Jak zapłacić Blikiem w Lidlu?

Jak zapłacić Blikiem w Lidlu?

author
Dominika Byczek
03 grudnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Od 1 grudnia 2018 roku we wszystkich sklepach Lidl możemy zapłacić Blikiem. We wrześniu taką metodę płatności wdrożyły także wszystkie sklepy Biedronka. W związku z tym, że coraz więcej Klientów chętnie korzysta z Blika, coraz więcej sieci handlowych decyduje się na wprowadzenie takiej opcji płatności.

Kodem Blik zapłacimy już we wszystkich sklepach sieci Lidl w kraju. Możliwość płacenia Blikiem może znacznie zwiększyć procent osób płacących bezgotówkowo.

Gotówką lub kartą

Tradycyjnie sklepy oferują dwie metody płatności:

  • gotówkową (lub bonami, które są ekwiwalentem gotówki),
  • bezgotówkową (czyli z użyciem karty płatniczej).

Płatność kartą wymaga jednak tego, by mieć ją przy sobie. Jednym ze sposobów płacenia bez gotówki i bez karty jest dodanie jej do telefonu w formie wirtualnej. W zależności od systemu operacyjnego usługa ta nazywa się Apple Pay lub Google Pay.

Choć to ogromne udogodnienie, nie każdy może z niego skorzystać, ponieważ możliwość płacenia telefonem zależy i od sprzętu (musi być stosunkowo nowy i dobry) i od banku, w którym posiadamy konto. Niestety nie wszystkie banki wyraziły już zgodę na płatności mobilne z wykorzystaniem smartfona.

Wystarczy telefon

Blik rewolucjonizuje rynek płatności i pozwala płacić bezgotówkowo także tym, którzy nie mają przy sobie karty płatniczej i jednocześnie nie mają możliwości dodania jej do telefonu (lub po prostu nie chcą tego zrobić).

Aby zapłacić Blikiem w sklepie, wystarczy na ekranie telefonu wyświetlić kod Blik z aplikacji mobilnej naszego banku. Następnie kod ten podajemy pracownikowi sklepu i na telefonie zatwierdzamy płatność.

Dzięki temu możemy wyjść do sklepu zabierając ze sobą jedynie telefon komórkowy, co dla wielu osób jest dużym udogodnieniem. Nie powinien dziwić nas fakt, że na wprowadzenie tej metody płatności zdecydowały się właśnie Biedronka i Lidl. To właśnie do tych sklepów Polacy chodzą najczęściej. Poza tym ich lokalizacje często sprzyjają “szybkim zakupom” – a, jak wiadomo, nie zawsze pamięta się o wzięciu ze sobą portfela.

Poza tym, warto jeszcze dodać, że brak konieczności posiadania na zakupach jakichkolwiek dokumentów i portfela jest bardzo wygodny. Metoda ta może zatem zachęcić więcej osób do robienia zakupów właśnie w sklepach, które przyjmują płatność w takiej formie.

Polacy lubią płacić Blikiem

Blik jest coraz bardziej popularny. Od początku tego roku do końca września użytkownicy skorzystali z tej metody płatności ponad 57 000 000 razy. W samym trzecim kwartale odnotowano prawie 25 mln transakcji. Wobec takiego samego okresu w ubiegłym roku jest to wzrost aż trzykrotny!

Największą karierę Blik robi w Internecie. Podczas płatności online o wiele łatwiej jest podać sześciocyfrowy kod niż przenosić się na stronę banku, żeby dokonać płatności. Tym bardziej, że bank zazwyczaj wymaga podania kodu z karty lub przysłanego SMS-em, a w przypadku Blika wystarczy wyświetlić jeden kod i w tym samym oknie potwierdzić, że chcemy nim zapłacić. Spośród wszystkich płatności Blik aż 71% dokonywana jest właśnie przez Internet.

W sklepie trochę rzadziej używamy Blika, ale nie można powiedzieć, że jest to metoda niepopularna. W trzecim kwartale taką metodą Klienci sklepów zapłacili 1 300 000 razy. To niemal trzydziestoprocentowy wzrost względem takiego samego okresu w ubiegłym roku.

Kto zapłaci Blikiem?

Za wdrażanie Blika do wszelkich typów usług odpowiada spółka Polski Standard Płatności. Udziały w tej spółce ma 6 polskich banków:

  • PKO Bank Polski,
  • mBank,
  • Alior Bank,
  • Bank Millennium,
  • ING Bank Śląski,
  • Santander Bank Polska.

Klienci tych banków mogą oczywiście korzystać z Blika. Ponadto usługa dostępna jest dla Klientów:

  • BGŻ BNP Paribas,
  • Credit Agricole,
  • Pekao SA,
  • Inteligo,
  • Orange Finanse,
  • Getin Bank,
  • Raiffeisen Polbank,
  • T-Mobile Usługi Finansowe.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kasa Stefczyka Koszalin

Interesuje Cię temat oddziałów Kasy Stefczyka w Koszalinie? Tutaj znajdziesz wszystko, czego szukasz: adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
22 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Bank Pekao w Brześciu Kujawskim

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Brześciu Kujawskim – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
03 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Consumer Bank Biała Podlaska

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Białej Podlasce – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
13 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Promocja: „200 złotych za Konto Jakże Osobiste – XXII edycja MoneyManii” w Alior Banku

W Alior Banku trwa promocja, w której za założenie Konta Jakże Osobistego i spełnienie bardzo prostych warunków można zgarnąć 200 złotych premii. Promocja trwa do 30 kwietnia 2020 roku.

author
Patryk Byczek
06 marca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jakie sprawy można kierować do EPU?

E-sąd rozpoznaje sprawy wyłącznie w elektronicznym postępowaniu upominawczym (zwanym skrótowo EPU), które jest jednym z postępowań szczególnych przewidzianych przepisami Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). Postępowanie to ma zastosowanie w każdej sprawie o zapłatę (tzn. takiej, w której powód domaga się zasądzenia roszczenia pieniężnego). Sprawdzamy szczegóły.

author
Emilia Łobińska-Szyc
05 września 2023
Radca prawny, członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Znana z profesjonalizmu oraz zaangażowania w świadczenie usług prawnych na najwyższym poziomie.

Kredyt na usuwanie skutków klęsk żywiołowych

Kredyt na usuwanie klęsk żywiołowych jest skierowany do osób, które poniosły straty w wyniku powodzi, huraganu, a także osuwisk ziemnych. Oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego rozwiązanie jest formą pomocy, którą warto rozważyć w trudnej sytuacji. Dopłata do oprocentowania kredytu znacznie obniża koszty zobowiązania zaciągniętego w wyniku klęsk żywiołowych. Sprawdźmy kto może skorzystać z kredytu na usuwanie klęsk żywiołowych, na co mogą zostać wykorzystane pozyskane środki, a także jaki jest koszt takiego zobowiązania.

author
Julia Wierciło
14 kwietnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Porównaj