Jak zapłacić Blikiem w Lidlu?

Jak zapłacić Blikiem w Lidlu?

author
Dominika Byczek
03 grudnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Od 1 grudnia 2018 roku we wszystkich sklepach Lidl możemy zapłacić Blikiem. We wrześniu taką metodę płatności wdrożyły także wszystkie sklepy Biedronka. W związku z tym, że coraz więcej Klientów chętnie korzysta z Blika, coraz więcej sieci handlowych decyduje się na wprowadzenie takiej opcji płatności.

Kodem Blik zapłacimy już we wszystkich sklepach sieci Lidl w kraju. Możliwość płacenia Blikiem może znacznie zwiększyć procent osób płacących bezgotówkowo.

Gotówką lub kartą

Tradycyjnie sklepy oferują dwie metody płatności:

 • gotówkową (lub bonami, które są ekwiwalentem gotówki),
 • bezgotówkową (czyli z użyciem karty płatniczej).

Płatność kartą wymaga jednak tego, by mieć ją przy sobie. Jednym ze sposobów płacenia bez gotówki i bez karty jest dodanie jej do telefonu w formie wirtualnej. W zależności od systemu operacyjnego usługa ta nazywa się Apple Pay lub Google Pay.

Choć to ogromne udogodnienie, nie każdy może z niego skorzystać, ponieważ możliwość płacenia telefonem zależy i od sprzętu (musi być stosunkowo nowy i dobry) i od banku, w którym posiadamy konto. Niestety nie wszystkie banki wyraziły już zgodę na płatności mobilne z wykorzystaniem smartfona.

Wystarczy telefon

Blik rewolucjonizuje rynek płatności i pozwala płacić bezgotówkowo także tym, którzy nie mają przy sobie karty płatniczej i jednocześnie nie mają możliwości dodania jej do telefonu (lub po prostu nie chcą tego zrobić).

Aby zapłacić Blikiem w sklepie, wystarczy na ekranie telefonu wyświetlić kod Blik z aplikacji mobilnej naszego banku. Następnie kod ten podajemy pracownikowi sklepu i na telefonie zatwierdzamy płatność.

Dzięki temu możemy wyjść do sklepu zabierając ze sobą jedynie telefon komórkowy, co dla wielu osób jest dużym udogodnieniem. Nie powinien dziwić nas fakt, że na wprowadzenie tej metody płatności zdecydowały się właśnie Biedronka i Lidl. To właśnie do tych sklepów Polacy chodzą najczęściej. Poza tym ich lokalizacje często sprzyjają “szybkim zakupom” – a, jak wiadomo, nie zawsze pamięta się o wzięciu ze sobą portfela.

Poza tym, warto jeszcze dodać, że brak konieczności posiadania na zakupach jakichkolwiek dokumentów i portfela jest bardzo wygodny. Metoda ta może zatem zachęcić więcej osób do robienia zakupów właśnie w sklepach, które przyjmują płatność w takiej formie.

Polacy lubią płacić Blikiem

Blik jest coraz bardziej popularny. Od początku tego roku do końca września użytkownicy skorzystali z tej metody płatności ponad 57 000 000 razy. W samym trzecim kwartale odnotowano prawie 25 mln transakcji. Wobec takiego samego okresu w ubiegłym roku jest to wzrost aż trzykrotny!

Największą karierę Blik robi w Internecie. Podczas płatności online o wiele łatwiej jest podać sześciocyfrowy kod niż przenosić się na stronę banku, żeby dokonać płatności. Tym bardziej, że bank zazwyczaj wymaga podania kodu z karty lub przysłanego SMS-em, a w przypadku Blika wystarczy wyświetlić jeden kod i w tym samym oknie potwierdzić, że chcemy nim zapłacić. Spośród wszystkich płatności Blik aż 71% dokonywana jest właśnie przez Internet.

W sklepie trochę rzadziej używamy Blika, ale nie można powiedzieć, że jest to metoda niepopularna. W trzecim kwartale taką metodą Klienci sklepów zapłacili 1 300 000 razy. To niemal trzydziestoprocentowy wzrost względem takiego samego okresu w ubiegłym roku.

Kto zapłaci Blikiem?

Za wdrażanie Blika do wszelkich typów usług odpowiada spółka Polski Standard Płatności. Udziały w tej spółce ma 6 polskich banków:

 • PKO Bank Polski,
 • mBank,
 • Alior Bank,
 • Bank Millennium,
 • ING Bank Śląski,
 • Santander Bank Polska.

Klienci tych banków mogą oczywiście korzystać z Blika. Ponadto usługa dostępna jest dla Klientów:

 • BGŻ BNP Paribas,
 • Credit Agricole,
 • Pekao SA,
 • Inteligo,
 • Orange Finanse,
 • Getin Bank,
 • Raiffeisen Polbank,
 • T-Mobile Usługi Finansowe.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Ostrzeszowie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Ostrzeszowie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
10 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Jak zamknąć konto w Credit Agricole?

Każdy Klient ma prawo zrezygnować z konta, które nie spełnia jego oczekiwań albo po prostu jest mu już niepotrzebne. Sprawdzamy, jak można zamknąć rachunek bankowy w Credit Agricole.

author
Dorota Grycko
25 listopada 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Kredyty ratalne Santander Bank Polska w Morele.net

Sklep internetowy Morele.net przy współpracy z Santander Bankiem Polska udostępniły Konsumentom możliwość rozłożenia zakupów na raty. Wszelkie procedury kredytowe odbywają się online.

author
Patryk Byczek
05 listopada 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Opłata reprograficzna – także na smartphone’a?

Istnieje szansa, że w najbliższej przyszłości opłata reprodukcyjna dotychczasowo pobierana od urządzeń i nośników służących do kopiowania utworów zostanie nałożona także na smartphone’y, tablety i nowoczesne telewizory typu smart. Czy w ten sposób rząd próbuje załatać dziurę budżetową? Kto poniesie rzeczywiste koszty zmian fiskalnych? I w końcu jak duża miałaby być stawka opłaty?

author
Halszka Gronek
30 kwietnia 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Czy poręczycielem może być osoba pracująca za granicą?

Każdy, kto stara się o status poręczyciela kredytu, musi uporać się z górą formalności i bankowych wytycznych. Jedną z nich jest odpowiednia forma zatrudnienia i otrzymywania dochodu. Czy można poręczać kredyt, otrzymując wypłatę w obcej walucie?

author
Halszka Gronek
22 stycznia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Rzecznik Klienta w Banku Pekao SA

Rzecznik Klienta w Banku Pekao SA pełni istotną rolę w kontaktach z Klientami. Sprawdź, kiedy warto skorzystać z pomocy Rzecznika Klienta i w jaki sposób się z nim skontaktować.

author
Dorota Grycko
23 grudnia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Porównaj