author
Sandra Tessmer
18 listopada 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Profi Credit w Śremie

Profi Credit jest jedną z największych firm pożyczkowych w Polsce. Instytucja udziela pożyczek także przez Internet. Poniżej dostępne są dane placówki w Śremie.

author
Dominika Byczek
11 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Polska traci 1 mld USD rocznie z powodu luki w podatku CIT

Miliard dolarów rocznie na rzecz rajów podatkowych – tyle każdego roku traci Polska z powodu sztucznego wyprowadzania zysków z podatku CIT przez międzynarodowe korporacje. Znakomita część tych środków wcale nie trafia na egzotyczne wyspy, lecz na konta spółek zarejestrowanych w krajach UE, przykładowo Szwajcarii czy Holandii.

author
Halszka Gronek
30 września 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Alior Bank w Ustce

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Ustce – dowiedz się, jakie są godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
08 maja 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

PKO BP w Białogardzie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Białogardzie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
09 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Lombardy w Mielcu

W Mielcu czynnie działa zaledwie kilka lombardów. Sprawdź aktualne informacje na temat tych punktów zlokalizowanych w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
06 stycznia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj