Alimenty natychmiastowe
Rząd próbuje położyć kres wiecznemu wyczekiwaniu alimentów. Dotychczas pod rozwodzie rodzic, pod którego opieką pozostawało dziecko, musiał latami domagać się alimentów na drodze sądowej. Na alimenty natychmiastowe dziecko poczeka najdłużej 2 tygodnie.
Spis treści:
- Czym są alimenty natychmiastowe?
- Ile wynoszą alimenty natychmiastowe?
- Jak uzyskać alimenty natychmiastowe?
- Kto może uzyskać alimenty natychmiastowe?
- Alimenty natychmiastowe a zwykłe alimenty
Czym są alimenty natychmiastowe?
Alimenty natychmiastowe to podstawowa, minimalna kwota alimentów należących się każdemu dziecku, bez względu na wysokość zarobków jego rodziców. Rządowy pomysł na być sposobem na szybkie i proste rozwiązanie problemu z oczekiwaniem na alimenty.
Alimenty natychmiastowe będą zasądzane maksymalnie w ciągu 14 dni. Tyle bowiem czasu sąd będzie miał na wydanie nakazu wykonalności zapłaty. Na skrócenie czasu rozpatrywania wniosku wpłynie głównie to, że będą mogli to robić także referendarze urzędowi. Szybkie wypłaty mogą być wsparciem, dzięki któremu opiekunowie nie będą musieli zaciągać dodatkowych zobowiązań, takich jak pożyczki na raty, aby sprostać potrzebom swoich dzieci.
Ile wynoszą alimenty natychmiastowe?
Wysokość alimentów natychmiastowych będzie inna w każdym roku, ponieważ będzie zależna od kwoty przeliczeniowej (wpływ na nią będzie miała wysokość minimalnego wynagrodzenia i współczynnika dzietności). Wysokość przyznanych alimentów będzie także zależna od liczby dzieci, które są objęte świadczeniem. Dzięki wypłatom, rodzic opiekujący się dzieckiem nie będzie musiał liczyć na uczciwe podejście alimenciarza.
Kwota, którą ma otrzymać opiekun jest uzależniona od minimalnej płacy krajowej. Alimenty będą wynosiły zatem:
- 21% minimalnej krajowej pensji – w przypadku 1 dziecka,
- 19% minimalnej krajowej pensji na każde dziecko – w przypadku 2 dzieci,
- 17% minimalnej krajowej pensji na każde dziecko – w przypadku 3 dzieci,
- 15% minimalnej krajowej pensji na każde dziecko – przy 4 dzieci,
- 13% minimalnej krajowej pensji na każde dziecko – przy 5 lub większej ilości dzieci.
Przy obliczeniach procentowych kwoty te nie wychodzą równe, dlatego rząd – dla większego porządku – zdecydował się na zaokrąglanie wypłat. W projekcie ustawy skierowanym do Sejmu wskazano, że końcówki należy zaokrąglać „do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 groszy i więcej podwyższa się do pełnych złotych”.
Jak uzyskać alimenty natychmiastowe?
Uzyskanie alimentów natychmiastowych będzie bardzo proste. Wystarczy jedynie wypełnić gotowy formularza internetowy na jeden z dwóch sposobów:
- w dowolnym urzędzie,
- przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP).
Rząd przygotuje specjalny pozew o przyznanie tego rodzaju świadczenia. Formularz będzie prosty i przystępny. Każdy ma mieć możliwość bezproblemowego wypełnienia go bez niczyjej pomocy. Celem takiej konstrukcji formularza jest to, żeby osoby pozywające o alimenty nie musiały wydawać dodatkowych pieniędzy na prawnika.
Do formularza będzie trzeba dołączyć następujące oświadczenia:
- o dochodach,
- o kosztach utrzymania,
- o liczbie dzieci pochodzących od tych samych rodziców i uprawnionych do otrzymywania świadczenia,
- o niewywiązywaniu się przez pozwanego do obowiązku zapewniania środków, które pozwalałyby na utrzymanie dziecka,
- o niewszczęciu sprawy rozwodowej lub sprawy o separację przez rodziców osoby małoletniej.
Nie trzeba będzie dołączać do wniosku żadnych dokumentów, które potwierdzą nasze zeznania, ale musimy mieć na uwadze, że wszystkie informacje podajemy pod rygorem odpowiedzialności karnej. Oznacza to, że jeżeli poświadczymy nieprawdę, to będziemy mogli być potem sądzeni za składanie fałszywych zeznań.
Kto może uzyskać alimenty natychmiastowe?
O alimenty natychmiastowe mogą ubiegać się tylko rodzice dzieci, wobec których do dnia wejścia w życie ustawy o alimentach natychmiastowych nie wytoczono powództwa o alimenty.
Nie ma zatem możliwości uzyskania środków dla tych dzieci, wobec których już toczy się postępowanie. Alimenty natychmiastowe będą przysługiwały albo do momentu zasądzenia alimentów w innej wysokości albo do osiągnięcia przez dziecko 25. roku życia, jeśli nie uległy przedawnieniu.
Alimenty natychmiastowe a zwykłe alimenty
Oczywiście pobieranie alimentów natychmiastowych nie wyklucza możliwości wstąpienia na drogę sądową i ubiegania się o przyznanie innej kwoty alimentów.
Do czasu rozwiązania sprawy dziecko będzie miało zabezpieczenie, że choćby ta podstawowa kwota alimentów będzie mu wypłacona. Biorąc pod uwagę fakt, że sprawy o alimenty trwają zazwyczaj latami, zmiana ta będzie skutkowała znacznym przyspieszeniem terminu wypłaty świadczenia dla dziecka. Dzięki temu opiekun może liczyć na wsparcie finansowe bez konieczności zaciągania dodatkowych zobowiązań, np. w postaci pożyczek na dowód.
Wszystkie komentarze
Witam, jeśli wcześniej podwyższałam alimenty a są niższe niż natychmiastowe to nie będę mogła z tego skorzystać?
Witam, dzwoniłam dziś do sądu na infolinię i chciałam się podpytać o alimenty natychmiastowe- uzyskałam informacje, że Pani pierwszy raz o tym słyszy i czegoś takiego nie ma, jest tylko zabezpieczenie alimentacyjne. Proszę zatem o informację od kogo oficjalnie mogę uzyskać informacji
Odbudowa łaźni w Podolsku
"Biorąc pod uwagę fakt, że sprawy o alimenty trwają zazwyczaj latami" - skąd te dane pochodzą i co znaczy "zazwyczaj"? Procentowo
Dodaj komentarz