Alimenty natychmiastowe – sprawdź, dla kogo

Alimenty natychmiastowe – sprawdź, dla kogo

author
Dominika Sobieraj
07 lutego 2019

Rząd próbuje położyć kres wiecznemu wyczekiwaniu alimentów. Dotychczas pod rozwodzie rodzic, pod którego opieką pozostawało dziecko, musiał latami domagać się alimentów na drodze sądowej. Na alimenty natychmiastowe dziecko poczeka najdłużej 2 tygodnie.

Nowa rządowa propozycja dotyczy minimalnej kwoty alimentów, którą dostałby rodzic jeszcze zanim ostateczna kwota alimentów zostałaby zarządzona na właściwej rozprawie. Uzyskanie alimentów natychmiastowych ma być – jak sama nazwa wskazuje – bardzo szybkie, ponieważ procedura wnioskowania będzie znacznie uproszczona.

Spis treści

 1. Czym są alimenty natychmiastowe?
 2. Ile wynoszą alimenty natychmiastowe?
 3. Jak uzyskać alimenty natychmiastowe?
 4. Kto może uzyskać alimenty natychmiastowe?
 5. Co ze zwykłymi alimentami?

Czym są alimenty natychmiastowe?  

Alimenty natychmiastowe to podstawowa, minimalna kwota alimentów należących się każdemu dziecku, bez względu na wysokość zarobków jego rodziców. Rządowy pomysł na być sposobem na szybkie i proste rozwiązanie problemu z oczekiwaniem na alimenty.

Alimenty natychmiastowe będą zasądzane maksymalnie w ciągu 14 dni. Tyle bowiem czasu sąd będzie miał na wydanie nakazu wykonalności zapłaty. Na skrócenie czasu rozpatrywania wniosku wpłynie głównie to, że będą mogli to robić także referendarze urzędowi.

Ile wynoszą alimenty natychmiastowe?  

Wysokość alimentów natychmiastowych będzie inna w każdym roku, ponieważ będzie zależna od kwoty przeliczeniowej (wpływ na nią będzie miała wysokość minimalnego wynagrodzenia i współczynnika dzietności). Wysokość przyznanych alimentów będzie także zależna od liczby dzieci, które są objęte świadczeniem.

Kwota przeliczeniowa na rok 2019 wynosi 1304,35 zł. W zależności od tego, ile dzieci tych samych rodziców jest uprawnionych do otrzymywania alimentów natychmiastowych, otrzymają oni odpowiednio:

 • 38% kwoty przeliczeniowej, jeżeli alimenty przysługują jednemu dziecku,
 • 34,5% kwoty przeliczeniowej, jeżeli alimenty przysługują dwojgu dzieciom,
 • 31% kwoty przeliczeniowej, jeżeli alimenty przysługują trojgu dzieciom,
 • 27,5% kwoty przeliczeniowej, jeżeli alimenty przysługują czworgu dzieciom,
 • 24% kwoty przeliczeniowej, jeżeli alimenty przysługują pięciorgu lub więcej dzieciom.

Przy obliczeniach procentowych kwoty te nie wychodzą równe, dlatego rząd – dla większego porządku – zdecydował się na zaokrąglanie wypłat. W projekcie ustawy skierowanym do Sejmu wskazano, że końcówki należy zaokrąglać

„do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 groszy i więcej podwyższa się do pełnych złotych”.

W uzasadnieniu do projektu pojawiła się jednak wzmianka o tym, że kwota  alimentów natychmiastowych dla osób, które posiadają pięcioro dzieci uprawnionych do ich otrzymywania, wyniesie 310 zł. Bez zaokrąglenia kwota ta wynosi dokładnie 313,04 zł, więc podana kwota sugeruje, że rząd jednak skłania się do zaokrąglania kwot wypłaty do pełnych dziesiątek.

Zgodnie z tą zasadą wskazaliśmy także kwoty wypłat świadczenia na infografice. Gdyby jednak zastosowano zaokrąglanie do pełnych złotówek, a nie pełnych dziesiątem, to kwoty zmieniłyby się tylko w trzech przypadkach:

– przy trojgu dzieci z 1200 zł na 1210 zł,

– przy czworgu dzieci z 1440 zł na 1430 zł,

– przy pięciorgu dzieci z 1550 zł na 1570 zł.

Jak uzyskać alimenty natychmiastowe?  

Uzyskanie alimentów natychmiastowych będzie bardzo proste. Wystarczy jedynie wypełnić gotowy formularza internetowy na jeden z dwóch sposobów:

– w dowolnym urzędzie,

– przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Rząd przygotuje specjalny pozew o przyznanie tego rodzaju świadczenia. Formularz będzie prosty i przystępny. Każdy ma mieć możliwość bezproblemowego wypełnienia go bez niczyjej pomocy. Celem takiej konstrukcji formularza jest to, żeby osoby pozywające o alimenty nie musiały wydawać dodatkowych pieniędzy na prawnika.

Do formularza będzie trzeba dołączyć następujące oświadczenia:

 1. o dochodach,
 2. o kosztach utrzymania,
 3. o liczbie dzieci pochodzących od tych samych rodziców i uprawnionych do otrzymywania świadczenia,
 4. o niewywiązywaniu się przez pozwanego do obowiązku zapewniania środków, które pozwalałyby na utrzymanie dziecka,
 5. o niewszczęciu sprawy rozwodowej lub sprawy o separację przez rodziców osoby małoletniej.

Nie trzeba będzie dołączać do wniosku żadnych dokumentów, które potwierdzą nasze zeznania, ale musimy mieć na uwadze, że wszystkie informacje podajemy pod rygorem odpowiedzialności karnej. Oznacza to, że jeżeli poświadczymy nieprawdę, to będziemy mogli być potem sądzeni za składanie fałszywych zeznań.

Kto może uzyskać alimenty natychmiastowe? 

O alimenty natychmiastowe mogą ubiegać się tylko rodzice dzieci, wobec których do dnia wejścia w życie ustawy o alimentach natychmiastowych nie wytoczono powództwa o alimenty. Nie ma zatem możliwości uzyskania środków dla tych dzieci, wobec których już toczy się postępowanie.

Alimenty natychmiastowe będą przysługiwały albo do momentu zasądzenia alimentów w innej wysokości albo do osiągnięcia przez dziecko 25. roku życia.

Co ze zwykłymi alimentami?  

Oczywiście pobieranie alimentów natychmiastowych nie wyklucza możliwości wstąpienia na drogę sądową i ubiegania się o przyznanie innej kwoty alimentów. Do czasu rozwiązania sprawy dziecko będzie miało zabezpieczenie, że choćby ta podstawowa kwota alimentów będzie mu wypłacona.

Biorąc pod uwagę fakt, że sprawy o alimenty trwają zazwyczaj latami, zmiana ta będzie skutkowała znacznym przyspieszeniem terminu wypłaty świadczenia dla dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

KarolA
KarolA
2022-05-31 10:22:48

Witam, jeśli wcześniej podwyższałam alimenty a są niższe niż natychmiastowe to nie będę mogła z tego skorzystać?

Marlena
Marlena
2021-02-12 14:02:35

Witam, dzwoniłam dziś do sądu na infolinię i chciałam się podpytać o alimenty natychmiastowe- uzyskałam informacje, że Pani pierwszy raz o tym słyszy i czegoś takiego nie ma, jest tylko zabezpieczenie alimentacyjne. Proszę zatem o informację od kogo oficjalnie mogę uzyskać informacji

Albertonero
Albertonero
2020-06-19 16:35:46

Odbudowa łaźni w Podolsku

Wojciech Ole
Wojciech Ole
2020-01-09 19:40:08

"Biorąc pod uwagę fakt, że sprawy o alimenty trwają zazwyczaj latami" - skąd te dane pochodzą i co znaczy "zazwyczaj"? Procentowo

Podobne artykuły

Kredyt hipoteczny Zambrów
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
18 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Zambrów

Szybkie pożyczki Oleśnica
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
26 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Oleśnica

Jak zwiększyć szansę na otrzymanie kredytu lub pożyczki?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
29 stycznia 2019

Jak zwiększyć szansę na otrzymanie kredytu lub pożyczki?

Santander Consumer Bank Łapy
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
12 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Łapy

Pieniądz elektroniczny – na czym polega?
Emerytura
author
Halszka Gronek
03 września 2018

Pieniądz elektroniczny – na czym polega?

Porównaj