Czy jest bank, który pomaga zadłużonym?
Poprzez zaciąganie zobowiązań finansowych w postaci kredytów czy pożyczek, stajemy się dłużnikiem, a terminowe spłaty comiesięcznych rat są bardzo ważne ze względu na podpisaną umowę. Dokument ten zobowiązuje kredytobiorcę do uiszczania opłat. Czasami zdarzają się jednak sytuacje, w których uregulowanie raty jest problematyczne. Sprawdźmy czy istnieją banki pomagające osobom zadłużonym, które znalazły się w trudnym położeniu finansowym.
Spis treści:
- Jak zweryfikować wysokość zadłużenia?
- Czy jest bank, który pomaga zadłużonym?
- Sposób 1: Kredyt konsolidacyjny
- Sposób 2: Restrukturyzacja kredytu
- Sposób 3: Kredyt oddłużeniowy
- Sposób 4: Refinansowanie kredytu
- Sposób 5: Fundacje pomagające wyjść z długów
Jak zweryfikować wysokość zadłużenia?
Aby uporządkowanie aktualnego stanu zobowiązań było możliwe, w pierwszej kolejności należy sprawdzić wysokość swojego zadłużenia. Każdy może niemal natychmiastowo zweryfikować takie informacje.
Najlepszym sposobem jest skorzystanie z jednej z poniższych instytucji za pomocą dedykowanych stron internetowych:
- KRD czyli Krajowy Rejestr Dłużników,
- BIG InfoMonitor,
- KBIG – Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej,
- Krajowa Informacja Dłużników Telekomunikacyjnych BIG,
- ERIF Biuro Informacji Gospodarczej.
Weryfikacja zadłużenia rozpoczyna się od rejestracji, a następnie potwierdzenia naszych danych. W kolejnym kroku następuje sprawdzenie posiadanych zadłużeń i podanie odpowiednich informacji w formie wygenerowanego przez system raportu. Niektóre instytucje pobierają opłaty za ten proces. Należy pamiętać, że zadłużenie jest posiadaniem jakiegokolwiek długu i nie dotyczy wyłącznie zobowiązań, które nie są spłacane na czas.
Czy jest bank, który pomaga zadłużonym?
Niektóre banki w Polsce oferują pomoc dłużnikom i zazwyczaj jest to konsolidacja aktualnego zadłużenia. Mimo tego, nawet jeśli osoby zadłużone znajdują się w trudnej sytuacji, należy pamiętać o tym, że banki mają prawo odmówić udzielenia pomocy w formie kredytu konsolidacyjnego. Aby otrzymanie tego kredytu było możliwe, należy spełnić szereg warunków. Możliwe jest skorzystanie z innych sposobów pomocy osobom zadłużonym, jednak niektóre z nich mogą nie być osiągalne dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Z tego powodu niektórzy decydują się na zaciągnięcie pożyczki dla zadłużonych.
Sposób 1: Kredyt konsolidacyjny
Banki, które konsolidują chwilówki:
- Alior Bank,
- Bank Pekao SA,
- BNP Paribas,
- Santander Consumer Bank.
Kredyt konsolidacyjny jest jedną z form pomocy, której mogą udzielić banki. Niestety, aby było to możliwe należy spełnić określone przez instytucje wymagania. Oznacza to, że nie wszyscy dłużnicy będą mogli skorzystać z tego rozwiązania. Zazwyczaj kredyt konsolidacyjny udzielany jest wieloletnim klientom, których opóźnienie w spłacie wynosi nie więcej niż jeden miesiąc. Z tego powodu, w zakresie kredytu konsolidacyjnego większą popularnością cieszą się firmy pozabankowe. Warunki udzielania konsolidacji są dużo mniej restrykcyjne, dzięki czemu otrzymanie tej formy pomocy jest bardziej prawdopodobne.
Sposób 2: Restrukturyzacja kredytu
Kolejnym sposobem, dzięki któremu sytuacja dłużnika może ulec poprawie jest skorzystanie z restrukturyzacji kredytu. Banki, w ramach tego działania, proponują kilka rozwiązań. Mogą to być np.:
- wakacje kredytowe,
- sprzedaż zabezpieczenia,
- przewalutowanie kredytu,
- zmiana wysokości oprocentowania,
- zmiana harmonogramu spłat,
- raty balonowe.
Sposób 3: Kredyt oddłużeniowy
Następnym sposobem na uporanie się z kłopotami dotyczącymi aktualnego zadłużenia może być kredyt oddłużeniowy. Warunki, na jakich jest on udzielany są zazwyczaj korzystne, jednak zobowiązanie to jest trudniejsze do otrzymania. W ty wypadku banki dokładnie analizują historię kredytową klienta, weryfikując jego wiarygodność finansową. To działanie sprawia także, że oferty kredytu oddłużeniowego będą najczęściej kierowane do osób, które są związane z bankiem od wielu lat.
Oprócz kredytu oddłużeniowego oferowanego przez banki, możemy rozważyć opcję zaciągnięcia tego zobowiązania w firmie pożyczkowej. Zasady, na których są one udzielane będą mniej restrykcyjne. Dzięki temu pomoc mogą otrzymać nawet osoby znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Należy jednak pamiętać, że zaciąganie kolejnych pożyczek w celu uregulowania poprzednich, może nie być dobrym pomysłem, a w efekcie prowadzić nawet do spirali zadłużenia.
Sposób 4: Refinansowanie kredytu
Dzięki refinansowaniu kredytu możemy liczyć na obniżenie całkowitej kwoty naszego zobowiązania, a tym samym na zmniejszenie miesięcznej raty. Działanie tego zobowiązania jest oparte na podpisaniu nowej umowy na bardziej korzystnych zasadach. Parametry, takie jak np. oprocentowanie lub RRSO są bardziej przystępne, dzięki czemu w sytuacji problemów lub gwałtownych zmian możemy liczyć na lepsze warunki aktualnego kredytu. Mimo tego, należy pamiętać, że nie każde zobowiązanie może być przeniesione. Aby zweryfikować informacje, a także porównać je z naszą obecną sytuacją, możemy zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi refinansowania kredytu.
Sposób 5: Fundacje pomagające wyjść z długów
Jeżeli nie udało nam się otrzymać pomocy od banku lub firmy pożyczkowej, możemy zgłosić się do fundacji pomagających wyjść z długów. Oferowane przez podobne instytucje działania są często darmowe, co w ciężkiej sytuacji może okazać się naprawdę ważne. Ustalenie planu spłaty, w sporządzeniu którego pomogą nam fundacje, jest często kluczowym krokiem w spłacie zaległości. W pierwszej kolejności należy jednak sprawdzić wiarygodność instytucji. Pomogą nam w tym opinie, fora internetowe czy samodzielna weryfikacja.
Dodaj komentarz