Polska bogatsza od Portugalii?

Polska bogatsza od Portugalii?

author
Aneta Jankowska
08 marca 2019

W Polsce żyje się coraz lepiej. Z miesiąca na miesiąc wzrasta średnia krajowa, a rząd zapowiada udogodnienia dla obywateli, takie jak trzynasta emerytura, czy 500+ na każde dziecko.

Z informacji podanych przez “Rzeczpospolitą”, która powołuje się na Międzynarodowy Fundusz Walutowy dowiadujemy się, że Polska w 2019 roku będzie bogatsza od Portugalii. Chociaż różnica nie jest zbyt wysoka, to dochód na jednego Portugalczyka sięga 33 409 dolarów rocznie, a w przypadku Polaków jest to 63 dolary więcej.

W 2018 roku Portugalia osiągnęła wzrost wyższy o 2,1 procent, a Polska o 5,1 procent. Co więcej, bieżący rok nie będzie dla Portugalii bardziej optymistyczny.

Z informacji Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że Polska osiągnęła 21. pozycję w Unii Europejskiej pod względem dochodu na mieszkańca.

Przed nami uplasowała się Estonia, Litwa, Słowacja, Słowenia i Czechy. Jak informuje “Rzeczpospolita” Polska ma duże szansze, aby dogonić Włochy i uzyskać jeszcze lepszy wynik:

"

[…] Paradoksalnie znacznie łatwiej będzie więc Polsce przegonić Włochy. Co prawda w tym roku w trzeciej co do wielkości gospodarce strefy euro dochód na mieszkańca wyniesie 40,737 USD, aż o 7,265 tys. dol. więcej niż u nas. Ale ta różnica topnieje bardzo szybko. Jak wynika z danych MFW, jeszcze dziewięć lat temu, w 2010 r., była prawie dwukrotnie większa (13,684 tys. USD).

To przynajmniej w równym stopniu wynik zapaści włoskiej gospodarki co dynamizmu Polski. Dane Funduszu pokazują zresztą, że z tego powodu Czechy są już krok od wyprzedzenia pod względem bogactwa Włochy, a Hiszpania, która dokonała tego w 2017 r., już zdystansowała Rzym o blisko tysiąc dolarów – czytamy.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy

To międzynarodowa organizacja działająca w ramach ONZ. Fundusz zajmuje się kwestiami stabilizacji ekonomicznej na świecie. Został on utworzony w 1945 r. z siedzibą w Waszyngtonie. Po II Wojnie Światowej zaistniała potrzeba działań mających na celu zniwelowanie zmian, jakie miały miejsce w wielu zniszczonych wojną krajach, poprzez m.in. utworzenie organizacji międzynarodowej przeciwdziałającej perturbacjom na międzynarodowym rynku walutowym. Polska była jednym z członków – założycieli Funduszu.

Obecnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy pełni 3 istotne funkcje:

  • regulacyjną – polegającą na nadzorowaniu stosowanych przez kraje członkowskie ograniczeń walutowych i przestrzegania reguł kursowych
  • kredytową – IMF dostarcza pomocy finansowej zadłużonym krajom członkowskim, które w zamian zobowiązane są do dokonywania reform ekonomicznych i innych działań stabilizujących
  • konsultacyjną – realizowaną przez szereg usług konsultacyjnych i współpracę krajów członkowskich

Źródło: https://www.rp.pl/Unia-Europejska/303069925-Biegun-biedy-przesuwa-sie-na-poludnie-Polska-bogatsza-od-Portugalii.html, https://www.imf.org/external/index.htm, https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/polska-bedzie-bogatsza-od-portugalii-rozwoj-gospodarczy-w-ue/09fty0x, https://stat.gov.pl/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Profi Credit w Pruszkowie
Wpisy
author
Aneta Jankowska
01 czerwca 2019

Profi Credit w Pruszkowie

Promocja: „Bankuj i zyskuj z kontem” w Alior Banku
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
24 marca 2021

Promocja: „Bankuj i zyskuj z kontem” w Alior Banku

70% polskich par kłóci się o pieniądze
Blog
author
Aneta Jankowska
13 sierpnia 2018

70% polskich par kłóci się o pieniądze

PKO BP w Koronowie
Oddziały
author
Aneta Jankowska
16 września 2019

PKO BP w Koronowie

Kredyt hipoteczny Police
Kredyty miasta
author
Aneta Jankowska
26 maja 2017

Kredyt hipoteczny Police