Jak zapłacić Blikiem w Lidlu?

Jak zapłacić Blikiem w Lidlu?

author
Dominika Sobieraj
03 grudnia 2018

Od 1 grudnia 2018 roku we wszystkich sklepach Lidl możemy zapłacić Blikiem. We wrześniu taką metodę płatności wdrożyły także wszystkie sklepy Biedronka. W związku z tym, że coraz więcej Klientów chętnie korzysta z Blika, coraz więcej sieci handlowych decyduje się na wprowadzenie takiej opcji płatności.

Kodem Blik zapłacimy już we wszystkich sklepach sieci Lidl w kraju. Możliwość płacenia Blikiem może znacznie zwiększyć procent osób płacących bezgotówkowo.

Gotówką lub kartą

Tradycyjnie sklepy oferują dwie metody płatności:

 • gotówkową (lub bonami, które są ekwiwalentem gotówki),
 • bezgotówkową (czyli z użyciem karty płatniczej).

Płatność kartą wymaga jednak tego, by mieć ją przy sobie. Jednym ze sposobów płacenia bez gotówki i bez karty jest dodanie jej do telefonu w formie wirtualnej. W zależności od systemu operacyjnego usługa ta nazywa się Apple Pay lub Google Pay.

Choć to ogromne udogodnienie, nie każdy może z niego skorzystać, ponieważ możliwość płacenia telefonem zależy i od sprzętu (musi być stosunkowo nowy i dobry) i od banku, w którym posiadamy konto. Niestety nie wszystkie banki wyraziły już zgodę na płatności mobilne z wykorzystaniem smartfona.

Wystarczy telefon

Blik rewolucjonizuje rynek płatności i pozwala płacić bezgotówkowo także tym, którzy nie mają przy sobie karty płatniczej i jednocześnie nie mają możliwości dodania jej do telefonu (lub po prostu nie chcą tego zrobić).

Aby zapłacić Blikiem w sklepie, wystarczy na ekranie telefonu wyświetlić kod Blik z aplikacji mobilnej naszego banku. Następnie kod ten podajemy pracownikowi sklepu i na telefonie zatwierdzamy płatność.

Dzięki temu możemy wyjść do sklepu zabierając ze sobą jedynie telefon komórkowy, co dla wielu osób jest dużym udogodnieniem. Nie powinien dziwić nas fakt, że na wprowadzenie tej metody płatności zdecydowały się właśnie Biedronka i Lidl. To właśnie do tych sklepów Polacy chodzą najczęściej. Poza tym ich lokalizacje często sprzyjają “szybkim zakupom” – a, jak wiadomo, nie zawsze pamięta się o wzięciu ze sobą portfela.

Poza tym, warto jeszcze dodać, że brak konieczności posiadania na zakupach jakichkolwiek dokumentów i portfela jest bardzo wygodny. Metoda ta może zatem zachęcić więcej osób do robienia zakupów właśnie w sklepach, które przyjmują płatność w takiej formie.

Polacy lubią płacić Blikiem

Blik jest coraz bardziej popularny. Od początku tego roku do końca września użytkownicy skorzystali z tej metody płatności ponad 57 000 000 razy. W samym trzecim kwartale odnotowano prawie 25 mln transakcji. Wobec takiego samego okresu w ubiegłym roku jest to wzrost aż trzykrotny!

Największą karierę Blik robi w Internecie. Podczas płatności online o wiele łatwiej jest podać sześciocyfrowy kod niż przenosić się na stronę banku, żeby dokonać płatności. Tym bardziej, że bank zazwyczaj wymaga podania kodu z karty lub przysłanego SMS-em, a w przypadku Blika wystarczy wyświetlić jeden kod i w tym samym oknie potwierdzić, że chcemy nim zapłacić. Spośród wszystkich płatności Blik aż 71% dokonywana jest właśnie przez Internet.

W sklepie trochę rzadziej używamy Blika, ale nie można powiedzieć, że jest to metoda niepopularna. W trzecim kwartale taką metodą Klienci sklepów zapłacili 1 300 000 razy. To niemal trzydziestoprocentowy wzrost względem takiego samego okresu w ubiegłym roku.

Kto zapłaci Blikiem?

Za wdrażanie Blika do wszelkich typów usług odpowiada spółka Polski Standard Płatności. Udziały w tej spółce ma 6 polskich banków:

 • PKO Bank Polski,
 • mBank,
 • Alior Bank,
 • Bank Millennium,
 • ING Bank Śląski,
 • Santander Bank Polska.

Klienci tych banków mogą oczywiście korzystać z Blika. Ponadto usługa dostępna jest dla Klientów:

 • BGŻ BNP Paribas,
 • Credit Agricole,
 • Pekao SA,
 • Inteligo,
 • Orange Finanse,
 • Getin Bank,
 • Raiffeisen Polbank,
 • T-Mobile Usługi Finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Szybkie pożyczki Jasło
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
18 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Jasło

Pożyczki nocne i całodobowe
Pożyczki
author
Dominika Sobieraj
10 listopada 2022

Pożyczki nocne i całodobowe

Oprocentowanie -30% w Alior Banku
Wpisy
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
15 lutego 2016

Oprocentowanie -30% w Alior Banku

Władze Idea Banku
Banki
author
Patryk Byczek
28 czerwca 2018

Władze Idea Banku

Kolejne udogodnienia w aplikacji mobilnej mBanku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
25 sierpnia 2021

Kolejne udogodnienia w aplikacji mobilnej mBanku

Porównaj