Lipiec przyniósł odbicie na rynku pożyczek

Lipiec przyniósł odbicie na rynku pożyczek

author
Dominika Byczek
26 sierpnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Rynek pożyczkowy po wielomiesięcznym zastoju wreszcie nieco odbił. Jak wskazuje analiza Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego, o ożywieniu rynku nie można jeszcze mówić, ale względem czerwca w lipcu rzeczywiście odnotowaliśmy niewielki wzrost.

Niewielkie obicie na rynku pożyczek pozabankowych trudno nazwać optymistycznym. Mimo niedużego ożywienia, “branża wciąż notuje spadki o niemal 50 proc. w wartości i o 31 proc. w liczbie udzielonych pożyczek”. Średnia wartość pojedynczej pożyczki udzielonej w lipcu wyniosła 2529 zł.

Odbicie względem danych z czerwca

W lipcu minęły cztery miesiące od wprowadzenia nowych zasad udzielania pożyczek. Od kiedy znacznie obniżono limit kosztów pozaodsetkowych kredytów konsumenckich, wiele firm pożyczkowych po prostu z dnia na dzień musiało zamknąć swój biznes, ponieważ stał się on nieopłacalny.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki dostępne w czasie pandemii – tylko aktualne oferty firm

Branża pożyczkowa z miesiąca na miesiąc odnotowuje coraz większe spadki, a Klienci na próżno szukają firm, które jeszcze udzielają pożyczek. Niewielkie ożywienie na rynku przyniósł dopiero lipiec, ale – jak wskazuje Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego, “choć w ujęciu miesięcznym, dane za lipiec dotyczące zarówno wartości udzielonych pożyczek, jak również liczby zapytań o raporty BIK wskazują na delikatną poprawę względem czerwca 2020 r. w wartościach bezwzględnych, to nadal nie zaobserwowano wyraźnego ożywienia w sektorze”.

Wartość udzielanych pożyczek rośnie bardzo wolno

Najgorszy dla rynku pożyczkowego był maj i kwiecień, dopiero w czerwcu tak naprawdę wielu firmom udało się choć trochę wznowić sprzedaż i dostosować swoje produkty do nowych regulacji. Wyniki sektora nie są jednak imponujące, “firmy pożyczkowe udzieliły w lipcu 2020 r. o niemal 50 proc. mniej pożyczek w ujęciu wartościowym i o 31 proc. mniej w ujęciu liczbowym niż przed rokiem”.

Dane CRIF wskazują na to, że w lipcu 2020 roku branży udało się odnotować wzrost wartości udzielonych pożyczek o 27%. Jeżeli jednak dane te skoryguje się o liczbę dni roboczych w danym miesiącu (a ma to duży wpływ, ponieważ pożyczki udzielane są z reguły w dni robocze, tylko niektóre pożyczki są dostępne w weekendy), to wychodzi na to, że wzrost wynosi jedynie 16% względem poprzedniego miesiąca.

Średnia wartość pojedynczej pożyczki udzielonej przez firmy pozabankowe w lipcu tego roku wynosiła 2 528,72 zł. Względem lipca w ubiegłym roku spadek jest… aż o 27%. Wtedy średnia wartość pożyczki w tym miesiącu wynosiła 3 451,81 zł.

Największe załamanie rynku przyniósł początek kwietnia

Załamanie rynku przypadło na początek kwietnia, co doskonale widać w spadku odpytań o Klientów aplikujących o pożyczki. Największe załamanie było jednak bardzo chwilowe i z poziomu 35% wzrosło do poziomu około 45%. Tendencja jest wciąż lekko rosnąca, ale wynik tylko jednorazowo przekroczył 50%. Zauważmy, że mimo tych delikatnych wzrostów i tak ten procent jest dużo niższy niż przed miesiącami będącymi pod wpływem pandemii.

Firm pożyczkowych o 27% mniej niż rok temu

Liczba aktywnych firm pożyczkowych jest obecnie o 27% mniejsza niż jeszcze rok temu. “„Warto zauważyć, że liczba aktywnych firm nie zwiększyła się względem czerwca, pomimo zanotowanych w analizowanym okresie delikatnych wzrostów w wartości i liczbie udzielonych pożyczek” – wskazuje cytowany w komunikacie Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego Mateusz Mucha, doradca ekonomiczny FRRF, manager w DM Navigator.

Ostatnie miesiące były czasem powrotu do normalnej aktywności gospodarczej dla wielu branż, czego nie można jednak powiedzieć o firmach pożyczkowych – dane potwierdzają tezę stawianą w poprzednich miesiącach, że najprawdopodobniej drastyczne ograniczenie strony przychodowej w wyniku zmian regulacyjnych jest głównym powodem zmniejszenia się liczby firm aktywnych na rynku” – dodaje Mateusz Mucha.

Analiza danych z BIK i CRIF daje ostatecznie dość jednoznaczny obraz – wszystko wskazuje na to, że rynek pożyczek pozabankowych dość trwale obniżył się do niższych poziomów sprzedaży i mniejszej liczby aktywnych podmiotów.


Źródło:

https://frrf.pl/delikatne-odbicie-na-rynku-pozyczek-w-lipcu/

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kasa Stefczyka Sieradz

W poniższym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat placówki Kasy Stefczyka w Sieradzu. Sprawdź adres, numer telefonu, godziny otwarcia, a także mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
02 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Tańsza wyprawka od Vanquis Bank

Do 24 września trwa promocja w Vanquis Bank. Przy skorzystaniu z pożyczki odnawialnej lub karty kredytowej, Klienci mogą liczyć na zniżki 20% przy zakupie artykułów szkolnych.

author
Patryk Byczek
15 września 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile kosztuje zmiana nazwiska?

Zmiana nazwiska czasem wydaje się nam konieczna, na przykład po rozwodzie. Warto wiedzieć, ile kosztuje złożenie stosownego wniosku do urzędu. Sprawdzamy.

author
Sandra Tessmer
30 czerwca 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Konto Mieszkaniowe w Banku Pekao

Już od poniedziałku, 10 lipca 2023 roku, w Banku Pekao dostępne jest konto mieszkaniowe, będące jednym z elementów programu Pierwsze Mieszkanie, kojarzonego z Bezpiecznym Kredytem 2%. Bank Pekao to pierwszy bank w Polsce, który zdecydował się na udostępnienie Klientom takiego konta.

author
Dominika Byczek
12 lipca 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Opłata przygotowawcza – co to jest?

Na ostateczny koszt pożyczki składa się wiele zależnych. Jedną z podstawowych opłat przy kredytach i pożyczkach jest opłata przygotowawcza. Wyjaśniamy, czym ona jest i ile wynosi.

author
Dominika Byczek
16 marca 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jak złożyć reklamację w Deutsche Bank Polska ?

Jeśli jesteś niezadowolony z usługi w Deutsche Bank Polska S.A., to możesz złożyć reklamację. Sprawdź jak zrobić to szybko i skutecznie.

author
Aneta Jankowska
28 listopada 2016
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj