Czy komornik może zająć alimenty?

Czy komornik może zająć alimenty?

author
Dominika Sobieraj
10 lutego 2022

Komornik jest funkcjonariuszem publicznym, który ma za zadanie wyegzekwować od nas zaległe długi. Często w obawie przed pozbawieniem nas środków do życia zastanawiamy się, które pieniądze komornik może nam zabrać, a które bezwzględnie nie podlegają egzekucji. Jak sprawa wygląda w przypadku alimentów?

Komornik a alimenty

Uspokajamy – wedle obowiązujących przepisów prawa komornik nie może zająć alimentów. Jest wiele sytuacji, w których alimenty są jedynym dochodem dłużnika, ale nawet taka sytuacja nie uprawnia komornika do zajęcia środków przeznaczonych na wychowanie dziecka. Nic z resztą dziwnego, zadłużeni jesteśmy my, a nie nasze dzieci.

Czy komornik może zająć alimenty?

– w egzekucji alimentacyjnej: NIE

– w egzekucji niealimentacyjnej: NIE

Egzekucja komornicza z alimentów – podstawa prawna

Przepisy stawiają sprawę jasno – alimenty w żadnym wypadku nie podlegają egzekucji komorniczej. Zajęcia tych środków nie można dokonać w żadnej sytuacji, nawet gdy zadłużony nie posiada żadnego innego dochodu. Egzekucja komornicza może być natomiast dokonana poprzez zajęcie innych wpływów na nasze konto, a także konkretnych ruchomości i nieruchomości (więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule Co może zająć komornik sądowy?).

PODSTAWA PRAWNA

Art. 833 Kodeks Postępowania Cywilnego

§ 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne, świadczenie wychowawcze oraz jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. poz. 1860).

Dz.U.2018.0.155 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego

Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty oddłużeniowe – nawet do 200 000 zł

Kredyty dla zadłużonych – bez wychodzenia z domu

Pożyczki bez baz – do 50 000 zł online

Poza alimentami z egzekucji wyłączone są także:

 • świadczenia rodzinne,
 • środki wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów,
 • dodatki rodzinne,
 • dodatki pielęgnacyjne,
 • dodatki porodowe,
 • świadczenia z opieki społecznej (MOPS, GOPS),
 • świadczenia integracyjne,
 • świadczenia wychowawcze,
 • wypłaty z programu Rodzina 500+.

Możemy zatem nie martwić się o to, że komornik zabierze nam środki przeznaczone stricte na rodzinę. Jeżeli zajęcia takiego dokona (może stać się tak, jeżeli wszystkie wypłaty spływają na jedno konto), to powołując się na powyżej cytowany artykuł, możemy złożyć skargę i z pewnością zostanie ona rozpatrzona pozytywnie, a środki zostaną nam zwrócone. O wszystkich wspomnianych wyżej świadczeniach napisaliśmy osobne artykuły, w których wskazujemy szczegółowe informacje na temat ich zajęcia komorniczego. Poniżej znajdziesz wykaz tych wpisów – aktualny na rok 2022.

Komornik zajął alimenty – co robić?

Mimo tego, że komornik nie ma prawa zająć alimentów danej osoby, czasem zdarza się, że środki te zostają zajęte. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim warto skontaktować się z komornikiem. Jest to przecież urzędnik, któremu zależy na tym, aby nie działać niezgodnie z prawem, ponieważ grozi mu za takie działanie kara. Komornik, któremu uświadomimy, że niesłusznie zajął nasze alimenty, powinien niezwłocznie zwrócić je na nasze konto.

Tak naprawdę jednak zajęcie alimentów wpływających na konto dłużnika praktycznie nigdy nie jest winą komornika. Komornik bowiem informuje o zajęciu konta bank i to bank rozdysponowuje środki dłużnika. Jeżeli więc alimenty nam przysługujące zostaną przekazane komornikowi, ze skargą możemy zgłosić się również do banku. Na szczęście przekazanie środków komornikowi jest czynnością odwracalną, więc jeżeli zareagujemy dość szybko, możemy liczyć na to, że niesłusznie zajęte pieniądze od razu do nas wrócą.

Jeżeli o niesłusznym zajęciu powiadomimy już i bank, i komornika, a nikt nadal nie chce zwrócić nam naszych pieniędzy, pozostaje nam złożenie skargi na jego czynności. Skarga taka jest z reguły bardzo skuteczna i prowadzi do odzyskania środków. Minusem takiej skargi jest jednak to, że z reguły formalności trwają nieco dłużej – zanim skarga zostanie rozpatrzona, może minąć nawet kilkanaście dni. Jeżeli alimenty to nasze jedyne środki do życia, lepiej jednak nawiązać bezpośredni kontakt z komornikiem i bankiem. W bardzo trudnej sytuacji zawsze można jeszcze próbować skorzystać z pożyczek z komornikiem. Są one dostępne nawet dla osób w trakcie egzekucji komorniczej.

Co zrobić, żeby komornik nie zajął alimentów?

Istnieje bardzo prosty sposób na uchronienie alimentów przed egzekucją komorniczą. Wystarczy założyć konto socjalne, na które będą przelewane te alimenty. Nie chodzi jednak o to, żebyśmy założyli konto, na które my sami będziemy przelewać alimenty (po tym, jak wpłyną one na nasze konto). Musi być to takie konto, na które środki z alimentów będą przelewane bezpośrednio.

Przy zakładaniu konta socjalnego musimy powiadomić o tym fakcie komornika. Oczywiście nie po to, żeby ułatwić mu zajęcie naszych środków, ale właśnie po to, by wiedział, że posiadamy takie konto wolne od zajęcia i że nie jest żadnym błędem to, że nagle alimenty wpływają na inne konto niż dotychczas.

Podsumowanie

 1. Komornik nie może zająć alimentów.
 2. Ochronę przed egzekucją gwarantuje art. 833 Kodeksu postępowania cywilnego.
 3. Jeżeli komornik zajmie alimenty wpływające na nasze konto, musimy go o tym niezwłocznie powiadomić.
 4. By uchronić się przed zajęciem alimentów, możemy przekierować ich wpłatę na specjalne konto, tzw. konto socjalne.
 5. Jest duża szansa na odzyskanie niesłusznie zajętych alimentów – musimy jednak sami o to zabiegać, ponieważ komornik najprawdopodobniej nie zauważy nieprawidłowego zajęcia.
Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Podobne artykuły

Alior Bank w Dąbrowie Górniczej
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
01 lipca 2019

Alior Bank w Dąbrowie Górniczej

Kobiety na kartach BGŻ BNP Paribas
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
10 listopada 2018

Kobiety na kartach BGŻ BNP Paribas

Awaria w Idea Banku
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
20 listopada 2019

Awaria w Idea Banku

KredytOK w Olkuszu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
11 lutego 2017

KredytOK w Olkuszu

Profi Credit w Raciborzu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
02 czerwca 2019

Profi Credit w Raciborzu