Czy komornik może zająć alimenty?

Czy komornik może zająć alimenty?

author
Dominika Byczek
10 lutego 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Komornik jest funkcjonariuszem publicznym, który ma za zadanie wyegzekwować od nas zaległe długi. Często w obawie przed pozbawieniem nas środków do życia zastanawiamy się, które pieniądze komornik może nam zabrać, a które bezwzględnie nie podlegają egzekucji. Jak sprawa wygląda w przypadku alimentów?

Komornik a alimenty

Uspokajamy – wedle obowiązujących przepisów prawa komornik nie może zająć alimentów. Jest wiele sytuacji, w których alimenty są jedynym dochodem dłużnika, ale nawet taka sytuacja nie uprawnia komornika do zajęcia środków przeznaczonych na wychowanie dziecka. Nic z resztą dziwnego, zadłużeni jesteśmy my, a nie nasze dzieci.

Czy komornik może zająć alimenty?

– w egzekucji alimentacyjnej: NIE

– w egzekucji niealimentacyjnej: NIE

Egzekucja komornicza z alimentów – podstawa prawna

Przepisy stawiają sprawę jasno – alimenty w żadnym wypadku nie podlegają egzekucji komorniczej. Zajęcia tych środków nie można dokonać w żadnej sytuacji, nawet gdy zadłużony nie posiada żadnego innego dochodu. Egzekucja komornicza może być natomiast dokonana poprzez zajęcie innych wpływów na nasze konto, a także konkretnych ruchomości i nieruchomości (więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule Co może zająć komornik sądowy?).

PODSTAWA PRAWNA

Art. 833 Kodeks Postępowania Cywilnego

§ 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne, świadczenie wychowawcze oraz jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. poz. 1860).

Dz.U.2018.0.155 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego

Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty oddłużeniowe – nawet do 200 000 zł

Kredyty dla zadłużonych – bez wychodzenia z domu

Pożyczki bez baz – do 50 000 zł online

Poza alimentami z egzekucji wyłączone są także:

 • świadczenia rodzinne,
 • środki wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów,
 • dodatki rodzinne,
 • dodatki pielęgnacyjne,
 • dodatki porodowe,
 • świadczenia z opieki społecznej (MOPS, GOPS),
 • świadczenia integracyjne,
 • świadczenia wychowawcze,
 • wypłaty z programu Rodzina 500+.

Możemy zatem nie martwić się o to, że komornik zabierze nam środki przeznaczone stricte na rodzinę. Jeżeli zajęcia takiego dokona (może stać się tak, jeżeli wszystkie wypłaty spływają na jedno konto), to powołując się na powyżej cytowany artykuł, możemy złożyć skargę i z pewnością zostanie ona rozpatrzona pozytywnie, a środki zostaną nam zwrócone. O wszystkich wspomnianych wyżej świadczeniach napisaliśmy osobne artykuły, w których wskazujemy szczegółowe informacje na temat ich zajęcia komorniczego. Poniżej znajdziesz wykaz tych wpisów – aktualny na rok 2022.

Komornik zajął alimenty – co robić?

Mimo tego, że komornik nie ma prawa zająć alimentów danej osoby, czasem zdarza się, że środki te zostają zajęte. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim warto skontaktować się z komornikiem. Jest to przecież urzędnik, któremu zależy na tym, aby nie działać niezgodnie z prawem, ponieważ grozi mu za takie działanie kara. Komornik, któremu uświadomimy, że niesłusznie zajął nasze alimenty, powinien niezwłocznie zwrócić je na nasze konto.

Tak naprawdę jednak zajęcie alimentów wpływających na konto dłużnika praktycznie nigdy nie jest winą komornika. Komornik bowiem informuje o zajęciu konta bank i to bank rozdysponowuje środki dłużnika. Jeżeli więc alimenty nam przysługujące zostaną przekazane komornikowi, ze skargą możemy zgłosić się również do banku. Na szczęście przekazanie środków komornikowi jest czynnością odwracalną, więc jeżeli zareagujemy dość szybko, możemy liczyć na to, że niesłusznie zajęte pieniądze od razu do nas wrócą. Dla osób z problemami finansowymi przygotowaliśmy ranking pożyczek bez BIK.

Jeżeli o niesłusznym zajęciu powiadomimy już i bank, i komornika, a nikt nadal nie chce zwrócić nam naszych pieniędzy, pozostaje nam złożenie skargi na jego czynności. Skarga taka jest z reguły bardzo skuteczna i prowadzi do odzyskania środków. Minusem takiej skargi jest jednak to, że z reguły formalności trwają nieco dłużej – zanim skarga zostanie rozpatrzona, może minąć nawet kilkanaście dni. Jeżeli alimenty to nasze jedyne środki do życia, lepiej jednak nawiązać bezpośredni kontakt z komornikiem i bankiem. W bardzo trudnej sytuacji zawsze można jeszcze próbować skorzystać z pożyczek z komornikiem. Są one dostępne nawet dla osób w trakcie egzekucji komorniczej.

Co zrobić, żeby komornik nie zajął alimentów?

Istnieje bardzo prosty sposób na uchronienie alimentów przed egzekucją komorniczą. Wystarczy założyć konto socjalne, na które będą przelewane te alimenty. Nie chodzi jednak o to, żebyśmy założyli konto, na które my sami będziemy przelewać alimenty (po tym, jak wpłyną one na nasze konto). Musi być to takie konto, na które środki z alimentów będą przelewane bezpośrednio.

Przy zakładaniu konta socjalnego musimy powiadomić o tym fakcie komornika. Oczywiście nie po to, żeby ułatwić mu zajęcie naszych środków, ale właśnie po to, by wiedział, że posiadamy takie konto wolne od zajęcia i że nie jest żadnym błędem to, że nagle alimenty wpływają na inne konto niż dotychczas.

Podsumowanie

 1. Komornik nie może zająć alimentów.
 2. Ochronę przed egzekucją gwarantuje art. 833 Kodeksu postępowania cywilnego.
 3. Jeżeli komornik zajmie alimenty wpływające na nasze konto, musimy go o tym niezwłocznie powiadomić.
 4. By uchronić się przed zajęciem alimentów, możemy przekierować ich wpłatę na specjalne konto, tzw. konto socjalne.
 5. Jest duża szansa na odzyskanie niesłusznie zajętych alimentów – musimy jednak sami o to zabiegać, ponieważ komornik najprawdopodobniej nie zauważy nieprawidłowego zajęcia.
author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Hella
Hella
2022-09-06 13:01:25

Mam pytanie do was czy jeżeli komornik zajął moje konto w banku ponieważ prowadzi egzekucję alimentacyjna na rzecz mojego syna ma prawo zająć świadczenie na pozostałe moje pociechy jeżeli głównym dochodem do życia są zasiłki rodzinne itd... czy może je zająć ... Pomozcie

Monika
Monika
2020-05-09 23:21:39

Pomocy.jestem samotnie wychowujaca matką 3 dzieci.nie pracuje jedynym dochodem są świadczenia rodzinne oraz 500+.przed świętami wielkanocnymi okazalo się ze komornik zabral wszystko czyli 1900zl.jak mam to odzyskac pomozcie

2019-01-22 14:24:51

Komornik miał wywalone na to że na koncie są alimenty na rzecz dziecka... błagałam pisałam mówiłam.. bezskutecznie!!!!Dla kogo te ustawy???DLA ZŁODZIEI I BANDYTÓW!!!!PISZECIE PIĘKNIE...I CO Z TEGO????BANDA ZŁODZIEI...bez poważania...

E...
E...
2018-06-07 07:38:06

Napiszcie może artykuł dokładnie. Komornik ustawowo nie może nam zająć świadczeń alimentacyjnych na rzecz dzieci, ale tylko w sytuacji, gdy wypłaca je Fundusz Alimentacyjny. Jeśli alimenty płaci ojciec dzieci, bądź też są ściągane przez komornika, bank nader chętnie je oddaje pod egzekucję. Tłumaczą to tym, że są to środki wpłacane przez osoby trzecie, a nie przez instytucję państwową (od kiedy komornik sądowy nie jest instytucją państwową?) i tym samym nie podlegają pod ustawę. Dokładnie takie myki stosuje np. bank Inteligo, domagając się potwierdzeń, dokumentów, zgód i nie wiadomo czego jeszcze od wierzyciela. Pieniądze pewnie da się odzyskać (choć tego jeszcze nie wiem na pewno), ale wymaga to żmudnej bieganiny i załatwiania.

Podobne artykuły

Enter Air kontakt – infolinia

Wiele sytuacji wymaga szybkiego i bezpośredniego skontaktowania się z przewoźnikiem lotniczym. Wskazujemy wszystkie formy kontaktu oferowane przez Enter Air.

author
Dominika Byczek
22 września 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

ING Bank Śląski w Toruniu

ING Bank Śląski placówki w Toruniu ING Bank Śląski posiada jeden oddział w Toruniu: – ul. Szosa Chełmińska 26, 87-100 Toruń. ING Bank Śląski oddział Toruń...

author
Dominika Byczek
13 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Sześciu na dziesięciu Polaków płaci zbliżeniowo

Przedsiębiorstwa z sektora B2C, którym zależy na dobrych osiągach finansowych, powinny zaopatrzyć swoje punkty sprzedażowe i usługowe w nowoczesne terminale płatnicze. W przeciwnym razie mogą stracić nawet sześciu na dziesięciu klientów – wynika z najnowszego badania Santander Bank Polska.

author
Halszka Gronek
16 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Gwiazdy z komornikiem: Magda Gessler

Prowadząca już od 6 lat program “Kuchenne rewolucje”, Magda Gessler, również miała problemy finansowe. W 2013 roku komornik zapukał do drzwi jednej z jej warszawskich restauracji.

author
Aneta Jankowska
26 listopada 2016
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Promocja: 100 darmowych biletów na mecz Jagielloni Białystok z Miedzią Legnica od PKO BP

Tylko do czwartku jest szansa na zgarnięcie darmowych biletów na mecz Ekstraklasy. Wejściówki na starcie Jagielloni Białystok z Miedzią Legnica można wygrać na Facebooku i Twitterze PKO Banku Polskiego. Sprawdź szczegóły konkursu i dowiedz się, jak zdobyć bilety.

author
Dominika Byczek
20 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

NOTUS Finanse – oddział w Gdańsku

NOTUS Finanse tworzy grupę trzech największych firm w Polsce trudniących się pośrednictwem finansowym. Przedsiębiorstwo utworzone zostało w 2004 roku, a obecnie w naszym kraju funkcjonuje kilkadziesiąt oddziałów oraz placówek partnerskich.

author
Patryk Byczek
04 września 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj